Wienkra


Sprawność energetyczna klimatyzacji - na co zwrócić uwagę

aktualizacja: 31-07-2020, 05:37 – artykuł promocyjny


Rynek klimatyzacji rozwija się bardzo prężnie. W związku z tym dostępne klimatyzatory odznaczają się coraz lepszymi parametrami pracy, a dostawcy urządzeń chłodniczych muszą nas informować o ich sprawności energetycznej w sposób klarowny i ułatwiający porównanie różnych modeli. Podstawą wyboru jednostki klimatyzacyjnej powinny być dane zawarte na etykiecie energetycznej oraz w specyfikacji producenta.

 

Oszczędna klimatyzacja

 

Klimatyzacja nadal kojarzy się ze sporym kosztem. Sam zakup urządzenia to bowiem nie koniec wydatków. Dochodzą nam jeszcze koszty Sprawność energetyczna klimatyzacji - etykieta energetycznaużytkowania, a jak wiadomo za komfort trzeba płacić. Pamiętajmy przy tym, że producenci zobowiązani są podać informację o zużyciu prądu przez dany model. Wszelkie parametry pracy określone są na etykiecie energetycznej. Urządzenia pobierające prąd do swojej pracy dostępne są w klasie energetycznej od G do A (w ramach tej klasy powstały 3 dodatkowe warianty - A+, A++, A+++). Najlepszą wydajność przy najmniejszym zużyciu prądu mają jednostki zaklasyfikowane do A+++.

 

fot.: Mitsubishi - etykieta energetyczna zawiera informacje dotyczące marki i modelu urządzenia, klasy efektywności energetycznej, poziomu emitowanego hałasu dla jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, sezonowej efektywności w danym trybie pracy, np. chłodzenia i grzania oraz strefy klimatyczne, które były brane pod uwagę podczas obliczeń wydajności - dane są ujednolicone dla wszystkich dopuszczonych do sprzedaży urządzeń, dzięki czemu łatwo je porównać między sobą

 

 

Dzienny koszt użytkowania klimatyzatora = pobór mocy klimatyzatora * założony czas pracy klimatyzatora w ciągu doby * cena kilowatogodziny


Przykład: klimatyzator 0,41 kW (wartość odczytana ze specyfikacji urządzenia) * 6 h (pracy w ciągu dnia)* 0,35PLN/kWh (wartość odczytana z rachunku za prąd) = 0,86 zł/dziennie

 

 

Zawsze należy wybierać urządzenie odpowiedniej mocy do danej lokalizacji. Tylko taki klimatyzator będzie działał sprawnie i nie obciąży zbytnio naszego budżetu. Do tego trzeba pamiętać, że na efektywność chłodzenia duży wpływ ma poprawnie przeprowadzony montaż oraz regularne serwisowanie instalacji (odgrzybianie, uzupełnianie czynnika chłodniczego).
 

 

Moc chłodnicza klimatyzatora = na każdy metr kwadratowy potrzebujemy około 100 W mocy chłodniczej


Przykład: dla pomieszczenia 20m2 optymalny będzie klimatyzator 2,0 kW (20m2*100W = 2000W = 2,0 kW)

 

 

Chcesz widzieć, ile tak naprawdę kosztuje klimatyzacja w domu >> sprawdź

 

 

Inwerter czy on/off

 

Sterowanie inwerterowe to nowoczesna technologia stosowana w celu poprawy efektywności sterowania prędkością silników elektrycznych w klimatyzatorach. Dzięki temu możliwa jest minimalizacja strat energii przy uruchamianiu i zatrzymywaniu silnika, które są charakterystyczne dla pracy jednostek typu on/off. Układ inwertera dostosowuje prędkość silnika powodując, że pracuje on w sposób ciągły i bardziej efektywny, co może przełożyć się na zmniejszenie zużycia energii aż o 30%. Klimatyzatory inwerterowe to urządzenia wykorzystujące najnowsze rozwiązania z zakresu chłodzenia oraz ogrzewania pomieszczeń. Sekret tej technologii tkwi w płynnym dostosowaniu mocy i wydajność względem warunków termicznych panujących w danym pomieszczeniu. Tego typu klimatyzatory z pewnością wyprą modele on/off.

Najnowsze technologie w klimatyzatorach

fot.: Technologia sterowania inwerterowego jest specjalnością marki Daikin

 

A+ czy A+++

 

Stosowanie jasnych oznaczeń w zakresie sprawności energetycznej ma za zadnie dostosować rynek klimatyzatorów do założeń unijnych przepisów ograniczających energochłonność wszystkich urządzeń pobierających prąd. Do tego dochodzi jeszcze czynnik świadomości konsumenckiej oraz dbania o środowisko naturalne.


Różnica w klasach efektywności energetycznej:


  • klimatyzator w klasie B zużywa około 10% energii więcej niż takie samo urządzenie klasy A
  • urządzenia klasy A pobierają średnio o kolejne 10% więcej prądu niż A++
  • A++ to o 20% więcej zużytego prądu niż A+++

 

 

SCOP a SEER - sprawność sezonowa

 

Sprawność sezonowa jest to nowy sposób pomiaru rzeczywistej efektywności energetycznej technologii ogrzewania i chłodzenia w klimatyzatorach. W porównaniu do wcześniej stosowanych mierników (EER i COP) zyskujemy bardziej realistyczne wskazanie dotyczące właśnie efektywności energetycznej. Przede wszystkim pokazują efektywność w skali roku uwzględniając wahania temperatury i okresy stanu gotowości. Na sprawność sezonową składają się dwa współczynniki:

  • wartość sezonowego współczynnika efektywności energetycznej (SEER) dla trybu chłodzenia
  • wartość sezonowego współczynnika efektywności (SCOP) dla trybu ogrzewania

System etykiet efektywności energetycznej wynikają z przepisów unijnych, takich jak dyrektywa ELD 92/75/WE, która w 2011 roku została uaktualniona do wersji 2010/30/UEDługość gwarancji

 

Niewątpliwie producenci systemów klimatyzacyjnych prześcigają się w opracowywaniu coraz to nowszych technologii i rozwiązań podnoszących sprawność urządzeń. Jednak zawsze renomowany producent jakość swoich produktów potwierdza gwarancją - im dłuższa tym lepiej. Za standard przyjmuje się już okres 5 lat. Warto pamiętać, że gwarancja obowiązuje jedynie przy montażu przeprowadzonym przez specjalistę.

Jak wybrać najlepszy klimatyzator do domu

fot.: Ventia

 

Czynnik chłodniczy

 

Czynnik chłodniczy to element konieczny do funkcjonowania klimatyzacji. Rzecz w tym, że substancje te nie są obojętne dla środowiska naturalnego, a trzeba pamiętać, że nowoczesna klimatyzacja ma być jak najbardziej energooszczędna, ale też ekologiczna.

LOMO Luxury PLUS - niezawodny LOMO wzbogacony o dodatkowe funkcjonalności

fot.: Free - klimatyzator LOMO Luxury PLUS na ekologiczny czynnik R32

Czynniki chłodnicze stosowane w chłodnictwie i klimatyzacji to związki chemiczne lub mieszaniny o właściwościach termodynamicznych, które wykorzystywane są jako płyn roboczy. Bardzo ważne są jego parametry pracy.

 

Czynniki chłodnicze stosowane w klimatyzacji - podział

*wskaźnik ODP - określa potencjał niszczenia warstwy ozonowej


Zobacz >>
Klimatyzatory - przegląd oferty producentówOpracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Mitsubishi, Daikin, Ventia, FreeZobacz także
SEVRA - oferta specjalna klimatyzatorów ECOMI i PROFI

SEVRA - oferta specjalna klimatyzatorów ECOMI i PROFI

Systemy klimatyzacji SEVRA to wysokiej jakości, energooszczędne i niezawodne urządzenia,... ¬ więcej...

 
Poznaj klimatyzatory Gree!

Poznaj klimatyzatory Gree!

Marka Gree posiada bogatą ofertę klimatyzatorów ściennych. Jest liderem pod... ¬ więcej...

 
Systemy klimatyzacji ARV

Systemy klimatyzacji ARV

Firma WIENKRA już od ponad 30 lat wspiera wykonawców instalacji klimatyzacyjnych... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Uniwersal     Metalplast    Wienkra GlenDimplex    Ventec      Lindab Free Polska Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech  Iglotech  Iglotech   Klimor   Klima-Therm      Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet