System Rosenberg ECFanGrid

Sprawność energetyczna klimatyzacji - na co zwrócić uwagę

artykuł promocyjny


Rynek klimatyzacji rozwija się bardzo prężnie. W związku z tym dostępne klimatyzatory odznaczają się coraz lepszymi parametrami pracy, a dostawcy urządzeń chłodniczych muszą nas informować o ich sprawności energetycznej w sposób klarowny i ułatwiający porównanie różnych modeli. Podstawą wyboru jednostki klimatyzacyjnej powinny być dane zawarte na etykiecie energetycznej oraz w specyfikacji producenta.

 

Oszczędna klimatyzacja

 

Klimatyzacja nadal kojarzy się ze sporym kosztem. Sam zakup urządzenia to bowiem nie koniec wydatków. Dochodzą nam jeszcze koszty Sprawność energetyczna klimatyzacji - etykieta energetycznaużytkowania, a jak wiadomo za komfort trzeba płacić. Pamiętajmy przy tym, że producenci zobowiązani są podać informację o zużyciu prądu przez dany model. Wszelkie parametry pracy określone są na etykiecie energetycznej. Urządzenia pobierające prąd do swojej pracy dostępne są w klasie energetycznej od G do A (w ramach tej klasy powstały 3 dodatkowe warianty - A+, A++, A+++). Najlepszą wydajność przy najmniejszym zużyciu prądu mają jednostki zaklasyfikowane do A+++.

 

fot.: Mitsubishi - etykieta energetyczna zawiera informacje dotyczące marki i modelu urządzenia, klasy efektywności energetycznej, poziomu emitowanego hałasu dla jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, sezonowej efektywności w danym trybie pracy, np. chłodzenia i grzania oraz strefy klimatyczne, które były brane pod uwagę podczas obliczeń wydajności - dane są ujednolicone dla wszystkich dopuszczonych do sprzedaży urządzeń, dzięki czemu łatwo je porównać między sobą

 

 

Dzienny koszt użytkowania klimatyzatora = pobór mocy klimatyzatora * założony czas pracy klimatyzatora w ciągu doby * cena kilowatogodziny


Przykład: klimatyzator 0,41 kW (wartość odczytana ze specyfikacji urządzenia) * 6 h (pracy w ciągu dnia)* 0,35PLN/kWh (wartość odczytana z rachunku za prąd) = 0,86 zł/dziennie

 

 

Zawsze należy wybierać urządzenie odpowiedniej mocy do danej lokalizacji. Tylko taki klimatyzator będzie działał sprawnie i nie obciąży zbytnio naszego budżetu. Do tego trzeba pamiętać, że na efektywność chłodzenia duży wpływ ma poprawnie przeprowadzony montaż oraz regularne serwisowanie instalacji (odgrzybianie, uzupełnianie czynnika chłodniczego).

Haier expert plus

fot.: Refsystem - energooszczędności A+++ w chłodzeniu oraz A++ w grzaniu, a dodatkowo czujnik ECO

 

Moc chłodnicza klimatyzatora = na każdy metr kwadratowy potrzebujemy około 100 W mocy chłodniczej


Przykład: dla pomieszczenia 20m2 optymalny będzie klimatyzator 2,0 kW (20m2*100W = 2000W = 2,0 kW)

 

 

Chcesz widzieć, ile tak naprawdę kosztuje klimatyzacja w domu >> sprawdź

 

 

Inwerter czy on/off

 

Sterowanie inwerterowe to nowoczesna technologia stosowana w celu poprawy efektywności sterowania prędkością silników elektrycznych w klimatyzatorach. Dzięki temu możliwa jest minimalizacja strat energii przy uruchamianiu i zatrzymywaniu silnika, które są charakterystyczne dla pracy jednostek typu on/off. Układ inwertera dostosowuje prędkość silnika powodując, że pracuje on w sposób ciągły i bardziej efektywny, co może przełożyć się na zmniejszenie zużycia energii aż o 30%. Klimatyzatory inwerterowe to urządzenia wykorzystujące najnowsze rozwiązania z zakresu chłodzenia oraz ogrzewania pomieszczeń. Sekret tej technologii tkwi w płynnym dostosowaniu mocy i wydajność względem warunków termicznych panujących w danym pomieszczeniu. Tego typu klimatyzatory z pewnością wyprą modele on/off.

Najnowsze technologie w klimatyzatorach

fot.: Technologia sterowania inwerterowego jest specjalnością marki Daikin

 

A+ czy A+++

 

Stosowanie jasnych oznaczeń w zakresie sprawności energetycznej ma za zadnie dostosować rynek klimatyzatorów do założeń unijnych przepisów ograniczających energochłonność wszystkich urządzeń pobierających prąd. Do tego dochodzi jeszcze czynnik świadomości konsumenckiej oraz dbania o środowisko naturalne.


Różnica w klasach efektywności energetycznej:


  • klimatyzator w klasie B zużywa około 10% energii więcej niż takie samo urządzenie klasy A
  • urządzenia klasy A pobierają średnio o kolejne 10% więcej prądu niż A++
  • A++ to o 20% więcej zużytego prądu niż A+++

 

 

SCOP a SEER - sprawność sezonowa

 

Sprawność sezonowa jest to nowy sposób pomiaru rzeczywistej efektywności energetycznej technologii ogrzewania i chłodzenia w klimatyzatorach. W porównaniu do wcześniej stosowanych mierników (EER i COP) zyskujemy bardziej realistyczne wskazanie dotyczące właśnie efektywności energetycznej. Przede wszystkim pokazują efektywność w skali roku uwzględniając wahania temperatury i okresy stanu gotowości. Na sprawność sezonową składają się dwa współczynniki:

  • wartość sezonowego współczynnika efektywności energetycznej (SEER) dla trybu chłodzenia
  • wartość sezonowego współczynnika efektywności (SCOP) dla trybu ogrzewania

System etykiet efektywności energetycznej wynikają z przepisów unijnych, takich jak dyrektywa ELD 92/75/WE, która w 2011 roku została uaktualniona do wersji 2010/30/UE

Sterownie systemem MULTI SPLIT poprzez sieć www

fot.: Klima-therm - na efektywność pracy klimatyzacji wpływa także system sterownia - najlepiej sprawdza się ten z wbudowanym modułem WiFi jak w przypadku systemu MULTI SPLIT marki FUJITSUDługość gwarancji

 

Niewątpliwie producenci systemów klimatyzacyjnych prześcigają się w opracowywaniu coraz to nowszych technologii i rozwiązań podnoszących sprawność urządzeń. Jednak zawsze renomowany producent jakość swoich produktów potwierdza gwarancją - im dłuższa tym lepiej. Za standard przyjmuje się już okres 5 lat. Warto pamiętać, że gwarancja obowiązuje jedynie przy montażu przeprowadzonym przez specjalistę.

 

Czynnik chłodniczy

 

Czynnik chłodniczy to element konieczny do funkcjonowania klimatyzacji. Rzecz w tym, że substancje te nie są obojętne dla środowiska naturalnego, a trzeba pamiętać, że nowoczesna klimatyzacja ma być jak najbardziej energooszczędna, ale też ekologiczna.


Czynniki chłodnicze stosowane w chłodnictwie i klimatyzacji to związki chemiczne lub mieszaniny o właściwościach termodynamicznych, które wykorzystywane są jako płyn roboczy. Bardzo ważne są jego parametry pracy.

 

Czynniki chłodnicze stosowane w klimatyzacji - podział

*wskaźnik ODP - określa potencjał niszczenia warstwy ozonowej


Zobacz >>
Klimatyzatory - przegląd oferty producentów


Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Refsystem, Mitsubishi, Daikin, Klima-therm
Zobacz także
Ogrzewanie pomieszczeń klimatyzatorem

Ogrzewanie pomieszczeń klimatyzatorem

Klimatyzatorów używamy przede wszystkim do chłodzenia powietrza w upalne dni,... ¬ więcej...
 
Zestaw klimatyzacji CLIM-UP SMART z regulatorem TADO

Zestaw klimatyzacji CLIM-UP SMART z regulatorem TADO

W ofercie marki De Dietrich pojawił się nowy zestaw. W jego skład wchodzi klimatyzator... ¬ więcej...
 
Nowa linia klimatyzatorów Multi Split - Climate 5000 M

Nowa linia klimatyzatorów Multi Split - Climate 5000 M

Climate 5000 M to nowoczesne i elastyczne rozwiązanie Multi Split. Dostępne 7 wariantów... ¬ więcej...
 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.  Systherm Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji     ebm Papst       VBW   bartosz logo Wienkra    AUX        Uniwersal   Ventec    Vents Mitsubishi Electric Rosenberg Klima      armacell logo ProventGlobal-Tech Stiebel Eltron  Iglotech  Iglotech Klimor   Klima-Therm    Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Daikin
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook