Uniwersal - urządzenia wentylacyjne


Panel dotykowy do sterowania centralami wentylacyjnymi i rekuperacyjnymi z czujnikiem jakości powietrza

aktualizacja: 02-03-2020, 08:21 – artykuł promocyjny


Oczekiwania użytkowników w kierunku intuicyjnie prezentowanych funkcji wybieranych dotykiem powoduje rozwój w każdej dziedzinie coraz bardzie wyszukanych interfejsów HMI. Dzieje się tak również w układach sterowania wentylacji ogrzewania i klimatyzacji.

W zależności od potrzeb interfejsem może być nastawnik z pokrętłem, panel z prostym wyświetlaczem znakowym i przełącznikami oraz wreszcie panel dotykowy z specjalizowaną grafiką.

Panel DEN17-SMART w jasnej obudowie

Rys.1. Panel DEN17-SMART w jasnej obudowie

 

Panele dotykowe z coraz bardziej wyszukanym przekazem informacyjnym dla użytkownika wypierają systematycznie klasyczne urządzenia wyposażone w pokrętła. Kierunek zmian napędza w pierwsze kolejności krótki cykl wprowadzania nowych modeli smartfonów w telefonii komórkowej jak również w szybki rozwój w branży samochodowej, gdzie zamienia się tradycyjne pokrętła, przełączniki i suwaki na graficzne kontrolki wizualnie obrazujące realizowaną funkcje. Istotna jest forma przekazywanej informacji, ale również charakter informacji którą otrzymujemy. Oczekuje się od urządzeń sterujących wentylacją takie obróbki powietrza, która zapewni nam właściwy komfort w miejscu, gdzie przebywamy pod względem temperatury, wilgotności, ale i również jakości powietrza.

Mamy coraz większą świadomość i potrzebę dbania o otoczenie w którym przebywamy. Spodziewamy się już nie tylko czystego powietrza wymienianego przez urządzenia wentylacyjne, ale coraz szerszego przekazu o parametrach klimatycznych naszego otoczenia.

Takie funkcje posiada nowy panel wprowadzony przez DASKO ELECTRONIC – DEN 17-SMART

Firma DASKO ELECTRONIC od lat rozwija rozwiązania do sterowania małej i średniej wentylacji na bazie sterowników z serii UNIBOX. Są to idąc od najprostszych zastosowań UNIBOXLite, UNIBOX3v41 i wreszcie bardzo rozbudowany UNIBOX3v5.

W 2017 roku firma wprowadziła do produkcji swój pierwszy panel dotykowy DEN17-C specjalizowana grafiką zorientowaną na sterowanie wentylacją z odzyskiem ciepła.

Kolejną generacją jest panel dotykowy DEN17-SMART. Wyposażony w szereg nowych funkcji ale i także czujników pomiarowych. Znacząca zmianą jest mniejsza obudowa kryjąca w sobie wysokiej jakości wyświetlacz TFT z matrycą dotykową.

Dodatkowo panel wyposażony jest w czujnik temperatury i wilgotności. Nowością jest czujnik jakości powietrza eCO2/TVOC pokazujący na bieżącą stan powietrza w którym przebywamy przez estymowanie stężenia CO2 oraz związków organicznych (substancje aromatyczne, alkohol, aldehydy, kwasy organiczne, dym tytoniowy).

Stan jakości powietrza jest sygnalizowany za pomocą intuicyjnych graficznych symboli oraz wartości stężenia wyrażonych w ppm i ppb.

W przypadku spadku jakości powietrza poniżej ustawionej wartości średniej panel DEN17-SMART wymusza przesterowanie wentylacji na większą wydajność skokowo lub w modulowany sposób

 

dobra jakość powietrza

Dobra jakość powietrza

TVOC < 250ppb

eCO2 < 1500ppm

średnia jakość powietrza

Średnia jakość powietrza wymagająca zwiększonej wentylacji

250ppb

eCO2 > 1500 ppm

zła jakość powietrza

Zła jakość powietrza wymagającą maksymalnej wentylacji

TVOC > 450ppb

eCO2 > 2500 ppm

 

Panel dotykowy DEN17-SMART współpracuje ze wszystkimi sterownikami z serii UNIBOX. Intuicyjne oprogramowanie pozwala na szybką nawigacje pomiędzy niezbędnymi parametrami i funkcjami układu. Każde wyświetlane okno panelu składa się z grafik funkcyjnych, umożliwiających szybką zmianę parametrów oraz przechodzenie między ekranami. Duży i bardzo responsywny wyświetlacz zapewnia szybkie i komfortowe ustawienie niezbędnych parametrów sterowanej centrali wentylacyjnej. Ekrany parametrów podstawowych dostępne są z poziomu ekranu głównego, natomiast ustawienia zaawansowane z poziomu ekranu narzędzi. Panel prezentuje w sposób graficzny funkcje i parametry urządzenia przy minimalnej liczbie opisów tekstowych.

W DEN17-SMART wszystkie niezbędne funkcje reprezentowane są w formie graficzne aby zminimalizować potrzebę sięgania do dokumentacji produktu.

 

DEN17-Smart - Ergonomiczne rozwiązanie interfejsu

Rys.2. Ergonomiczne rozwiązanie interfejsu

 

 

Zalety panelu DEN17-SMART:

 

  • duży, dotykowy wyświetlacz
  • nowoczesny wygląd
  • intuicyjna obsługa
  • graficzna prezentacja funkcji
  • kompleksowa informacja w jednym panelu
  • wizualna prezentacja pracy urządzenia
  • praca w strefach czasowych - programator tygodniowy
  • wygodne, komfortowe tryby pracy
  • współpraca z automatyką budynkową (BMS)
  • pomiar temperatury i wilgotności oraz kontrola jakości powietrza

 

 

Dane techniczne:

Parametr

Wartość

Napięcie zasilania

12-24VDC

Wyświetlacz

dotykowa matryca pojemnościowa 4.3” FullColor

Komunikacja

z centralkami z serii UNIBOX za pomocą interfejsu RS485

Czujnik temperatury i wilgotności

Wbudowany

Czujnik pomiaru jakości powietrza eCO2/TVOC

Wbudowany

Zakres temperatury pracy

–10 do 50 °C

Montaż

Natynkowy (obudowa w 2 kolorach)

Programator tygodniowy

Wbudowany

Wymiary

85x125x22

 

 

Podsumowanie

 

DEN17-SMART jest kolejną propozycją nowoczesnego panelu graficznego pozwalającym na prezentację pracy układów sterowania wentylacji. Powstał z myślą o sterowaniu małych i średnich central wentylacyjnych oraz rekuperacyjnych.

Duży wyświetlacz oraz szybka reakcja matrycy zapewnia komfortową pracę. Konstrukcja panelu nie ogranicza jego szerszego zastosowania nie tylko do wentylacji ale również do innych procesów kontrolno-pomiarowych.Zobacz także
Rekuperatory TOP VENT - postaw na świeże powietrze dla Twojej rodziny!

Rekuperatory TOP VENT - postaw na świeże powietrze dla Twojej rodziny!

Jednym z systemów, który znacznie obniża zużycie energii i jednocześnie... ¬ więcej...

 
Styczniowa PREMIERA Lindab

Styczniowa PREMIERA Lindab

Firma Lindab, w ramach cyklicznego projektu o nazwie „Premiery Lindab 2021”,... ¬ więcej...

 
Rekuperacja - konieczna zmiana w Twoim domu

Rekuperacja - konieczna zmiana w Twoim domu

Od stycznia 2021 r. budynki mieszkalne i zamieszkania zbiorowego czeka kolejna zmiana... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Uniwersal     Metalplast    Wienkra GlenDimplex    Ventec      Lindab Free Polska Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech  Iglotech  Iglotech Neovent Klimor   Klima-Therm      Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet