gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex  ZĘBIEC

Junkers

BuderusHewalex

nVent     Galmet
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom


Instal-ProjektGrupa Armatura

logo Wilo   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Imers
  

Intersoft

  Verano Konwektor

FENIXLindab

Akra    Immergas

znajdź fachowca

Junkers - patron


Kompaktowy separator zanieczyszczeń FAR

aktualizacja: 11-05-2018, 08:38 – artykuł promocyjny


Obecne czasy dają nam szerokie spektrum możliwości wyboru, również w technice grzewczej. Poszukujemy nowych rozwiązań, które będą spełniały najwyższe kryteria. Przede wszystkim pod kątem wysokosprawnych instalacji. Założenia projektowe wymagają by były one energooszczędne i maksymalnie wydajne, a przy tym bezobsługowe i w pełni zautomatyzowane. Ulepszeniu poddaje się źródła ciepła, bo istnieje realna potrzeba poprawy efektywności spalania paliw. Wykorzystuje się pompy potrafiące same dostosować charakterystyką pracy do warunków panujących w instalacji. Sama regulacja takich instalacji odbywa się bardzo często przy użyciu różnego rodzaju specjalistycznej armatury termostatycznej i równoważącej. Do tego transformacji uległy także same grzejniki. Wielkie żeberkowe systemy rozprowadzenia i przekazania ciepł wykonane z żeliwa zamieniono na mniejsze stalowe i płytowe, a coraz częściej w instalacje płaszczyznowe. Powyższe urządzenia łączy jednka wspólna cecha, którą jest średnica przepływu. W nowoczesnych instalacjach została ona zredukowana do minimum, po to by uzyskać jak najwyższą efektywność pracy. W takiej sytuacji zanieczyszczenia, które pojawiają się w czynniku grzewczym stały się wyjątkowo istotnym elementem wpływającym na pracę instalacji oraz na sprawność większości komponentów wchodzących w jej skład. Obecne w czaynniki zząsteczki stałe niszczą wymienniki kotłów, wirniki pomp, uszczelnienia na zaworach jak i elementy termostatyczne. Najbardziej niepożądanym zjawiskiem jest osadzanie się zanieczyszczeń w przewodach, zmniejszając ich przekrój. A osady zbierające się w grzejnikach wpływają na zmniejszenie ich efektywności. W takiej sytuacji dochodzi do przykrych konsekwencji. Przede wszystkim instalacja traci swoją sprawność, skraca się jej żywotność i pojawiają się różne problemy. W momencie kiedy montujemy nasz system grzewczy chcemy, aby służył nam przez lata i był jak najmniej problemowy.

 

Filtr siatkowy a separator zanieczyszczeń

 

Często wydaje się, że zwykły filtr siatkowy załatwi sprawę i pozbędziemy się problemu. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest on w stanie wyłapać zabrudzeń mniejszych niż 0,5mm. Dodatkowo wymaga okresowego czyszczenia. W innym przypadku zanieczyszczenia gromadzące się na siatce prowadzą do zwiększenie strat ciśnienia generowanych przez filtr. Jednak nawet po zastosowaniu takiego zabezpieczenia okazuje się, że w dokładnych badanich skład naszego czynnika grzewczego pozostawia wiele do życzenia. Pełno w nim bowiem drobnych nieczystości i zawiesin. To różnego rodzaju cząsteczki powstające na skutek wytrącenia się z czynnika minerałów obecnych w wodzie sieciowej, którą zwykle napełnia się układy grzewcze. Mogą to być również pozostałości pomontażowe, opiłki po cięciu rur czy pakuły. Niejednokrotnie jest to efekt nie wypłukania instalacji przed uruchomieniem. Co więcej najmniejsze zabrudzenia czynnika pojawiają się w układzie z powodu korozji materiałów użytych w instalacji. W takiej sytuacji nie ma chyba wątpliwości, że potrzebne są rozwiązania do kompleksowego oczyszczania wody, również z najdrobniejszych cząstek. Taką rolę spełniają separatory zanieczyszczeń zdolne oczyścić czynnik grzewczy z zanieczyszczeń mniejszych niż 0,5mm. Firma AFRISO w swojej ofercie posiada cały szereg rozwiązań mogących wychwytywać cząsteczki o wielkości powyżej 5µm.

 

a gdy na separator nie ma miejsca...

 

W sytuacji, gdy mamy już gotową instalację, a na montaż separatora nie ma miejsca firma AFRISO znalazła kolejne rozwiązanie. Jest to kompaktowy separator zanieczyszczeń FAR.

 

Afriso - Afriso -

 

Kompaktowy separator zanieczyszczeń FAR

  • jest urządzeniem zaprojektowanym do nowoczesnych domowych instalacji grzewczych, głównie z kotłem gazowym.
  • dzięki kompaktowym rozmiarom, można go montować na rurociągach poziomych bezpośrednio pod kotłami wiszącymi, gdzie nie ma możliwości montażu tradycyjnego separatora.
  • Dostępny w wersji z przyłączem kątowym jak i prostym, malowany w kolorze białym.
  • Wewnątrz separatora znajduje się deflektor, który rozbija strumień czynnika wpływającego do separatora, co pozwala wytrącić z wody wszystkie zanieczyszczenia krążące w rurach i pozwala im się gromadzić w komorze separatora. Dzięki takiej budowie urządzenie charakteryzuje się małymi oporami przepływu.
  • W dolnej części komory separatora znajduje się magnes, który wychwytuje i zatrzymuje cząsteczki metalowe.
  • Podczas okresowej konserwacji wszystkie zanieczyszczenia można usunąć poprzez zawór spustowy w dolnej części komory separatora.


Nie ma wątpliowści, że separator zanieczyszczeń ma sporą przewagę nad tradycyjnymi filtrami siatkowymi. Decydując sie na wysokosprawne instalacje grzewcze warto już na samym początku zdecydować się na ten element. W ofercie firmy AFRISO znajdziemy separatory spełniające najwyższe wymagania stawiane urządzeniom tego typu. Aby uchronić nasze instalacje przed powstawaniem zanieczyszczeń należy je zabezpieczyć przed obecnością powietrza, które powoduje korozję, najlepiej odpowietrznikiem automatycznym. Również częste uzupełnianie zładu, jak i jego wymiana, prowadzi do wytrącania się nieczystości. Więc raz napełniona instalacja nie powinna być opróżniana bez konkretnego powodu, jakim może być wyciek lub awaria któregoś z urządzeń. Dodatkowo możemy zadbać o jakość czynnika grzewczego napełniając instalację roztworem wody i glikolu, lub dodając inhibitory korozji.

 

Kontakt w sprawie produktów:

AFRISO sp. z o.o.
tel. 32 330 33 55
www: www.afriso.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Kolektor 50 kW z wbudowanym sprzęgłem z płynną regulacją przepływu

Kolektor 50 kW z wbudowanym sprzęgłem z płynną regulacją przepływu

Dwukomorowy rozdzielacz z płynnie regulowaną, wbudowaną komorą zwrotnicy hydraulicznej... ¬ więcej...

 
Czy możliwe jest ogrzewanie bez emisji zanieczyszczeń?

Czy możliwe jest ogrzewanie bez emisji zanieczyszczeń?

Należąca do spółki BDR Thermea marka Baxi Heating w Wielkiej Brytanii i Irlandii... ¬ więcej...

 
Kotły na pellet typu Bio-Max

Kotły na pellet typu Bio-Max

Od wielu lat w sezonie grzewczym zauważalne jest drastyczne pogorszenie jakości powietrza,... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet