gorące tematy

tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas    logo igloo     

logotyp partner serwisu E.ON FotonHewalex

nVent     Galmet

SalusFerro  

EsbeRoth Polska

   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

polecamy

Czy warto inwestować w kolektory słoneczne - poznaj najnowsze fakty

artykuł promocyjny


Kolektory słoneczne to pierwsze alternatywne źródło energii, które zyskało naszą przychylność i można powiedzieć, że dla wielu gospodarstw domowych stało się standardem. Ale czy warto inwestować w te urządzenia? Jakie są ich wady i zalety oraz zagrożenia związane z ich eksploatacją? Co zyskuje dom wyposażony w instalację solarną?

 

Po pierwsze warunki nasłonecznienia w naszym kraju są zmienne

 

Wielu inwestorów obawia się zbyt dużego nakładu na montaż kolektorów względem czasu ich wykorzystania w ciągu roku.

To fakt, efektywność kolektorów słonecznych jest zmienna, a momentami stają się nawet bezużyteczne. W naszej strefie klimatycznej najkorzystniejsze warunki nasłonecznienia zaczynają się od kwietnia i trwają do września. Warto przy tym zauważyć, że klimat ciągle się zmienia i w Polsce jest coraz więcej upalnych dni. W okresie od jesieni do wiosny również można liczyć na przynajmniej częściowe pokrycie potrzeb ciepła i wstępne podgrzanie np. ciepłej wody użytkowej, co dalej daje duże oszczędności... Pamiętając, że potrzeby na ogrzewanie i ciepłą wodę stanowią zdecydowanie największy udział w rocznym bilansie energetycznym budynku szukanie oszczędności w tym obszarze daje nam więc największe zyski!

Zastosowanie kolektorów słonecznych przekłada się bezpośrednio na ograniczenie zużycia paliwa lub energii elektrycznej poprzez skrócenie czasu pracy kotła grzewczego, bądź innego źródła ciepła. Zasobnik solarny posiada wymiennik ciepła, który oddaje ciepło wodzie użytkowej. W ten sposób można brać gorący prysznic nawet w pochmurne dni.

fot.: Buderus - największy potencjal solarny w Polsce jest we wschodniej części, ale technologię słoneczną można skutecznie wykorzystywać na całym obszarze kraju

 

Po drugie ryzyko przegrzania a bezpieczeństwo

 

Częstą obawą inwestorów jest także problem nadmiaru ciepła wytwarzanego w instalacji oraz jego zużycie, np. w czasie urlopu. Jeśli  dobór instalacji solarnej będzie przeprowadzony prawidłowo nie dojdzie do przegrzewu instalacji. W tym celu warto wybrać kolektor z absorberm o odpowiedniej budowie, która zapewni możliwość odpływu glikolu w stanie stagnacji. Duże znaczenie ma także dobór automatyki - przydatna będzie funkcja urlopowa, która sprawdzi się w przypadku kolektorów płaskich. Polega ona m.in. na chłodzeniu nocnym (oddawanie ciepła do otoczenia) wody w podgrzewaczu wody użytkowej.

fot.: TECH Sterowniki - sprawne zarządzanie i racjonalne wykorzystanie energii odnawialnej z wykorzystaniem nowoczesnych sterowników pozwala w pełni korzystać z potencjału kolektorów słonecznych

Przeczytaj koniecznie >> Sterowanie instalacją solarną - przegląd rozwiązań
 

 

Po trzecie koszty eksploatacji i serwis

 

W przypadku kolektorów słonecznych płacimy tylko raz - przy zakupie instalacji. Później korzystamy z nich praktycznie bez żadnych dodatkowych kosztów, a do tego system ten jest właściwie bezawaryjny. Ważne jednak, by wybierać tylko kolektory sprawdzonego producenta. Praca instalacji solarnej wymaga minimalnego użycia energii elektrycznej - tylko do zasilania pompy obiegowej i sterownika (ok. 20-30 W, czyli niecały 1% uzyskiwanego z kolektorów ciepła). Raz na około 5 lat potrzebny jest też serwis związany z wymianą czynnika obiegowego (najczęściej jest to glikol). Nakłady energii i surowców na produkcję kolektora słonecznego zwracają się w okresie jego 2-3 lat eksploatacji.

 

Wytwarzanie energii jest całkowicie darmowe i bezpieczne dla środowiska

 

To ważny argument, gdyż darmowe pozyskiwanie energii to jedno, a ograniczenie wytwarzania ciepła w budynku bezpośrednio wpływa na niższą emisję zanieczyszczeń do atmosfery, poprawiając lokalną jakość powietrza. Co więcej kolekory słoneczne mają najniższe obciążenie jeśli chodzi o ślad ekologiczny, co oznacza, że ich produkcja, a później (co ważniejsze) utylizacja są bezpieczne dla środowiska naturalnego. Po zakładanym minimum 25-letnim okresie eksploatacji, materiały z którego został zbudowany kolektor słoneczny można poddać recyklingowi. Kolektory zapewniają najniższe koszty wytwarzania ciepła - nieosiągalne dla innych źródeł.

fot.: Porównanie kosztów wytworzenia cwu na potrzeby przeciętnego gospodarstwa domowego z różnych źródeł ciepła (źródło: Hewalex )

 

Podsumowanie

 

Słońce wytwarza energię czystą, niewyczerpalną i bezpłatną, a my często poszukujemy oszczędności w domowym budżecie. Do tego zmiany w budownictwie i wciąż rosnącego wymagania i standardy używanych technologii wymuszają na nas korzystanie z alternatywnych rozwiązań. Do takich z pewnością należy technika solarna. Czy warto inwestować w kolektory słoneczne? Tak, warto! Energia odnawialna to energia przyszłości.

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Hewalex, Buderus, TECH Sterowniki


Zobacz także
Inwestycja w kolektory słoneczne - sprawdzony sposób na najtańsze ciepło

Inwestycja w kolektory słoneczne - sprawdzony sposób na najtańsze ciepło

Kolektory słoneczne a fotowoltaika. Jak wygląda porównanie kolektorów... ¬ więcej...

 
Regulacja hydrauliczna w instalacjach solarnych

Regulacja hydrauliczna w instalacjach solarnych

Każda poprawnie zaprojektowana i wykonana instalacja wymaga elementów odpowiedzialnych... ¬ więcej...

 
Czy warto inwestować w kolektory słoneczne - poznaj najnowsze fakty

Czy warto inwestować w kolektory słoneczne - poznaj najnowsze fakty

Kolektory słoneczne to pierwsze alternatywne źródło energii, które... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNetFacebook