gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex  ZĘBIEC

Junkers

BuderusHewalex

nVent     Galmet
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom


Instal-ProjektGrupa Armatura

logo Wilo   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Imers
  

Intersoft

  Verano Konwektor

FENIXLindab

Akra    Immergas

znajdź fachowca

Junkers - patron


Jak zautomatyzować pracę kotłowni?

aktualizacja: 03-10-2018, 11:07 – artykuł promocyjny


Jakiś czas temu do naszego działu technicznego zadzwonił instalator Pan Kazimierz, który prosił o pomoc w doborze produktów AFRISO na instalację. Inwestor postanowił, że część pomieszczeń będzie wyposażona w grzejniki, natomiast pozostała część będzie ogrzewana przez system ogrzewania podłogowego. Z uwagi na to, że w okolicy nie ma możliwości podłączenia pod sieć gazową, postanowił zakupić kocioł na eko-groszek. Ciepłą wodę użytkową zamierza przygotowywać w zakupionym już zasobniku.

Pan Kazimierz powiedział również, że inwestor chce, aby cała instalacja była odpowiednio zautomatyzowana, aby nie musiał co jakiś czas zaglądać do kotłowni i manewrować ustawieniami zaworów. Do­wiedzieliśmy się, że zakupiony kocioł nie miał wbudowanego regulatora, który mógł­by obsłużyć sterowanie siłownikiem zamontowanym na zaworze mieszającym.

Postanowiliśmy, że zaproponujemy zestaw pompowy BPS ze sprzęgłem hydraulicznym, członem bez mieszania i z zaworem obroto­wym ARV ProClick, do tego oczywiście siłow­niki ARM ProClick na zawór, aby można było wyregulować odpowiednią temperaturę na obiegu „podłogówki”.

 

AFRISOBasic

 

Z uwagi, że jest to kocioł na paliwo stałe, należy zabezpieczyć instalację przed niską temperaturą powrotu, która może doprowa­dzić do wykroplenia się wilgoci na wymien­niku i przyspieszyć proces powstawania ko­rozji. Dlatego też dobraliśmy termostatyczny zawór ATV z nastawą fabryczną 50°C. Do ste­rowania obiegiem ciepłej wody użytkowej zaproponowaliśmy termostat zanurzeniowy TC2, który zostanie połączony z zaworem strefowym AZV. Tuleja zanurzeniowa zosta­nie umieszczona w zasobniku. W momencie, gdy zmierzona temperatura będzie wyższa od nastawionej, przepływ będzie kierowany tylko na instalację. Natomiast gdy zmierzona temperatura będzie niższa od nastawionej, zawór przełączy się na ładowanie zasobnika ciepłej wody użytkowej.

Dodatkowo, aby oszczędzić użytkownikowi schodzenia do kotłowni za każdym razem, gdy temperatura zewnętrzna się zmieni, i przestawiania kąta otwarcia zaworu w celu podwyższenia temperatury wychodzącej na obieg „podłogówki”, zaproponowaliśmy no­wy regulator pogodowy BWC 310. Może on sterować zarówno zaworami 3-, jak i 4-dro­gowymi oraz wyposażony jest w 3 czujniki mierzące temperaturę zewnętrzną, zasilania oraz powrotu. W pudełku dostawy znajduje się również przewód sieciowy oraz kołki do montażu na ścianie. W omawianym sche­macie (patrz powyżej) do regulatora należy podpiąć czujnik zewnętrzny, zasilania, siłow­nik ARM ProClick oraz pompę obiegową za zaworem mieszającym. Schemat podłącze­nia elektrycznego można znaleźć pod klap­ką regulatora bądź w instrukcji obsługi.

 

regulator pogodowy Afriso BWC 310

 

Oprócz tego istnieje możliwość podłączenia termostatu pokojowego i zdalnego obni­żenia wyliczonej pogodowo temperatury wychodzącej na instalację. Ewentualnie usta­wienia stref czasowych, w których tempera­tura ma być obniżona np. w nocy lub gdy użytkownik jest w pracy. Do przedstawione­go zestawu należy jedynie dokupić pompę obiegową, która powinna być zamontowana na powrocie pomiędzy kotłem a sprzęgłem hydraulicznym. Nie można również zapo­mnieć o zakupie separatora zanieczyszczeń FAR, który wyłapie wszystkie zanieczyszcze­nia i wydłuży żywotność całej instalacji.

 

Schemat kotłowni z kotłem na paliwo stałe i obiegami podłogówki, grzejników oraz c.w.u

Schemat kotłowni z kotłem na paliwo stałe i obiegami podłogówki, grzejników oraz c.w.u

 

Pan Kazimierz przystał na naszą propozycję, pytając jednocześnie, jak zaprogramować regulator pogodowy BWC 310. Ustawiając krzywą grzewczą w regulatorze pogodo­wym, za każdym razem musimy zadać sobie pytanie: jeśli na zewnątrz będzie 10°C, to jaka powinna być temperatura na instalacji, abym miał w domu komfortową temperatu­rę? Powtarzamy te kroki dla temperatury 0°C, -10°C, -20°C. Dodatkowo należy zwrócić uwa­gę na ustawienie maksymalnej temperatury za zaworem mieszającym w celu zabezpie­czenia wrażliwej instalacji podłogowej.

 

regulator pogodowy Afriso BWC 310

 

Pan Kazimierz po uzgodnieniu z inwestorem zdecydował się na nowy regulator pogodo­wy BWC 310 i, jak sam po czasie mówi jego klient, jest bardzo zadowolony z tego wyboru i poleca go swoim znajomym.

Tak skompletowany zestaw pozwoli na…

  • optymalną pracę całej instalacji,
  • zautomatyzowanie pracy instalacji – temperatura zasilająca będzie się zmieniać w zależności od temperatury zewnętrznej, dodatkowo temperaturę będzie można zdalnie zmniejszać w wybranych strefach czasowych bądź poprzez termostat poko­jowy,
  • oszczędność w zakupie dodatkowej pompy ładującej zasobnik ciepłej wody użytkowej,
  • zabezpieczenie przed zbyt wysoką tem­peraturą instalacji podłogowej,
  • automatyczne włączenie i wyłączenie pompy obiegowej,
  • ochronę przed zapieczeniem zaworu mieszającego oraz pompy w okresach bezczynności np. latem poprzez okresowe włączenie pompy oraz obrót zaworu,
  • wydłużenie żywotności kotła poprzez podwyższenie temperatury powracającej z instalacji,
  • oszczędność czasu na kompletację oraz skręcenie zestawu BPS, który fabrycznie wyposażony jest w zawory zwrotne, zawo­ry kulowe, filtry siatkowe, termometry oraz odpowietrznik ręczny.
Kontakt w sprawie produktów:

AFRISO sp. z o.o.
tel. 32 330 33 55
www: www.afriso.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Kolektor 50 kW z wbudowanym sprzęgłem z płynną regulacją przepływu

Kolektor 50 kW z wbudowanym sprzęgłem z płynną regulacją przepływu

Dwukomorowy rozdzielacz z płynnie regulowaną, wbudowaną komorą zwrotnicy hydraulicznej... ¬ więcej...

 
Czy możliwe jest ogrzewanie bez emisji zanieczyszczeń?

Czy możliwe jest ogrzewanie bez emisji zanieczyszczeń?

Należąca do spółki BDR Thermea marka Baxi Heating w Wielkiej Brytanii i Irlandii... ¬ więcej...

 
Kotły na pellet typu Bio-Max

Kotły na pellet typu Bio-Max

Od wielu lat w sezonie grzewczym zauważalne jest drastyczne pogorszenie jakości powietrza,... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet