Czyste powietrze na halach produkcyjnych

NTS Energy


Co zrobić, aby ogrzewanie było ekonomiczne? Pomagamy wybrać system grzewczy

artykuł promocyjny


Wybór systemu grzewczego nie należy do łatwych decyzji, zwłaszcza, gdy mamy tak dużo różnych dostępnych opcji, różniących się nie tylko technologią, ale również rodzajem wykorzystywanego paliwa. Warto rozważyć wszystkie sposoby ogrzewania domu, żeby potem nie żałować swojego wyboru. 

Jesień to ostatni dzwonek na wymianę urządzenia grzewczego. Choć klimat w naszym kraju ulega ciągłemu ociepleniu, to i tak musimy być przygotowani na to, iż w okresie tym w każdym momencie może nas zaskoczyć nagły spadek temperatury, który da się we znaki domownikom. Wymieniając urządzenie grzewcze na nowe, powinniśmy postawić na rozwiązanie ekonomiczne, bezobsługowe i przy okazji przyjazne dla środowiska naturalnego. Co powinno znaleźć się w kręgu zainteresowań?

 

Pompy ciepła - bezproblemowo i oszczędnie

 

Szukając urządzenia grzewczego gwarantującego niskie koszty eksploatacji, pierwszy krok powinniśmy zrobić w kierunku pomp ciepła. Nie ma obecnie na rynku tańszego w eksploatacji sposobu ogrzewania budynku mieszkalnego. Urządzenia te wykorzystują bowiem bezpłatną energię odnawialną z powietrza lub z gruntu. Zakup pompy ciepła to inwestycja nieco droższa w porównaniu do np. kotłów kondensacyjnych, ale późniejsze niższe koszty użytkowania powodują, że zwróci się ona po kilku latach. Jeśli dysponujemy dużą działką, powinniśmy postawić na pompę gruntową, którą charakteryzuje względnie niezmienna w okresie całego roku sprawność, kolektor gruntowy można wykonać w wersji poziomej lub pionowej. Alternatywnym, tańszym i szybszym w montażu rozwiązaniem jest pompa powietrzna, ponieważ moduł zewnętrzny może być zainstalowany wszędzie, niezależnie od ukształtowania terenu.

 

Powietrzna pompa ciepła HPI Evolution

fot.: Powietrzna pompa ciepła HPI Evolution

 

Oba rozwiązania doskonale sprawdzają się zarówno w przypadku nowobudowanych domów, jak również w budynkach, w których modernizowana jest istniejąca instalacja. Pompy ciepła dobrze współpracują z dodatkowym źródłem ciepła w postaci kotła, który stanowi wówczas wspomaganie przy szczytowym zapotrzebowaniu ciepła. Największą wydajność pompy ciepła uzyskują w momencie, kiedy różnica pomiędzy temperaturą na wejściu do urządzenia (temperatura uzyskana z dolnego źródła), a temperaturą zasilania systemu grzewczego będzie jak najmniejsza. Oznacza to, że najefektywniej pracują w połączeniu z niskotemperaturowym ogrzewaniem płaszczyznowym, podłogowym lub ściennym. W tym przypadku rekomendowana temperatura zasilania systemu grzewczego wynosi ok. 35°C, z kolei dolne źródło charakteryzuje się wysoką temperaturą średnioroczną.

 

Hybrydy - optymalne rozwiązanie dla obiektów nowobudowanych i modernizacji

 

Modernizując istniejącą instalację, inwestor może zdecydować się na połączenie posiadanego już urządzenia grzewczego np. kondensacyjnego kotła gazowego z ekonomiczną i ekologiczną pompą ciepła. W takich przypadkach doskonale sprawdzają się powietrzne pompy ciepła. Za ich zastosowaniem przemawia fakt, iż nie tylko bezproblemowo współpracują z istniejącymi już źródłami ciepła, ale również są szybkie i łatwe w montażu. Rozwiązaniem, godnym polecenia, jest układ hybrydowy kotła kondensacyjnego z powietrzną pompą ciepła, zintegrowany pod wspólną obudową.

Kondensacyjny kocioł MCR3 PLUS Hybrid zespolony z pompą ciepła - De Dietrich

fot.: Kondensacyjny kocioł MCR3 PLUS Hybrid zespolony z pompą ciepła

 

Pozwala on ograniczyć koszty eksploatacji systemu grzewczego, przy jednoczesnym zwiększeniu komfortu użytkowego. Zapewnienie najbardziej opłacalnego w danym momencie źródła ciepła i bezpieczeństwa energetycznego to główne zadanie hybryd. Pompy ciepła z oferty De Dietrich mogą pracować do temperatury -20°C (-15°C dla 4 i 6 kW). Jednak wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej maleje efektywność wszystkich urządzeń tego rodzaju. Oznacza to, iż przy niskich temperaturach na zewnątrz budynku powietrzna pompa ciepła wymaga wsparcia ze strony dodatkowego źródła ciepła. System hybrydowy pozwala wyeliminować standardowo stosowaną do tego celu grzałkę elektryczną na rzecz bardziej wydajnego w tym okresie kotła kondensacyjnego. Odpowiednia konfiguracja regulatora nadzorującego pracę urządzeń pozwoli na zaspokojenie zapotrzebowania na ciepło i c.w.u. najbardziej korzystną finansowo metodą. W miesiącach letnich powietrzna pompa ciepła bez problemu poradzi sobie z podgrzewem c.w.u bez pomocy kotła, korzystając jedynie z energii cieplnej z powietrza zewnętrznego, a dodatkowo może zostać wykorzystana funkcja chłodzenia np. przy pomocy istniejącej instalacji ogrzewania podłogowego.

 

Bezpieczeństwo i ekologia

 

Zaletą posiadania dwóch źródeł ciepła, mogących pracować samodzielnie jest zapewnienie sobie większego bezpieczeństwa energetycznego. Posiadając hybrydę, w sytuacji wystąpienia awarii jednego z urządzeń, nie jesteśmy pozbawieni możliwości dalszego grzania obiektu. W zależności od usterki, obowiązki uszkodzonego sprzętu przejmie drugie urządzenie, nieprzerwanie gwarantując komfort cieplny i c.w.u.. Poza tym już samo korzystanie z kondensacyjnego kotła gazowego pozwala ograniczyć emisję CO2 do atmosfery i uniknąć zanieczyszczania środowiska. Stawiając na połączenie kotła z pompą ciepła system hybrydowy pozwala dodatkowo jeszcze bardziej zmniejszyć zużycie energii i zwiększyć oszczędności.

Kontakt w sprawie produktów:

BDR Thermea Poland Sp. z o.o.
tel. 71 71 27 400
www: www.dedietrich.pl
www.dedietrich-kotly.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
IGLOO MultiTherma na Targach ENEX

IGLOO MultiTherma na Targach ENEX

W dniach 7-8 lutego 2024, na targach ENEX firma IGLOO zaprezentowała rewolucyjną pompę... ¬ więcej...
 
LG prezentuje nową energooszczędną pompę ciepła Therma V R290 Monobloc o minimalistycznym designie

LG prezentuje nową energooszczędną pompę ciepła Therma V R290 Monobloc o minimalistycznym designie

LG Electronics prezentuje nową pompę ciepła typu powietrze-woda - Therma V™ R290... ¬ więcej...
 
Panasonic zapewni ciepło nawet podczas mroźniej zimy

Panasonic zapewni ciepło nawet podczas mroźniej zimy

Rozwiązania Panasonic Heating & Cooling Solutions, dzięki zaangażowaniu firmy w... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet













Facebook