gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex  ZĘBIEC

Junkers

BuderusHewalex

nVent     Galmet
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom


Instal-ProjektGrupa Armatura

logo Wilo   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Imers
  

Intersoft

  Verano Konwektor

FENIXLindab

Akra    Immergas

znajdź fachowca

Junkers - patron


Pellet czy ekogroszek - co wybrać

aktualizacja: 24-08-2020, 05:50 – artykuł promocyjny


Wybór paliwa do domowego systemu grzewczego nie jest łatwy. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na dostępność i jakość oferowanych paliw. Ważnym kryterium jest wpływ na środowisko naturalne oraz koszty związane z eksploatacją.

 

  • Pellet to odpad zaliczany do biomasy. Jako efekt uboczny procesu produkcji elementów drewnianych jest materiałem ekologicznym i w pełni odnawialnym, który dzięki zastosowaniu w systemach grzewczych przestaje być uciążliwy w składowaniu. Skąd więc jego dość wysoka cena? Przede wszystkim to nie zwykłe trociny, tylko uformowany w procesie technologicznym granulat o odpowiednim składzie i wymiarach. Do tego, zanim zostanie dopuszczony do sprzedaży musi być zbadany i otrzymać certyfikat. Cały ten proces wiąże się z kosztami. Wymiary granulatu to 6-8 mm, w workach bardzo mała ilość luźnych trocin.
     
  • Ekogroszek od węgla w bryłach różni się wielkością oraz składem - jest wyselekcjonowany, czyli mniej szkodliwy dla środowiska, bo pozbawiony frakcji miału i flotu. Jego spalanie wiąże się z emisją szkodliwych gazów do atmosfery, ale w mniejszym stopniu niż przy tradycyjnym węglu kamiennym. Wymiary granulatu to 5-25 mm, zawiera sporo luźnego miału (odpad)


Oba paliwa w domowych kotłowniach spalane są w nowoczesnych kotłach podajnikowych. Użytkowanie takich systemów ma za zadanie podnieść efektywność spalania różnych źródeł energii. To bardzo ważna kwestia, która decyduje również o możliwości udziału w programach związanych z dofinansowaniem wymiany starych technologii na ekologiczne kotły.

 

Kultura palenia ma wpływ na osiągane efekty. Równie ważna jest jakość opału. Kiepskiej jakości pellet może być równie szkodliwy co palenie drewnem, a do tego spalimy go więcej (więcej więc też zapłacimy) i zostanie nam duża ilość popiołu do wyniesienia. Przy wyborze opału konieczne jest zwrócenie uwagi na sposób i miejsce przechowywania. Producenci pelletu mają obowiązek dostarczać go w szczelnych workach, co pozwala utrzymać jego właściwości jeśli chodzi o wilgotność. Ekogroszek najczęściej kupuje się luzem, ten workowany jest bowiem droższy.

Pellet czy ekogroszek - co wybrać

fot.: Metalbet - kocioł Aqua Eco na ekogroszek

Kocioł na pellet Comfort 7

fot.: Kocioł Pellet Comfort 25 kW firmy ORTE Polska Sp.z.o.o.

 

 

Właściwości pelletu i ekogroszku - porównanie

 

Pellet ma niższą wilgotność niż ekogroszek. Kupując 25 kg worek ekogroszku o deklarowanej wilgotności 20% (często jest to jednak więcej) musimy się liczyć, że aż 5 kg to woda, której pozbywamy się w czasie palenia, a to negatywnie wpływa na metalowe elementy naszego systemu grzewczego. W przypadku pelletu wilgotność sięga 6-8%. Na wodzie się nie kończy.

Właściwości pelletu - jaki kocioł wybrać

fot.: ZGM Zębiec - kocioł Agat
 

Spalanie każdego paliwa stałego wiąże się z produkcją popiołu. Ekogroszek zawiera od 4 do nawet 15% popiołu, podczas gdy pellet ma go zaledwie 1-0,24%. Do tego popiół pelletowy jest cennym nawozem, a ten z ekogorszku trzeba utylizować (odpowiednio przechowywać), gdyż jest toksyczny. Pellet jest też znacznie czystszy w użykowaniu. W końcu węgiel to węgiel - brudzi, pozostawia ciemny nalot trudny do usunięcia, worki również nie nadają się do powtórnego użycia. W kotłowni na pellet mamy do czynienia jedynie z pyłem drzewnym (zawsze suchym), który ma przyjemny zapach drewna. Sposób składowania sprawia, że pomieszczenie także jest czystsze, a zapasy możemy uzpełniać regularnie.

fot.: Galmet - automatycznie rozpalany pellet już po kilku minutach pozwala osiągnąć maksymalną sprawność

 

Palenie pelletem generuje taką ilość dwutlenku węgla, jaką wykorzystuje drzewo w okresie wzrostu, dlatego używanie tego paliwa jest ekologiczne.

fot.: HKS Lazar - kocioł na pellet SmartFire

 

Efektywność palenia a koszty użytkowania

 

Kocioł na ekogroszek pracuje w trybie ciągłym, czyli proces spalania trwa nieprzerwalnie i stale musi być dozowane paliwo. Taki tryb sprawia, że potrzebujemy więcej paliwa niż w przypadku kotłów pelletowych pracujących w trybie on/off, czyli z możliwością włączenie w razie potrzeby. Ekogroszek jest bardziej kaloryczny, ale więcej go zużywamy, gdyż praktycznie 1/5 to popiół. Pellet, mimo że jest mniej kalorycznym paliwem ma wyższą wydajność cieplną. Koszt grzania jest podobny, ale pellet wygrywa w kwestii wpływu na środowisko oraz wygodę w użytkowaniu.

Pellet czy ekogroszek - co wybrać

fot.: kocioł SAS BIO SOLID klasy 5 wg normy PN-EN 303-5:2012 oraz z certyfikatem EcoDesign przeznaczony do spalania sprasowanego granulatu drzewnego typu pelety

 

Korzystając z kotła przystosowanego do spalania ekogroszku i pelletu możemy porównać oba paliwa i zdecydować, co jest dla nas lepsze. Jednak trzeba pamiętać, że w kotle na ekogorszek można spalać pellet tylko i wyłącznie w sytuacji, kiedy producent wyraźnie dopuszcza taką opcję w specyfikacji urządzenia. Wybierając tego typu urządzenie jesteśmy niezależni od wahań cen na rynku paliw oraz mamy alternatywę w przypadku ograniczonego dostępu do jednego z tych paliw.

 

Szukasz ekologicznego źródła ciepła, sprawdź również >> pompę ciepła i porównaj koszty


Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: ZGM Zębiec, Orte, HKS Lazar, Metalbet, SAS, Galmet


Zobacz także
Kolektor 50 kW z wbudowanym sprzęgłem z płynną regulacją przepływu

Kolektor 50 kW z wbudowanym sprzęgłem z płynną regulacją przepływu

Dwukomorowy rozdzielacz z płynnie regulowaną, wbudowaną komorą zwrotnicy hydraulicznej... ¬ więcej...

 
Czy możliwe jest ogrzewanie bez emisji zanieczyszczeń?

Czy możliwe jest ogrzewanie bez emisji zanieczyszczeń?

Należąca do spółki BDR Thermea marka Baxi Heating w Wielkiej Brytanii i Irlandii... ¬ więcej...

 
Kotły na pellet typu Bio-Max

Kotły na pellet typu Bio-Max

Od wielu lat w sezonie grzewczym zauważalne jest drastyczne pogorszenie jakości powietrza,... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet