
- Wystartowała merXu - innowacyjna platforma e-commerce dedykowana handlowi B2B w regionie CEE
-
Zdrowy dom - najważniejsze zasady i rozwiązania do wentylacji
- Nowa era w ochronie mikrobiologicznej przewodów wentylacyjnych
- Odświeżona wersja programu Czyste powietrze 2,0
-
Czy wentylacja mechaniczna może pracować bezgłośnie?
- Modułowe pompy ciepła na ekologiczny czynnik CO2
- Nowe modele klimatyzatorów marki TCL
- Wentylatory i wywietrzniki dachowe
-
Klimatyzatory AUX - przewaga konkurencyjna
- Kiedy stosować nasady kominowe
- Nowy standard w branży - nagrzewnice wodne LEO
- Jak dobrać wentylator łazienkowy?
- Jak podłączyć okap kuchenny do wentylacji?
- Jak wykonać pomiar wentylacji mechanicznej?
- Dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza

- Koszt ogrzewania domu prądem
- Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe – koszty
- Instalacje przeciwoblodzeniowe - przegląd oferty rynkowej
- Ogrzewanie płaszczyznowe - budowa, rodzaje, właściwości
- Ogrzewanie elektryczne domu
- Kotły elektryczne - zestawienie oferty rynkowej
- Ustawa antysmogowa - czym można palić
- Ogrzewanie domu i mieszkania - wybór rozwiązań
- Kable, przewody i maty grzejne - przegląd oferty rynkowej
Zaawansowane rozwiązania klimatyzacyjne i wentylacyjne dla obiektów sportowych
aktualizacja: 22-01-2021, 10:09 – artykuł promocyjny
Obiekty sportowe takie jak hale sportowe, lodowiska czy baseny należą do obiektów wielkogabarytowych. W kompleksach budowlanych towarzyszą im zwykle mniejsze pomieszczenia pomocnicze, techniczne i administracyjne. Zaprojektowanie systemu wentylacji lub klimatyzacji w tych obiektach wymaga fachowej wiedzy projektowej i znajomości przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń. A na samym końcu tego procesu – właściwej eksploatacji i serwisowania urządzeń.
Projekt instalacji
Zaprojektowanie instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych dla obiektów sportowych wymaga wykonania szeregu analiz i obliczeń związanych z obciążeniem cieplno-wilgotnościowym, energetycznym oraz sanitarnym. Dobrze wykonana koncepcja rozwiązań technicznych pozwala nie tylko na właściwe zaprojektowanie systemu, ale również właściwą, ogólnie mówiąc, współpracę z pozostałymi branżami.
-
Projektowanie basenów – to przede wszystkim prawidłowe obliczenie ilości powietrza sanitarnego i powietrza wymaganego do odprowadzenia zysków wilgoci ze wszystkich możliwych źródeł: powierzchni basenu, podłóg, atrakcji, ludzi kąpiących lub pływających.
-
Projektowanie lodowisk – to przede wszystkim wykonanie prawidłowego bilansu zapotrzebowania chłodu i wilgoci oraz odprowadzenie zysków wilgoci (kondensacja pary wodnej i mgły nad tafla lodową).
-
Projektowanie hal sportowych - to przede wszystkim wykonanie prawidłowego bilansu zapotrzebowania ciepła, chłodu, wilgoci i powietrza sanitarnego ze względu na ilość uczestników.
Odpowiednio uzdatnione powietrze powinno być jeszcze prawidłowo rozprowadzone po pomieszczeniu, z uwzględnieniem np. miejsc gromadzenia się wilgoci lub innych zanieczyszczeń, a także wyposażenia architektonicznego. Należy również przestrzegać zasady przepływu powietrza z obszarów suchych do wilgotnych oraz czystych do zanieczyszczonych.
Projektant nie tylko decyduje o rozwiązaniu technicznym instalacji, ale również odpowiada za wybór urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych w odpowiedniej klasie technicznej ich wykonania i podlegających aktualnie obowiązującym przepisom prawa.
Obowiązek projektanta to także opracowanie wytycznych automatyki i sterowania, uzgodnionych z dostawcą urządzeń.
Nowoczesne rozwiązania instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych realizują możliwość ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń tylko przy pomocy wprowadzanego powietrza, bez konieczności korzystania z innych urządzeń (np. instalacji grzejnikowych).
Urządzenia wentylacyjne i klimatyzacyjne
Centrale wentylacyjne i klimatyzacyjne muszą charakteryzować się odpowiednią technologią wykonania materiałowego dostosowaną do jakości przetłaczanego powietrza. Dlatego rozróżniamy trzy podstawowe wykonania: standardowe, higieniczne i antykorozyjne.
Funkcje, które realizuje centrala, wynikają z wymagań postawionych przez projektanta. Realizacja procesów uzdatniania powietrza ma za zadanie doprowadzić w pomieszczeniach do prawidłowych parametrów powietrza przy niejednokrotnie zmiennych warunkach.
Nowoczesne rozwiązania techniczne zastosowane w centralach wynikają przede wszystkim z zastosowanych urządzeń, które „pracują z powietrzem”, jak również materiałów technologicznych.
Aspekt energetyczny
- urządzenia do odzyskiwania ciepła – wymienniki krzyżowo-przeciwprądowe oraz wymienniki obrotowe o wysokiej sprawności odzyskiwania ciepła jawnego lub utajonego, a także układy odzysku glikolowego dla wymagań całkowitej separacji powietrza nawiewanego i wywiewanego.
- układy pompy ciepła powietrze – powietrze, wykorzystujące dolne źródło ciepła, jakim jest energia powietrza wywiewanego. W okresie zimowym nawiewane powietrze jest ogrzewane, a w okresie letnim jest chłodzone. W instalacjach basenowych, w układach pompy ciepła, powszechnie stosowane są w centralach Klimoru wymienniki płytowe freon/woda wykorzystujące ciepło z dochładzania freonu dla podgrzewania wody basenowej lub ciepłej wody użytkowej.
- wysokosprawne wentylatory promieniowo–osiowe z silnikami AC w klasie IE3 zasilanymi przez falowniki lub w wersji z silnikami EC.
Aspekt prawny
- urządzenia spełniają wymagania rozporządzeń europejskich i krajowych, a także odpowiednich norm w zakresie energochłonności i sprawności silników elektrycznych oraz wentylatorów, wielkości sprawności odzyskiwanego ciepła.
Aspekt regulacyjny
- zastosowanie pompy ciepła powietrze – powietrze, skojarzonej we współpracy z wymiennikiem odzysku ciepła i recyrkulacją, umożliwia precyzyjnie ustalić parametry wilgotności powietrza na basenie bez względu na warunki zewnętrzne i wewnętrzne.
- stosowanie zmiennego ilościowo strumienia powietrza nawiewanego i wywiewanego dostosowanego do aktualnego zapotrzebowania ilości powietrza sanitarnego ze względu na zanieczyszczenie dwutlenkiem węgla lub innym warunkiem (np. zapotrzebowaniem ciepła).
- napęd sprężarek układów chłodniczych Klimor realizowany jest poprzez układ inwerterowy pozwalający na dokładną regulację wydajności chłodniczej.
- system automatyki i sterowania centrali realizuje wymagany proces uzdatniania powietrza i utrzymuje komfort cieplny i wilgotnościowy, uwzględniając zmienne warunki wpływające na parametry powietrza. Automatyka centrali połączona z nadrzędnym systemem nadzoru pozwala monitorować zachodzące zmiany i reagować na zdarzenia serwisowe.
Aspekt bilansu energii
- wykorzystanie czasowe lub ciągłe ciepła skraplaczy układów chłodniczych do podgrzewania wody ciepła technologicznego, dla pracy nagrzewnic wodnych.
- zastosowanie odzysku ciepła skojarzonego z pracą pompy ciepła pozwala na zredukowanie do zera zapotrzebowania ciepła dla nagrzewnicy.
Technologia materiałowa i zabezpieczenie antykorozyjne
Urządzenia pracujące w warunkach zanieczyszczonego chemicznie lub wilgotnego powietrza wymagają odpowiedniego zabezpieczenia antykorozyjnego obudowy oraz wewnętrznych urządzeń. Klimor wprowadził do produkowanych central nowy materiał technologiczny - blachę stalową z pokryciem magnezowo-cynkowym ZM250 w miejsce blachy ocynkowanej Z275. Materiał ten pozwolił uzyskać klasę korozyjności obudowy na poziomie C4, czyli wskazanej do zastosowania nawet dla central basenowych.
Zabezpieczenie elementów central wentylacyjnych realizuje się przez:
- malowanie farbami epoksydowymi na mokro lub proszkowo,
- zabezpieczanie powierzchni środkami chemicznymi – proces kataforezy,
- zastosowanie materiałów wytwarzanych hutniczo z przeznaczeniem dla środowisk agresywnych: pokrytych lakierem poliestrowym lub z powierzchnią epoksydowaną,
- zastosowanie blachy nierdzewnej odpowiedniej klasy – z dodatkiem pierwiastka chemicznego Molibden i o niskiej zawartości węgla (np. stal 316L) -tace ociekowe, cierne elementy konstrukcyjne,
- zastosowanie tworzywa lub kompozytów na wybrane elementy obudowy (np. szkielet) i urządzeń wewnętrznych (wymienniki krzyżowo-przeciwprądowe do odzysku ciepła, wirniki wentylatorów, profile odkraplaczy).
Podsumowanie
Systemy instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych obiektów sportowych wymagają za każdym razem indywidualnej analizy związanej z parametrami powietrza, przyjęciem prawidłowych rozwiązań projektowych po stronie instalacyjnej i funkcjonalnej oraz zastosowaniem urządzeń o właściwej technologii wykonania wynikającej z charakterystyki obiektu i o niskich kosztach eksploatacji.
Opracowanie: Redakcja
Autor: mgr inż. Dariusz Stefanowski | |
|

![]() | Rekuperatory TOP VENT - postaw na świeże powietrze dla Twojej rodziny!Jednym z systemów, który znacznie obniża zużycie energii i jednocześnie... ¬ więcej... |
![]() | Styczniowa PREMIERA LindabFirma Lindab, w ramach cyklicznego projektu o nazwie „Premiery Lindab 2021”,... ¬ więcej... |
![]() | Rekuperacja - konieczna zmiana w Twoim domuOd stycznia 2021 r. budynki mieszkalne i zamieszkania zbiorowego czeka kolejna zmiana... ¬ więcej... |

