
- Wystartowała merXu - innowacyjna platforma e-commerce dedykowana handlowi B2B w regionie CEE
-
Rekuperacja wody, czyli odzysk ciepła z wody szarej
-
Kominy SLIM EKO do kotłów 5 klasy na paliwo stałe
-
Kocioł elektryczny do współpracy z fotowoltaiką
- Jak podłączyć ogrzewanie podłogowe z grzejnikiem?
- System powietrzno-spalinowy - kiedy się sprawdza
- ELIMINATOR PC407 Ferpro do czyszczenia instalacji
- Grzejnik kanałowy - rodzaje, montaż, ceny
- Jak wybrać najlepszy sposób na ciepłą wodę?
- Mniej dymu i łatwiejsze rozpalanie - wentylator Draftbooster
-
Porównanie elektrycznych źródeł ciepła
-
Maty grzewcze NANOHEAT
- Dlaczego warto stosować w kotłowni grupy pompowe?
- Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła?
- Ciepła woda w kranie tanio i niemal od razu

- Koszt ogrzewania domu prądem
- Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe – koszty
- Instalacje przeciwoblodzeniowe - przegląd oferty rynkowej
- Ogrzewanie płaszczyznowe - budowa, rodzaje, właściwości
- Ogrzewanie elektryczne domu
- Kotły elektryczne - zestawienie oferty rynkowej
- Ustawa antysmogowa - czym można palić
- Ogrzewanie domu i mieszkania - wybór rozwiązań
- Kable, przewody i maty grzejne - przegląd oferty rynkowej



Modernizacja systemu ogrzewania - wymiana kotła na nowy
aktualizacja: 05-06-2018, 09:04 – artykuł promocyjny
Lato to najlepszy czas na modernizację systemu ogrzewania w domu. Po zakończonym sezonie grzewczym warto przeanalizować koszty jakie ponieśliśmy ubiegłej zimy. Może bowiem okazać się, że efektywność naszego źródła ciepła jest zbyt mała, a koszty ogrzewania znacznie za wysokie.
Kiedy wymiana kotła?
W wielu polskich domach funkcjonują stare wyeksploatowane kotły c.o., którym coraz częściej przydarzają się awarie i które generują za wysokie koszty ogrzewania - wtedy wymiana kotła staje się koniecznością. Co w przypadku gdy remontujemy i ocieplamy dom i tym samym zmniejsza się zapotrzebowanie na ciepło? Może się wtedy okazać, że nasz dotychczasowy kocioł jest za duży, co ma przełożenie na jego sprawność i tym samym zwiększone zużycie paliwa. Jeżeli nominalna moc kotła jest zbyt duża w odniesieniu do zapotrzebowania na ciepło, to paliwo nie spala się całkowicie i na wymienniku kotła pojawia się sadza, która zaburza wymianę ciepła generując spadek sprawności. Ponadto istnieje niebezpieczeństwo zapalenia się sadzy w kominie wskutek zmniejszonego ciągu kominowego. Warto wykonać profesjonalny bilans energetyczny, który pokaże nam jakie mamy rzeczywiste zapotrzebowanie na ciepło po termomodernizacji naszego domu i pozwoli wybrać kocioł o odpowiedniej mocy.
Programy dofinansowań
Jeśli zdecydujemy się na wymianę kotła to warto skorzystać z licznych programów dofinansowań. W związku z wejściem w życie Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie wymagań dla kotłów na paliwa stałe oraz lokalnych uchwał antysmogowych, na terenie kraju zaczęły obowiązywać liczne programy dofinansowań wymiany ogrzewania. W zależności od województwa przebiegają one nieco inaczej, jednak funkcjonują na podobnych zasadach – finansuje je Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska oraz Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W naszej ofercie znajdują się automatyczne kotły na pelet i eko-groszek spełniające wymogi 5 klasy wg normy PN-EN 303:5-2012 oraz ekoprojektu (EcoDesign). Szeroki zakres mocy pozwoli optymalnie dobrać kocioł do potrzeb grzewczych danego obiektu.
Nowości SAS
Oferta kotłów 5 klasy firmy SAS powiększyła się o kolejne dwa modele – kocioł SPARK na eko-groszek i BIO SPARK na pelet o mocach w zakresie 12-36 kW. Kotły SPARK i BIO SPARK (zdj.1) dedykowane są użytkownikom poszukującym kotła 5 klasy w atrakcyjnej cenie. Niewielkie wymiary - szczególnie wysokość - umożliwią montaż nawet w niskiej kotłowni, dzięki czemu kotły z nowej serii sprawdzą się zarówno w nowo budowanych domach jak i modernizowanych kotłowniach. Kotły SPARK wyposażone są w podajnik nowego typu – w postaci retorty stałej do spalania eko-groszku, a w kotłach BIO SPARK zastosowano znany z pozostałych kotłów peletowych samoczyszczący palnik SAS MULTIFLAME (zdj. 2) wyposażony dodatkowo w system kontroli przepływu powietrza Air Flow Control i fotokomórkę (czujnik ognia). Fotokomórka pozwala na stałą kontrolę obecności płomienia oraz sterowanie m in. procesem rozpalania w oparciu o bezpośredni obraz stanu paleniska. Czujnik ognia skraca czas potrzebny do rozpalenia paliwa, zwiększa żywotność zapalarki, obniża zużycie energii elektrycznej oraz pozwala na szybkie przejście kotła w cykl pracy w sytuacji wygaszenia paleniska bądź reakcji układu sterowania w przypadku awarii. Wentylator nadmuchowy wraz z systemem kontroli przepływu powietrza pozwala na precyzyjną regulację ilości powietrza, a w razie potrzeby korektę dawki podawanego paliwa. Wymiennik ciepła składa się z półek poziomych oraz pionowych wraz z wyłożeniem ceramicznym, co w połączeniu z otworami rewizyjnymi ułatwia czyszczenie kotła. Zasobnik opału z obniżoną linią załadunku paliwa ułatwia uzupełnianie opału i obsługę w niskiej kotłowni. Kocioł wyposażony jest w standardzie w funkcjonalny, a zarazem prosty w obsłudze sterownik TECH ST-580 zPID z możliwością aktualizacji oprogramowania, obsługą zaworu, 4 pomp obiegowych, sterowaniem pogodowym i możliwością podłączenia modułu ST-505 lub Wifi RS i obsługi zdalnej kotła z aplikacji eModul.
Zdjęcie 1. SAS BIO SPARK - kocioł peletowy 5 klasy
Zdjęcie 2. Palnik peletowy SAS MULTIFLAME, montowany fabrycznie w kotłach: BIO SPARK, BIO SOLID, BIO EFEKT, BIO COMPACT
Duży obiekt inwestycyjny do ogrzania?
ZMK SAS zadbał również o ekologiczne rozwiązania dla budynków o zapotrzebowaniu cieplnym powyżej 50 kW. Powiększony został typoszereg cenionych na rynku kotłów SOLID i BIO SOLID - teraz można je nabyć w zakresie mocy 72-200 kW. Jako jedyni na rynku ZMK SAS oferuje dwupaliwowy kocioł 5 klasy na eko-groszek lub pelet: ECO-PELL (100-300 kW) (zdj. 3). Kotły dużych mocy również spełniają wymagania 5 klasy oraz EcoDesign.
Zdjęcie 3. SAS ECO-PELL- dwupaliwowy kocioł 5 klasy
Zapytaj w swoim Urzędzie Miasta lub Urzędzie Gminy o program ograniczania niskiej emisji i jego szczegółowe zasady i uzyskaj dopłatę na wymianę swojego starego urządzenia grzewczego na ekologiczny kocioł SAS.
Pełna oferta ekologicznych kotłów na www.sas.busko.pl
|

![]() | Kolektor 50 kW z wbudowanym sprzęgłem z płynną regulacją przepływuDwukomorowy rozdzielacz z płynnie regulowaną, wbudowaną komorą zwrotnicy hydraulicznej... ¬ więcej... |
![]() | Czy możliwe jest ogrzewanie bez emisji zanieczyszczeń?Należąca do spółki BDR Thermea marka Baxi Heating w Wielkiej Brytanii i Irlandii... ¬ więcej... |
![]() | Kotły na pellet typu Bio-MaxOd wielu lat w sezonie grzewczym zauważalne jest drastyczne pogorszenie jakości powietrza,... ¬ więcej... |

![]() Systemy z tworzyw sztucznych SBS |
![]() AG Grzejniki Design |
![]() Pompy ciepła Solsum |
![]() Urządzenia grzewcze Galmet |
![]() Systemy grzewcze, chłodzące i wentylacyjne Kampmann |