
- Wystartowała merXu - innowacyjna platforma e-commerce dedykowana handlowi B2B w regionie CEE
-
Rekuperacja wody, czyli odzysk ciepła z wody szarej
-
Kominy SLIM EKO do kotłów 5 klasy na paliwo stałe
-
Kocioł elektryczny do współpracy z fotowoltaiką
- Jak podłączyć ogrzewanie podłogowe z grzejnikiem?
- System powietrzno-spalinowy - kiedy się sprawdza
- ELIMINATOR PC407 Ferpro do czyszczenia instalacji
- Grzejnik kanałowy - rodzaje, montaż, ceny
- Jak wybrać najlepszy sposób na ciepłą wodę?
- Mniej dymu i łatwiejsze rozpalanie - wentylator Draftbooster
-
Porównanie elektrycznych źródeł ciepła
-
Maty grzewcze NANOHEAT
- Dlaczego warto stosować w kotłowni grupy pompowe?
- Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła?
- Ciepła woda w kranie tanio i niemal od razu

- Koszt ogrzewania domu prądem
- Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe – koszty
- Instalacje przeciwoblodzeniowe - przegląd oferty rynkowej
- Ogrzewanie płaszczyznowe - budowa, rodzaje, właściwości
- Ogrzewanie elektryczne domu
- Kotły elektryczne - zestawienie oferty rynkowej
- Ustawa antysmogowa - czym można palić
- Ogrzewanie domu i mieszkania - wybór rozwiązań
- Kable, przewody i maty grzejne - przegląd oferty rynkowej



Koszt ogrzewania domu gazem - kocioł kondensacyjny
aktualizacja: 04-12-2020, 10:22 – artykuł promocyjny
Przy wyborze ogrzewania zawsze dążymy do tego, aby płacić możliwie najmniej, a jednocześnie zapewnić sobie optymalną temperaturę w każdych warunkach. Ogrzewanie gazowe idealnie się wpisuje w takie założenia. Jest to ekologiczny, wygodny i bezobsługowy system. Za jego minusy można uznać ryzyko rozszczelnienia instalacji, co niesie pewne zagrożenie dla mieszkańców oraz koszt użytkowania. Szacuje się, że ceny paliw ciekłych - oleju opałowego i gazu są najmniej stabilne na rynku paliw dedykowanych do ogrzewania domu.
fot.: De Dietrich - przy wymianie tradycyjnego kotła gazowego na model kondensacyjny możemy zaoszczędzić nawet 30% na zużyciu gazu, zwłaszcza że sprawność starych urządzeń z czasem spada
Ogrzewanie gazowe z sieci i poza siecią
Ogrzewanie gazowe może być realizowane w ramach istniejącej sieci gazowej, wówczas wymagane jest wykonanie odpowiedniego podłączenia. Jeśli dom jest położony poza zasięgiem sieci, musimy zapewnić zbiornik gazowy, który można kupić lub wydzierżawić. W drugim przypadku koszty będą znacznie większe, a na naszej głowie pozostanie załatwienie wszelkich formalności związanych z dostawami gazu.
Kocioł o wysokiej sprawności
Obecnie w sprzedaży dostępne są kotły gazowe, które należą do grupy urządzeń wysokosprawnych i oszczędnych, czyli tzw. kotły kondensacyjne. Ich konstrukcja gwarantuje bardzo wysoką sprawność, która nie może równać się z żadnym innym urządzeniem - sięga nawet 100%. W praktyce oznacza to więcej ciepła przy niższych rachunkach. Zatem ile kosztuje ogrzewanie gazem?
W podziale kotłów należy uwzględnić dodatkowo podział na jedno- i dwufunkcyjne. W pierwszym przypadku realizowane jest jedynie ogrzewanie, w drugim również podgrzewana woda użytkowa.
fot.: SBS - kocioł KELLER Cyrkon
Przy spalaniu gazu mamy znacznie mniejszą emisję tlenków azotu i węgla oraz dwutlenku węgla do atmosfery niż w przypadku ogrzewania na węgiel lub olej opałowy. Do tego mamy czyściej w domu, bo nie ma kurzu, pyłu, sadzy i popiołu, a kotłownię (kotły do 30 kW można montować poza kotłownią, np. w kuchni, łazience, na korytarzu) można przeznaczyć na inne cele - pomieszczenie gospodarcze, śpiżarnię, pralnię itp. Korzystając z gazu sieciowego, nie musimy martwić się składowaniem opału.
fot.: Ekonomiczne kotły kondensacyjne Immergas
Ogrzewanie gazem - koszt
W rankingu najtańszego ogrzewania gaz plasuje się mało korzystnie. Nadrabia innymi atutami. Bezkonkurencyjne są paliwa stałe (drewno i węgiel), które jednak stopniowo są wycofywane z użytkowania i zastępowane systemami znacznie bardziej ekologicznymi, a do takich należy gaz. Inwestując nieco więcej, zyskamy wygodę i spokój. Wykonanie instalacji oraz zakup urządzeń do ogrzewania gazem jest porównywalne jak przy dobrej klasie kotle na paliwa stałe. W porównaniu z pompą ciepła wyjdzie to nas nawet taniej. W kwestii eksploatacji gaz jest w środkowym przedziale cenowym - drożej niż użytkowanie kotła na paliwa stałe i pompy ciepła, ale taniej niż za ogrzewanie elektryczne i olejem opałowym. Koszt rośnie, jeśli dodatkowo musimy użytkować zbiornik. Ogrzewanie gazem ziemnym jest opłacalne w przypadku położenia nieruchomości w pobliżu sieci gazowej. W innym wariancie wyjdzie nas nawet dwukrotnie drożej niż paliwem stałym typu ekogroszek lub pellet.
fot.: Bosch - aplikacja Bosch EasyControl zapewnia mobilne sterowanie domowym systemem ogrzewania, co pozwala osiągnąć jeszcze wyższy komfort i efektywność kotła gazowego
W relacji kosztów za ogrzewanie gaz jest paliwem dużego ryzyka. Jego ceny często wynikają z sytuacji politycznej państwa - cena gazu regulowana jest przez państwo. Duże wahania oraz brak krajowych zasobów powodują, że ceny za gaz zmieniają się gwałtownie i w dużym zakresie.
W większości przypadków, przy ogrzewaniu paliwami tradycyjnymi (gaz, olej, paliwa stałe) najbardziej opłacalne jest rozbudowanie instalacji o elementy wykorzystujące OZE - kolektory słoneczne, pompy ciepła lub panele PV. W przypadku ogrzewania gazowego możemy zauważyć znaczny spadek kosztów użytkowania, zwłaszcza w przypadku przygotowania c.w.u.
Ile zapłacisz za ogrzewanie - porównanie różnych źródeł
Porównanie dotyczy nowego budynku o pow. 120m2, w którym mieszka 4 osoby
źródło: galmet.com.pl
WAŻNE! Koszty ogrzewania domu zależą od wielu czynników - od samego obiektu ogrzewanego, położenia budynku (strefy klimatyczne, w Polsce wyróżnia się ich 5), ilości domowników i sposobu przygotowania c.w.u., rodzaju wentylacji, trybu życia itp.
Ogrzewanie gazowe - przeczytaj także:
- Pompy ciepła zasilane gazem - opis technologii
- Instalacja gazowa w domu jednorodzinnym
- Kotły kondensacyjne - zestawienie oferty producentów
Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Immergas, Bosch, SBS, De Dietrich, Galmet |

![]() | Kolektor 50 kW z wbudowanym sprzęgłem z płynną regulacją przepływuDwukomorowy rozdzielacz z płynnie regulowaną, wbudowaną komorą zwrotnicy hydraulicznej... ¬ więcej... |
![]() | Czy możliwe jest ogrzewanie bez emisji zanieczyszczeń?Należąca do spółki BDR Thermea marka Baxi Heating w Wielkiej Brytanii i Irlandii... ¬ więcej... |
![]() | Kotły na pellet typu Bio-MaxOd wielu lat w sezonie grzewczym zauważalne jest drastyczne pogorszenie jakości powietrza,... ¬ więcej... |

![]() Systemy z tworzyw sztucznych SBS |
![]() AG Grzejniki Design |
![]() Pompy ciepła Solsum |
![]() Urządzenia grzewcze Galmet |
![]() Systemy grzewcze, chłodzące i wentylacyjne Kampmann |