
- (R)ewolucja w elektrycznym ogrzewaniu pomieszczeń
- Wysokotemperaturowe pompy ciepła do grzejników
-
Kominy SLIM EKO do kotłów 5 klasy na paliwo stałe
-
Kocioł elektryczny do współpracy z fotowoltaiką
- Jak podłączyć ogrzewanie podłogowe z grzejnikiem?
- Elementy komina - z czego składa się przyłącze?
- ELIMINATOR PC407 Ferpro do czyszczenia instalacji
- Grzejnik kanałowy - rodzaje, montaż, ceny
- Porównanie elektrycznych źródeł ciepła
- Jak wybrać najlepszy sposób na ciepłą wodę?
- Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła?
- Dlaczego warto stosować w kotłowni grupy pompowe?
- Ciepła woda w kranie tanio i niemal od razu

- Dotacja Moje Ciepło - zmiany w 2023 roku
-
Mój prąd 5.0 - jak otrzymać dofinansowanie?
-
Montaż paneli fotowoltaicznych na balkonie w bloku
-
Magazyn energii - koszt, opłacalność
-
Jak obliczyć wielkość instalacji fotowoltaicznej
-
Ogrzewanie współpracujące z instalacją fotowoltaiczną
-
Instalacja fotowoltaiczna w domu - koszty, zyski, dofinansowanie
-
Żywotność paneli fotowoltaicznych
-
Panele fotowoltaiczne - zestawienie oferty producentów


Ekologiczny kocioł CO - co to jest 5 klasa i EcoDesign
artykuł promocyjny
Od lipca 2018 kupimy tylko kocioł klasy piątej, czyli emitujący znacznie mniej szkodliwych pyłów do atmosfery. W 2020 roku wchodzi w życie kolejna dyrektywa EcoDesign, która jeszcze bardziej zaostrzy przepisy wprowadzając wskaźnik sezonowej sprawności energetycznej. Kotły spełniające te wymagania kwalifikują się do dotacji "Czyste powietrze".
Urządzenia spełniające powyższe normy cechują się wyższą sprawnością oraz łatwością obsługi, co przekłada się na oszczędne ogrzewanie oraz na nasz komfort. Tego typu rozwiązanie z pewnością cechuje się najwyższą jakością dostępną na rynku i do tego dąży się w całym kraju, by takie kotły pojawiały się w polskich domach, które mają być coraz bardziej ekologiczne. Jednak dla wielu ekologia często kojarzy się z wyższym kosztem - droższe urządzenie oraz wyższy koszt użytkowania. Ile jest w tym prawdy? Oto kilka faktów.
fot.: HKS Lazar - kocioł na pellet SmartFire
CIEKAWOSTKA!
Ekoprojekt dla produktów wykorzystujących energię zakłada szersze spojrzenie na kwestie ekologii i poszanowania środowiska naturalnego. Główny cel to poprawa efektywności energetycznej oraz zmniejszenie oddziaływania na środowisko produktów, który ma być realizowany już od projektu do utylizacji z uwzględnieniem wszystkich etapów życia urządzeń. Ponad 80% wpływu na środowisko mają decyzję podejmowane już na etapie projektowania produktów. W 2022 roku wchodzą w życie przepisy tzw. ekoprojektu (dyrektywy unii europejskiej) dotyczące kominków i kotłów grzewczych. Od tego czasu wszystkie urządzenia będą musiały spełniać szereg norm i wymogów.
Im gorszej jakości kocioł wymienimy na ten w klasie piątej, tym więcej zyskamy
Norma dotycząca jakości kotłów obowiązuje dopiero od 2014 roku, a wszystkie montowane wcześniej urządzenie nie podlegały żadnym regulacjom. Często o nich mówi się "kopciuchy" lub kotły pozaklasowe. Celem jest wyeliminowanie ich zupełnie, jednak ma to przebiegać etapowo, a pomocne będą różnego rodzaju programy rządowe, jak np. "Czyste powietrze".
fot.: Lumo - Kocioł grzewczy typu Bio Max Plus na pellet
Prawdą jest, że kocioł niskiej klasy "zużywa" więcej paliwa. I nawet jeśli będzie to paliwo tańsze to w końcowym rozrachunku za roczne użytkowanie kotła 5 klasy zapłacimy mniej, a do tego zyskamy czystsze powietrze. W kotłach o niskiej sprawności duża cześć energii „ulatuje z dymem”, czyli ogrzewa spaliny.
fot.: Galmet - ekologiczny kocioł z podajnikiem, na ekogroszek Galaxia KWE 5 klasy i certyfikatem EcoDesign
Inwestycja w droższy kocioł zwraca się z racji większej sprawności
Im wyższa klasa kotła tym więcej zapłacimy za niego oraz będziemy musieli używać paliwa lepszej jakości, czyli droższego. To główne argumenty, które zniechęcają większość osób planujących zakup kotła. Jak to wygląda w praktyce. Producenci kotłów w 5 klasie muszą utrzymać wysoką sprawność (miara ilości ciepła ze spalanego węgla), co często oznacza nawet 90-85%, gdzie kotły klasy 3 osiągały maksymalnie 75%. Przekładając to na zużycie paliwa możemy szacować nawet o pół tony mniejsze zapotrzebowanie na ten surowiec w ciągu sezonu. Z biegiem lat ta różnica sprawi, że inwestycja w droższy kocioł zwróci się nam. Oczywiście w przypadku kotła jeszcze niższej klasy te oszczędności będą jeszcze większe, a zwrot szybszy.
Kocioł zgodny z normą to czystsze powietrze
Kolejny aspekt, który powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze kotła jest wpływ jego eksploatacji na środowisko naturalne, czyli ile zanieczyszczeń emituje do atmosfery. W porównaniu kotła 5 klasy z tym w 3 klasie mamy wyraźne różnice. Nawet 3 razy mniej pyłów uwalnianych do atmosfery w najbliższym otoczeniu to bardzo dużo, zwłaszcza, że problem smogu jest coraz większy.
Użytkując kocioł 5 klasy musimy używać tylko dobrej jakości opału, który, co prawda jest droższy, ale z pewnością daje więcej ciepła i ma mniej szkodliwy wpływ na atmosferę.
5 klasa - efektywne palenie
W kotłach niższej klasy często palimy mało efektywnie. Robimy to nie świadomie zanieczyszczając swoją najbliższą okolicę oraz podnosząc koszty za ogrzewanie, które i tak jest najbardziej kapitałochłonne w większości gospodarstw domowych. Z racji faktu, że kotły 5 klasy to najczęściej modele z automatycznym podajnikiem proces spalania nadzoruje automatyka. My mamy "czyste ręce", a nasze ogrzewanie jest efektywne i ekologiczne, gdyż optymalizacja procesu spalania to również niska wartość emisji.
fot.: Kocioł SAS BIO SOLID na biomasę w postaci sprasowanego granulatu drzewnego typu pelety
Ekologiczny kocioł, czyli jaki...
Wymagania stawiane kotłom grzewczym na paliwa stałe określa norma EN 303-5:2012. Najczęściej są to kotły na pelet lub ekogroszek (jedyny asortyment węgla, jaki możemy spalać w kotle 5 klasy) z podajnikiem automatycznym. W tego typu urządzeniach grzewczych zasadniczo nie ma rusztu awaryjnego, który umożliwiałby spalanie również inny asortyment.
fot.: ORTE Polska Sp.z.o.o. - kocioł Pellet Comfort 25 kW
Kocioł 5 klasy w cenie klasycznego kotła z podajnikiem
Jak to możliwe? Otóż wystarczy skorzystać z programu wspierającego indywidualnych inwestorów. Najczęściej jest to dofinansowanie, jak na przykład wspomniany już program "Czyste powietrze", który - w zależności od dochodu rodziny - może pokryć nawet 90% kosztów związanych z modernizacją systemu grzewczego.
Wymiana kotła - zapamiętaj te daty
W myśl ustaw antysmogowych wprowadzanych w poszczególnych województwach w naszym kraju musimy liczyć się z dużymi zmianami w kwestii ogrzewania prywatnych domów. Przede wszystkim należy zadbać o :
- jakość paliwa - nie można już palić paliwem najniższej jakości, czyli miałem oraz flotem oraz drewnem, które zawiera więcej niż 20% wody.
- standard kotła - ze sprzedaży wycofane zostały kotły (piece) klasy niższej niż 5, czyli wszystkie modele zasypowe i wszystkopalne. Na tym nie koniec. Sukcesywnie polskie kotłowenie będą dostosowywane do wymagań z Ekoprojektu, czyli stopniowo znikać będą (konieczność wymiany) kotły również 3 i 4 klasy, które były w sprzedaży do 1 lipca 2018 roku. Harmonogram poszczególnych zmian ustalany jest dla każdego województwa indywidualnie. Najbardziej restykcyjne wymogi dotyczą województwa małopolskiego i śląskiego, gdzie od 2023 roku będzie można użytkować jedynie kotły 5 klasy.
STAWIASZ NA EKOLOGICZNE OGRZEWANIE - może zainteresuje Cię również:
Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Galmet, SAS, HKS Lazar, Lumo, Orte |

![]() | Nowość! Stojące gazowe kotły kondensacyjne C 230 EVO od De DietrichNajnowsza seria kotłów C 230 EVO z zakresu Techniki Komercyjnej to kontynuacja... ¬ więcej... |
![]() | Nowy gazowy kocioł kondensacyjny Logamax plus GB272 o mocy znamionowej do 150 kWBuderus wprowadza do sprzedaży gazowy kocioł kondensacyjny Logamax plus GB272. Cechuje... ¬ więcej... |
![]() | Seria filtrów magnetycznych i siatkowych C.O. marki FERDOMMarka FERDOM jako lider na polskim rynku w sprzedaży filtrów magnetycznych... ¬ więcej... |

![]() KAISAI EUROPE |
![]() Grzejniki kanałowe VERANO |
![]() Systemy z tworzyw sztucznych SBS |
![]() AG Grzejniki Design |
![]() Pompy ciepła Solsum |