gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

Junkers - patron


Koszt ogrzewania domu pelletem

aktualizacja: 09-02-2022, 07:54 – artykuł promocyjny


Pellet cieszy się coraz większą popularnością w Polsce. Jest to związane z ciągłym poszukiwaniem rozwiązań ekologicznych, a przy tym względnie nie drogich w użytkowaniu. I właśnie pellet spełnia te kryteria. Zalicza się go do biomasy, czyli jest pochodzenia naturalnego. Spalanie pelletu w domowych instalacjach grzewczych spełnia wymagania Ekoprojektu w sprawie redukcji emisji spalin, z tego też powodu to jedna z alternatyw dla kotłów na węgiel i drewno, które stopniowo będą musiały być zastąpione innymi źródłami ogrzewania. Poniżej przedstawiamy jak wygląda kwestia dostępności pelletu drzewnego, jak się kształtują jego ceny rynkowe oraz ile zapłacimy za dobrej jakości kocioł na pellet? Porównamy również koszty ogrzewania domu pelletem oraz innymi mediami.

 

Pellet pelletowi nie równy

 

Pellet, zgodnie z definicją Ministra Środowiska, jest paliwem, składającym się w całości lub w części z substancji roślinnych pochodzących z rolnictwa lub leśnictwa używanymi w celu odzyskania zawartej w nich energii. Pellet to paliwo drzewne o najlepszej kaloryczności, która wynika ze sprasowania pod wysokim ciśnieniem (bez dodatku żadnych substancji) odpadów drzewnych typu wióry, trociny, zrębki. Ma on postać granulatu, który doskonale sprawdza się w piecach z załadunkiem, czyli dostosowanych do wymagań stawianych urządzeniom grzewczym nowej generacji (tzw. 5 klasa). Jednak żeby ogrzewanie pelletem spełniało najwyższe normy musi on być odpowiedniej jakości - chodzi głównie o to by był suchy i odpowiednio zagęszczony. W związku z tym bardzo ważne są warunki składowania, przewożenia i dystrybucji tego surowca.
 

Ważne: wartość opałowa różnych paliw (tzw. kaloryczność):

 • ekogroszek - 25 MJ/kg
 • węgiel - 24 MJ/kg
 • pellet - 15-19 MJ/kg

fot.: SAS BIO COMPACT - piec do spalania biomasy w postaci sprasowanego granulatu drzewnego typu pelety będzie działał sprawniej jeśli zostanie wyposażony w odpowiedni system sterowania

 

Cechy dobrego pelletu tzw. pelletu certyfikowanego:

 • Pellet produkowany z czystych resztek drzewnych, czyli bez kory
 • Wilgotność: maksymalnie 10%
 • Kaloryczność pelletu może wynosić do 19 MJ/kg
 • Granulki o średnicy 6-8 mm
 • niewielka ilość popiołu - do 0,5%

Galmet - ekologiczny kocioł z podajnikiem na pellet Genesis Plus KPP

fot.: Galmet

 

Ekologia w parze z ekonomią...

 

W sprawie ogrzewania dla większości z nas najważniejsza jest ekonomia. Każdy chce żeby system grzewczy był tani w użytkowaniu, ale ceny paliw zmieniają się i my nie mamy na to wpływu. Drugim ważnym kryterium jest więc wpływ na środowisko. Rosnąca świadomość pozwala nam wybierać rozwiązania zanieczyszczające środowisko w mniejszym stopniu. Wśród przeciwników ekologii, która kojarzy im się jedynie z podnoszeniem cen jeśli coś zasługuje na miano ekologicznego, z pewnością pojawią się głosy, że pellet to wymysł. Jedno jest pewne - nie możemy już dłużej palić śmieciowego paliwa, a pellet daje nam alternatywę.

Ceny za paliwa do ogrzewania nie idą w parze z ekologią - za ekologię trzeba zapłacić więcej. Jednak jest to inwestycja, która da nam lepszą jakość powietrza w naszym środowisku lokalnym, a to duży zysk.
 

Oszczędne ogrzewanie oznacza również inteligentne systemy terowania, które pozwalają na indywidualne dopasowanie oraz zdalne zarządzanie. Zyskujemy w ten sposób wygodę oraz kontrolę zużycia energii na ogrzewanie....czytaj dalej

 

 

Ogrzewanie pelletem

 

Wybór pelletu najczęściej związany jest z koniecznością wymiany starego pieca na bardziej ekologiczny. Wówczas musimy liczyć się, że koszty ogrzewania oraz zakupu pełnej instalacji będą znacznie wyższe. Drugi przypadek to pellet jako alternatywa dla budynków bez dostępu do sieci gazowej, gdyż ogrzewanie pelletem jest równie czyste i parktycznie bez inwazyjne, co w przypadku gazu.  

fot.: Lumo

 

Pellet - ceny, tendencje

 

 • Koszt zakupu urządzeń przystosowanych do spalania pelletów

Piece na pellet z pewnością są znacznie droższe niż kotły zasypowe, które można było kupić za około 2 tys. zł. (obecnie wycofane ze sprzedaży). Na kocioł przystosowany do spalania pelletu trzeba zapłacić od 6 tys. wzwyż, ale raczej trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu ok. 10 tys. zł. Możemy jednak obniżyć koszt zakupu urządzeń na paliwo ekologiczne korzystając z różnych form dotacji, jak np. Czyste Powietrze. W takiej sytuacji może okazać się, że kocioł na pellet będzie tańszy niż zwykły. Jeśli chcemy jedynie zmodernizować nasz system spalania może dokupić >> palnik << do spalania pelletu. Z pewnością kotły na pellet będą coraz bardziej popularne, a to może oznaczać spadek ich cen.

 


Koszt zakupu paliwa w postaci pelletu

Ceny pelletu kształtują się na poziomie 600-800 złotych za tonę. Jednak ze względu na mniejszą kaloryczność ogrzewanie pelletem wyjdzie nieco drożej niż węglem, ale jest bardziej ekologiczne, a oto właśnie chodzi.

fot.: ORTE - pellet pakowany w worki 15 kg

 

Ceny wytworzenia 1 GJ z różnych paliw wg. Urządu Regulacji Energetyki

 • węgiel brunatny - 19 zł
 • olej opałowy - 28 zł
 • węgiel kamienny - 28 zł
 • biomasa (w tym pellet) - 30 zł

 

Podusmowując, ze względu na wartość opałową surowca oraz ceny za tonę, ogrzewanie pelletem jest droższe niż ogrzewanie węglem, ale tańsze niż gazem lub prądem. Przy średniej wielkości domu jednorodzinnym (ok. 180m2) na sezon grzewczy musimy przewidzieć ok. 6 ton pelletu, co będzie nas kosztowało nieco ponad 4 tys. złotych. W tym samym budynku ogrzewanie węglem nie przekroczyłoby sumy 2,5 zł.


Najefektywniejszy i najbardziej ekologiczny system grzewczy powinien bazować lub współpracować z urządzeniami wykorzystującymi Odnalwialne Źródła Energii, jak np. kolektoey słoneczne lub pompa ciepła.Ile zapłacisz za ogrzewanie - porównanie różnych źródeł

Porównanie dotyczy nowego budynku o pow. 120m2, w którym mieszka 4 osoby

Porównanie kosztów ogrzewania dla różnych źródeł

źródło: galmet.com.plWAŻNE! Koszty ogrzewania domu zależą od wielu czynników - od samego obiektu ogrzewanego, położenia budynku (strefy klimatyczne, w Polsce wyróżnia się ich 5), ilości domowników i sposobu przygotowania c.w.u., rodzaju wentylacji, trybu życia itp.


Zobacz także:


 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: stan na październik 2018
Zdjęcia: Lumo, Galmet, Orte, SAS


Zobacz także
Zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox

Zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox

Finish-A prezentuje gotowy zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox, który... ¬ więcej...

 
Wybierz grupę pompową od NTS Energy

Wybierz grupę pompową od NTS Energy

Promocyjne ceny grup pompowych, obniżone od 8 do nawet 22%, czekają w sklepie internetowym... ¬ więcej...

 
Nowe zestawy PRIMOBOX ACB 930 i 950

Nowe zestawy PRIMOBOX ACB 930 i 950

AFRISO poszerza gamę zestawów mieszających PrimoBox ACB o modele 930 i 950.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet