

- Platforma merXu - ogrzewanie i hydraulika
- Wysokotemperaturowe pompy ciepła do grzejników
- Wielopalnikowe kotły kondensacyjne o konstrukcji modułowej
-
Kominy SLIM EKO do kotłów 5 klasy na paliwo stałe
-
Kocioł elektryczny do współpracy z fotowoltaiką
- Jak podłączyć ogrzewanie podłogowe z grzejnikiem?
- Elementy komina - z czego składa się przyłącze?
- ELIMINATOR PC407 Ferpro do czyszczenia instalacji
- Grzejnik kanałowy - rodzaje, montaż, ceny
- Porównanie elektrycznych źródeł ciepła
- Jak wybrać najlepszy sposób na ciepłą wodę?
- Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła?
-
Zapobieganie skutkom twardej wody w domowej instalacji
- Dlaczego warto stosować w kotłowni grupy pompowe?
- Ciepła woda w kranie tanio i niemal od razu




Trwałość systemu pompy ciepła, a hydraulika
aktualizacja: 04-10-2021, 08:42 – artykuł promocyjny
Już na wczesnym etapie projektowania domu musimy podjąć decyzję co do sposobu ogrzewania budynku. Wiele osób planuje swoją instalację pod kątem kosztów użytkowania, ale bardzo ważne jest jej trwałość i niezawodna praca. Im większa żywotność konkretnych urządzeń to ważny aspekt naszego wyboru.
Wybór spośród różnych rodzajów ogrzewania jest wyjątkowo trudny.
Decydując się na konkretny rodzaj ogrzewania musimy uwzględnić wiele aspektów. Jeśli działka ma dostęp do gazu możemy skorzystać z instalacji gazowej. W innym przypadku musimy szukać dalej. Przy gruntowej pompie ciepła konieczne jest oszacowanie wielkości działki, która warunkuje, czy zmieści się na niej instalacja dolnego źródła ciepła w postaci kolektora poziomego. Warto naszą decyzję oprzeć również na analizie ile miejsca zajmie dane urządzenie oraz ewentualne składowanie opału. Ale na tym nie koniec. Często pomijany, a bardzo istotny jest fakt żywotności urządzenia.
W przypadku pomp ciepła głównym elementem przenoszącym największe obciążenia, a przy tym także najbardziej skomplikowanym jest sprężarka, stanowiąca centrum całego układu. Jej żywotność szacowana jest na ok. 20-25 lat pracy, jednak można ją jeszcze wydłużyć. Aby tak się stało, konieczne jest odpowiednie zaprojektowanie całego układu w taki sposób, żeby zapewnić sprężarce długie okresy pracy bez częstego włączania i wyłączania. Efekt ten najczęściej uzyskuje się poprzez zastosowanie zasobnika buforowego zwiększającego bezwładność cieplną instalacji.
Pompa ciepla Caliane Sofath
Zasobnik buforowy i jego funkcje
Jak wynika z nazwy urządzenia, zasobnik tego typu pełni dwie podstawowe funkcje. Po pierwsze odpowiada za zwiększenie zładu instalacji, czyli pomieści większą ilość wody. Jeśli system jest pojemniejszy to mamy mniejszą ilość cykli pracy sprężarki w pompie ciepła. Redukuje to problem częstego uruchamiania i wyłączania sprężarki, która dzięki temu jest mniej eksploataowana, czyli zmniejsza się jej zużycie. Samo zwiększenie zładu nie zawsze jest konieczne, a bezwładność cieplna ogrzewania podłogowego zwykle jest wystarczająca i nie wymaga stosowania zasobnika buforowego. Kolejnym ważnym elementem w instalacji jest sprzęgło hydrauliczne. Umożliwia ono skorzystanie z rozbudowanej automatyki obsługującej kilka stref grzewczych w budynku. Tę drugą funkcję realizuje właśnie zasobnik buforowy.
Do właściwej pracy pompa ciepła potrzebuje określonego przepływu wody przez wymiennik. Chcąc zamknąć wszystkie strefy grzewcze w budynku w instalacji bez sprzęgła hydraulicznego, doprowadzimy do zatrzymania przepływu i włączenia zabezpieczenia pompy ciepła. W instalacji wyposażonej w zasobnik buforowy zamknięcie stref spowoduje zatrzymanie odbioru ciepła z zasobnika. W tym momencie przepływ przez wymiennik jest ciągły, a pompa ciepła wyłączy się po osiągnięciu ustalonej temperatury w zasobniku buforowym.
Nie zapomnij o przeglądzie
Podobnie jak w przypadku innych systemów ogrzewania, duże znaczenie dla instalacji pompy ciepła ma przeprowadzanie corocznych przeglądów. Pozwalają one zachować cały układ grzewczy w dobrej kondycji i dają nam pewność, że ogrzewanie nie zawiedzie nas w najmniej oczekiwanej sytuacji. Odpowiednio dobrana, zainstalowana i użytkowana pompa ciepła nie tylko ekonomicznie ogrzeje dom i zapewni ciepłą wodę użytkową, ale również zagwarantuje komfort domownikom znacznie dłużej niż inne źródła ciepła. A do tego jest komfortowa w użytkowaniu i zapewnia czystą energię.
|

![]() | Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomościZ pewnością instalacja pompy ciepła ze sprężarką inwerterową to oszczędność... ¬ więcej... |
![]() | Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzeniaPompy ciepła powietrze-woda zyskują coraz większą popularność wśród indywidualnych... ¬ więcej... |
![]() | Nowe funkcje w mobilnej aplikacji Systemu Kart Gwarancyjnych De DietrichAplikacja System Kart Gwarancyjnych to narzędzie dla autoryzowanych instalatorów... ¬ więcej... |

![]() Grzejniki kanałowe VERANO |
![]() Systemy z tworzyw sztucznych SBS |
![]() AG Grzejniki Design |
![]() Pompy ciepła Solsum |
![]() Urządzenia grzewcze Galmet |