zwiń

systemy grzewcze pompy ciepła

gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex  

BuderusJunkers

Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

Akra
    Immergas

znajdź fachowca

Junkers - patron


Ekologiczny kocioł CO - co to jest 5 klasa i EcoDesign

aktualizacja: 22-11-2021, 09:02 – artykuł promocyjny


Od lipca 2018 kupimy tylko kocioł klasy piątej, czyli emitujący znacznie mniej szkodliwych pyłów do atmosfery. W 2020 roku wchodzi w życie kolejna dyrektywa EcoDesign, która jeszcze bardziej zaostrzy przepisy wprowadzając wskaźnik sezonowej sprawności energetycznej. Kotły spełniające te wymagania kwalifikują się do dotacji "Czyste powietrze". 
 

Urządzenia spełniające powyższe normy cechują się wyższą sprawnością oraz łatwością obsługi, co przekłada się na oszczędne ogrzewanie oraz na nasz komfort. Tego typu rozwiązanie z pewnością cechuje się najwyższą jakością dostępną na rynku i do tego dąży się w całym kraju, by takie kotły pojawiały się w polskich domach, które mają być coraz bardziej ekologiczne. Jednak dla wielu ekologia często kojarzy się z wyższym kosztem - droższe urządzenie oraz wyższy koszt użytkowania. Ile jest w tym prawdy? Oto kilka faktów.

fot.: HKS Lazar - kocioł na pellet SmartFire


CIEKAWOSTKA!

 

Ekoprojekt dla produktów wykorzystujących energię zakłada szersze spojrzenie na kwestie ekologii i poszanowania środowiska naturalnego. Główny cel to poprawa efektywności energetycznej oraz zmniejszenie oddziaływania na środowisko produktów, który ma być realizowany już od projektu do utylizacji z uwzględnieniem wszystkich etapów życia urządzeń. Ponad 80% wpływu na środowisko mają decyzję podejmowane już na etapie projektowania produktów. W 2022 roku wchodzą w życie przepisy tzw. ekoprojektu (dyrektywy unii europejskiej) dotyczące kominków i kotłów grzewczych. Od tego czasu wszystkie urządzenia będą musiały spełniać szereg norm i wymogów.

 

 

Im gorszej jakości kocioł wymienimy na ten w klasie piątej, tym więcej zyskamy

 

Norma dotycząca jakości kotłów obowiązuje dopiero od 2014 roku, a wszystkie montowane wcześniej urządzenie nie podlegały żadnym regulacjom. Często o nich mówi się "kopciuchy" lub kotły pozaklasowe. Celem jest wyeliminowanie ich zupełnie, jednak ma to przebiegać etapowo, a pomocne będą różnego rodzaju programy rządowe, jak np. "Czyste powietrze".

Ekologiczny kocioł CO - co to jest 5 klasa i EcoDesign

fot.: Lumo - Kocioł grzewczy typu Bio Max Plus na pellet

Prawdą jest, że kocioł niskiej klasy "zużywa" więcej paliwa. I nawet jeśli będzie to paliwo tańsze to w końcowym rozrachunku za roczne użytkowanie kotła 5 klasy zapłacimy mniej, a do tego zyskamy czystsze powietrze. W kotłach o niskiej sprawności duża cześć energii „ulatuje z dymem”, czyli ogrzewa spaliny.

fot.: Galmet - ekologiczny kocioł z podajnikiem, na ekogroszek Galaxia KWE 5 klasy i certyfikatem EcoDesign

 

Inwestycja w droższy kocioł zwraca się z racji większej sprawności

 

Im wyższa klasa kotła tym więcej zapłacimy za niego oraz będziemy musieli używać paliwa lepszej jakości, czyli droższego. To główne argumenty, które zniechęcają większość osób planujących zakup kotła. Jak to wygląda w praktyce. Producenci kotłów w 5 klasie muszą utrzymać wysoką sprawność (miara ilości ciepła ze spalanego węgla), co często oznacza nawet 90-85%, gdzie kotły klasy 3 osiągały maksymalnie 75%. Przekładając to na zużycie paliwa możemy szacować nawet o pół tony mniejsze zapotrzebowanie na ten surowiec w ciągu sezonu. Z biegiem lat ta różnica sprawi, że inwestycja w droższy kocioł zwróci się nam. Oczywiście w przypadku kotła jeszcze niższej klasy te oszczędności będą jeszcze większe, a zwrot szybszy.

 

Kocioł zgodny z normą to czystsze powietrze

 

Kolejny aspekt, który powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze kotła jest wpływ jego eksploatacji na środowisko naturalne, czyli ile zanieczyszczeń emituje do atmosfery. W porównaniu kotła 5 klasy z tym w 3 klasie mamy wyraźne różnice. Nawet 3 razy mniej pyłów uwalnianych do atmosfery w najbliższym otoczeniu to bardzo dużo, zwłaszcza, że problem smogu jest coraz większy. 


Użytkując kocioł 5 klasy musimy używać tylko dobrej jakości opału, który, co prawda jest droższy, ale z pewnością daje więcej ciepła i ma mniej szkodliwy wpływ na atmosferę. 

 

5 klasa - efektywne palenie 

 

W kotłach niższej klasy często palimy mało efektywnie. Robimy to nie świadomie zanieczyszczając swoją najbliższą okolicę oraz podnosząc koszty za ogrzewanie, które i tak jest najbardziej kapitałochłonne w większości gospodarstw domowych. Z racji faktu, że kotły 5 klasy to najczęściej modele z automatycznym podajnikiem proces spalania nadzoruje automatyka. My mamy "czyste ręce", a nasze ogrzewanie jest efektywne i ekologiczne, gdyż optymalizacja procesu spalania to również niska wartość emisji.

fot.: Kocioł SAS BIO SOLID na biomasę w postaci sprasowanego granulatu drzewnego typu pelety

 

Ekologiczny kocioł, czyli jaki...

 

Wymagania stawiane kotłom grzewczym na paliwa stałe określa norma EN 303-5:2012. Najczęściej są to kotły na pelet lub ekogroszek (jedyny asortyment węgla, jaki możemy spalać w kotle 5 klasy) z podajnikiem automatycznym. W tego typu urządzeniach grzewczych zasadniczo nie ma rusztu awaryjnego, który umożliwiałby spalanie również inny asortyment. 
 

fot.: Metalbet - nowoczesny kocioł automatycznego spalania Aqua Eko wyposażony w podajnik paliwa ślimakowy oraz nowoczesny kocioł automatycznego spalania wyposażony w podajnik pelletowy Aqua Eko Pellet

Kocioł na pellet Comfort 7

fot.: ORTE Polska Sp.z.o.o. - kocioł Pellet Comfort 25 kW

 

Kocioł 5 klasy w cenie klasycznego kotła z podajnikiem

 

Jak to możliwe? Otóż wystarczy skorzystać z programu wspierającego indywidualnych inwestorów. Najczęściej jest to dofinansowanie, jak na przykład wspomniany już program  "Czyste powietrze", który - w zależności od dochodu rodziny - może pokryć nawet 90% kosztów związanych z modernizacją systemu grzewczego. 

Kocioł MEtalbet

fot.: Metalbet - kocioł na ekogroszek Eco Mini

 

Wymiana kotła - zapamiętaj te daty

 

W myśl ustaw antysmogowych wprowadzanych w poszczególnych województwach w naszym kraju musimy liczyć się z dużymi zmianami w kwestii ogrzewania prywatnych domów. Przede wszystkim należy zadbać o :

  • jakość paliwa - nie można już palić paliwem najniższej jakości, czyli miałem oraz flotem oraz drewnem, które zawiera więcej niż 20% wody.
  • standard kotła - ze sprzedaży wycofane zostały kotły (piece) klasy niższej niż 5, czyli wszystkie modele zasypowe i wszystkopalne. Na tym nie koniec. Sukcesywnie polskie kotłowenie będą dostosowywane do wymagań z Ekoprojektu, czyli stopniowo znikać będą (konieczność wymiany) kotły również 3 i 4 klasy, które były w sprzedaży do 1 lipca 2018 roku. Harmonogram poszczególnych zmian ustalany jest dla każdego województwa indywidualnie. Najbardziej restykcyjne wymogi dotyczą województwa małopolskiego i śląskiego, gdzie od 2023 roku będzie można użytkować jedynie kotły 5 klasy


 

STAWIASZ NA EKOLOGICZNE OGRZEWANIE - może zainteresuje Cię również:

 


Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Galmet, SAS, HKS Lazar, Metalbet, Lumo, Orte
Zobacz także
System grzewczy z inteligentną regulacją sposobem na niższe rachunki

System grzewczy z inteligentną regulacją sposobem na niższe rachunki

Parametry kotła są tak samo ważne, jak sterowniki dedykowane do tego urządzenia,... ¬ więcej...

 
ESBE LTC300 - Nowa ulepszona wersja

ESBE LTC300 - Nowa ulepszona wersja

W październiku na rynek wkroczyły nowe termoregulatory ESBE LTC300. Mają wiele pozytywów... ¬ więcej...

 
Zapobieganie skutkom twardej wody w domowej instalacji

Zapobieganie skutkom twardej wody w domowej instalacji

OneFlow® WATTS to system ograniczający powstawanie osadów w... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet