
- Wystartowała merXu - innowacyjna platforma e-commerce dedykowana handlowi B2B w regionie CEE
-
Zdrowy dom - najważniejsze zasady i rozwiązania do wentylacji
- Nowa era w ochronie mikrobiologicznej przewodów wentylacyjnych
- Odświeżona wersja programu Czyste powietrze 2,0
-
Czy wentylacja mechaniczna może pracować bezgłośnie?
- Modułowe pompy ciepła na ekologiczny czynnik CO2
- Nowe modele klimatyzatorów marki TCL
- Wentylatory i wywietrzniki dachowe
-
Klimatyzatory AUX - przewaga konkurencyjna
- Kiedy stosować nasady kominowe
- Nowy standard w branży - nagrzewnice wodne LEO
- Jak dobrać wentylator łazienkowy?
- Jak podłączyć okap kuchenny do wentylacji?
- Jak wykonać pomiar wentylacji mechanicznej?
- Dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza

- Koszt ogrzewania domu prądem
- Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe – koszty
- Instalacje przeciwoblodzeniowe - przegląd oferty rynkowej
- Ogrzewanie płaszczyznowe - budowa, rodzaje, właściwości
- Ogrzewanie elektryczne domu
- Kotły elektryczne - zestawienie oferty rynkowej
- Ustawa antysmogowa - czym można palić
- Ogrzewanie domu i mieszkania - wybór rozwiązań
- Kable, przewody i maty grzejne - przegląd oferty rynkowej
Wentylacja decentralna - zasada działania, przegląd oferty rynkowej
aktualizacja: 25-11-2020, 10:03 – artykuł promocyjny
Wietrzenie, które zimą wychładza dom, a latem powoduje napływ insektów można zastąpić skuteczną metodą wentylacji i to bez gruntownego remontu. Wentylacja decentralna to połączenia najbardziej komfortowej wentylacji z rekuperacją, która odzyskuje ciepło oraz minimalistycznej ingerencji w budynek bez dużych nakładów pracy i kosztów.
fot.: Glen Dimplex - schemat rekuperacji decentralnej z wykorzystaniem jednostek DL 50
Decentralny system rekuperacji wykorzystuje mniejsze jednostki, które instalowane są w pomieszczeniach bezpośrednio w ścianie zewnętrznej budynku. Zużyte powietrze z pomieszczenia, przechodzi przez wymiennik ciepła odbierający energię cieplną, a następnie usuwane jest na zewnątrz. Odebrane w ten sposób ciepło przekazywane jest do pobieranego, świeżego powietrza zewnętrznego kierowanego bezpośrednio do pomieszczenia.
fot.: Wolf - porównanie wentylacji centralnej i decentralnej
Rekuperacja w nowym i użytkowanym domu - remont wentylacji
Termomodernizacja polegająca na wymianie okien oraz ociepleniu przegród przyniosła wiele dobrego. Przede wszystkim spadły koszty ogrzewania domu, a dzięki temu również mniej zanieczyszczamy środowisko (potrzebujemy mniej ciepła, czyli mniej spalamy). Niestety zjawisko to ma dwa oblicza - szczelne domy są bardziej podatne na zahamowanie wentylacji grawitacyjnej, która w większości przypadków jest dominująca. Wyjściem z takiej sytuacji jest poszukiwanie rozwiązań pośrednich, czyli wspomagających naturalny ciąg wentylacyjny lub decyzja o montażu systemów mechanicznych z możliwością regulacji i dostosowania do aktualnych potrzeb. Jedno jest pewne - wentylacja to ważna instalacja w każdym domu i nie może być bagatelizowana.
fot.: Glen Dimplex - jednostka decentralna na zewnętrznej elewacji budynku
REDAKCJA POLECA - Skutki złej wentylacji dla człowieka i budynku...
W domu już zamieszkanym montaż pełnowymiarowej wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła może być nieco kłopotliwa, co nie oznacza, że niemożliwa. Największą trudnością dla inwestora, z pewnością będzie rozlokowanie kanałów, które potrzebują sporo miejsca. Sam rekuperator jest urządzeniem o niewielkich gabarytach i małych wymaganiach, co do miejsca montażu (najważniejsze by znalazł się w miejscu ogrzewanym lub był zaizolowany termicznie). Prowadzenie pionów wentylacyjnych z kolei musi być dobrze przemyślane - najczęściej wybiera się miejsca mniej reprezentacyjne, jak garderoby, szafy w zabudowie. Czasem trzeba poświęcić część pomieszczenia i wykonać obudowę takich kanałów. Często też konieczne jest podwieszenie sufitów. Alternatywą może być rozprowadzenie nowych kanałów z tworzywa sztucznego do wentylacji mechanicznej w istniejących kanałach wentylacji grawitacyjnej, albo....montaż układu w wersji decentralnej!
fot.: Iglotech - system Lunos
Wentylacja pojedynczych pomieszczeń - zwiększenie komfortu
Jednym z najczęstszych problemów z wentylacją jest brak kominów lub punktów nawiewnych, ich niewłaściwe rozmieszczenie lub niespełnione są wymagania związane z prawidłowym przepływem powietrza (również ilością powietrza koniecznego do wentylacji). Rozwiązań jest wiele. Jedni montują nawiewniki w oknach, inni próbują wspomóc ciąg za pomocą wentylatora, a jeszcze inni stawiają na modernizację całej instalacji wentylacyjnej, np. w systemie hybrydowym. Dla osób, które chcą cieszyć się wyjątkową jakością powietrza, bez mozolnego remontu powstały jednostki przeznaczone do systemów wentylacji decentralnej.
fot.: SBS - rekuperator wewnątrzścienny KELLER HRU-WALL
Wentylacja decentralna jest łatwa i szybka w montażu. Nie wymaga dużej inwestycji i przeróbek domów już użytkowanych. Na tym nie koniec. Użytkownik systemów decentralnych może liczyć również na wysokiej jakości powietrze napływające do domu, a to dzięki filtrom, przez które przepływa strumień. Wszystko zamknięte jest w estetycznej obudowie, która nie zaburza estetyki ani pokoju, ani ściany zewnętrznej. Urządzenie przeznaczone jest do wentylacji pojedynczych pomieszczeń, jednak ich działanie jest optymalne jeśli nasz dom wyposażymy w co najmniej dwa rekuperatory położone dość blisko siebie.
fot.: Vents - wentylacja decentralna Blauberg
Jak każda nwoczesna instalacja posiada wiele funkcji, które optymalizują jej pracę, a sterować można nią na odległość za pomcą pilota.
fot.: Alnor - zdalnie sterowane rekuperatory decentralne HRU-WALL-RC
Wentylację decentralną można zapewnić również do obiektów typu sale lekcyjne, pomieszczenia konferencyjne oraz w biurach i poczekalniach. Przykładem jest centrala kompaktowa SupraBox Deluxe 500 V. Jest to energooszczędny system wentylacji do bezpośredniej instalacji w pomieszczeniu. Dzięki zintegrowanemu nawiewowi, jak również bezpośredniemu odprowadzaniu zużytego powietrza poprzez jednostkę, nie jest wymagana instalacja dodatkowych kanałów wentylacyjnych. Automatyczne sterowanie centralą wentylacyjną zależne od stężenia CO2 w pomieszczeniu, zapewnia optymalną jakość powietrza, a tym samym najwyższy komfort.
fot.: Rosenberg
Zalety rekuperacji w wersji mini
O rekuperacji często mówi się w kontekście nowych budynków lub tych przeznaczonych do generalnego remontu. Niestety często zapominamy o tym, że wentylacja to instalacja, która również wymaga unowocześnienia.
Wentylacja decentralna to alternatywa dla scentralizowanej wentylacji z rekuperacją. Często może również wspomagać system grawitacyjny, który rzadko kiedy działa poprawnie. Taki system rozprowadzenia wentylacji daje możliwość lokalnego wentylowania pomieszczenia lub grupy pomieszczeń. Do tego zostaje tu również spełniony warunek odzysku ciepła z powietrza wywiewanego.
fot.: Vents - przykładowy schemat rozmieszczenia systemów jednorurowych w budynku
Montaż tego typu urządzeń zajmuje nie wiele czasu i jest go w stanie wykonać większość z nas samodzielnie. Wystarczy przewiercić przez mur dziurę o średnicy odpowiadającej rurze w zakupionym modelu. Następnie montujemy czerpnię zewnętrzną i łączymy ją z elementem wykończeniowym od strony pomieszczenia. Urządzenie wymaga zasilania prądem, dlatego w sąsiedztwie powinno być źródło prądu, do którego należy podłączyć system.
fot.: Vents - system wentylacji decentralnej może mieć postać elementów rurowych lub niewielkich central wentylacyjnych do pojedynczych pomieszczeń
Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Vents, Iglotech, Rosenberg, Alnor, SBS, Wolf, Glen Dimplex |

![]() | Rekuperatory TOP VENT - postaw na świeże powietrze dla Twojej rodziny!Jednym z systemów, który znacznie obniża zużycie energii i jednocześnie... ¬ więcej... |
![]() | Styczniowa PREMIERA LindabFirma Lindab, w ramach cyklicznego projektu o nazwie „Premiery Lindab 2021”,... ¬ więcej... |
![]() | Rekuperacja - konieczna zmiana w Twoim domuOd stycznia 2021 r. budynki mieszkalne i zamieszkania zbiorowego czeka kolejna zmiana... ¬ więcej... |

