Uniwersal - urządzenia wentylacyjne


Utrzymywanie kontroli w centrach danych za pomocą MODBUS-RTU

aktualizacja: 08-11-2018, 05:32 – artykuł promocyjny


Precyzyjna kontrola i monitorowanie wszystkich parametrów jest ważne w przypadku klimatyzacji, szczególnie w centrach danych. Pozwala to zaoszczędzić energię na dłuższą metę, a także zwiększa bezpieczeństwo przechowywanych tam danych. Z powyższych powodów władze szwajcarskiego kantonu Zug zdecydowały się na wybór wentylatorów EC od ebm-papst podczas modernizacji swoich centrów danych. Wentylatory te są łatwe do monitorowania i sterowania dzięki MODBUS-RTU.

Dane szczególnie chronione przechowywane są w centrach danych, w szczególności dotyczy to informacji przesyłanych z sądów, policji i organów podatkowych. Bezpieczeństwo jest ważne nie tylko ze względu na szyfrowanie i przechowywanie rzeczywistych danych, ale także w odniesieniu do sprzętu, na którym przechowywane są dane. Nic więc dziwnego, że sprawnie działająca klimatyzacja w serwerowni jest głównym priorytetem dla władz kantonu Zug. Niedawno nie było możliwe zagwarantowanie skutecznie działającej klimatyzacji. André Lötscher, kierownik techniczny działu inżynierii budowlanej kantonu, mówi: "Od lat wentylatory z przekładnią pasową w naszych agregatach chłodniczych stale pracowały na pełnych obrotach. Pasy wymagały regularnej kontroli i musiały być wymieniane w przypadku nadmiernego zużycia - tu i teraz oraz w przypadku rozerwania. "

Urządzenia recyrkulacyjne do chłodzenia, pilnie potrzebowały modernizacji, łącznie z wymianą starych wentylatorów. Dalsze cele władz kantonu obejmują ulepszenie charakterystyki regulacyjnej oraz dokładniejsze monitorowanie systemu. Według decydentów całkowita wymiana agregatów nie wchodziła w rachubę. Wynikało to z faktu, iż urządzenia recyrkulacyjne do chłodzenia spełniają rygorystyczne wymagania w zakresie takich właściwości, jak odporność na wstrząsy, dlatego też nie można ich po prostu zastąpić standardowymi urządzeniami.

 

Skuteczne rozwiązanie alternatywne


Umowa w zakresie renowacji urządzeń recyrkulacyjnych do chłodzenia została przyznana Inframatic, małej firmie z siedzibą w pobliżu Bazylei. Firma ta specjalizuje się w tworzeniu systemów automatyki budynkowej i klimatyzacji dla szerokiej gamy urządzeń. Inframatic współpracował już z ebm-papst przy innych projektach. Obie firmy wspólnie pracowały nad przygotowaniem propozycji modernizacji systemu klimatyzacji w serwerowniach. Istotnym elementem propozycji była wymiana starych wentylatorów z przekładnią pasową na wentylatory EC (rys. 1), które są szczególnie wydajne i mogą być dostosowywane do wymaganego obciążenia, aby umożliwić wysokie oszczędności energii. Ponadto, wentylatory od ebm-papst mogą być sterowane i monitorowane za pomocą MODBUS-RTU, w dużym stopniu zgodnie z wymogiem integracji wszystkich elementów w układzie chłodzenia.

wentylatory EC w kantonie ZUG

Rys. 1: W kantonie Zug zastąpiono wentylatory AC z przekładnią pasową wydajnymi wentylatorami EC

 

Podczas pierwszego etapu, Inframatic przebudował pięć urządzeń recyrkulacyjnych do chłodzenia. W zależności od modelu zastosowano wentylatory EC RadiFit lub dmuchawy odśrodkowe EC o dużej mocy (rys. 2). Wentylatory RadiFit z łopatkami wygiętymi do tyłu zostały zaprojektowane tak, aby być idealnymi zamiennikami dla starszych wentylatorów, by jakiekolwiek modyfikacje konstrukcyjne istniejących urządzeń nie były już konieczne (rys. 3). Silniki GreenTech EC o dużej mocy zapewniają wysoką wydajność przy wysokich ciśnieniach. Charakteryzują się one także kompaktową budową, wytrzymałością oraz niską wagą.

Odśrodkowa dmuchawa EC
Kompaktowy, wydajny i łatwy do wymiany. Wentylator odśrodkowy z łopatkami wygiętymi do tyłu, podwójny wlotem i zawiniętą obudową.

Rys. 2: Odśrodkowa dmuchawa EC

Rys. 3: Kompaktowy, wydajny i łatwy do wymiany. Wentylator odśrodkowy z łopatkami wygiętymi do tyłu, podwójny wlotem i zawiniętą obudową.

 

Inteligentny system kontroli


Jeśli chodzi o kontrolę, firma Inframatic miała kilka pomysłowych koncepcji na to, jak sprawić, aby działanie urządzeń było jeszcze bardziej wydajne. Ponieważ w przypadku wentylatorów z przekładnią pasową była możliwość ustawienia tylko dwóch prędkości przed modernizacją, temperatura była w dużej mierze regulowana przez kanały chłodzące. Eksperci całkowicie zmienili ten daleki od idealnego system, przekształcając go w urządzenia recyrkulacyjne do chłodzenia. Wydajność jest teraz sterowana za pomocą dwóch sekwencji: Moc chłodnicza regulowana jest przez zawory sterujące przepływem podczas pierwszej sekwencji oraz przez wentylatory podczas drugiej. Jest to możliwe, ponieważ obroty wentylatorów są regulowane bezstopniowo. Prędkość obrotowa wentylatorów jest sterowana automatycznie przez czujniki temperatury mierzące temperaturę powietrza wywiewanego. Jeśli powietrze jest zbyt ciepłe, zawór chłodzenia jest całkowicie otwarty, a prędkość obrotowa wentylatorów zmienia się z określonej minimalnej prędkości do maksymalnej prędkości. Jeśli powietrze jest zbyt zimne, prędkość obrotowa wentylatorów jest mniejsza, a zawór chłodzenia jest zamknięty. Gwarantuje to, że temperatura w serwerowni nigdy nie przekracza określonej temperatury 22 do 23 stopni Celsjusza.

 

Rys. 4: Dzięki MODBUS-RTU wentylatory można łatwo zintegrować z układem sterowania wyższego rzędu.

Rys. 4: Dzięki MODBUS-RTU wentylatory można łatwo zintegrować z układem sterowania wyższego rzędu.

 

Kolejną zaletą wentylatorów w przekształconych urządzeniach recyrkulacyjnych do chłodzenia jest uruchamianie za pomocą MODBUS-RTU (rys. 4). Podobnie jak inne elementy urządzenia, wentylatory mogą być sterowane i monitorowane za pomocą systemu. Ułatwia to użytkownikowi koordynację wzajemnego oddziaływania wszystkich komponentów. W przeciwieństwie do 0-10 V, MODBUS-RTU umożliwia nie tylko sterowanie, ale także monitorowanie wentylatorów; przekazywane są szczegółowe dane, takie jak napięcie i pobór prądu, a także komunikaty alarmowe do układu sterowania wyższego rzędu. Stamtąd z kolei dane przesyłane są do systemu zarządzania, gdzie gromadzone są informacje na temat wszystkich urządzeń w budynku oraz systemów. Poprzez interfejs z panelem dotykowym pracownicy administracyjni kantonu mogą w ten sposób przeglądać poszczególne wartości i ustawiać różne parametry (rys. 5).

 

Rys. 5: MODBUS-RTU upraszcza sterowanie i umożliwia dokładniejsze monitorowanie wentylatorów ebm-papst.

Rys. 5: MODBUS-RTU upraszcza sterowanie i umożliwia dokładniejsze monitorowanie wentylatorów ebm-papst


 

Większa niezawodność


W przypadku jakiejkolwiek awarii, bardziej szczegółowe ostrzeżenia znacznie ułatwiają rozwiązywanie problemów. Szybko staje się jasne, czy dany problem jest tylko czasową usterką, czy też wadą, która wymaga, by technik przyjrzał się jej bliżej w serwerowni. MODBUS-RTU uprościł również dostosowywanie systemu sterowania i obsługę wentylatora przez Inframatic. Dzięki oprogramowaniu EC-Control firmy ebm-papst, firma Inframatic mogła szybko i łatwo monitorować postęp w rozwoju urządzenia oraz ustawienia parametrów. To oszczędza czas i jest szczególnie pomocne w początkowej fazie projektu. Dla zapewnienia dodatkowej efektywności krytyczne pomieszczenia zostały wyposażone w dwa urządzenia recyrkulacyjne do chłodzenia, które są obsługiwane w konfiguracji master-slave, dzięki czemu wentylatory w obu jednostkach działają z tą samą prędkością.

Po udanej pilotażowej konwersji pięciu urządzeń recyrkulacyjnych do chłodzenia, władze kantonu Zug zleciły konwersję kolejnych jednostek. Po zmodernizowaniu wszystkich systemów w centrum danych, rozpoczęto prace nad systemem wentylacji w strzelnicy policyjnej i kwaterze głównej oraz w sąsiednim budynku więzienia. "Kiedy zobaczysz, jak skuteczna jest przeprowadzona konwersja oraz jak korzystne pod względem ekonomicznym są takie działania, zaczynasz zdawać sobie sprawę, że istnieje jeszcze wiele innych możliwości" - mówi Lötscher. "Ponadto, nasz system klimatyzacji jest teraz nie tylko bardziej nowoczesny i skuteczny, ale także o wiele bardziej energooszczędny."

Opracowanie: Redakcja
Autor: Andreas Leuz, kierownik ds. Sprzedaży - klimatyzacja w ebm-papst Mulfingen
Kontakt w sprawie produktów:

ebm-papst Polska Sp. z o.o.
tel. +48 22 6757819
www: www.ebmpapst.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Rekuperatory TOP VENT - postaw na świeże powietrze dla Twojej rodziny!

Rekuperatory TOP VENT - postaw na świeże powietrze dla Twojej rodziny!

Jednym z systemów, który znacznie obniża zużycie energii i jednocześnie... ¬ więcej...

 
Styczniowa PREMIERA Lindab

Styczniowa PREMIERA Lindab

Firma Lindab, w ramach cyklicznego projektu o nazwie „Premiery Lindab 2021”,... ¬ więcej...

 
Rekuperacja - konieczna zmiana w Twoim domu

Rekuperacja - konieczna zmiana w Twoim domu

Od stycznia 2021 r. budynki mieszkalne i zamieszkania zbiorowego czeka kolejna zmiana... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Uniwersal     Metalplast    Wienkra GlenDimplex    Ventec      Lindab Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech  Iglotech  Iglotech Neovent Klimor   Klima-Therm      Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet