gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

Akra
    Immergas

znajdź fachowca

nVent - ogrzewanie elektryczne


Koszt ogrzewania domu prądem

aktualizacja: 11-10-2021, 04:43 – artykuł promocyjny


Prąd elektryczny to rozwiązanie, które odznacza się największą wygodą użytkowania. Jest też najdroższe w eksploatacji. Koszt ogrzewania elektrycznego będzie zróżnicowany ze względu na lokalizację - zakład energetyczny obsługujący dany teren nalicza własną opłatę oraz taryfę, z której będziemy korzystać. Na koszt ogrzewania elektrycznego składa się zakup urządzeń oraz przygotowanie instalacji (większa moc przyłączeniowa do domu) oraz ceny paliwa, czyli w tym przypadku prądu. Jak zawsze w kwestii ogrzewania, ważną składową wpływającą na efektywność, a tym samym kształtującą koszty, jest dobra izolacja budynku. Porównanie kosztów ma charakter poglądowy i może się różnić ze względu na położenie budynku, ilość osób zamieszkujących dom, a także tryb życia (ile nas nie ma w domu). Ważne jest również zarządzanie ogrzewaniem, a najlepsze efekty osiąga się stosując sterowniki dedykowane do danej instalacji.

 

ZOBACZ KONIECZNIE >> Dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną

fot.: Kospel

W przypadku ogrzewania elektrycznego mamy sytuację odwrotną niż przy innych typach instalacji, tzn. stosunkowo małe koszty inwestycyjne, a wysokie rachunki za eksploatację. Na wyborze ogrzewania elektrycznego możemy też zaoszczędzić. Po pierwsze są to urządzenia nie wymagające częstych napraw i przeglądów, a po drugie decydując się na nie na etapie budowy domu możemy zrezygnować z budowy komina. Odejdą nam też koszty związane z przyłączem gazowym czy kupnem lub dzierżawą zbiorników na paliwa ciekłe. Ogrzewanie elektryczne zajmuje też najmniej miejsca w domu - nie potrzebujemy kotłowni ani miejsca (również na działce) do składowania opału. Nie można też pominąć faktu, że ogrzewanie elektryczne zapewnia najwyższy komfort użytkowania, a za komfort zawsze płaci się więcej. Do tego dochodzi kolejny aspekt, który nabiera mocy - kwestie ekologiczne. Ogrzewanie elektryczne należy do rozwiązań przyjaznych środowisku. System elektrycznego ogrzewania ma też wyraźną przewagę nad innymi metodami jeśli chodzi o bezpieczeństwo.


 

Oszczędne ogrzewanie to coraz częściej również inteligentne sterowanie pozwalające na indywidualne dopasowanie oraz zdalne zarządzanie. Zyskujemy w ten sposób wygodę oraz kontrolę zużycia energii na ogrzewanie....czytaj dalej

 

Ogrzewanie elektryczne najlepiej sprawdza się przy niedużych i bardzo dobrze zaizolowanych i ocieplonych domach. Jeśli chcemy cieszyć się zaletami ogrzewania elektrycznego, a zminimalizować koszty musimy postawić na nowoczesne urządzenia charakteryzujące się wysoką wydajnością cieplną.

kocioł EltermElektryczne kotły wodne Elterm

fot.: Elterm - elektryczne kotły wodne


SZUKASZ PRODUKTÓW w najlepszej cenia >> sprawdź największą PLATFORMĘ zakupową merXu

 

Elektryczna podłogówka, piec akumulacyjny, elektryczny kocioł i terma

 

Ogrzewanie elektryczne można realizować na kilka sposobów. Decydując się na ogrzewanie elektryczne możemy wybrać grzejniki montowane tradycyjnie - na ścianie lub elektryczne maty podłogowe. Zdecydowanie najlepsze są rozwiązania akumulacyjne, dzięki którym możemy efektywnie wykorzystać energię z tańszej taryfy. Oznacza to, że w nocy, gdy prąd jest tańszy nasze urządzenie się nagrzewa, a w ciągu dnia nie potrzebuje już zasilania i może oddawać ciepło do otoczenia. Tego typu piece są droższe, ale ich eksploatacja wychodzi najtaniej >> sprawdź więcej...

fot.: Elektra - ogrzewanie elektryczne akumulacyjne

 

Elektryczne ogrzewanie podłogowe (kable grzewcze lub maty grzewcze) należy wybrać (zaplanować) na etapie wykańczania domu lub generalnego remontu. Są wygodne i mają wszystkie cechy ogrzewania podłogowego. Najczęściej wykorzystuje się je w łazienkach, kuchniach, korytarzach i w holu lub wiatrołapie. Decydując się na folie grzewcze możemy nie ingerować w konstrukcję posadzki, wystarczy zamontować je pod panelami. Porównaj >> Ogrzewanie podłogowe - wodne, elektryczne czy powietrzne?

 

Mata Raychem T2QuickNetprzewód grzejny do ogrzewania podłogowego Raychem T2Red + T2Reflecta                         Luxbud - Comfort Folia - folia do ogrzewania podłogowego i sufitowego

fot.: nVent Thermal mata T2QuickNet oraz przewód grzejny T2Red + T2Reflecta   fot.: Fenix - Comfort Folia

Ogrzewanie elektryczne - nanotechnologia

fot.: Marax - nanotechnologia dalekiej podczerwieni pozwala zmniejszyć zużycie energii nawet o 30-50% w porównaniu z tradycyjnym ogrzewaniem podłogowym

 

W kwestii wykorzystania energii elektrycznej na cele ciepłej wody użytkowej mamy do czynienia ze znacznie większą rzeszą zwolenników. Wygodę i komfort tego systemu docenia wielu posiadaczy ogrzewania na paliwa stałe - jest szybciej i wygodniej, bez względu na pogodę. Popularne podgrzewacze wody (termy) znajdują się w wielu gospodarstwach domowych. Ich użytkowanie zazwyczaj ogranicza się do okresu przejściowego, gdy przestajemy palić w kotle. Dowiedz się więcej >> Podgrzewacze wody - rodzaje, zasada działania

 

Ogrzewanie elektryczne, a przerwy w dostawie prądu

 

W przypadku ogrzewania elektrycznego musimy liczyć się z sytuacją, zwłaszcza gdy mieszkamy poza miastem, że może być awaria sieci i zostaniem bez ogrzewania. Najgorzej jeśli taka sytuacja będzie mieć miejsce w czasie największych mrozów. Dobrze jest zatem posiadać ogrzewania awaryjne, np. kominek (ma charakter również dekoracyjny). Co prawda awaria tradycyjnego kotła jest tak samo prawdopodobna i to w najchłodniejszym okresie roku, ale zawsze lepiej być przygotowanym. 

 

Ogrzewanie na prąd - ceny

 

Oszczędności widać na starcie. Wyposażenie kotłowni na paliwo stałe to wydatek rzędu 12 000 - 30 000 złotych, gdzie zakup grzejników na prąd lub pieca akumulacyjnego do ogrzania takiej samej powierzchni wychodzi nawet 10 razy taniej. Problem zaczyna się przy użytkowaniu. Wytworzenie 1 kWh może kosztować w granicach 0,50-0,90 zł. Ważny przy tym jest wybór taryfy - jednostrefowa lub dwustrefowa.
 

  • Taryfa jednostrefowa: G11 - przez całą dobę stawka za prąd jest taka sama
  • Taryfa dwustrefowa:  G12 - dwie stawki za prąd, czyli tańszy prąd nocą i w godzinach popołudniowych 13.00 – 15.00 (G12a), a droższy w dzień. Taka taryfa pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd przy urządzeniach akumulacyjnych!
  • Pamiętajmy również, że na rynku jest kilku wiodących dostawców prądu - zmieniając operatora można obniżyć koszt ogrzewania energią elektryczną.

Tabela: Elterm - Ceny prądu dla różnych typów budynków, które wyliczono na podstawie kalkulatora Urzędu Regulacji Energetyki dla dwóch taryf: G11 oraz G12


Przy powyższych założeniach cenowych w budynku o powierzchni od 150 do 200 m2 roczny koszt użytkowania elektrycznej instalacji grzewczej będzie wahał się w granicach 6 000 (dom dobrze zaizolowany o zapotrzebowaniu na ciepło poniżej 40 kWh na mkw) do 14 000 złotych przy standardowym budownictwie.
 

Pomimo wszystkich zalet ogrzewania elektrycznego nadal pozostaje ono najdroższe w użytkowaniu. Realne obniżenie kosztów za prąd na cele grzewcze ma szansę jedynie w przypadku domów energooszczędnych, gdzie mamy małe zapotrzebowanie na ciepło. Do tego jeśli doliczymy fakt coraz łagodniejszych zim w naszym kraju, to ogrzewanie elektryczne może stać się konkurencyjnym źródłem ciepła.

 

Prąd jest też źródłem energii w przypadku domu wyposażonego w pompę ciepła - najbardziej ekologiczne źródło ciepła. Dzięki energii elektrycznej darmowe ciepło z gruntu lub powietrza może dotrzeć do domowych odbiorników. Sprawdź więcej >> Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła


 

Ile zapłacisz za ogrzewanie - porównanie różnych źródeł

Porównanie dotyczy nowego budynku o pow. 120m2, w którym mieszka 4 osoby

Porównanie kosztów ogrzewania dla różnych źródeł

źródło: galmet.com.pl


WAŻNE! Koszty ogrzewania domu zależą od wielu czynników - od samego obiektu ogrzewanego, położenia budynku (strefy klimatyczne, w Polsce wyróżnia się ich 5), ilości domowników i sposobu przygotowania c.w.u., rodzaju wentylacji, trybu życia itp.


Ogrzewanie elektryczne - zobacz także:

 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Kospel, Elektra, Marax, Elterm, nVent, Fenix


Zobacz także
Przesiądź się na elektryka - nowe elektryczne kotły grzewcze marki BOSCH

Przesiądź się na elektryka - nowe elektryczne kotły grzewcze marki BOSCH

Marka Bosch wprowadza nową rodzinę kotłów elektrycznych pod nazwą Tronic... ¬ więcej...

 
Tanio, bezobsługowo i ekologicznie - folie grzewcze Felix

Tanio, bezobsługowo i ekologicznie - folie grzewcze Felix

Innowacyjnym rozwiązaniem w przypadku wymiany systemu grzewczego w mieszkaniu ogrzewanym... ¬ więcej...

 
Porównanie elektrycznych źródeł ciepła

Porównanie elektrycznych źródeł ciepła

W związku z rozwojem energooszczędnego budownictwa, zauważalny jest wzrost zainteresowania... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet