gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

NTS Energy


Jak optymalnie dobrać powietrzną pompę ciepła

aktualizacja: 04-10-2021, 08:47 – artykuł promocyjny


Powietrzna pompa ciepła może służyć jako źródło do ogrzewania domu, jednak przy doborze koniecznie należy uwzględnić fakt, że jej działanie uzależnione jest od warunków pogodowych. Aby taka instalacja dobrze spełniała swoją rolę musi być przemyślana. Poniżej wskazówki, co wziąć pod uwagę przy realizacji ogrzewania za pomocą powietrznej pompy ciepła.


Na początku należy podkreślić, że nowoczesne pompy ciepła wykorzystujące potencjał cieplny powietrza są w stanie efektywnie pracować do -20°C. Zważywszy na fakt postępującego ocieplenia klimatu, w naszym kraju stają się urządzeniami całorocznymi, czyli możemy korzystać z ich dobrodziejstwa praktycznie bez przerwy - w ciągu roku zdarza się zaledwie kilka dni z niższą temperaturą. Mimo to w większości przypadków nie powinny być one jedynym źródłem ciepła. Powód jest prozaiczny - to w czasie największych mrozów potrzebujemy najwięcej ciepła, a wydajność pompy spada wraz ze spadkiem temperatury. Ta zasada działania dotyczy wszystkich powietrznych pomp ciepła. Oznacza to, że urządzenia pracując samodzielnie w skrajnie niekorzystnych warunkach mogą nie zapewnić pełnej kompensacji strat ciepła w pomieszczeniach.

 

Jeśli do tego dołożymy zbyt małe urządzenie, co jest najczęstszym błędem przy doborze powietrznych pomp ciepła, powstanie nam spory kłopot z zapewnieniem komfortowej temperatury w naszym domu. Przy niedowymiarowaniu powietrznej pompy ciepła mamy klasyczną sytuację patową, gdzie koszty eksploatacyjne rosną i pojawia się problem niedogrzania budynku.

 

Od czego zacząć?

 

W prawidłowym doborze powietrznej pompy ciepła podstawą jest określenie punktu biwalentnego.

  • Punkt ten określa się na podstawie wykresu charakterystyki pracy pompy ciepła i jest to moment działania układu, przy którym konieczne będzie wspomaganie ogrzewania z innego źródła.
  • Do ustalenia punktu biwalentnego służy temperatura równowagi (Tw), która odpowiada temperaturze zewnętrznej, przy której termodynamiczna moc pompy ciepła jest równa stratom cieplnym budynku.
  • Poniżej tej temperatury dołączy się wsparcie w postaci elektrycznej lub hydraulicznej.
  • Odpowiednia konfiguracja regulatora nadzorującego jego załączanie i wyłączanie umożliwi całoroczną i jednocześnie ekonomiczną pracę urządzenia, niezależnie od warunków na zewnątrz.
  • Najczęściej wykorzystywanym wspomaganiem systemu jest zastosowanie grzałki elektrycznej. Alternatywnym rozwiązaniem może być też wykorzystanie istniejącego już kotła olejowego czy gazowego, a nawet kominka z płaszczem wodnym.

 

Większa wydajność urządzenia nie jest rozwiązaniem

 

Przewymiarowanie pompy ciepła jest złym pomysłem. Przede wszystkim takie rozwiązanie jest nieuzasadnione ekonomicznie. Większa wydajność, która ma zapewnić większą moc w warunkach ekstremalnych to większe koszty zakupu urządzenia oraz jego użytkowania w warunkach typowych. Okresy w których temperatury zewnętrzne osiągają wartości poniżej -15°C stanowią tylko kilka dni w roku, więc dodatkowe wsparcie systemu musi pokryć jedynie niewielką część rocznego zapotrzebowania budynku na energię cieplną. Kolejnym aspektem jest niższa sprawność powietrznych pomp ciepła w najzimniejszych dniach roku. Powoduje to, że roczny koszt eksploatacji systemu, w którym działa wyłącznie pompa ciepła będzie podobny, niż w przypadku pracy urządzenia wspomaganego grzałką lub kotłem.
 

Kontakt w sprawie produktów:

BDR Thermea Poland Sp. z o.o.
tel. 71 71 27 400
www: www.dedietrich.pl
www.dedietrich-kotly.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomości

Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomości

Z pewnością instalacja pompy ciepła ze sprężarką inwerterową to oszczędność... ¬ więcej...

 
Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzenia

Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzenia

Pompy ciepła powietrze-woda zyskują coraz większą popularność wśród indywidualnych... ¬ więcej...

 
Nowe funkcje w mobilnej aplikacji Systemu Kart Gwarancyjnych De Dietrich

Nowe funkcje w mobilnej aplikacji Systemu Kart Gwarancyjnych De Dietrich

Aplikacja System Kart Gwarancyjnych to narzędzie dla autoryzowanych instalatorów... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet