gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

nVent - ogrzewanie elektryczne


Koszt ogrzewania domu prądem

aktualizacja: 18-02-2022, 12:48 – artykuł promocyjny


Prąd elektryczny to rozwiązanie, które odznacza się największą wygodą użytkowania. Jest też najdroższe w eksploatacji. Koszt ogrzewania elektrycznego będzie zróżnicowany ze względu na lokalizację - zakład energetyczny obsługujący dany teren nalicza własną opłatę oraz taryfę, z której będziemy korzystać. Na koszt ogrzewania elektrycznego składa się zakup urządzeń oraz przygotowanie instalacji (większa moc przyłączeniowa do domu) oraz ceny paliwa, czyli w tym przypadku prądu. Jak zawsze w kwestii ogrzewania, ważną składową wpływającą na efektywność, a tym samym kształtującą koszty, jest dobra izolacja budynku. Porównanie kosztów ma charakter poglądowy i może się różnić ze względu na położenie budynku, ilość osób zamieszkujących dom, a także tryb życia (ile nas nie ma w domu). Ważne jest również zarządzanie ogrzewaniem, a najlepsze efekty osiąga się stosując sterowniki dedykowane do danej instalacji.

 

ZOBACZ KONIECZNIE >> Dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną

fot.: Kospel

W przypadku ogrzewania elektrycznego mamy sytuację odwrotną niż przy innych typach instalacji, tzn. stosunkowo małe koszty inwestycyjne, a wysokie rachunki za eksploatację. Na wyborze ogrzewania elektrycznego możemy też zaoszczędzić. Po pierwsze są to urządzenia nie wymagające częstych napraw i przeglądów, a po drugie decydując się na nie na etapie budowy domu możemy zrezygnować z budowy komina. Odejdą nam też koszty związane z przyłączem gazowym czy kupnem lub dzierżawą zbiorników na paliwa ciekłe. Ogrzewanie elektryczne zajmuje też najmniej miejsca w domu - nie potrzebujemy kotłowni ani miejsca (również na działce) do składowania opału. Nie można też pominąć faktu, że ogrzewanie elektryczne zapewnia najwyższy komfort użytkowania, a za komfort zawsze płaci się więcej. Do tego dochodzi kolejny aspekt, który nabiera mocy - kwestie ekologiczne. Ogrzewanie elektryczne należy do rozwiązań przyjaznych środowisku. System elektrycznego ogrzewania ma też wyraźną przewagę nad innymi metodami jeśli chodzi o bezpieczeństwo.


 

Oszczędne ogrzewanie to coraz częściej również inteligentne sterowanie pozwalające na indywidualne dopasowanie oraz zdalne zarządzanie. Zyskujemy w ten sposób wygodę oraz kontrolę zużycia energii na ogrzewanie....czytaj dalej

 

Ogrzewanie elektryczne najlepiej sprawdza się przy niedużych i bardzo dobrze zaizolowanych i ocieplonych domach. Jeśli chcemy cieszyć się zaletami ogrzewania elektrycznego, a zminimalizować koszty musimy postawić na nowoczesne urządzenia charakteryzujące się wysoką wydajnością cieplną.

kocioł EltermElektryczne kotły wodne Elterm

fot.: Elterm - elektryczne kotły wodne


SZUKASZ PRODUKTÓW w najlepszej cenia >> sprawdź największą PLATFORMĘ zakupową merXu

 

Elektryczna podłogówka, piec akumulacyjny, elektryczny kocioł i terma

 

Ogrzewanie elektryczne można realizować na kilka sposobów. Decydując się na ogrzewanie elektryczne możemy wybrać grzejniki montowane tradycyjnie - na ścianie lub elektryczne maty podłogowe. Zdecydowanie najlepsze są rozwiązania akumulacyjne, dzięki którym możemy efektywnie wykorzystać energię z tańszej taryfy. Oznacza to, że w nocy, gdy prąd jest tańszy nasze urządzenie się nagrzewa, a w ciągu dnia nie potrzebuje już zasilania i może oddawać ciepło do otoczenia. Tego typu piece są droższe, ale ich eksploatacja wychodzi najtaniej >> sprawdź więcej...

fot.: Elektra - ogrzewanie elektryczne akumulacyjne

 

Elektryczne ogrzewanie podłogowe (kable grzewcze lub maty grzewcze) należy wybrać (zaplanować) na etapie wykańczania domu lub generalnego remontu. Są wygodne i mają wszystkie cechy ogrzewania podłogowego. Najczęściej wykorzystuje się je w łazienkach, kuchniach, korytarzach i w holu lub wiatrołapie. Decydując się na folie grzewcze możemy nie ingerować w konstrukcję posadzki, wystarczy zamontować je pod panelami. Porównaj >> Ogrzewanie podłogowe - wodne, elektryczne czy powietrzne?

 

Mata Raychem T2QuickNetprzewód grzejny do ogrzewania podłogowego Raychem T2Red + T2Reflecta                         Luxbud - Comfort Folia - folia do ogrzewania podłogowego i sufitowego

fot.: nVent Thermal mata T2QuickNet oraz przewód grzejny T2Red + T2Reflecta   fot.: Fenix - Comfort Folia

Ogrzewanie elektryczne - nanotechnologia

fot.: Marax - nanotechnologia dalekiej podczerwieni pozwala zmniejszyć zużycie energii nawet o 30-50% w porównaniu z tradycyjnym ogrzewaniem podłogowym

 

W kwestii wykorzystania energii elektrycznej na cele ciepłej wody użytkowej mamy do czynienia ze znacznie większą rzeszą zwolenników. Wygodę i komfort tego systemu docenia wielu posiadaczy ogrzewania na paliwa stałe - jest szybciej i wygodniej, bez względu na pogodę. Popularne podgrzewacze wody (termy) znajdują się w wielu gospodarstwach domowych. Ich użytkowanie zazwyczaj ogranicza się do okresu przejściowego, gdy przestajemy palić w kotle. Dowiedz się więcej >> Podgrzewacze wody - rodzaje, zasada działania

 

Ogrzewanie elektryczne, a przerwy w dostawie prądu

 

W przypadku ogrzewania elektrycznego musimy liczyć się z sytuacją, zwłaszcza gdy mieszkamy poza miastem, że może być awaria sieci i zostaniem bez ogrzewania. Najgorzej jeśli taka sytuacja będzie mieć miejsce w czasie największych mrozów. Dobrze jest zatem posiadać ogrzewania awaryjne, np. kominek (ma charakter również dekoracyjny). Co prawda awaria tradycyjnego kotła jest tak samo prawdopodobna i to w najchłodniejszym okresie roku, ale zawsze lepiej być przygotowanym. 

 

Ogrzewanie na prąd - ceny

 

Oszczędności widać na starcie. Wyposażenie kotłowni na paliwo stałe to wydatek rzędu 12 000 - 30 000 złotych, gdzie zakup grzejników na prąd lub pieca akumulacyjnego do ogrzania takiej samej powierzchni wychodzi nawet 10 razy taniej. Problem zaczyna się przy użytkowaniu. Wytworzenie 1 kWh może kosztować w granicach 0,50-0,90 zł. Ważny przy tym jest wybór taryfy - jednostrefowa lub dwustrefowa.
 

  • Taryfa jednostrefowa: G11 - przez całą dobę stawka za prąd jest taka sama
  • Taryfa dwustrefowa:  G12 - dwie stawki za prąd, czyli tańszy prąd nocą i w godzinach popołudniowych 13.00 – 15.00 (G12a), a droższy w dzień. Taka taryfa pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd przy urządzeniach akumulacyjnych!
  • Pamiętajmy również, że na rynku jest kilku wiodących dostawców prądu - zmieniając operatora można obniżyć koszt ogrzewania energią elektryczną.

Tabela: Elterm - Ceny prądu dla różnych typów budynków, które wyliczono na podstawie kalkulatora Urzędu Regulacji Energetyki dla dwóch taryf: G11 oraz G12


Przy powyższych założeniach cenowych w budynku o powierzchni od 150 do 200 m2 roczny koszt użytkowania elektrycznej instalacji grzewczej będzie wahał się w granicach 6 000 (dom dobrze zaizolowany o zapotrzebowaniu na ciepło poniżej 40 kWh na mkw) do 14 000 złotych przy standardowym budownictwie.
 

Pomimo wszystkich zalet ogrzewania elektrycznego nadal pozostaje ono najdroższe w użytkowaniu. Realne obniżenie kosztów za prąd na cele grzewcze ma szansę jedynie w przypadku domów energooszczędnych, gdzie mamy małe zapotrzebowanie na ciepło. Do tego jeśli doliczymy fakt coraz łagodniejszych zim w naszym kraju, to ogrzewanie elektryczne może stać się konkurencyjnym źródłem ciepła.

 

Prąd jest też źródłem energii w przypadku domu wyposażonego w pompę ciepła - najbardziej ekologiczne źródło ciepła. Dzięki energii elektrycznej darmowe ciepło z gruntu lub powietrza może dotrzeć do domowych odbiorników. Sprawdź więcej >> Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła


 

Ile zapłacisz za ogrzewanie - porównanie różnych źródeł

Porównanie dotyczy nowego budynku o pow. 120m2, w którym mieszka 4 osoby

Porównanie kosztów ogrzewania dla różnych źródeł

źródło: galmet.com.pl


WAŻNE! Koszty ogrzewania domu zależą od wielu czynników - od samego obiektu ogrzewanego, położenia budynku (strefy klimatyczne, w Polsce wyróżnia się ich 5), ilości domowników i sposobu przygotowania c.w.u., rodzaju wentylacji, trybu życia itp.


Ogrzewanie elektryczne - zobacz także:

 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Kospel, Elektra, Marax, Elterm, nVent, Fenix


Zobacz także
Elektryczne ogrzewanie domu. Jedno rozwiązanie, wiele korzyści

Elektryczne ogrzewanie domu. Jedno rozwiązanie, wiele korzyści

Czy ekologia oraz klimat mają jakikolwiek wpływ na nasze codzienne decyzje? A może... ¬ więcej...

 
Elterm - 30 lat w branży instalacyjnej

Elterm - 30 lat w branży instalacyjnej

Firma Elterm to polski producent, który właśnie świętuje swoje 30-lecie... ¬ więcej...

 
Przesiądź się na elektryka - nowe elektryczne kotły grzewcze marki BOSCH

Przesiądź się na elektryka - nowe elektryczne kotły grzewcze marki BOSCH

Marka Bosch wprowadza nową rodzinę kotłów elektrycznych pod nazwą Tronic... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet