System Rosenberg ECFanGrid

Hewalex - patron sekcji


Hybrydowy system grzewczy w domu energooszczędnym

artykuł promocyjny


Poszukiwanie nowych rozwiązań podnoszących energooszczędność budynków to konieczność związana z dostosowaniem budownictwa do wymagań przepisów i norm europejskich. W procesie budowy chętnie więc sięgamy po coraz lepsze materiały i zaawansowane technologie. Duże możliwości daje wybór ogrzewania, a ciekawą alternatywą są systemy hybrydowe dostarczające ciepło i c.w.u.


Normą jest podnoszenie wymagań stawianych w budownictwie. Co kilkanaście lat dostosowuje się obowiązujące przepisy do sytuacji na rynku. Związane jest to przede wszystkim z potrzebą redukowania kosztów eksploatacyjnych do minimum oraz z troską o środowisko naturalne. Przy budowie nowego domu przykłada się dużą uwagę do tego by zużywał o możliwie najmniej energii do ogrzewania, chłodzenia, wentylacji i podgrzewania wody. Dodatkowo powinien przyczyniać się do redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfery.


Decydując się na budowę domu, można wybrać jedną z dwóch opcji - trzymać się obecnie obowiązujących przepisów lub wyprzedzić nieco czas i postawić na materiały, a także technologie spełniające bardziej rygorystyczne przepisy, wchodzące w życie dopiero za kilka lat.

Domy energooszczędne - wybór rozwiązań

 

Domy energooszczędne - co mówią przepisy

 

Mniej energii do ogrzania budynku to efekt coraz lepszej izolacji, którą stosuje się w trakcie budowy. Nowo budowane domy muszą spełniać w tym zakresie surowe wymogi. Żeby budynek mógł być uznany za energooszczędny musi mieć zapotrzebowanie na energię do ogrzewania poniżej poziomu 40 kWh/m² na rok. Kolejny parametr, który trzeba uwzględnić to - współczynnik Energii Pierwotnej - EP (kWh/m² na rok), określający roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Czynnik ten uwzględnia także straty przy wytwarzaniu i przesyle energii oraz rodzaj nośnika energii wraz z jego oddziaływaniem na środowisko. Pierwotnie współczynnik EP naliczany był dla każdego budynku osobno, obecnie musi spełniać jednakową maksymalną wartość dla każdego obiektu i jest to 95 kWh/m2 rocznie. Od 2021 roku będzie on wynosić jedynie 70 kWh/m2 na rok, co oznacza, że od 2021 roku będziemy mogli budować jedynie domy w standardzie energooszczędnym.

 

Optymalny wybór rozwiązań

 

Budowa domu energooszczędnego polega na doborze materiałów budowlanych i technologii, które w efekcie końcowym przyniosą zmniejszenie strat ciepła, a tym samym ograniczą zużycie energii. Pierwsze nasze skojarzenia to oczywiście pustaki do budowy ścian oraz odpowiedniej grubości warstwa izolacji. Mamy również świadomość wpływu właściwego usytuowania bryły oraz poszczególnych pomieszczeń, uwzględniające zmieniające się położenie słońca. Wiedząc, że za największe straty energetyczne odpowiadają przegrody zewnętrzne, takie jak: ściany, drzwi, okna, dach i stropy staramy się im poświęcić wiele uwagi. Na tym jednak nie koniec. Zapewnienie komfortu cieplnego użytkownikom to także wybór odpowiedniego systemu grzewczego. W tej kwestii wybór powinien być ukierunkowany na wydajne, skuteczne, ekologiczne i przede wszystkim ekonomiczne urządzenia o wysokiej sprawności, jak np. gazowy kocioł kondensacyjny połączony z powietrzną pompą ciepła. Co więcej rozwiązanie to sprawdzi się także w domach już użytkowanych wyposażonych w kocioł kondensacyjny. Pozwala to zmodernizować posiadaną instalację poprzez dołączenie pompy ciepła, czyli też zmniejszyć koszty ogrzewania domu. Podstawowym zadaniem hybryd jest bowiem zapewnienie najbardziej opłacalnego w danym momencie źródła ciepła. W praktyce zużycie energii w instalacji kocioł z pompą ciepła jest mniejsze, gdyż oba urządzenia stanowią dla siebie wsparcie. Samo zainstalowanie pompy ciepła może przyczynić się do redukcji kosztów ogrzewania nawet do 70%. Dodatkowo takie rozwiązanie przynosi korzyści proekologiczne, ponieważ kocioł redukuje emisję CO2 do atmosfery.

 

Hybryda skrojona na miarę

 

Urządzenie MCR3 PLUS HybridUrządzenie MCR3 PLUS Hybrid to połączenie naściennego, gazowego kotła kondensacyjnego i inwerterowej pompy ciepła typu powietrze/woda. Moduł hybrydowy posiada system sterowania pogodowego wieloma obiegami, który umożliwia regulację według energii pierwotnej lub cen energii. MCR3 PLUS Hybrid jest wydajny i ekonomiczny. Klasa efektywności energetycznej dla c.o. to  “A++”, z kolei dla c.w.u. “A”. Zespolona w jednostce pompa ciepła charakteryzuje się wysokim współczynnikiem efektywności COP, który osiąga wartość aż do 4,53.  Pompa ciepła  może pracować do temperatury -20°C (-15°C dla 4 i 6 kW) jednak wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej maleje jej efektywność. W przypadku urządzeń hybrydowych współpraca pompy ciepła i kotła kondensacyjnego ma na celu uzyskanie jak najniższych kosztów eksploatacyjnych systemu grzewczego. Co więcej, urządzenie wyposażone w wymiennik płytowy ze stali nierdzewnej gwarantuje wysoką wydajność ciepłej wody użytkowej.  Zastosowanie zaawansowanej automatyki sprawia, że system hybrydowy jest praktycznie bezobsługowy, co przekłada się na wygodę użytkowania. Posiadanie dwóch źródeł ciepła, które mogą pracować samodzielnie to także większe bezpieczeństwo energetyczne.


 

Kontakt w sprawie produktów:

BDR Thermea Poland Sp. z o.o.
tel. 71 71 27 400
www: www.dedietrich.pl
www.dedietrich-kotly.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Czy zbiornik na deszczówkę trzeba opróżniać na zimę?

Czy zbiornik na deszczówkę trzeba opróżniać na zimę?

Gromadzenie wody deszczowej zyskuje coraz więcej zwolenników. I nic dziwnego skoro... ¬ więcej...
 
Dach bezpieczny zimą - najlepsze rozwiązania

Dach bezpieczny zimą - najlepsze rozwiązania

Spadające z dachu zaspy śnieżne i sople, zamarzająca w rynnach i rurach spustowych... ¬ więcej...
 
Jak oszczędzać pieniądze na prądzie? Wilo pomaga obniżyć rachunki

Jak oszczędzać pieniądze na prądzie? Wilo pomaga obniżyć rachunki

Jak zaoszczędzić pieniądze na prądzie? Wilo producent pomp i systemów... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

Facebook