Bosch - patron


Koszt ogrzewania domu gazem - kocioł kondensacyjny

artykuł promocyjny


Przy wyborze ogrzewania zawsze zastanawiamy się jak obniżyć koszty ogrzewania, aby płacić możliwie najmniej i nie rezygnować przy tym z komfortu cieplnego przez cały rok. Jednym z rozwiązań jest ogrzewanie gazowe, które ma wiele zalet. Jest to ekologiczny, wygodny i bezobsługowy system. Za jego minusy można uznać ryzyko rozszczelnienia instalacji, co niesie ze sobą pewne zagrożenie dla mieszkańców oraz koszt użytkowania. Szacuje się, że ceny paliw ciekłych - oleju opałowego i gazu są najmniej stabilne na rynku paliw dedykowanych do ogrzewania domu. Wiele zależy od sytuacji politycznej. Jak ceny różnych źródeł ciepła kształtują się w 2022 r?

Kocioł gazowy De Dietrich

fot.: De Dietrich - przy wymianie tradycyjnego kotła gazowego na model kondensacyjny możemy zaoszczędzić nawet 30% na zużyciu gazu, zwłaszcza że sprawność starych urządzeń z czasem spada

 

Ogrzewanie gazowe z sieci i poza siecią

 

Ogrzewanie gazowe może być realizowane w ramach istniejącej sieci gazowej, wówczas wymagane jest wykonanie odpowiedniego podłączenia. Jeśli dom jest położony poza zasięgiem sieci, musimy zapewnić zbiornik gazowy, który można kupić lub wydzierżawić. W drugim przypadku koszty będą znacznie większe, a na naszej głowie pozostanie załatwienie wszelkich formalności związanych z dostawami gazu.

 

Kocioł o wysokiej sprawności

 

Obecnie w sprzedaży dostępne są kotły gazowe, które należą do grupy urządzeń wysokosprawnych i oszczędnych, czyli tzw. kotły kondensacyjne. Ich konstrukcja gwarantuje bardzo wysoką sprawność, która nie może równać się z żadnym innym urządzeniem - sięga nawet 100%. W praktyce oznacza to więcej ciepła przy niższych rachunkach. Zatem ile kosztuje ogrzewanie gazem?

 

W podziale kotłów należy uwzględnić dodatkowo podział na jedno- i dwufunkcyjne. W pierwszym przypadku realizowane jest jedynie ogrzewanie, w drugim również podgrzewana woda użytkowa.

 

Kotły kondensacyjne

fot.: SBS - kocioł KELLER Cyrkon

Przy spalaniu gazu mamy znacznie mniejszą emisję tlenków azotu i węgla oraz dwutlenku węgla do atmosfery niż w przypadku ogrzewania na węgiel lub olej opałowy. Do tego mamy czyściej w domu, bo nie ma kurzu, pyłu, sadzy i popiołu, a kotłownię (kotły do 30 kW można montować poza kotłownią, np. w kuchni, łazience, na korytarzu) można przeznaczyć na inne cele - pomieszczenie gospodarcze, śpiżarnię, pralnię itp. Korzystając z gazu sieciowego, nie musimy martwić się składowaniem opału.

Wiszący kocioł kondensacyjny VICTRIX ZEUS SUPERIOR KW ImmergasZestaw VICTRIX SUPERIOR TOP PLUS Immergas

fot.: Ekonomiczne kotły kondensacyjne Immergas

 

Ogrzewanie gazem - koszt

 

W rankingu najtańszego ogrzewania gaz plasuje się mało korzystnie. Nadrabia innymi atutami. Bezkonkurencyjne są paliwa stałe (drewno i węgiel), które jednak stopniowo są wycofywane z użytkowania i zastępowane systemami znacznie bardziej ekologicznymi, a do takich należy gaz. Inwestując nieco więcej, zyskamy wygodę i spokój. Wykonanie instalacji oraz zakup urządzeń do ogrzewania gazem jest porównywalne jak przy dobrej klasie kotle na paliwa stałe. W porównaniu z pompą ciepła wyjdzie to nas nawet taniej. W kwestii eksploatacji gaz jest w środkowym przedziale cenowym - drożej niż użytkowanie kotła na paliwa stałe i pompy ciepła, ale taniej niż za ogrzewanie elektryczne i olejem opałowym. Koszt rośnie, jeśli dodatkowo musimy użytkować zbiornik. Ogrzewanie gazem ziemnym jest opłacalne w przypadku położenia nieruchomości w pobliżu sieci gazowej. W innym wariancie wyjdzie nas nawet dwukrotnie drożej niż paliwem stałym typu ekogroszek lub pellet.

Inteligentne sterowanie kotłem gazowym

fot.: Bosch - aplikacja Bosch EasyControl zapewnia mobilne sterowanie domowym systemem ogrzewania, co pozwala osiągnąć jeszcze wyższy komfort i efektywność kotła gazowego

W relacji kosztów za ogrzewanie gaz jest paliwem dużego ryzyka. Jego ceny często wynikają z sytuacji politycznej państwa - cena gazu regulowana jest przez państwo. Duże wahania oraz brak krajowych zasobów powodują, że ceny za gaz zmieniają się gwałtownie i w dużym zakresie.


W większości przypadków, przy ogrzewaniu paliwami tradycyjnymi (gaz, olej, paliwa stałe) najbardziej opłacalne jest rozbudowanie instalacji o elementy wykorzystujące OZE - kolektory słoneczne, pompy ciepła lub panele PV. W przypadku ogrzewania gazowego możemy zauważyć znaczny spadek kosztów użytkowania, zwłaszcza w przypadku przygotowania c.w.u.

 

Koszty ogrzewania - porównanie źródeł

Porównanie rocznych kosztów w zł dotyczy nowego budynku o pow. 100 m2, w którym mieszkają 3 osoby

Koszty ogrzewania w 2022

WAŻNE! Koszty ogrzewania domu zależą od wielu czynników - od samego obiektu ogrzewanego, położenia budynku (strefy klimatyczne, w Polsce wyróżnia się ich 5), ilości domowników i sposobu przygotowania c.w.u., rodzaju wentylacji, trybu życia itp.


Ogrzewanie gazowe - przeczytaj także:
 


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Immergas, Bosch, SBS, De Dietrich


Zobacz także
Poradnik: jakie siłowniki termoelektryczne wybrać?

Poradnik: jakie siłowniki termoelektryczne wybrać?

Efektywne ogrzewanie domów stanowi wyzwanie dla każdego inwestora. Priorytetem... ¬ więcej...
 
Regulator temperatury ONE - oszczędny i nowoczesny

Regulator temperatury ONE - oszczędny i nowoczesny

Regulator temperatury ONE jest dostępny w wersji bateryjnej oraz zasilanej napięciowo... ¬ więcej...
 
Kocioł na drewno - nowoczesne piece 5 klasy zasilane drewnem zgodne z Ekoprojektem

Kocioł na drewno - nowoczesne piece 5 klasy zasilane drewnem zgodne z Ekoprojektem

Palenie paliwami stałymi to gorący temat, a wybór kotła jeszcze nigdy nie był... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

Facebook