gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

Junkers - patron


Jak dopasować instalację przy wymianie kotła gazowego na kondensacyjny

aktualizacja: 26-06-2018, 10:58 – artykuł promocyjny


Przesłanki do wymiany starego kotła na nowy kondensacyjny są różne. Jedni widzą w tym spore oszczędności, drugim zależy na względach ekologicznych, a jeszcze innym powodem może być awaria lub złe działanie obecnego modelu. Wybór nowego urządzenia to jedno, a dopasowanie go do istniejącej instalacji to już wyzwanie. Sprawdź, co musisz wiedzieć zanim podejmiesz decyzję o modernizacji źródła ogrzewania.

Przy wymianie na kocioł kondensacyjny nasze oszczędności w zużyciu gazu mogą sięgać nawet 30% (w zależności od stanu technicznego starego kotła i od rozwiązań zastosowanych w nowym). Pamiętając, że sprawność starszych kotłów spada nawet do 60% musimy mieć świadomość marnowania niemal połowy dostarczanego do urządzenia paliwa.

 

 

Modyfikacje związane z wymianą kotła

 

Bez względu na to, jaki był powód wymiany kotła konieczne jest wykonanie odpowiednich przeróbek w kotłowni. Zastąpienie starego kotła nowoczesnym kondensacyjnym jest korzystne pod wieloma względami. Aby kocioł jednak spełniał nasze oczekiwania i pracował prawidłowo i wydajnie niezwykle istotne jest wykonanie kilku niezbędnych modyfikacji. Kupując nowoczesne urządzenia grzewcze segmentu techniki domowej, takie jak kondensacyjne kotły gazowe na wyposażeniu mamy niemal kompletny osprzęt kotłown - pompa, naczynie przeponowe, a czasem także zintegrowany podgrzewacz c.w.u. Dlatego przy wymianie instalacji musimy najczęściej usunąć stare pompy, zbiornik ciepłej wody i zbędne orurowanie. Bardzo ważny aspekt, którego nie możemy pominąć to sposób odprowadzenia spalin i doprowadzenia powietrza do kotła, które również mogą wymagać modyfikacji. Wynika to z faktu, że większość starych modeli zwykle mają otwartą komorę spalania, czyli pobierają powietrze z pomieszczenia, w którym są zamontowane. Do odprowadzenia spalin na zewnątrz budynku wykorzystywano rury o średnicy ok. 130 mm.

Modyfikacje związane z wymianą kotła

fot.: Kondensacyjny kocioł gazowy MCR Home

 

W przypadku kondensacyjnych kotłów gazowych mamy do czynienia z zamkniętą komorą spalania, czyli przystosowane są do pobierania powietrza bezpośrednio z zewnątrz budynku lub szachtu kominowego. Układ spalinowy bazuje na rurze, w której panuje nadciśnienie, dlatego nie ma możliwości bezpośredniego wykorzystania tego samego systemu odprowadzenia spalin.

 

Odprowadzanie spalin po wymianie kotła na kondensacyjny

 

  • Spaliny z kotłów kondensacyjnych wymagają odprowadzania rurą ze stali nierdzewnej o średnicy 60 lub 80 mm.


Praktycznym rozwiązaniem jest wykorzystanie starej rury spalinowej. Wystarczy, że tą nową włożymy do tej już zamontowanej a uzyskamy sprawne odprowadzanie spalin poza budynek przy jednoczesnym dopływie powietrza przestrzenią między nową rurą spalinową a starą.

 

  • Stary kocioł gazowy w technologii z zamkniętą komorą spalania


W takim wariancie prawdopodobnie bez większych przeróbek możliwe będzie wykorzystanie istniejącego już systemu spalinowego dla nowego, kondensacyjnego kotła gazowego pod warunkiem, że segmenty przewodu spalinowego były wyposażone w uszczelki.Przyłącza hydrauliczne

 

Dużym atutem jest fakt, że producenci starają się utrzymać zbliżone wymiary nowych urządzeń w porównaniu z tymi starymi. Dlatego też rozstawy przyłączy hydraulicznych i gazu często również się nie zmieniają. Trzeba to jednak zawsze sprawdzić, ponieważ można się spotkać z różnymi rozwiązaniami. Najlepszym rozwiązaniem jest więc zapoznanie się z instrukcją montażową jeszcze na etapie wyboru kotła. Pozwoli nam to uniknąć rozczarowań i zawczasu przygotować właściwą armaturę podłączeniową.


 

Kontakt w sprawie produktów:

BDR Thermea Poland Sp. z o.o.
tel. 71 71 27 400
www: www.dedietrich.pl
www.dedietrich-kotly.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox

Zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox

Finish-A prezentuje gotowy zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox, który... ¬ więcej...

 
Wybierz grupę pompową od NTS Energy

Wybierz grupę pompową od NTS Energy

Promocyjne ceny grup pompowych, obniżone od 8 do nawet 22%, czekają w sklepie internetowym... ¬ więcej...

 
Nowe zestawy PRIMOBOX ACB 930 i 950

Nowe zestawy PRIMOBOX ACB 930 i 950

AFRISO poszerza gamę zestawów mieszających PrimoBox ACB o modele 930 i 950.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet