gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

NTS Energy


Trwałość systemu pompy ciepła, a hydraulika

aktualizacja: 04-10-2021, 08:42 – artykuł promocyjny


Już na wczesnym etapie projektowania domu musimy podjąć decyzję co do sposobu ogrzewania budynku. Wiele osób planuje swoją instalację pod kątem kosztów użytkowania, ale bardzo ważne jest jej trwałość i niezawodna praca. Im większa żywotność konkretnych urządzeń to ważny aspekt naszego wyboru.

 

Wybór spośród różnych rodzajów ogrzewania jest wyjątkowo trudny.

 

Decydując się na konkretny rodzaj ogrzewania musimy uwzględnić wiele aspektów. Jeśli działka ma dostęp do gazu możemy skorzystać z instalacji gazowej. W innym przypadku musimy szukać dalej. Przy gruntowej pompie ciepła konieczne jest oszacowanie wielkości działki, która warunkuje, czy zmieści się na niej instalacja dolnego źródła ciepła w postaci kolektora poziomego. Warto naszą decyzję oprzeć również na analizie ile miejsca zajmie dane urządzenie oraz ewentualne składowanie opału. Ale na tym nie koniec. Często pomijany, a bardzo istotny jest fakt żywotności urządzenia.

 

W przypadku pomp ciepła głównym elementem przenoszącym największe obciążenia, a przy tym także najbardziej skomplikowanym jest sprężarka, stanowiąca centrum całego układu. Jej żywotność szacowana jest na ok. 20-25 lat pracy, jednak można ją jeszcze wydłużyć. Aby tak się stało, konieczne jest odpowiednie zaprojektowanie całego układu w taki sposób, żeby zapewnić sprężarce długie okresy pracy bez częstego włączania i wyłączania. Efekt ten najczęściej uzyskuje się poprzez zastosowanie zasobnika buforowego zwiększającego bezwładność cieplną instalacji.

Pompa ciepla Caliane Sofath

 

Zasobnik buforowy i jego funkcje

 

Jak wynika z nazwy urządzenia, zasobnik tego typu pełni dwie podstawowe funkcje. Po pierwsze odpowiada za zwiększenie zładu instalacji, czyli pomieści większą ilość wody. Jeśli system jest pojemniejszy to mamy mniejszą ilość cykli pracy sprężarki w pompie ciepła. Redukuje to problem częstego uruchamiania i wyłączania sprężarki, która dzięki temu jest mniej eksploataowana, czyli zmniejsza się jej zużycie. Samo zwiększenie zładu nie zawsze jest konieczne, a bezwładność cieplna ogrzewania podłogowego zwykle jest wystarczająca i nie wymaga stosowania zasobnika buforowego. Kolejnym ważnym elementem w instalacji jest sprzęgło hydrauliczne. Umożliwia ono skorzystanie z rozbudowanej automatyki obsługującej kilka stref grzewczych w budynku. Tę drugą funkcję realizuje właśnie zasobnik buforowy.


Do właściwej pracy pompa ciepła potrzebuje określonego przepływu wody przez wymiennik. Chcąc zamknąć wszystkie strefy grzewcze w budynku w instalacji bez sprzęgła hydraulicznego, doprowadzimy do zatrzymania przepływu i włączenia zabezpieczenia pompy ciepła. W instalacji wyposażonej w zasobnik buforowy zamknięcie stref spowoduje zatrzymanie odbioru ciepła z zasobnika. W tym momencie przepływ przez wymiennik jest ciągły, a pompa ciepła wyłączy się po osiągnięciu ustalonej temperatury w zasobniku buforowym.

 

Nie zapomnij o przeglądziePodobnie jak w przypadku innych systemów ogrzewania, duże znaczenie dla instalacji pompy ciepła ma przeprowadzanie corocznych przeglądów. Pozwalają one zachować cały układ grzewczy w dobrej kondycji i dają nam pewność, że ogrzewanie nie zawiedzie nas w najmniej oczekiwanej sytuacji. Odpowiednio dobrana, zainstalowana i użytkowana pompa ciepła nie tylko ekonomicznie ogrzeje dom i zapewni ciepłą wodę użytkową, ale również zagwarantuje komfort domownikom znacznie dłużej niż inne źródła ciepła. A do tego jest komfortowa w użytkowaniu i zapewnia czystą energię. 

Kontakt w sprawie produktów:

BDR Thermea Poland Sp. z o.o.
tel. 71 71 27 400
www: www.dedietrich.pl
www.dedietrich-kotly.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomości

Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomości

Z pewnością instalacja pompy ciepła ze sprężarką inwerterową to oszczędność... ¬ więcej...

 
Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzenia

Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzenia

Pompy ciepła powietrze-woda zyskują coraz większą popularność wśród indywidualnych... ¬ więcej...

 
Nowe funkcje w mobilnej aplikacji Systemu Kart Gwarancyjnych De Dietrich

Nowe funkcje w mobilnej aplikacji Systemu Kart Gwarancyjnych De Dietrich

Aplikacja System Kart Gwarancyjnych to narzędzie dla autoryzowanych instalatorów... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet