gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex  ZĘBIEC

Junkers

BuderusHewalex

nVent     Galmet
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom


Instal-ProjektGrupa Armatura

logo Wilo   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Imers
  

Intersoft

  Verano Konwektor

FENIXLindab

Akra    Immergas

znajdź fachowca

Junkers - patron


Regulator temperatury - jak wybrać

aktualizacja: 18-01-2021, 13:09 – artykuł promocyjny


Osiągnięcie komfortowej temperatury powietrza przy jak najmniejszym zużyciu energii to główna cecha systemu ogrzewania. Aby system grzewczy działał wydajnie, konieczny jest montaż urządzeń sterujących odpowiedzialnych za utrzymanie określonej przez użytkownika temperatury powietrza w domu, a także temperatury wody w systemie. W tym celu warto wybrać odpowiednie dla naszego układu regulatory temperatury oraz sterowniki pomp.

 

EUROSTER Q7 to regulator temperatury do wszelkich urządzeń grzewczych
i klimatyzacyjnych, z funkcją uczenia się

 

Głównym zadaniem pokojowego regulatora temperatury jest takie sterownie źródłem ciepła/chłodzenia aby w określonych przedziałach czasowych uzyskiwać zaprogramowane i oczekiwane przez użytkownika temperatury. Regulatory sterują pracą urządzeń, dając możliwość ustawienia temperatury w pomieszczeniu, dostosowując pracę kotła do trybu życia i preferencji mieszkańców. Umożliwiają wygodne sterowanie ogrzewaniem z jednego miejsca w domu, oferując szeroki zakres funkcjonalności dla optymalnego komfortu oraz jednoczesnej oszczędności energii. Regulator EQ7, obok standartowych ustawień, posiada ciekawe funkcje pozwalające na uzyskanie komfortowej temperatury. Funkcja PWN gwarantuje stabilną temperaturę poprzez inteligentne załączanie urządzenia na podstawie dynamiki przyrostów temperatury w czasie.

Aktywacja Fukcji Wyprzedzenie grzania - uruchamia algorytm sterowania źródłem ciepła. Efektem działania funkcji jest osiągnięcie oczekiwanej temperatury powietrza o określonej godzinie.

Regulatory możemy podzielić na nieprogramowalne i programowalne - w systemie godzinnym, dobowym lub tygodniowym. W zależności od preferencji oraz stylu życia oferujemy regulatory z 2, 4 czy 8 przedziałami czasowymi w ciągu doby. Wszystkie regulatory mają zmienną, nastawną histerezę - przedział wartości temperatur pomiędzy włączeniem i wyłączeniem urządzenia sterowanego.

 

EUROSTER 2026 - regulator temperatury rekomendowany do sterowania ogrzewaniem podłogowym
 

Utrzymanie zadanej temperatury w pomieszczeniach, mimo zmian pogody, możliwe jest przy współpracy przyrządów zamontowanych na kotle w instalacji grzewczej oraz w pokoju. Jeśli chcemy uniknąć wahań temperatury warto zaopatrzyć się, np. w Euroster UNI2 lub UNI3 pogodowy sterownik obwodów grzewczych, który odpowiada na zmiany temperatury zasilania w instalacji w zależności od temperatury zewnętrznej. Sterownik pogodowy, na podstawie ustawionej krzywej grzewczej, aktywnie steruje temperaturą zasilania w instalacji dając obok komfortu realne oszczędności w eksploatacji urządzeń grzewczych.

 

 

Jaki regulator? Przewodowy czy bezprzewodowy, a może internetowy ?

 

Kolejna ważna kwestia dotyczy sposobu montażu oraz zasilania. Regulatory pokojowe mogą być montowane na ścianie lub do postawienia. Miejsce montażu zawsze powinno być przemyślane. Najlepiej by regulator zainstalowany był się w miejscu z wygodnym dostępem i optymalnej temperaturze. Nie zawsze miejsce przygotowane do instalacji regulatora jest prawidłowe, często okazuje się że miejsce pomiaru temperatury jest niefortunne. Pomieszczenie są przegrzane lub niedogrzane. Rozwiązaniem jest zainstalowanie bezprzewodowego regulatora temperatury, np. Euroster2006TXRX. To sprawdzony i bezusterkowy model. Sygnał pomiędzy kotłem a regulatorem przesyłany jest drogą radiową. Bezprzewodowe regulatory można dowolnie przemieszczać w pomieszczeniach w zależności od uwarunkowań. Dla wymagających klientów są dostępne bezprzewodowe , internetowe wersje regulatorów, np. Euroster Q7 SMART, w których sygnał przesyłany jest cyfrowo za pomocą mobilnych i stacjonarnej aplikacji z każdego miejsca na ziemi. Producenci oferują różne typy regulatorów: zasilane napięciem 230V lub bardzo popularne z zasilaniem bateryjnym. Tylko od potrzeb i preferencji użytkownika zależy wybór.

ZOBACZ WIĘCEJ
 

Podsumowując, każdy projekt instalacji grzewczej jest indywidualny. W zależności od typu instalacji, rodzaju urządzenia grzewczego oraz środowiska pracy dobór regulatora jest uwarunkowany różnymi czynnikami. W tej sprawie najlepiej skonsultować się z instalatorem lub projektantem instalacji. Prócz różnic w sposobie komunikacji z kotłem, oraz dodatkowych funkcji, główna zasada działania regulatorów jest bardzo podobna.

 

 

Sterownik pogodowy i regulator pokojowy - dopełnienie systemu ogrzewania

 

System centralnego sterowania składa się z kilku urządzeń dokonujących pomiaru rzeczywistej temperatury w danym czasie. To bardzo ważna cecha, która wpływa na zarządzanie ogrzewaniem. Szybka reakcja na zmiany warunków pogodowych pozwala dostosować pracę obwodów grzewczych do realnych potrzeb gwarantując optymalne wykorzystanie systemu grzewczego. To z kolei przekłada się na ekologiczny aspekt eksploatacji instalacji oraz komfort cieplny. Sterownik pogodowy reguluje temperaturę wody w obiegach grzewczych, sterując urządzeniami wykonawczymi (pompa, zawór).

Sterownik pogodowy, wyposażony w czujnik zewnętrzny, steruje temperaturą zasilania w zależności od temperatury zewnętrznej. Regulator pokojowy mierzy temperaturę powietrza w pomieszczeniu i na jej postawie zarządza źródłem ciepła. Najczęściej stosowany jest układ, kiedy regulator pokojowy steruje bezpośrednio kotłem. Jednak zestaw regulator pokojowy + pogodowy sterownik jest bardziej precyzyjny niż sam regulator, ponieważ obok sterowanej temperatury powietrza mamy wpływ na racjonalne zarządzanie temperaturą wody w obiegu a tym samym energią służącą do jej podgrzania. 

WAŻNE: Dla zapewnienia prawidłowej pracy systemu, zewnętrzny czujnik sterownika oraz regulator pokojowy należy umieścić w miejscu nienasłonecznionym, chroniąc przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Podsumowując najlepsze efekty osiągniemy łącząc pracę regulatora pokojowego z pogodowym.

 

 

Regulator temperatury - czy warto

 

Regulatory i sterowniki stosuje się do świadomego i efektywnego zarządzania energią uzyskując obok komfortu, realne oszczędności w eksploatacji urządzeń grzewczych. Na sterowniku nie warto oszczędzać, ale za to warto oszczędzać ze sterownikiem.

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Euroster


All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet