zwiń

systemy grzewcze pompy ciepła



gorące tematy
tagi

partnerzy w dziale

GlenDimplex  

BuderusJunkers

Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

Akra
    Immergas

znajdź fachowca

Jak podłączyć ogrzewanie podłogowe do istniejącej instalacji

aktualizacja: 19-10-2021, 05:14 – artykuł promocyjny


Komfortowe ciepło oraz estetyka wykończenia pomieszczeń to główne zalety systemu grzewczego umieszczonego w podłodze. Nie zawsze jednak w czasie budowy domu decydujemy się na wykonanie podłogówki. Z czasem możemy przekonać się do tego sposobu ogrzewania. Poniżej podpowiadamy, jak przygotować taką instalację w już użytkowanym domu.

 

Ogrzewanie podłogowe najlepiej zaplanować przed rozpoczęciem budowy domu. Pozwoli nam to znacznie zaoszczędzić czas i pieniądze. Jednak w wielu sytuacjach - adaptacja budynku, wymiana źródła ciepła, generalny remont instalacji grzewczej - przychodzi nam się zmierzyć z wykonaniem podłogówki w budynku już zamieszkanym. W takim układzie musimy przygotować się na prace związane z kuciem posadzki, ale zadanie to jest możliwe do wykonania.

 

Podłogówka w starym domu - kiedy się sprawdzi, a kiedy jest konieczna

 

Po pierwsze warto dobrze się przygotować do takiej inwestycji. Prace projektowe oraz montaż całej instalacji powinniśmy powierzyć osobie z doświadczeniem - w wykonanej instalacji trudno o jakieś poprawki, gdyż całość zatopiona jest w podłodze. Prawidłowo przygotowany projekt pomoże też dopasować instalację do potrzeb i warunków w budynku, co przełoży się na niższy koszt użytkowania. Instalacja wymaga także wyregulowania hydraulicznego oraz zastosowania właściwych sterowników.

Schemat instalacji

fot.: Taconova - schemat instalacji ogrzewania podłogowego z rozdzielaczem TacoSys Pro


Potrzeba wykonania podłogówki w zamieszkałym budynku może mieć różne podłoże. Najczęściej jest to chęć modernizacji ogrzewania, które w wersji płaszczyznowej ma być bardziej komfortowe dla użytkowników. Do tego dochodzi wybór źródła ogrzewania - jeśli wymieniamy stary piec węglowy na nowoczesny kocioł niskotemperaturowy, ogrzewanie płaszczyznowe jest najlepszym odbiornikiem ciepła. Tak samo jest w przypadku coraz modniejszej pomy ciepła - zwykłe grzejniki są mało wydajne w takim układzie.

 

Jak wykonać podłogówkę w użytkowanym domu

 

Wykonanie nowej posadzki wiąże się z dużym zasięgiem prac budowlanych, ale nie jest to wygórowany koszt. Najdroższe są okładziny, które w przypadku generalnego remontu zazwyczaj i tak wymieniamy. Aby poziom podłóg w całym domu był jednakowy konieczne jest skucie posadzki w pomieszczaniach, gdzie chcemy wykonać ogrzewanie podłogowe. Następnie w nowej wylewce zatapia się rury grzewcze. Warto sprawdzić również, czy strop wytrzyma dodatkowe obciążenie. Na tym etapie konieczne jest także podjęcie decyzji dotyczącej ewentualnego połączenia instalacji podłogowej z grzejnikami - jest to najczęściej spotykany układ grzewczy. Najłatwiej wykonać instalację w przypadku posadzki na gruncie (1) oraz nad pomieszczeniami ogrzewanymi (). W sytuacji, gdy poniżej znajdują się pomieszczenia nieogrzewane koniecznej jest wykonanie grubszej izolacji.

 

WAŻNE: Układ mieszany jest rozwiązaniem najdroższym pod względem inwestycyjnym, jest też dużo bardziej skomplikowany technicznie, co wynika z różnej temperatury zasilania obu układów, a to wymaga stosowania odpowiedniej armatury instalacyjnej (większy koszt, większe ryzyko awarii).

 

schemat RTL - Afriso

fot.: Afriso - zestaw RTL-Box 324 Vario - zastosowanie w łazience z grzejnikiem drabinkowym

W domach, gdzie instalacja ogrzewania podłogowego nie została uwzględniona na etapie projektowania lepiej sprawdza się system tzw. suchej zabudowy, który jest lżejszy, ma mniejszą wysokość warstwy grzewczej, a jego montaż przebiega znacznie szybciej. Przykładem jest system RothTBS, którego zabudowa wynosi, łącznie z suchą płytą jastrychową jedynie 43-50 mm, a ciężar to zaledwie około 40 kg/m2. Predysponują go w szczególności do obiektów remontowanych w starym budownictwie, a nawet na istniejących posadzkach (również stropach drewnianych), o ile są równe i posiadają zdolność nośną.

fot.: Roth TBS 

Elektryczne maty grzejne, jak np. ELEKTRA WoodTec1 i WoodTec2 układane są tylko pod podłogami z paneli podłogowych lub deski warstwowej na etapie prac wykończeniowych. Jest to praktyczny sposób na wykorzystanie zalet ogrzewania podłogowego przy niskim nakładzie na remont.

WoodTec1 i WoodTec2

fot.: Elektra - ultra-cienkie przewody grzejne przymocowane są do siatki z włókna szklanego pokrytej warstwą folii aluminiowej zajmuje niewiele miejsca

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Roth, Elektra, Afriso, Taconova


Zobacz także
CB500 i CB500X - przewodowe listwy do sterowania ogrzewaniem podłogowym

CB500 i CB500X - przewodowe listwy do sterowania ogrzewaniem podłogowym

Sterowanie podłogówki pozwala na optymalne zarządzanie temperaturą we wnętrzach.... ¬ więcej...

 
Prosta rozwiązanie na instalację na 3 obiegi grzewcze

Prosta rozwiązanie na instalację na 3 obiegi grzewcze

Planujesz bardziej rozbudowaną instalację, w której musisz połączyć różne... ¬ więcej...

 
Rury KELLER PR-RT w nowej konstrukcji pięciowarstwowej 5W

Rury KELLER PR-RT w nowej konstrukcji pięciowarstwowej 5W

Grupa SBS nie ustaje w podwyższaniu jakości oferowanych produktów. Świadczy... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet