Oświetlenie wystaw - 3 kroki do optymalnego oświetlenia muzeów i ekspozycji

Jak podłączyć ogrzewanie podłogowe do istniejącej instalacji

artykuł promocyjny


Komfortowe ciepło oraz estetyka wykończenia pomieszczeń to główne zalety systemu grzewczego umieszczonego w podłodze. Nie zawsze jednak w czasie budowy domu decydujemy się na wykonanie podłogówki. Z czasem możemy przekonać się do tego sposobu ogrzewania. Poniżej podpowiadamy, jak przygotować taką instalację w już użytkowanym domu.

 

Ogrzewanie podłogowe najlepiej zaplanować przed rozpoczęciem budowy domu. Pozwoli nam to znacznie zaoszczędzić czas i pieniądze. Jednak w wielu sytuacjach - adaptacja budynku, wymiana źródła ciepła, generalny remont instalacji grzewczej - przychodzi nam się zmierzyć z wykonaniem podłogówki w budynku już zamieszkanym. W takim układzie musimy przygotować się na prace związane z kuciem posadzki, ale zadanie to jest możliwe do wykonania.

 

Podłogówka w starym domu - kiedy się sprawdzi, a kiedy jest konieczna

 

Po pierwsze warto dobrze się przygotować do takiej inwestycji. Prace projektowe oraz montaż całej instalacji powinniśmy powierzyć osobie z doświadczeniem - w wykonanej instalacji trudno o jakieś poprawki, gdyż całość zatopiona jest w podłodze. Prawidłowo przygotowany projekt pomoże też dopasować instalację do potrzeb i warunków w budynku, co przełoży się na niższy koszt użytkowania. Instalacja wymaga także wyregulowania hydraulicznego oraz zastosowania właściwych sterowników.


Potrzeba wykonania podłogówki w zamieszkałym budynku może mieć różne podłoże. Najczęściej jest to chęć modernizacji ogrzewania, które w wersji płaszczyznowej ma być bardziej komfortowe dla użytkowników. Do tego dochodzi wybór źródła ogrzewania - jeśli wymieniamy stary piec węglowy na nowoczesny kocioł niskotemperaturowy, ogrzewanie płaszczyznowe jest najlepszym odbiornikiem ciepła. Tak samo jest w przypadku coraz modniejszej pomy ciepła - zwykłe grzejniki są mało wydajne w takim układzie.

 

Jak wykonać podłogówkę w użytkowanym domu

 

Wykonanie nowej posadzki wiąże się z dużym zasięgiem prac budowlanych, ale nie jest to wygórowany koszt. Najdroższe są okładziny, które w przypadku generalnego remontu zazwyczaj i tak wymieniamy. Aby poziom podłóg w całym domu był jednakowy konieczne jest skucie posadzki w pomieszczaniach, gdzie chcemy wykonać ogrzewanie podłogowe. Następnie w nowej wylewce zatapia się rury grzewcze. Warto sprawdzić również, czy strop wytrzyma dodatkowe obciążenie. Na tym etapie konieczne jest także podjęcie decyzji dotyczącej ewentualnego połączenia instalacji podłogowej z grzejnikami - jest to najczęściej spotykany układ grzewczy. Najłatwiej wykonać instalację w przypadku posadzki na gruncie (1) oraz nad pomieszczeniami ogrzewanymi (). W sytuacji, gdy poniżej znajdują się pomieszczenia nieogrzewane koniecznej jest wykonanie grubszej izolacji.

 

WAŻNE: Układ mieszany jest rozwiązaniem najdroższym pod względem inwestycyjnym, jest też dużo bardziej skomplikowany technicznie, co wynika z różnej temperatury zasilania obu układów, a to wymaga stosowania odpowiedniej armatury instalacyjnej (większy koszt, większe ryzyko awarii).

 

schemat RTL - Afriso

fot.: Afriso - zestaw RTL-Box 324 Vario - zastosowanie w łazience z grzejnikiem drabinkowym

W domach, gdzie instalacja ogrzewania podłogowego nie została uwzględniona na etapie projektowania lepiej sprawdza się system tzw. suchej zabudowy, który jest lżejszy, ma mniejszą wysokość warstwy grzewczej, a jego montaż przebiega znacznie szybciej. Przykładem jest system RothTBS, którego zabudowa wynosi, łącznie z suchą płytą jastrychową jedynie 43-50 mm, a ciężar to zaledwie około 40 kg/m2. Predysponują go w szczególności do obiektów remontowanych w starym budownictwie, a nawet na istniejących posadzkach (również stropach drewnianych), o ile są równe i posiadają zdolność nośną.

fot.: Roth TBS 

Elektryczne maty grzejne, jak np. ELEKTRA WoodTec1 i WoodTec2 układane są tylko pod podłogami z paneli podłogowych lub deski warstwowej na etapie prac wykończeniowych. Jest to praktyczny sposób na wykorzystanie zalet ogrzewania podłogowego przy niskim nakładzie na remont.

WoodTec1 i WoodTec2

fot.: Elektra - ultra-cienkie przewody grzejne przymocowane są do siatki z włókna szklanego pokrytej warstwą folii aluminiowej zajmuje niewiele miejsca

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Roth, Elektra, Afriso


Zobacz także
Najlepsza listwa centralna do podłogówki

Najlepsza listwa centralna do podłogówki

Ogrzewanie podłogowe wymaga automatyki sterującej. Wie o tym każdy instalator i każdy... ¬ więcej...
 
Energooszczędne i łatwo sterowalne zestawy ogrzewania podłogowego kanałowego REGULUS-SYSTEM

Energooszczędne i łatwo sterowalne zestawy ogrzewania podłogowego kanałowego REGULUS-SYSTEM

Zestawy REGULUS-system do ogrzewania podłogowego kanałowego znajdują zastosowanie w... ¬ więcej...
 
Niezawodne i efektywne ogrzewanie podłogowe

Niezawodne i efektywne ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe, obok tradycyjnych grzejników, jest coraz częściej wybieranym... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

Facebook