Dom z kominkiem - projekt, wykonanie, użytkowanie

artykuł promocyjny


Kominek jest modny, pięknie się prezentuje i dostarcza nam bardzo klimatycznego nastroju, zwłaszcza w okresie zimy, gdy cierpimy na deficyt światła dziennego. Każdy z nas lubi widok ognia, powiew przyjemnego ciepła i tą miłą atmosferę w domu grzewanym kominkiem. Jednak kominek to też wyzwanie w sensie instalacyjnym. Przewidzenie go na etapie projektowania domu usprawni wiele późniejszych działań.

 

Kominek - nowy trend wnętrzarski

 

Kominek i to najlepiej w dużej obudowie, z szybą panoramiczną. Takie są założenia trendów wnętrzarskich na najbliższy czas. Podążając tym tropem powinniśmy sięgnąć również po ciekawe tworzywa na obudowę. Najlepiej jeśli będą one naturalne - drewno, kamień. Tam, gdzie naturalny ogień nie ma racji bytu warto włączyć do aranżacji biokominki, które coraz chętniej wykorzystywane są nie tylko w strefie dziennej, ale również w łazienkach. Wśród trendów ważne jest także cofanie się w czasie i czerpanie inspiracji z ubiegłych lat. Przykładem tego są kozy z wyeksponowanymi rurami, które chętnie trafiają do wnętrz w stylu retro, czy piece kaflowe niczym z dawnych rezydencji.

Dom z kominkiem - trendy, moda

fot.: Deante

 

Czym palić w kominku

 

To czym oraz w jaki sposób będziemy palić w kominku wpływa na efektywność systemu grzewczego, ale ma też szersze znaczenie. Przede wszystkim palenie zgodnie ze sztuka zmniejsza ilość szkodliwych substancji trafiających do atmosfery. Palić należy zatem drewnem dobrze wysuszonym. Do kominka nadają się jedynie gatunki liściaste, a najlepszą kaloryczność mają dąb oraz buk. W kominku nie wolno palić żadnych odpadków, czy śmieci.

fot.: Prodmax - wykonanie kominka musi uwzględniać również wydajny system odprowadzania spalin

 

Czysty kominek jest bardziej wydajny - jak pielęgnować i konserwować kominek

 

Jak prawidłowo dbać o domowy kominek? Chcąc aby kominek zawsze był efektownym elementem wnętrza musimy dbać o jego czystość. Pielęgnacja, co prawda jest nieco uciążliwa, dlatego tak ważna jest regularność i staranność przy codziennym rozpalaniu. Kontrolowanie procesu spalania również ma przełożenie na zanieczyszczenie paleniska. W trakcie palenia wydziela się dym, który w postaci sadzy osadza się na naszym kominku.

Mniej dymu i łatwiejsze rozpalanie - wentylator DraftboosterCiąg kominowy - wentylator do komina

fot.: Almeva - wentylator kominowy Draftbooster wspomagający rozpalanie w kominku opalanym drewnem

Do czyszczenia najlepiej wybierać preparaty dedykowane do kominków, które można kupić w sklepach budowlanych oraz ze środkami czyszczącymi. Na świeże naloty można pokusić się o tańsze rozwiązanie - płyn do naczyń lub spray do czyszczenia plam z tłuszczu oraz na przypalenia stosowane powszechnie w kuchni. Każda taka pielęgnacja powinna się zakończyć wysuszeniem czyszczonych powierzchni, np. za pomocą ręcznika kuchennego.  

Rada - uciążliwe zabrudzenia warto najpierw podgrzać, co ułatwi ich usunięcie.


Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego dobrze jest wykonać przegląd instalacji by przygotować system na długą pracę i mieć pewność, że wszystko jest w porządku. W ten sposób dbamy o bezpieczeństwo w naszym domu. Najważniejsze jest sprawdzenie szczelności przewodów odprowadzających dym oraz pozostałych miejsc, skąd mógłby on przedostawać się do środka pomieszczenia. Do napraw należy wybierać produkty ognioochronne.

 

W przypadku kominków gazowych i elektrycznych problem zabrudzeń jest praktycznie niezauważalny



Poradnik inwestora - wszystko co musisz wiedzieć decydując się na kominek w domu

 

By kominek spełniał swoje funkcjonalne założenia oraz był bezpieczny w użytkowaniu, konieczne jest zaplanowanie jego montażu - właściwe miejsce, moc dopasowana do wielkości budynku, skuteczna izolacja.

 

Najczęstsze dylematy inwestora:


Wybór kominka wcale nie jest łatwym zadaniem. Na rynku mamy dużą ilość oferowanych rozwiązań i modeli. Do tego dochodzi jeszcze kwestia obudowy. Tu jednak od dłuższego czasu prym wiodą nowoczesne projekty bazujące na prostych i naturalnych materiałach, głównie kamień w prostych formach.

 

Kominek gazowy - podłączenie, wymagania

 

Kominek zasilany na gaz ma to do siebie, że sprawdza się wszędzie tam, gdzie tradycjna instalacja komnikowa nie ma racji bytu. Jeśli zostanie wyposażony w zamkniętą komorę spalanie może okazać się, że jest w stanie pracować sprawnie i wydajnie nawet bez podłączenia do komina. W pozostałych wypadkach bardzo ważne jest zadbanie o prawidłową wentylację oraz wyposażenie komina spalinowego w wkład kwasoodporny. Jego konstrukcja jest bezpieczna i może być montowany nawet w mieszkaniach w blokach. Do tego ma znaczną przewagę nad kominkami opalanymi drewnem - nie kurzą, nie brudzą, nie produkują popiołu. 

 

Wybór rodzaju kominka

  • budowa: otwarty, z wkładem czy wolnostojący
  • rodzaj paliwa: drewno, gaz czy biopaliwo


Otwarte palenisko - płomieni nie oddziela żadna przesłona typu szyba, czy drzwiczki. Bardzo ważne jest by zadbać o względy bezpieczeństwa - niepalne otoczenie to podstawa. Takie wymurowane palenisko ma jednak niską efektywność energetyczną i jest raczej stosowane w celach ozdobnych niż jako źródło ogrzewania.


Wkład kominkowy (kominek zamknięty) - to już zupełnie inna technologia. Takie wkłady z powodzeniem mogą stanowić jedyne źródło ogrzewania i przygotowania c.w.u. Długo utrzymują ciepło, dlatego ich efektywność jest znacznie większa niż modeli otwartych. Taki wkład wymaga jednak odpowiednej oprawy, czyli zabudowy.


Biokominek i kominek na gaz
- wyglądem przypominają tradycyjny wkład, jednak są bardzo wygodne, gdyż nie brudzą się, nie ma popiołu. O ile spalanie biopaliw jest bardzo łatwe w obsłudze - takie kominki nie wymagają żadnej instalacji ani podłączenia do przewodu kominowego to nie mogą spełnic roli ogrzewacza, czyli są ozdobą. Modele zasilane gazem (gaz ziemny lub LPG) wytwarza ciepło i jest bezpieczny w użytkowaniu.

 

Ogrzewanie kominkiem oraz/czy ciepła woda z kominka

 

Kominki z płaszczem wodnym są w stanie spłenić obie funkcje zarezerwowane dla systemu grzewczego, czyli ogrzewają pomieszczenia i zapewniają c.w.u. Często jednak kominek pełni funkcje alternatywnego źródła energii lub jedynie dekoracji wnętrza. W każdym przypadku budowa, konserwacja oraz użytkowanie komnika musi jednak przebiegać zgodnie ze sztuką.


Zobacz także >> Sterownik do kominka - jak wybrać, przykładowe modele



Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Deante, Almeva


Zobacz także
Piec kominkowy SIRIUS

Piec kominkowy SIRIUS

Piec kominkowy SIRIUS dedykowany jest do domów już istniejących, do nowego budownictwa... ¬ więcej...
 
Rozwój innowacyjnych technologii w aspekcie kominków

Rozwój innowacyjnych technologii w aspekcie kominków

Współczesne budownictwo stawia surowe wymagania dotyczące elementów konstrukcyjnych... ¬ więcej...
 
System pieców kominkowych SIRIUS marki Schiedel

System pieców kominkowych SIRIUS marki Schiedel

Kominek to idealny sposób na ogrzanie wnętrz. Salon wypełniony ciepłem palonego... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet









Facebook