Smog - jak działa na nasz organizm i jak się chronić

aktualizacja: 25-10-2021, 11:27 – artykuł promocyjny


Smog zaczyna być coraz większym problemem. Nagłośniony medialnie szum dotyczy wpływu smogu na organizm człowieka oraz pomiaru jakości powietrza dla poszczególnych regionów. Aby aktywnie chronić się przed wdychaniem smogu warto znać aktualne komunikaty oraz metody zwalczania tego zjawiska w naszym domu.

Smog - jak działa na nasz organizm i jak się chronić

Smog to szkodliwe pyły w ilości szkodliwej, które przy bezwietrznej pogodzie tworzą nisko zawieszoną mgłę (z ang. smog to dym i mgła)

 

Co to jest smog

 

Smog to mieszanina naturalnie występującej w środowisku mgły z dymem i spalinami z kominów oraz samochodów. To niebezpieczne zjawisko pogodowe. Jego występowanie uwarunkowane jest w dużej mierze ukształtowaniem terenu. Zaleganiu mas powietrza sprzyja nieckowaty charakter terenu oraz skupiska miejskie.

 • Przyczyny powstawania smogu:

Głównym źródłem klasycznego smogu kwaśnego (nazywanego też londyńskim) jest system ogrzewania - stałopalne piece typu "kopciuchy", w których spalane jest paliwo niskiej jakości, a nawet śmieci. Drugim źródłem zanieczyszczeń jest komunikacja. Trzecia składowa - o najmniejszej wbrew pozorom wadze - jest przemysł. W przypadku smogu fotochemicznego (smog utleniający, zwany typu Los Angeles) są głównie spaliny samochodowe wchodzące w reakcję ze światłem słonecznym, co prowadzi do powstania trujących substancji.

fot.: Systherm - powietrze zewnętrzne wpada do naszych mieszkań przez okna i inne nieszczelności, dlatego warto stosować urządzenia filtrujące powietrze

 • Skład smogu

Smog w dużej mierze składa się z pyłów, w tym PM10 i PM2,5 (numerki oznaczają ich wielkość wyrażoną w mikronach). Jest to szeroka grupa zanieczyszczeń o różnym pochodzeniu - drobiny kurzu, popioły, sadze a także cząsteczki piasku, pyłki roślin itp. Taki pył bardzo łatwo przenika do górnych dróg oddechowych człowieka. Szczególnie niebezpieczne są zanieczyszczenia PM2,5 które często powiązane są z związkami metali ciężkich oraz lotne związki organiczne, które są toksyczne i mają zdolność głębszej penetracji układu oddechowego.

 • Czynniki sprzyjające smogowi

Duże znaczenie ma tu również położenie geograficzne - chociażby lokalizacja miasta w dolinie, jak to jest w przypadku Krakowa. Ukształtowanie terenu utrudnia ruch mas powietrza, przez co zanieczyszczenia dłużej zalegają nad aglomeracją - nie mogą swobodnie odpłynąć wraz z chmurami.
 

Jesienne mgły to czas, gdy smog dokucza najbardziej.

 

Normy powietrza i stan alarmowy - światowy problem smogu

 

W Polsce jest baza stacji rozlokowanych w całym kraju, które na bieżąco mierzą jakość powietrza. Można pobrać aplikację, dzięki której będziemy mieć wgląd w aktualne dane zawsze i wszędzie. Można też śledzić komunikaty pogodowe lub korzystać z lokalnych informacji powiadamiania. Generalnie należy kontrolować aktualność pomiarów. Można powiedzieć, że smog w dużej mierze uwarunkowany jest aktualnym stanem pogody - duże zachmurzenie utrudnia odpływ dymu, bezwietrzna pogoda sprzyja gromadzeniu się mas powietrza itp.
 

Indeks jakości powietrza:

 • Bardzo dobry: zanieczyszczenie powietrza nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, na zewnątrz panują najlepsze warunki do wszelkich aktywności na wolnym powietrzu, bez ograniczeń.
 • Dobry: jakość powietrza jest zadowalająca, dlatego można przebywać na wolnym powietrzu i wykonywać aktywność bez ograniczeń. Występujące w powietrzu zanieczyszczenia stanowią niskie ryzyko zagrożenia dla zdrowia lub mają obojętny wpływ.
 • Umiarkowany: jakość powietrza jest akceptowalna, co oznacza, że zanieczyszczenie powietrza może stanowić zagrożenie dla zdrowia w szczególnych przypadkach, np. dla osób chorych i starszych, kobiet w ciąży oraz małych dzieci. Na wolnym powietrzu panują warunki umiarkowane do aktywności.
 • Dostateczny: zanieczyszczenie powietrza jest zagrożeniem dla zdrowia, zwłaszcza w przypadku osób chorych, starszych, kobiet w ciąży oraz małych dzieci. Aktywność na wolnym powietrzu może mieć negatywne skutki dla zdrowia. Zaleca się ograniczenie (skrócenie lub rozłożenie w czasie) aktywności na wolnym powietrzu, szczególnie jeśli dana aktywność wymaga długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.
 • Zły: przy takim indeksie osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostałej populacji zaleca się ograniczenie do minimum wszelkiej aktywności fizycznej na wolnym powietrzu, a przede wszystkim wymagającej długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.
 • Bardzo zły:  jakość powietrza ma negatywny wpływ na zdrowie. Dla grupy osób szczególnie wrażliwych zalecane jest bezwzględne unikanie przebywania na wolnym powietrzu, pozostałe osoby również powinny zrezygnować z przebywania na zewnątrz do koniecznego minimum (warto zadbać o maski antysmogowe). Odradza się wszelkich aktywności fizycznych.
   

WAŻNE !!! Długotrwała ekspozycja na działanie substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym. Ma też negatywny wpływ na naszą skórę.

 

Za stan alarmowy (alarm smogowy) należy uznać przekroczenie wartości progowej 300 mikrogramów na metr sześcienny emisji pyłu zawieszonego w powietrzu PM10. Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. za dopuszczalną wartość uznaje poziom 50 mikrogramów na metr sześcienny. Wzrost emisji do poziomu 200 µg/m3 oznacza konieczność podania takiej informacji do wiadomości publicznej. Według indeksu jakości powietrza zakłada się normy:
 

 • bardzo dobra - stężenie poniżej 20 mikrogramów
 • dobra - stężenie między 21 a 60 mikrogramów
 • umiarkowana - stężenie 61-100 mikrogramów
 • dostateczna - stężenie 101-140 mikrogramów
 • zła - stężenie 141-200 mikrogramów
 • bardzo zła - stężenie powyżej 200


Smog jest problemem o światowej randze, jednak to Polska w klasyfikacji Światowej Organizacji Zdrowia została uznana za jeden z dwóch najbardziej zanieczyszczonych krajów w UE.
 

Przeczytaj również:

 

 

Wpływ smogu na zdrowie

 

Smog jest też przyczyną zgonów. Jako mieszanina rakotwórczych substancji z powietrzem przyczynia się do wielu chorób, zwłaszcza układu oddechowego, a w przypadku osób starszych znacznie osłabia organizm. Negatywnie wpływa także na rozwijające się płuca dzieci - zwłaszcza w wieku 6-10 lat, gdy ostatecznie kształtuje się dziecięcy układ oddechowy. Kilkudniowa ekspozycja na zanieczyszczenia znacząco zwiększa ryzyko zgonu, zwłaszcza w przypadku osób starszych i osłabionych. Jest rakotwórczy - rak płuc, gardła, zatok, przełyku, nerek.

 

Smog jest szczególnie groźny dla dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych i chorych, zwłaszcza ze schorzeniami układu oddechowego (głównie astma) oraz alergików.Mgła zawierająca zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego upośledza wymianę gazową płuc, a także upośledza układ immunologiczny, przez co nasze drogi oddechowe są narażone na częstsze infekcje. Wszystko to wpływa negatywnie na nasze serce, które staje się bardziej obciążone - w przypadku osób z dolegliwościami kardiologicznymi to stan zagrażający życiu.

Na tym nie koniec - nawet krótkotrwałe przebywanie w atmosferze zanieczyszczeń typu smog będzie mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie i kondycję. Prowadzi do stanów zapalnych oraz znacznego podrażnienia spojówek, gardła, nosa. Może powodować łagodne, przemijające stany zapalne płuc. Bezpośrednio odczujemy także zmęczenie, spadek wydajności, zwłaszcza przy wysiłku fizycznym. Sposób docierania smogu do naszego organizmu - z krwią rozprzestrzenia się po całym ciele - prowadzi właściwie do większości chorób.

Najbardziej cierpią najmłodsi i to nawet już w życiu płodowym!

 

 

Metody zwalczania smogu oraz ochrona przed wdychaniem smogu

 

Walka ze smogiem będzie doraźna i zawsze niedostateczna dopóki o problem ten nie zawalczymy kompleksowo poprzez zmniejszenie niskiej emisji. Jednak nasze zdrowie jest cenne i każde działania poprawiające samopoczucie oraz komfort są warte uwagi. W okresie zimowym bardzo ważne jest prawidłowe nawodnienie organizmu, nawilżanie śluzówek (krople nawilżające do oczu i nosa). Ograniczenie emisji (wymiana źródeł ogrzewania, rozwój komunikacji masowej itp.) wpływa pozytywnie na nasze zdrowie oraz na stan środowiska naturalnego.

 • maski antysmogowe

To najprostszy i w sumie najtańszy sposób na ochronę przed wdychaniem smogu. Maski należy używać jednak w przypadku niskiej jakości powietrza, gdy musimy przebywać na zewnątrz. Tego typu ochrona wymaga od nas dużego zaangażowania - zawsze trzeba pamiętać by przed wyjściem z domu sprawdzić komunikaty smogowe i zabrać ze sobą maskę (którą najpierw warto kupić ze sprawdzonego źródła). Dobrej jakości maska kosztuje powyżej 100 PLN. Taka maska zawiera filtry wyłapujące cząstki PM10 i PM2,5. Takie filtry trzeba wymieniać, a maski dostępne są w różnych rozmiarach, dzięki czemu możemy je dopasować zarówno na dorosłych, jak też na dzieci. 

 • rośliny pochłaniające zanieczyszczenia z powietrza

Kolejną z metod małych kroków jest zakup roślin pochłaniających zanieczyszczenia, które poprawiają jakość powietrza w pomieszczeniach, w których się znajdują. Do takich roślin należą: chryzantem wielokwiatowa, dracena odwrócona, skrzydłokwiat. Te trzy gatunki radzą sobie najlepiej ze wszelkimi zanieczyszczeniami spotykanymi w domach. Oprócz nich warto zainteresować się również: bluszczem pospolitym i sansewierią gwinejską. Trzeba jednak pamiętać, że o ile rośliny neutralizują wiele szkodliwych związków z powietrza to nie są w stanie wychwycić pyłów zawieszonych. Jednak i tak warto je posiadać w swoim domu.

 • oczyszczacze i nawilżacze powietrza

Urządzenia te wyłapują szkodliwe substancje z powietrza za pomocą układu filtrów. Rozpryskiwany aerozol przez nawilżacze jest w stanie pochłonąć unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia, dzięki czemu nie trafią one do naszych płuc, a my dodatkowo zyskamy wyższą jakość powietrza w domu. Przeczytaj więcej >> Jak wybrać oczyszczacz powietrza - budowa, rodzaje, przegląd

Oczyszczacze powietrza DaikinOczyszczacze powietrza z funkcją antysmogową

fot.: Oczyszczacze powietrza Daikin oraz Marax z funkcją antysmogową

 • nawiewnik antysmogowy

Kolejnym systemem odpowiedzialnym za jakość powietrza, które dociera do naszego domu są nawiewniki wyposażone w filtry. Pamiętajmy, że samo nie wychodzenie z domu nie jest w stanie nas uchronić przed wdychaniem smogu, gdyż dociera on również do naszego domu - wietrzenie, wentylacja. Jedynym skutecznym sposobem na wysokiej jakości powietrze wentylacyjne jest rekuperacja, która jednak znajduje się w niewielu gospodarstwach domowych. Dlatego też można zadbać o nawiew, w którym wykorzystuje się system uzdatniania powietrza, jak np. Nawiewnik z filtrem anty-smogowym Brevis

nawiewnik antysmogowy - metody zwalczania smogu w domu

fot.: Brevis

 • rekuperacja - wentylacja chroniąca przed smogiem

Często mówi się, że alarm smogowy powinniśmy przeczekać w domu. Jednak w domu też trzeba wymieniać powietrze i jeśli odbywa się to w sposób naturalny smog wedrze się również do naszego azylu. Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest montaż jednostki wentylacyjnej, która posiada filtry powietrza, dzięki czemu w naszym domu nie musimy wietrzyć by zawsze cieszyć się czystym i w pełni komfortowym (tzn. najwyższej jakości) powietrzem. Jest to najbardziej zaawansowany typ wentylacji, który dodatkowo odzyskuje ciepło z mas wywiewanych, które de facto my ogrzaliśmy (wyprodukowaliśmy ciepło, które nie jest marnowane tylko powtórnie wykorzystano) - czyli zmniejszamy niską emisję w naszej okolicy. Taka wentylacja jednak wciąż jest luksusem, na który decyduje się zbyt mało osób. Sprawdź, co warto wiedzieć o >> rekuperacji...

Rekuperacja - wentylacja chroniąca przed smogiem

fot.: Rekuperatory.pl - schemat działania systemu rekuperacji w domu

fot.: Pro-Vent - Filtr Elektro-Jonizacyjny Clean R z technologią STOPFIELD® (bariera pola siłowego) w instalacji wentylacyjnej z rekuperatorami MISTRAL. Służy do rewitalizacji powietrza zdegradowanego działalnością człowieka, monitorowania jakości powietrza przez pomiar wartości PM1, PM2.5, PM10. Szczególnie zalecany dla osób wrażliwych lub z alergiami dróg oddechowych

fot.: Ekoklimax - Filtr smogowy Ekozefir

SMOG BOX

fot.: Prodmax - Smog Box jako nowoczesny filtr wspierający system rekuperacji. Filtr kanałowy SMOG BOX, poprzez system potrójnej filtracji, wydajnie oczyszcza powietrze, przez co jest pozbawione szkodliwych substancji, które mogą w sposób negatywny oddziaływać na organizm ludzki. Nowoczesne urządzenie opiera się o system kompleksowego filtrowania powietrza.

Mineralny pochłaniacz smogu SMOGSORBER

fot.: Global-tech - mineralny pochłaniacz smogu „SMOGSORBER”

 

 • ekologiczne źródła ogrzewania

To najważniejsze działania w kierunku znaczącej poprawy jakości powietrza, jednak wymagają sporych nakładów, wzrostu świadomości społecznej oraz czasu - wymiana kotła i wybór dobrej jakości paliwa nie jest decyzją łatwą, zwłaszcza dla uboższej części społeczeństwa. W ramach działań prowadzone są programy rządowe i samorządowe wspierające podejmowanie decyzji o ekologicznym i bezpiecznym dla środowiska ogrzewaniu. Wymarzona sytuacja to zastąpienie kotła węglowego pompą ciepłą, ale już wybór kotła 5 klasy będzie dużym krokiem na plus. Duże znaczenie ma tu również zmiana nawyków grzewczych i właściwa technika palenia. Przeczytaj o >> Pompa ciepła z programem Czyste Powietrze - propozycje Daikin

Nowoczesne podejście do ogrzewania - pompa ciepła SEVRA ECOs HEAT

fot.: Wienkra

Warunki techniczne od 2021 roku - wymagania dla budynków i instalacji

fot.: Galmet - ekologiczny kocioł na pellet

Kocioł elektryczny Kapitan

fot.: Elterm - kocioł elektryczny Kapitan

 

 

SMOG - warto wiedzieć:

Opracowanie: Redakcja
Źródło: gios.gov.pl, imgw.pl
Zdjęcia: Brevis, Elterm, Systherm, Global-tech, Prodmax, Ekoklimax, Rekuperatory.pl, Wienkra, Daikin, Marax, Pro-Vent
Zobacz także
Poznaj zawory marki ARCO, światowego lidera branży instalacyjnej

Poznaj zawory marki ARCO, światowego lidera branży instalacyjnej

Hiszpańska firma ARCO jest obecna w 90 krajach na 5 kontynentach. Klienci docenili... ¬ więcej...

 
Razem dobierzemy Twoje idealne sterowanie ogrzewaniem

Razem dobierzemy Twoje idealne sterowanie ogrzewaniem

Zacząłeś na poważnie myśleć o przeprowadzeniu gruntownego remontu? A może chcesz... ¬ więcej...

 
Izolacje techniczne PAROC: wsparcie projektanta od A do Z

Izolacje techniczne PAROC: wsparcie projektanta od A do Z

Dobry projekt jest podstawą każdego udanego przedsięwzięcia w branży budowlanej... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet