gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

Junkers - patron


Pellet czy ekogroszek - co wybrać

aktualizacja: 09-02-2022, 07:37 – artykuł promocyjny


Wybór paliwa do domowego systemu grzewczego nie jest łatwy. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na dostępność i jakość oferowanych paliw. Ważnym kryterium jest wpływ na środowisko naturalne oraz koszty związane z eksploatacją.

 

  • Pellet to odpad zaliczany do biomasy. Jako efekt uboczny procesu produkcji elementów drewnianych jest materiałem ekologicznym i w pełni odnawialnym, który dzięki zastosowaniu w systemach grzewczych przestaje być uciążliwy w składowaniu. Skąd więc jego dość wysoka cena? Przede wszystkim to nie zwykłe trociny, tylko uformowany w procesie technologicznym granulat o odpowiednim składzie i wymiarach. Do tego, zanim zostanie dopuszczony do sprzedaży musi być zbadany i otrzymać certyfikat. Cały ten proces wiąże się z kosztami. Wymiary granulatu to 6-8 mm, w workach bardzo mała ilość luźnych trocin.
     
  • Ekogroszek od węgla w bryłach różni się wielkością oraz składem - jest wyselekcjonowany, czyli mniej szkodliwy dla środowiska, bo pozbawiony frakcji miału i flotu. Jego spalanie wiąże się z emisją szkodliwych gazów do atmosfery, ale w mniejszym stopniu niż przy tradycyjnym węglu kamiennym. Wymiary granulatu to 5-25 mm, zawiera sporo luźnego miału (odpad)


Oba paliwa w domowych kotłowniach spalane są w nowoczesnych kotłach podajnikowych. Użytkowanie takich systemów ma za zadanie podnieść efektywność spalania różnych źródeł energii. To bardzo ważna kwestia, która decyduje również o możliwości udziału w programach związanych z dofinansowaniem wymiany starych technologii na ekologiczne kotły.

 

Kultura palenia ma wpływ na osiągane efekty. Równie ważna jest jakość opału. Kiepskiej jakości pellet może być równie szkodliwy co palenie drewnem, a do tego spalimy go więcej (więcej więc też zapłacimy) i zostanie nam duża ilość popiołu do wyniesienia. Przy wyborze opału konieczne jest zwrócenie uwagi na sposób i miejsce przechowywania. Producenci pelletu mają obowiązek dostarczać go w szczelnych workach, co pozwala utrzymać jego właściwości jeśli chodzi o wilgotność. Ekogroszek najczęściej kupuje się luzem, ten workowany jest bowiem droższy.

Pellet czy ekogroszek - co wybrać

fot.: Metalbet - kocioł Aqua Eco na ekogroszek

Kocioł na pellet Comfort 7

fot.: Kocioł Pellet Comfort 25 kW firmy ORTE Polska Sp.z.o.o.

 

 

Właściwości pelletu i ekogroszku - porównanie

 

Pellet ma niższą wilgotność niż ekogroszek. Kupując 25 kg worek ekogroszku o deklarowanej wilgotności 20% (często jest to jednak więcej) musimy się liczyć, że aż 5 kg to woda, której pozbywamy się w czasie palenia, a to negatywnie wpływa na metalowe elementy naszego systemu grzewczego. W przypadku pelletu wilgotność sięga 6-8%. Na wodzie się nie kończy.


Spalanie każdego paliwa stałego wiąże się z produkcją popiołu. Ekogroszek zawiera od 4 do nawet 15% popiołu, podczas gdy pellet ma go zaledwie 1-0,24%. Do tego popiół pelletowy jest cennym nawozem, a ten z ekogorszku trzeba utylizować (odpowiednio przechowywać), gdyż jest toksyczny. Pellet jest też znacznie czystszy w użykowaniu. W końcu węgiel to węgiel - brudzi, pozostawia ciemny nalot trudny do usunięcia, worki również nie nadają się do powtórnego użycia. W kotłowni na pellet mamy do czynienia jedynie z pyłem drzewnym (zawsze suchym), który ma przyjemny zapach drewna. Sposób składowania sprawia, że pomieszczenie także jest czystsze, a zapasy możemy uzpełniać regularnie.

fot.: Galmet - automatycznie rozpalany pellet już po kilku minutach pozwala osiągnąć maksymalną sprawność

 

Palenie pelletem generuje taką ilość dwutlenku węgla, jaką wykorzystuje drzewo w okresie wzrostu, dlatego używanie tego paliwa jest ekologiczne.

fot.: HKS Lazar - kocioł na pellet SmartFire

 

Efektywność palenia a koszty użytkowania

 

Kocioł na ekogroszek pracuje w trybie ciągłym, czyli proces spalania trwa nieprzerwalnie i stale musi być dozowane paliwo. Taki tryb sprawia, że potrzebujemy więcej paliwa niż w przypadku kotłów pelletowych pracujących w trybie on/off, czyli z możliwością włączenie w razie potrzeby. Ekogroszek jest bardziej kaloryczny, ale więcej go zużywamy, gdyż praktycznie 1/5 to popiół. Pellet, mimo że jest mniej kalorycznym paliwem ma wyższą wydajność cieplną. Koszt grzania jest podobny, ale pellet wygrywa w kwestii wpływu na środowisko oraz wygodę w użytkowaniu.

Pellet czy ekogroszek - co wybrać

fot.: kocioł SAS BIO SOLID klasy 5 wg normy PN-EN 303-5:2012 oraz z certyfikatem EcoDesign przeznaczony do spalania sprasowanego granulatu drzewnego typu pelety

 

Korzystając z kotła przystosowanego do spalania ekogroszku i pelletu możemy porównać oba paliwa i zdecydować, co jest dla nas lepsze. Jednak trzeba pamiętać, że w kotle na ekogorszek można spalać pellet tylko i wyłącznie w sytuacji, kiedy producent wyraźnie dopuszcza taką opcję w specyfikacji urządzenia. Wybierając tego typu urządzenie jesteśmy niezależni od wahań cen na rynku paliw oraz mamy alternatywę w przypadku ograniczonego dostępu do jednego z tych paliw.

 

Szukasz ekologicznego źródła ciepła, sprawdź również >> pompę ciepła i porównaj koszty


Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: ZGM, Orte, HKS Lazar, SAS, Galmet


Zobacz także
Zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox

Zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox

Finish-A prezentuje gotowy zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox, który... ¬ więcej...

 
Wybierz grupę pompową od NTS Energy

Wybierz grupę pompową od NTS Energy

Promocyjne ceny grup pompowych, obniżone od 8 do nawet 22%, czekają w sklepie internetowym... ¬ więcej...

 
Nowe zestawy PRIMOBOX ACB 930 i 950

Nowe zestawy PRIMOBOX ACB 930 i 950

AFRISO poszerza gamę zestawów mieszających PrimoBox ACB o modele 930 i 950.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet