gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex  ZĘBIEC

Junkers

BuderusHewalex

nVent     Galmet
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom


Instal-ProjektGrupa Armatura

logo Wilo   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Imers
  

Intersoft

  Verano Konwektor

FENIXLindab

Akra    Immergas

znajdź fachowca

Junkers - patron


Optymalizacja pracy instalacji z Wilo Stratos MAXO

aktualizacja: 24-10-2018, 08:15 – artykuł promocyjny


Każda instalacja centralnego ogrzewania wymaga skutecznego sposobu transportu ciepła do odbiorników. Za najskuteczniejszą metodę uznaje się wykorzystanie do tego celu pomp obiegowych, które zgodnie z rozporządzeniem obowiązującym od 2013 roku muszą odznaczać się płynną regulacją prędkości obrotowej, dostosowaną do zmiennych warunków przepływowych w instalacji.

 

Jeśli instalacja pracuje w sposób właściwy, pompy bezdławicowe są w stanie w znaczący sposób podnieść parametry energetyczne.

 

Co oznacza prawidłową pracę instalacji?


Przede wszystkim musi to być właściwe ustawienie parametrów pracy pompy z uwzględnieniem Optymalizacja pracy instalacji z Wilo Stratos MAXOprojektowanych strat ciśnienia oraz poszczególnych odbiorników i sekcji w instalacji na przepływy zgodne z założeniami nominalno-obliczeniowymi. Błędny rozdział przepływów powoduje, że przez pierwsze odbiorniki przepływa większa ilość wody, przez co dalej usytuowane odbiorniki są niedogrzane. Rozwiązaniem tego problemu jest ustawianie pompy na większe nastawy - większe niż nominalne obliczeniowe. Taka praca jednak wpływa na znaczne zwiększenie kosztów eksploatacyjnych, możliwość pojawienia się szumów przepływowych oraz szybsze zużycie pomp. Stąd też powstała potrzeba stworzenia nowej jakości pomp, które podołają takim wyzwaniom. Udało się to marce Wilo. Nowa pompa Wilo-Stratos MAXO ma za zadanie maksymalnie wspierać wykonawców oraz konserwatorów instalacji. Jej innowacyjność polega na rozbudowaniu systemu monitorowania i zbierania danych. Pompy te mierzą rzeczywiste warunki pracy instalacji oraz pokazują swój aktualny punkt pracy. Dzięki temu, wykonawca ma możliwość na bieżąco kontrolować, czy przepływ w instalacji odpowiada założeniom projektowym oraz odpowiednio reagować, jeżeli instalacja wymaga dalszej optymalizacji.

 

Funkcja Dynamic Adapt Plus - idealna przy modernizacji instalacji

 

Problem nastawy pomp to jedno z ważniejszych wyzwań, jakie stoją przed nowoczesnymi instalacjami, których głównym założeniem jest optymalna praca przy minimalnych stratach. W myśl takich założeń konstruktorzy pomp Wilo-Stratos MAXO stworzyli funkcję Dynamic Adapt Plus. Sprawdza się ona w układach jednopompowych, a w szczególności w modernizowanych instalacjach, gdzie odnalezienie szukanego punktu pracy jest znacznie utrudnione lub całkowicie niemożliwe. Nowa funkcja regulacji automatycznie dostosowuje wysokość podnoszenia do zapotrzebowania hydraulicznego instalacji bez konieczności określania wartości zadanej. Po pierwszym uruchomieniu, pompa Wilo-Stratos MAXO wybiera punkt pracy po środku swojej charakterystyki. Nowe punkty pracy określane są po każdej zmianie natężenia przepływu. Celem tej regulacji jest wybór takiego punktu pracy, przy którym zawory pozostają w pełni otwarte, dzięki czemu w instalacji występują najmniejsze możliwe straty ciśnienia. Adaptacja do warunków zmiennego ciśnienia odbywa się w pełni automatycznie i niezależnie.

Optymalizacja pracy instalacji z Wilo Stratos MAXO

Rezultat: nawet do 20% mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną w porównaniu do pracy w trybie regulacji proporcjonalnej (Δp-v).

 

Funkcja Multi-Flow Adaptation - równoważenie przepływów układów wielopompowych

 

Nowa pompa Wilo-Stratos MAXO sprosta również wymaganiom instalacji w układzie wielopompowym. Funkcja Multi-Flow Adaptation, odpowiedzialna za adaptację i równoważenie przepływów, umożliwia pompie zasilającej precyzyjnie dostosować swoją wydajność do zapotrzebowania pomp obiegów wtórnych. Jej innowacyjność i energooszczędność wynikają z odbioru informacji o wymaganym natężeniu przepływu z każdej pojedynczej pompy obiegu wtórnego, w krótkich odstępach czasu. Dzięki temu natężenie przepływu pompy zasilającej wynika z  sumy wymaganego natężenia przepływu wszystkich pomp obiegu wtórnego. Oznacza to, że pompa zasilająca dostarcza tylko taki przepływ, na jaki zapotrzebowanie zgłoszą pompy w obiegu wtórnym. Ma to tę zaletę, że w porównaniu z regulacją Δp-c zużycie energii elektrycznej jest niższe. Niższa temperatura powrotu optymalizuje sprawność źródła ciepła, co przekłada się na oszczędność paliwa. W lokalnych węzłach ciepłowniczych niższa temperatura powrotu wpływa na niezawodność pracy, ponieważ unika się załączania ogranicznika temperatury powrotu. Funkcja Multi-Flow jest odpowiedzią na problem z wyrównaniem przepływów po obu stronach wymienników.

 

Przykład zastosowania


Funkcja Multi-Flow Adaptation.

Dynamiczne równoważenie przepływów pomiędzy pompami pracującymi w instalacjach o różnych obiegach np. ogrzewaniu podłogowym przy ΔT=7 stopni oraz ogrzewaniu grzejnikowym przy ΔT=20 stopni.

Pomimo faktu, iż sama pompa nie zastąpi poprawnego równoważenia hydraulicznego, wprowadzając nowy produkt jakim jest pompa Wilo-Stratos MAXO, wprowadziliśmy szereg funkcjonalności, które pozwalają zoptymalizować pracę całego systemu grzewczego.

Optymalizacja pracy instalacji z Wilo Stratos MAXOOptymalizacja pracy instalacji z Wilo Stratos MAXO

 

Wilo-Stratos MAXO to wygoda komunikacji i najwyższa sprawność spośród dostępnych na rynku pomp dzięki:

 

  • połączeniu najnowszych osiągnięć w obszarze technologii pomiaru parametrów i innowacyjnych funkcji regulacji Dynamic Adapt Plus oraz Multi-Flow Adaptation, czyli dopasowania się do zmiennych przepływów w układach wielopompowych;
  • najwyższej na rynku sprawności energetycznej EEI ≤ 0,17 (w zależności od typoszeregu), dzięki nowym rodzajom sterowania i innowacyjnej funkcji No-Flow Stop, pozwalającej na zatrzymanie pracy pompy w przypadku wykrycia przepływu zerowego;
  • pełnej kompatybilności z istniejącymi systemami zarządzania budynkiem;
  • dwukierunkowej komunikacji między pompą a urządzeniami mobilnymi dzięki wbudowanemu modułowi Bluetooth oraz zintegrowanym wejściom analogowym oraz wejściom i wyjściom cyfrowym;
  • niezwykle prostej nawigacji za pomocą dostosowanego do aplikacji i potrzeb użytkownika konfiguratora parametrów;
  • intuicyjnej obsłudze dzięki czytelnemu, kolorowemu wyświetlaczowi 4,2″ i nowej technologii zielonego pokrętła;
  • zintegrowanej możliwości sterowania układami wielopompowymi poprzez najnowszy interfejs komunikacyjny Wilo-Net;
  • możliwości rozbudowy o dodatkowe moduły komunikacyjne Wilo-CIF do łatwej integracji z systemami BMS.


 

Kontakt w sprawie produktów:

Wilo Polska Sp. z o.o.
tel. (22) 702 61 61
www: wilo.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Kolektor 50 kW z wbudowanym sprzęgłem z płynną regulacją przepływu

Kolektor 50 kW z wbudowanym sprzęgłem z płynną regulacją przepływu

Dwukomorowy rozdzielacz z płynnie regulowaną, wbudowaną komorą zwrotnicy hydraulicznej... ¬ więcej...

 
Czy możliwe jest ogrzewanie bez emisji zanieczyszczeń?

Czy możliwe jest ogrzewanie bez emisji zanieczyszczeń?

Należąca do spółki BDR Thermea marka Baxi Heating w Wielkiej Brytanii i Irlandii... ¬ więcej...

 
Kotły na pellet typu Bio-Max

Kotły na pellet typu Bio-Max

Od wielu lat w sezonie grzewczym zauważalne jest drastyczne pogorszenie jakości powietrza,... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet