gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex  ZĘBIEC

Junkers

BuderusHewalex

nVent     Galmet
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom


Instal-ProjektGrupa Armatura

logo Wilo   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Imers
  

Intersoft

  Verano Konwektor

FENIXLindab

Akra    Immergas

znajdź fachowca

Junkers - patron


Modernizacja systemu ogrzewania - wymiana kotła na nowy

aktualizacja: 05-06-2018, 09:04 – artykuł promocyjny


Lato to najlepszy czas na modernizację systemu ogrzewania w domu. Po zakończonym sezonie grzewczym warto przeanalizować koszty jakie ponieśliśmy ubiegłej zimy. Może bowiem okazać się, że efektywność naszego źródła ciepła jest zbyt mała, a koszty ogrzewania znacznie za wysokie.

 

Kiedy wymiana kotła?


W wielu polskich domach funkcjonują stare wyeksploatowane kotły c.o., którym coraz częściej przydarzają się awarie i które generują za wysokie koszty ogrzewania - wtedy wymiana kotła staje się koniecznością. Co w przypadku gdy remontujemy i ocieplamy dom i tym samym zmniejsza się zapotrzebowanie na ciepło? Może się wtedy okazać, że nasz dotychczasowy kocioł jest za duży, co ma przełożenie na jego sprawność i tym samym zwiększone zużycie paliwa. Jeżeli nominalna moc kotła jest zbyt duża w odniesieniu do zapotrzebowania na ciepło, to paliwo nie spala się całkowicie i na wymienniku kotła pojawia się sadza, która zaburza wymianę ciepła generując spadek sprawności. Ponadto istnieje niebezpieczeństwo zapalenia się sadzy w kominie wskutek zmniejszonego ciągu kominowego. Warto wykonać profesjonalny bilans energetyczny, który pokaże nam jakie mamy rzeczywiste zapotrzebowanie na ciepło po termomodernizacji naszego domu i pozwoli wybrać kocioł o odpowiedniej mocy.

 

 

Programy dofinansowań

 

Jeśli zdecydujemy się na wymianę kotła to warto skorzystać z licznych programów dofinansowań. W związku z wejściem w życie Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie wymagań dla kotłów na paliwa stałe oraz lokalnych uchwał antysmogowych, na terenie kraju zaczęły obowiązywać liczne programy dofinansowań wymiany ogrzewania. W zależności od województwa przebiegają one nieco inaczej, jednak funkcjonują na podobnych zasadach – finansuje je Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska oraz Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W naszej ofercie znajdują się automatyczne kotły na pelet i eko-groszek spełniające wymogi 5 klasy wg normy PN-EN 303:5-2012 oraz ekoprojektu (EcoDesign). Szeroki zakres mocy pozwoli optymalnie dobrać kocioł do potrzeb grzewczych danego obiektu.

 

 

Nowości SAS

 

Oferta kotłów 5 klasy firmy SAS powiększyła się o kolejne dwa modele – kocioł SPARK na eko-groszek i BIO SPARK na pelet o mocach w zakresie 12-36 kW. Kotły SPARK i BIO SPARK (zdj.1) dedykowane są użytkownikom poszukującym kotła 5 klasy w atrakcyjnej cenie. Niewielkie wymiary - szczególnie wysokość - umożliwią montaż nawet w niskiej kotłowni, dzięki czemu kotły z nowej serii sprawdzą się zarówno w nowo budowanych domach jak i modernizowanych kotłowniach. Kotły SPARK wyposażone są w podajnik nowego typu – w postaci retorty stałej do spalania eko-groszku, a w kotłach BIO SPARK zastosowano znany z pozostałych kotłów peletowych samoczyszczący palnik SAS MULTIFLAME (zdj. 2) wyposażony dodatkowo w system kontroli przepływu powietrza Air Flow Control i fotokomórkę (czujnik ognia). Fotokomórka pozwala na stałą kontrolę obecności płomienia oraz sterowanie m in. procesem rozpalania w oparciu o bezpośredni obraz stanu paleniska. Czujnik ognia skraca czas potrzebny do rozpalenia paliwa, zwiększa żywotność zapalarki, obniża zużycie energii elektrycznej oraz pozwala na szybkie przejście kotła w cykl pracy w sytuacji wygaszenia paleniska bądź reakcji układu sterowania w przypadku awarii. Wentylator nadmuchowy wraz z systemem kontroli przepływu powietrza pozwala na precyzyjną regulację ilości powietrza, a w razie potrzeby korektę dawki podawanego paliwa. Wymiennik ciepła składa się z półek poziomych oraz pionowych wraz z wyłożeniem ceramicznym, co w połączeniu z otworami rewizyjnymi ułatwia czyszczenie kotła. Zasobnik opału z obniżoną linią załadunku paliwa ułatwia uzupełnianie opału i obsługę w niskiej kotłowni. Kocioł wyposażony jest w standardzie w funkcjonalny, a zarazem prosty w obsłudze sterownik TECH ST-580 zPID z możliwością aktualizacji oprogramowania, obsługą zaworu, 4 pomp obiegowych, sterowaniem pogodowym i możliwością podłączenia modułu ST-505 lub Wifi RS i obsługi zdalnej kotła z aplikacji eModul.

 

SAS BIO SPARK - kocioł peletowy 5 klasy

Zdjęcie 1. SAS BIO SPARK - kocioł peletowy 5 klasy

Palnik peletowy SAS MULTIFLAME

Zdjęcie 2. Palnik peletowy SAS MULTIFLAME, montowany fabrycznie w kotłach: BIO SPARK, BIO SOLID, BIO EFEKT, BIO COMPACT

 

 

Duży obiekt inwestycyjny do ogrzania?

 

ZMK SAS zadbał również o ekologiczne rozwiązania dla budynków o zapotrzebowaniu cieplnym powyżej 50 kW. Powiększony został typoszereg cenionych na rynku kotłów SOLID i BIO SOLID - teraz można je nabyć w zakresie mocy 72-200 kW. Jako jedyni na rynku ZMK SAS oferuje dwupaliwowy kocioł 5 klasy na eko-groszek lub pelet: ECO-PELL (100-300 kW) (zdj. 3). Kotły dużych mocy również spełniają wymagania 5 klasy oraz EcoDesign.

 

SAS ECO-PELL- dwupaliwowy kocioł 5 klasySAS ECO-PELL- dwupaliwowy kocioł 5 klasy - przekrój

Zdjęcie 3. SAS ECO-PELL- dwupaliwowy kocioł 5 klasy

 

Zapytaj w swoim Urzędzie Miasta lub Urzędzie Gminy o program ograniczania niskiej emisji i jego szczegółowe zasady i uzyskaj dopłatę na wymianę swojego starego urządzenia grzewczego na ekologiczny kocioł SAS.

Pełna oferta ekologicznych kotłów na www.sas.busko.pl

Kontakt w sprawie produktów:

ZMK SAS Spółka z o. o.
tel. 041 378 46 19
www: www.sas.busko.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Kolektor 50 kW z wbudowanym sprzęgłem z płynną regulacją przepływu

Kolektor 50 kW z wbudowanym sprzęgłem z płynną regulacją przepływu

Dwukomorowy rozdzielacz z płynnie regulowaną, wbudowaną komorą zwrotnicy hydraulicznej... ¬ więcej...

 
Czy możliwe jest ogrzewanie bez emisji zanieczyszczeń?

Czy możliwe jest ogrzewanie bez emisji zanieczyszczeń?

Należąca do spółki BDR Thermea marka Baxi Heating w Wielkiej Brytanii i Irlandii... ¬ więcej...

 
Kotły na pellet typu Bio-Max

Kotły na pellet typu Bio-Max

Od wielu lat w sezonie grzewczym zauważalne jest drastyczne pogorszenie jakości powietrza,... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet