Zaawansowane rozwiązania klimatyzacyjne i wentylacyjne dla obiektów sportowych

aktualizacja: 22-01-2021, 10:09 – artykuł promocyjny


Obiekty sportowe takie jak hale sportowe, lodowiska czy baseny należą do obiektów wielkogabarytowych. W kompleksach budowlanych towarzyszą im zwykle mniejsze pomieszczenia pomocnicze, techniczne i administracyjne. Zaprojektowanie systemu wentylacji lub klimatyzacji w tych obiektach wymaga fachowej wiedzy projektowej i znajomości przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń. A na samym końcu tego procesu – właściwej eksploatacji i serwisowania urządzeń.

 

Projekt instalacji


Zaprojektowanie instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych dla obiektów sportowych wymaga wykonania szeregu analiz i obliczeń związanych z obciążeniem cieplno-wilgotnościowym, energetycznym oraz sanitarnym. Dobrze wykonana koncepcja rozwiązań technicznych pozwala nie tylko na właściwe zaprojektowanie systemu, ale również właściwą, ogólnie mówiąc, współpracę z pozostałymi branżami.
 

 • Projektowanie basenów – to przede wszystkim prawidłowe obliczenie ilości powietrza sanitarnego i powietrza wymaganego do odprowadzenia zysków wilgoci ze wszystkich możliwych źródeł: powierzchni basenu, podłóg, atrakcji, ludzi kąpiących lub pływających.
   
 • Projektowanie lodowisk – to przede wszystkim wykonanie prawidłowego bilansu zapotrzebowania chłodu i wilgoci oraz odprowadzenie zysków wilgoci (kondensacja pary wodnej i mgły nad tafla lodową).
   
 • Projektowanie hal sportowych - to przede wszystkim wykonanie prawidłowego bilansu zapotrzebowania ciepła, chłodu, wilgoci i powietrza sanitarnego ze względu na ilość uczestników.
   

Odpowiednio uzdatnione powietrze powinno być jeszcze prawidłowo rozprowadzone po pomieszczeniu, z uwzględnieniem np. miejsc gromadzenia się wilgoci lub innych zanieczyszczeń, a także wyposażenia architektonicznego. Należy również przestrzegać zasady przepływu powietrza z obszarów suchych do wilgotnych oraz czystych do zanieczyszczonych.

Projektant nie tylko decyduje o rozwiązaniu technicznym instalacji, ale również odpowiada za wybór urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych w odpowiedniej klasie technicznej ich wykonania i podlegających aktualnie obowiązującym przepisom prawa.

Obowiązek projektanta to także opracowanie wytycznych automatyki i sterowania, uzgodnionych z dostawcą urządzeń.

Nowoczesne rozwiązania instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych realizują możliwość ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń tylko przy pomocy wprowadzanego powietrza, bez konieczności korzystania z innych urządzeń (np. instalacji grzejnikowych).

 

Urządzenia wentylacyjne i klimatyzacyjne


Centrale wentylacyjne i klimatyzacyjne muszą charakteryzować się odpowiednią technologią wykonania materiałowego dostosowaną do jakości przetłaczanego powietrza. Dlatego rozróżniamy trzy podstawowe wykonania: standardowe, higieniczne i antykorozyjne.

 

MCKS centrala w wykonaniu standardowym - KlimorMCKP centrala w wykonaniu basenowym - KlimorMCKT centrala podwieszana - Klimor

 

Funkcje, które realizuje centrala, wynikają z wymagań postawionych przez projektanta. Realizacja procesów uzdatniania powietrza ma za zadanie doprowadzić w pomieszczeniach do prawidłowych parametrów powietrza przy niejednokrotnie zmiennych warunkach.

Nowoczesne rozwiązania techniczne zastosowane w centralach wynikają przede wszystkim z zastosowanych urządzeń, które „pracują z powietrzem”, jak również materiałów technologicznych.

 

Aspekt energetyczny
 

 • urządzenia do odzyskiwania ciepła – wymienniki krzyżowo-przeciwprądowe oraz wymienniki obrotowe o wysokiej sprawności odzyskiwania ciepła jawnego lub utajonego, a także układy odzysku glikolowego dla wymagań całkowitej separacji powietrza nawiewanego i wywiewanego.
 • układy pompy ciepła powietrze – powietrze, wykorzystujące dolne źródło ciepła, jakim jest energia powietrza wywiewanego. W okresie zimowym nawiewane powietrze jest ogrzewane, a w okresie letnim jest chłodzone. W instalacjach basenowych, w układach pompy ciepła, powszechnie stosowane są w centralach Klimoru wymienniki płytowe freon/woda wykorzystujące ciepło z dochładzania freonu dla podgrzewania wody basenowej lub ciepłej wody użytkowej.
 • wysokosprawne wentylatory promieniowo–osiowe z silnikami AC w klasie IE3 zasilanymi przez falowniki lub w wersji z silnikami EC.

 

Aspekt prawny
 

 • urządzenia spełniają wymagania rozporządzeń europejskich i krajowych, a także odpowiednich norm w zakresie energochłonności i sprawności silników elektrycznych oraz wentylatorów, wielkości sprawności odzyskiwanego ciepła.

 

Aspekt regulacyjny
 

 • zastosowanie pompy ciepła powietrze – powietrze, skojarzonej we współpracy z wymiennikiem odzysku ciepła i recyrkulacją, umożliwia precyzyjnie ustalić parametry wilgotności powietrza na basenie bez względu na warunki zewnętrzne i wewnętrzne.
 • stosowanie zmiennego ilościowo strumienia powietrza nawiewanego i wywiewanego dostosowanego do aktualnego zapotrzebowania ilości powietrza sanitarnego ze względu na zanieczyszczenie dwutlenkiem węgla lub innym warunkiem (np. zapotrzebowaniem ciepła).
 • napęd sprężarek układów chłodniczych Klimor realizowany jest poprzez układ inwerterowy pozwalający na dokładną regulację wydajności chłodniczej.
 • system automatyki i sterowania centrali realizuje wymagany proces uzdatniania powietrza i utrzymuje komfort cieplny i wilgotnościowy, uwzględniając zmienne warunki wpływające na parametry powietrza. Automatyka centrali połączona z nadrzędnym systemem nadzoru pozwala monitorować zachodzące zmiany i reagować na zdarzenia serwisowe.

 

Aspekt bilansu energii
 

 • wykorzystanie czasowe lub ciągłe ciepła skraplaczy układów chłodniczych do podgrzewania wody ciepła technologicznego, dla pracy nagrzewnic wodnych.
 • zastosowanie odzysku ciepła skojarzonego z pracą pompy ciepła pozwala na zredukowanie do zera zapotrzebowania ciepła dla nagrzewnicy.

 

Technologia materiałowa i zabezpieczenie antykorozyjne
 

Urządzenia pracujące w warunkach zanieczyszczonego chemicznie lub wilgotnego powietrza wymagają odpowiedniego zabezpieczenia antykorozyjnego obudowy oraz wewnętrznych urządzeń. Klimor wprowadził do produkowanych central nowy materiał technologiczny - blachę stalową z pokryciem magnezowo-cynkowym ZM250 w miejsce blachy ocynkowanej Z275. Materiał ten pozwolił uzyskać klasę korozyjności obudowy na poziomie C4, czyli wskazanej do zastosowania nawet dla central basenowych.

 

Zabezpieczenie elementów central wentylacyjnych realizuje się przez:
 

 • malowanie farbami epoksydowymi na mokro lub proszkowo,
 • zabezpieczanie powierzchni środkami chemicznymi – proces kataforezy,
 • zastosowanie materiałów wytwarzanych hutniczo z przeznaczeniem dla środowisk agresywnych: pokrytych lakierem poliestrowym lub z powierzchnią epoksydowaną,
 • zastosowanie blachy nierdzewnej odpowiedniej klasy – z dodatkiem pierwiastka chemicznego Molibden i o niskiej zawartości węgla (np. stal 316L) -tace ociekowe, cierne elementy konstrukcyjne,
 • zastosowanie tworzywa lub kompozytów na wybrane elementy obudowy (np. szkielet) i urządzeń wewnętrznych (wymienniki krzyżowo-przeciwprądowe do odzysku ciepła, wirniki wentylatorów, profile odkraplaczy).

 

Podsumowanie
 

Systemy instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych obiektów sportowych wymagają za każdym razem indywidualnej analizy związanej z parametrami powietrza, przyjęciem prawidłowych rozwiązań projektowych po stronie instalacyjnej i funkcjonalnej oraz zastosowaniem urządzeń o właściwej technologii wykonania wynikającej z charakterystyki obiektu i o niskich kosztach eksploatacji.

Opracowanie: Redakcja
Autor: mgr inż. Dariusz Stefanowski
Kontakt w sprawie produktów:

Klimor Sp. z o.o.
tel. (58) 783 99 99
www: www.klimor.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Rekuperatory TOP VENT - postaw na świeże powietrze dla Twojej rodziny!

Rekuperatory TOP VENT - postaw na świeże powietrze dla Twojej rodziny!

Jednym z systemów, który znacznie obniża zużycie energii i jednocześnie... ¬ więcej...

 
Styczniowa PREMIERA Lindab

Styczniowa PREMIERA Lindab

Firma Lindab, w ramach cyklicznego projektu o nazwie „Premiery Lindab 2021”,... ¬ więcej...

 
Rekuperacja - konieczna zmiana w Twoim domu

Rekuperacja - konieczna zmiana w Twoim domu

Od stycznia 2021 r. budynki mieszkalne i zamieszkania zbiorowego czeka kolejna zmiana... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Uniwersal     Metalplast    Wienkra GlenDimplex    Ventec      Lindab Free Polska Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech  Iglotech  Iglotech Neovent Klimor   Klima-Therm      Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet