Uniwersal - urządzenia wentylacyjne


Sterowanie rekuperacją

aktualizacja: 07-08-2018, 08:06 – artykuł promocyjny


Podjęcie decyzji o zainstalowaniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem to krok pierwszy. Potem wybór urządzenia, systemu kanałów, decyzja czy zatrudnić wykonawcę czy może zamontować samemu? A jak tym wszystkim sterować, jak ustawić pracę urządzenia?  

 

Wyróżnić możemy kilka koncepcji sterowania (podział subiektywny):

 

  • Ręczne

Prosty kontroler, często zainstalowany bezpośrednio na jednostce. Przycisk ON/OFF, zmiana prędkości wentylatora oraz czasowy "boost". Użytkownik manualnie wybiera prędkość wentylatorów oraz moment włączenia/wyłączenia urządzenia.
 

  • Pół-automatyczne

Rozbudowany sterownik z kalendarzem. Użytkownik programuje dzienne i tygodniowe interwały pracy rekuperatora. Np. możemy zaprogramować wyłączenie urządzenia podczas nieobecności użytkowników między 8:00 a 16:00 i włączenie wentylacji po 16:00.Takie funkcje oferują standardowe sterowniki w urządzeniach ALNOR HRU-ERGO i HRU-MinistAIR

 

  • Automatyczna kontrola zdalna

Opcje z pkt 1 i 2 oraz możliwość kontroli pracy centrali poprzez sieć LAN oraz zdalny dostęp przez Internet. Aplikacja do smartphona lub logowanie do web serwera przez przeglądarkę. Wymaga trochę konfiguracji, ale pozwala na zdalne sterowanie np. gdy zapomnieliśmy zmniejszyć wydajność podczas dłużej nieobecności albo chcemy regulować centrale leżąc na kanapie. Jest to możliwe w urządzeniach z serii HRU-MinisAIR z opcją WiFi.

 

HRU CONTR TPAD - Sterownik dotykowy do rekuperatora AlnorSterownik HRQ PremAIR BUT LM11 - Alnor

        HRU-CONTR-TPAD                           HRQ-PremAIR-BUT-LM04

 

  • Pełna automatyzacja

Bezprzewodowe czujniki CO2 lub wilgotności rozmieszczone w kluczowych miejscach domu. Automatyka rekuperatora sama reguluje wydajność na podstawie odczytów. System jest konfigurowany raz, podczas instalacji i pracuje bez ingerencji użytkownika. Takie rozwiązanie zaaplikowaliśmy w nowym HRU-PremAIR-450.

 

rekuperator HRU PremAIR 450

HRU-PremAIR-450

 

Wraz z kolejnością powyższych punktów rośnie niestety cena takiego systemu. W tym artykule skupimy się na opcji nr 4, gdyż jest to najciekawsza i za razem najbardziej efektywna metoda sterowania urządzeniem. Obecnie urządzenia bezprzewodowe są wszechobecną modą, stylem życia. Mimo, że świat bezprzewodowej komunikacji jest niewidoczny, nie oznacza to że panuje tam chaos. Wręcz przeciwnie – jest uporządkowany i usystematyzowany. Możemy wyróżnić trzy typowe częstotliwości używane przez urządzenia RF (Radio Frequency):
 

  • 433Mhz – częstotliwość używana w pilotach drzwi garażowych, zabawkach zdalnie sterowanych. Ma dobrą propagację (rozprzestrzenianie) ale podatna jest na zakłócenia. Nie wymagaj licencji lub homologacji.
  • 868Mhz – częstotliwość unormowana przez przepisy Europejskie pod względem mocy sygnału czy cykli transmisji, w miarę „ciche” pasmo nie interferujące z innymi urządzeniami. Nie wymagają licencji lub homologacji. Tej częstotliwości używają sterowniki i czujniki nowego rekuperatora ALNRO PremAIR-500.
  • 2.4Ghz – bardzo powszechna, ściśle kontrolowana częstotliwość używana m.in. przez standardy Bluetooth i WiFi. Bezprzewodowy system transmisji w PremAIR-450 opracowany został tak aby zapewnić stabilne połączenie, 2-kierunkową transmisję pomiędzy nadajnikiem i odbiornikiem oraz brak interferencji z innymi urządzeniami (własny protokół transmisji). Pozawala na komunikację do 100m w otwartym terenie oraz do 30m wewnątrz budynków. Nadaje się zatem do stosowania w domach jedno i wielorodzinnych, mieszkaniach, sklepach i małych firmach. Sygnał dotrze poprzez przeszkody betonowe, ceglane, drewniane. Najtrudniejszym materiałem-barierą do transmisji bezprzewodowej jest metal. W większości przypadków sygnał znajdzie „objazd” żeby dotrzeć do odbiornika, ale dobrą praktyka jest montaż elementów w odległości co najmniej 1m od metalowych obiektów, innych urządzeń bezprzewodowych czy urządzeń elektrycznych.

 

Czujnik_HRQ-PremAIR-SENS-CO2bezprzewodowy czujnik wilgotności HRQ PremAIR SENS RH - Alnor

czujnik HRQ-PremAIR-SENS-CO2                              czujnik HRQ-PremAIR-SENS-RH

bramka internetowa HRQ PremAIR GATE - Alnor

bramka internetowa HRQ PremAIR GATE

 

PremAIR-500 standardowo wyposażony jest w bezprzewodowy 4-przyciskowy kontroler HRQ-PremAIR-BUT-LM11, który pozwala na wybór jednego z 4 trybów pracy – Away, Home, Boost i Party – każdy reprezentuje predefiniowaną wydajność urządzenia. Opcjonalnie można podłączyć sterownik HRQ-PremAIR-BUT-LM04, który różni się dodatkowym trybem Auto. Jest najciekawszy tryb dla użytkownika. Zadziała po podłączeniu co najmniej jednego bezprzewodowego czujnika dwutlenku węgla CO2 (HRQ-PremAIR-SENS-CO2) lub wilgotności RH (HRQ-PremAIR-SENS-RH) i pozwala na autonomiczną pracę rekuperatora. W przypadku przekroczenia w danym pomieszczeniu poziomu CO2 lub RH centrala zwiększy wydajność, po czym samoczynnie wróci do poprzedniego trybu, kiedy odczyty spadną poniżej zadanych progów. W domu można zainstalować nawet kilkanaście bezprzewodowych czujników – w sypialniach, salonie, łazienkach. Dodatkowym atutem jest fakt, iż każdy czujnik pełni także funkcje sterownika (zmiana trybów) oraz informuje o statusie pracy (diody). A jeśli tego mało – można podłączyć bramkę Internetową HRQ-PremAIR-GATE i skorzystać z opcji sterowania aplikacja mobilną dostępną na platformach Android i iOS.

 

Aplikacja PremAIR - Alnor

Kontakt w sprawie produktów:

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o.
tel. (22) 737 40 00
www: www.alnor.com.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Rekuperatory TOP VENT - postaw na świeże powietrze dla Twojej rodziny!

Rekuperatory TOP VENT - postaw na świeże powietrze dla Twojej rodziny!

Jednym z systemów, który znacznie obniża zużycie energii i jednocześnie... ¬ więcej...

 
Styczniowa PREMIERA Lindab

Styczniowa PREMIERA Lindab

Firma Lindab, w ramach cyklicznego projektu o nazwie „Premiery Lindab 2021”,... ¬ więcej...

 
Rekuperacja - konieczna zmiana w Twoim domu

Rekuperacja - konieczna zmiana w Twoim domu

Od stycznia 2021 r. budynki mieszkalne i zamieszkania zbiorowego czeka kolejna zmiana... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Uniwersal     Metalplast    Wienkra GlenDimplex    Ventec      Lindab Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech  Iglotech  Iglotech Neovent Klimor   Klima-Therm      Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet