zwiń

systemy grzewcze pompy ciepła


gorące tematy


tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex  

BuderusJunkers

Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

Akra
    Immergas

znajdź fachowca

Junkers - patron


Modernizacja systemu ogrzewania - wymiana kotła na nowy

aktualizacja: 05-06-2018, 09:04 – artykuł promocyjny


Lato to najlepszy czas na modernizację systemu ogrzewania w domu. Po zakończonym sezonie grzewczym warto przeanalizować koszty jakie ponieśliśmy ubiegłej zimy. Może bowiem okazać się, że efektywność naszego źródła ciepła jest zbyt mała, a koszty ogrzewania znacznie za wysokie.

 

Kiedy wymiana kotła?


W wielu polskich domach funkcjonują stare wyeksploatowane kotły c.o., którym coraz częściej przydarzają się awarie i które generują za wysokie koszty ogrzewania - wtedy wymiana kotła staje się koniecznością. Co w przypadku gdy remontujemy i ocieplamy dom i tym samym zmniejsza się zapotrzebowanie na ciepło? Może się wtedy okazać, że nasz dotychczasowy kocioł jest za duży, co ma przełożenie na jego sprawność i tym samym zwiększone zużycie paliwa. Jeżeli nominalna moc kotła jest zbyt duża w odniesieniu do zapotrzebowania na ciepło, to paliwo nie spala się całkowicie i na wymienniku kotła pojawia się sadza, która zaburza wymianę ciepła generując spadek sprawności. Ponadto istnieje niebezpieczeństwo zapalenia się sadzy w kominie wskutek zmniejszonego ciągu kominowego. Warto wykonać profesjonalny bilans energetyczny, który pokaże nam jakie mamy rzeczywiste zapotrzebowanie na ciepło po termomodernizacji naszego domu i pozwoli wybrać kocioł o odpowiedniej mocy.

 

 

Programy dofinansowań

 

Jeśli zdecydujemy się na wymianę kotła to warto skorzystać z licznych programów dofinansowań. W związku z wejściem w życie Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie wymagań dla kotłów na paliwa stałe oraz lokalnych uchwał antysmogowych, na terenie kraju zaczęły obowiązywać liczne programy dofinansowań wymiany ogrzewania. W zależności od województwa przebiegają one nieco inaczej, jednak funkcjonują na podobnych zasadach – finansuje je Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska oraz Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W naszej ofercie znajdują się automatyczne kotły na pelet i eko-groszek spełniające wymogi 5 klasy wg normy PN-EN 303:5-2012 oraz ekoprojektu (EcoDesign). Szeroki zakres mocy pozwoli optymalnie dobrać kocioł do potrzeb grzewczych danego obiektu.

 

 

Nowości SAS

 

Oferta kotłów 5 klasy firmy SAS powiększyła się o kolejne dwa modele – kocioł SPARK na eko-groszek i BIO SPARK na pelet o mocach w zakresie 12-36 kW. Kotły SPARK i BIO SPARK (zdj.1) dedykowane są użytkownikom poszukującym kotła 5 klasy w atrakcyjnej cenie. Niewielkie wymiary - szczególnie wysokość - umożliwią montaż nawet w niskiej kotłowni, dzięki czemu kotły z nowej serii sprawdzą się zarówno w nowo budowanych domach jak i modernizowanych kotłowniach. Kotły SPARK wyposażone są w podajnik nowego typu – w postaci retorty stałej do spalania eko-groszku, a w kotłach BIO SPARK zastosowano znany z pozostałych kotłów peletowych samoczyszczący palnik SAS MULTIFLAME (zdj. 2) wyposażony dodatkowo w system kontroli przepływu powietrza Air Flow Control i fotokomórkę (czujnik ognia). Fotokomórka pozwala na stałą kontrolę obecności płomienia oraz sterowanie m in. procesem rozpalania w oparciu o bezpośredni obraz stanu paleniska. Czujnik ognia skraca czas potrzebny do rozpalenia paliwa, zwiększa żywotność zapalarki, obniża zużycie energii elektrycznej oraz pozwala na szybkie przejście kotła w cykl pracy w sytuacji wygaszenia paleniska bądź reakcji układu sterowania w przypadku awarii. Wentylator nadmuchowy wraz z systemem kontroli przepływu powietrza pozwala na precyzyjną regulację ilości powietrza, a w razie potrzeby korektę dawki podawanego paliwa. Wymiennik ciepła składa się z półek poziomych oraz pionowych wraz z wyłożeniem ceramicznym, co w połączeniu z otworami rewizyjnymi ułatwia czyszczenie kotła. Zasobnik opału z obniżoną linią załadunku paliwa ułatwia uzupełnianie opału i obsługę w niskiej kotłowni. Kocioł wyposażony jest w standardzie w funkcjonalny, a zarazem prosty w obsłudze sterownik TECH ST-580 zPID z możliwością aktualizacji oprogramowania, obsługą zaworu, 4 pomp obiegowych, sterowaniem pogodowym i możliwością podłączenia modułu ST-505 lub Wifi RS i obsługi zdalnej kotła z aplikacji eModul.

 

SAS BIO SPARK - kocioł peletowy 5 klasy

Zdjęcie 1. SAS BIO SPARK - kocioł peletowy 5 klasy

Palnik peletowy SAS MULTIFLAME

Zdjęcie 2. Palnik peletowy SAS MULTIFLAME, montowany fabrycznie w kotłach: BIO SPARK, BIO SOLID, BIO EFEKT, BIO COMPACT

 

 

Duży obiekt inwestycyjny do ogrzania?

 

ZMK SAS zadbał również o ekologiczne rozwiązania dla budynków o zapotrzebowaniu cieplnym powyżej 50 kW. Powiększony został typoszereg cenionych na rynku kotłów SOLID i BIO SOLID - teraz można je nabyć w zakresie mocy 72-200 kW. Jako jedyni na rynku ZMK SAS oferuje dwupaliwowy kocioł 5 klasy na eko-groszek lub pelet: ECO-PELL (100-300 kW) (zdj. 3). Kotły dużych mocy również spełniają wymagania 5 klasy oraz EcoDesign.

 

SAS ECO-PELL- dwupaliwowy kocioł 5 klasySAS ECO-PELL- dwupaliwowy kocioł 5 klasy - przekrój

Zdjęcie 3. SAS ECO-PELL- dwupaliwowy kocioł 5 klasy

 

Zapytaj w swoim Urzędzie Miasta lub Urzędzie Gminy o program ograniczania niskiej emisji i jego szczegółowe zasady i uzyskaj dopłatę na wymianę swojego starego urządzenia grzewczego na ekologiczny kocioł SAS.

Pełna oferta ekologicznych kotłów na www.sas.busko.pl

Kontakt w sprawie produktów:

ZMK SAS Spółka z o. o.
tel. 041 378 46 19
www: www.sas.busko.pl
mail: wyślij wiadomość

Zobacz także
Zapobieganie skutkom twardej wody w domowej instalacji

Zapobieganie skutkom twardej wody w domowej instalacji

OneFlow® WATTS to system ograniczający powstawanie osadów w... ¬ więcej...

 
Dlaczego wzrosną ceny za ogrzewanie? Co zrobić, żeby płacić mniej?

Dlaczego wzrosną ceny za ogrzewanie? Co zrobić, żeby płacić mniej?

Czarny scenariusz zaczyna się spełniać. Nikt już nie ma złudzeń co do nadchodzących... ¬ więcej...

 
Gazowy kocioł kondensacyjny: Logamax plus GB172iT

Gazowy kocioł kondensacyjny: Logamax plus GB172iT

Logamax plus GB172iT to kocioł z możliwością komfortowego dopasowania. Zapewnia... ¬ więcej...

 

All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet