zwiń

systemy grzewcze pompy ciepła

gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex  

BuderusJunkers

Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

Akra
    Immergas

znajdź fachowca

Junkers - patron


Koszt ogrzewania domu gazem - kocioł kondensacyjny

aktualizacja: 04-12-2020, 10:22 – artykuł promocyjny


Przy wyborze ogrzewania zawsze dążymy do tego, aby płacić możliwie najmniej, a jednocześnie zapewnić sobie optymalną temperaturę w każdych warunkach. Ogrzewanie gazowe idealnie się wpisuje w takie założenia. Jest to ekologiczny, wygodny i bezobsługowy system. Za jego minusy można uznać ryzyko rozszczelnienia instalacji, co niesie pewne zagrożenie dla mieszkańców oraz koszt użytkowania. Szacuje się, że ceny paliw ciekłych - oleju opałowego i gazu są najmniej stabilne na rynku paliw dedykowanych do ogrzewania domu. 

Kocioł gazowy De Dietrich

fot.: De Dietrich - przy wymianie tradycyjnego kotła gazowego na model kondensacyjny możemy zaoszczędzić nawet 30% na zużyciu gazu, zwłaszcza że sprawność starych urządzeń z czasem spada

 

Ogrzewanie gazowe z sieci i poza siecią

 

Ogrzewanie gazowe może być realizowane w ramach istniejącej sieci gazowej, wówczas wymagane jest wykonanie odpowiedniego podłączenia. Jeśli dom jest położony poza zasięgiem sieci, musimy zapewnić zbiornik gazowy, który można kupić lub wydzierżawić. W drugim przypadku koszty będą znacznie większe, a na naszej głowie pozostanie załatwienie wszelkich formalności związanych z dostawami gazu.

 

Kocioł o wysokiej sprawności

 

Obecnie w sprzedaży dostępne są kotły gazowe, które należą do grupy urządzeń wysokosprawnych i oszczędnych, czyli tzw. kotły kondensacyjne. Ich konstrukcja gwarantuje bardzo wysoką sprawność, która nie może równać się z żadnym innym urządzeniem - sięga nawet 100%. W praktyce oznacza to więcej ciepła przy niższych rachunkach. Zatem ile kosztuje ogrzewanie gazem?

 

W podziale kotłów należy uwzględnić dodatkowo podział na jedno- i dwufunkcyjne. W pierwszym przypadku realizowane jest jedynie ogrzewanie, w drugim również podgrzewana woda użytkowa.

 

Kotły kondensacyjne

fot.: SBS - kocioł KELLER Cyrkon

Przy spalaniu gazu mamy znacznie mniejszą emisję tlenków azotu i węgla oraz dwutlenku węgla do atmosfery niż w przypadku ogrzewania na węgiel lub olej opałowy. Do tego mamy czyściej w domu, bo nie ma kurzu, pyłu, sadzy i popiołu, a kotłownię (kotły do 30 kW można montować poza kotłownią, np. w kuchni, łazience, na korytarzu) można przeznaczyć na inne cele - pomieszczenie gospodarcze, śpiżarnię, pralnię itp. Korzystając z gazu sieciowego, nie musimy martwić się składowaniem opału.

Wiszący kocioł kondensacyjny VICTRIX ZEUS SUPERIOR KW ImmergasZestaw VICTRIX SUPERIOR TOP PLUS Immergas

fot.: Ekonomiczne kotły kondensacyjne Immergas

 

Ogrzewanie gazem - koszt

 

W rankingu najtańszego ogrzewania gaz plasuje się mało korzystnie. Nadrabia innymi atutami. Bezkonkurencyjne są paliwa stałe (drewno i węgiel), które jednak stopniowo są wycofywane z użytkowania i zastępowane systemami znacznie bardziej ekologicznymi, a do takich należy gaz. Inwestując nieco więcej, zyskamy wygodę i spokój. Wykonanie instalacji oraz zakup urządzeń do ogrzewania gazem jest porównywalne jak przy dobrej klasie kotle na paliwa stałe. W porównaniu z pompą ciepła wyjdzie to nas nawet taniej. W kwestii eksploatacji gaz jest w środkowym przedziale cenowym - drożej niż użytkowanie kotła na paliwa stałe i pompy ciepła, ale taniej niż za ogrzewanie elektryczne i olejem opałowym. Koszt rośnie, jeśli dodatkowo musimy użytkować zbiornik. Ogrzewanie gazem ziemnym jest opłacalne w przypadku położenia nieruchomości w pobliżu sieci gazowej. W innym wariancie wyjdzie nas nawet dwukrotnie drożej niż paliwem stałym typu ekogroszek lub pellet.

Inteligentne sterowanie kotłem gazowym

fot.: Bosch - aplikacja Bosch EasyControl zapewnia mobilne sterowanie domowym systemem ogrzewania, co pozwala osiągnąć jeszcze wyższy komfort i efektywność kotła gazowego

W relacji kosztów za ogrzewanie gaz jest paliwem dużego ryzyka. Jego ceny często wynikają z sytuacji politycznej państwa - cena gazu regulowana jest przez państwo. Duże wahania oraz brak krajowych zasobów powodują, że ceny za gaz zmieniają się gwałtownie i w dużym zakresie.


W większości przypadków, przy ogrzewaniu paliwami tradycyjnymi (gaz, olej, paliwa stałe) najbardziej opłacalne jest rozbudowanie instalacji o elementy wykorzystujące OZE - kolektory słoneczne, pompy ciepła lub panele PV. W przypadku ogrzewania gazowego możemy zauważyć znaczny spadek kosztów użytkowania, zwłaszcza w przypadku przygotowania c.w.u.

 

Ile zapłacisz za ogrzewanie - porównanie różnych źródeł

Porównanie dotyczy nowego budynku o pow. 120m2, w którym mieszka 4 osoby

Porównanie kosztów ogrzewania dla różnych źródeł

źródło: galmet.com.plWAŻNE! Koszty ogrzewania domu zależą od wielu czynników - od samego obiektu ogrzewanego, położenia budynku (strefy klimatyczne, w Polsce wyróżnia się ich 5), ilości domowników i sposobu przygotowania c.w.u., rodzaju wentylacji, trybu życia itp.


Ogrzewanie gazowe - przeczytaj także:
 


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Immergas, Bosch, SBS, De Dietrich, Galmet
Zobacz także
System grzewczy z inteligentną regulacją sposobem na niższe rachunki

System grzewczy z inteligentną regulacją sposobem na niższe rachunki

Parametry kotła są tak samo ważne, jak sterowniki dedykowane do tego urządzenia,... ¬ więcej...

 
ESBE LTC300 - Nowa ulepszona wersja

ESBE LTC300 - Nowa ulepszona wersja

W październiku na rynek wkroczyły nowe termoregulatory ESBE LTC300. Mają wiele pozytywów... ¬ więcej...

 
Zapobieganie skutkom twardej wody w domowej instalacji

Zapobieganie skutkom twardej wody w domowej instalacji

OneFlow® WATTS to system ograniczający powstawanie osadów w... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet