Oświetlenie wystaw - 3 kroki do optymalnego oświetlenia muzeów i ekspozycji

Hewalex - patron sekcji


Jak obniżyć w domu rachunki za prąd i ogrzewanie o 90% rocznie?

artykuł promocyjny


Płacenie rachunków nie należy do przyjemności. Czy zatem da się funkcjonować bez tego obowiązku korzystając jednocześnie z wszystkich dobrodziejstw, które niosą za sobą konieczność ponoszenia opłat? Każdy z nas marzy o domu zeroenergetycznym, komfortowym, tanim w utrzymaniu i budowie, przyjaznym dla otoczenia oraz nie wymagającym czasochłonnej obsługi. Ale czy taki dom istnieje? Czy można zbudować dom bez kosztów utrzymania oraz czy już istniejące budynki mogą stać się zeroenergetycznymi?

Dom bez kosztów utrzymania - wady i zalety

W Polsce rekordowo rozwija się rynek instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła.
Tylko w roku 2017 przybyło 12 500 domowych instalacji fotowoltaicznych i ponad 10 000 pomp ciepła. Podczas gdy jeszcze 4-5 lata temu było to kilkaset nowych instalacji rocznie

 

Budownictwo zeroenergetyczne to wymóg będący konsekwencją przepisów prawa w zakresie norm energooszczędności, które z każdym rokiem są coraz bardziej rygorystyczne i mają w perspektywie czasu doprowadzić do sytuacji, kiedy każdy budynek stanie się samowystarczalny. Na rynku pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania mające podołać tym wymaganiom. Można też podjąć działania na rzecz lepszego wykorzystania potencjału działki, jak na przykład optymalnie usytuować dom względem kierunków świata. Jednak to wierzchołek potrzeb. O wiele ważniejsze jest przygotowanie naszej inwestycji pod kątem rozwiązań wyposażenia domu w odnawialne źródła energii: fotowoltaikę i pompę ciepła zapewniających w bilansie rocznym 100% pokrycie potrzeb energetycznych domu i jego mieszkańców (prąd, centralne ogrzewanie, ciepła woda użytkowa, chłodzenie, samochód elektryczny).

Na etapie projektu domu warto przewidzieć rozwiązania pozwalające na wprowadzenie instalacji zeroenergetycznych, jak na przykład rezygnacja z komina spalinowego, wykonanie mniej skomplikowanego dachu ułatwiającego montaż fotowoltaiki

 

Z definicji: budynek netto zeroenergetyczny (nZEB)

 • zużycie energii pierwotnej budynku wynosi 0 kWh/(m2 rok);
 • Budynek o bardzo wysokiej efektywności energetycznej zazwyczaj podłączony do systemu elektroenergetycznego;
 • Roczny bilans energii pierwotnej na poziomie 0 kWh/(m2 rok) prowadzi do sytuacji, w której znaczna część energii wyprodukowanej na miejscu będzie dostarczana do zewnętrznej sieci elektroenergetycznej. Wynika to z charakterystyki budynku netto zero energetycznego, w którym produkcja energii odbywa się w odpowiednich warunkach, a gdy one nie występują, wykorzystywana jest energia dostarczana z zewnętrznej sieci.

 

 

Koncepcja domu zeroenergetycznego wg SOLSUM

 

Budując dom od podstaw zastosowanie koncepcji domu zeroenergetycznego jest znacznie łatwiejsze. Nie oznacza to jednak, że założeń takiego budownictwa nie można wprowadzić również w budynku już użytkowanym. W większości przypadku wystarczy wyposażyć zamieszkały już dom w odpowiedniej mocy fotowoltaikę oraz pompę ciepła mogą stać się domami zeroenergetycznymi. W praktyce oznacza to, że w takim domu właściwie nie ma kosztów za prąd, ogrzewanie, ciepłą wodę i klimatyzację.
 

Energia elektryczna generowana przez instalacje w bilansie rocznym wystarcza w 100% na potrzeby domu.

Kalkulator Solsum pozwala porównać koszty i oszczędności ogrzewania pompą ciepła z fotowoltaiką >> kliknij tu

 

Co więcej proces pozyskiwanie energii jest przyjazny dla środowiska i sprzyja jego ochronie. Ma to bardzo duże znaczenie, zwłaszcza z perspektywy wciąż podnoszonych alarmów smogowych w wielu miejscach naszego kraju. Instalacje w budownictwie zeroenergetycznym mają walory zdrowotne, bo oprócz lokalnie czystszego powietrza zyskujemy również optymalną wilgotność w domu, co ma bardzo duże znaczenie dla komfortu cieplnego.
 

Dom zeroenergetyczny to brak emisji CO2 i pozostałych zanieczyszczeń do atmosfery.


Decydując się na koncepcje związane z budownictwem zeroenergetycznym stawiamy na komfort, gdyż tego typu instalacje są bezobsługowe. Wszystkie parametry (temperatura w domu, ciepła woda użytkowa czy optymalne zarządzaniem energią) można pozostawić wcześniej ustalonemu schematowi lub kontrolować poprzez intuicyjną aplikację na smartfonie. Co więcej zyskujemy również niezależność od wzrostów cen surowców (prądu, gazu, węgla i innych paliw kopalnych).

Pełna bezobsługowość instalacji i niezależność energetyczna.

 

Dom zeroenergetyczny - fotowoltaika i pompa ciepła

Rozwój technologii fotowoltaicznych oraz pomp ciepła upowszechnił już te rozwiązania, dzięki czemu są one ogólnie dostępne, wydajne, a budowa zeroenergetycznych budynków to nie tylko sfera marzeń, a możliwa do zrealizowania i dostępna dla większości osób rzeczywistość - również przy modernizacji


Oszczędności można zaobserwować również w sposobie wykorzystania metrażu domu - instalacje dedykowane do domów zeroenergetycznych zajmują mniej miejsca niż tradycyjne kotłownie. Stawiając na nowoczesne technologie zyskujemy również pewność, że nasz dom będzie miał znacznie wyższą wartość rynkową i to w długiej perspektywie czasu.


Nowoczesny dom o wyższej wartości rynkowej.


Dom niezależny energetycznie

Dom niezależny energetycznie z systemem magazynowania energii zapewnia autonomiczność przez większą część roku


Stawiając na nowoczesne technologie wykorzystywane na co dzień w naszym własnym domu stajemy się świadomymi konsumentami potrafiącymi wybrać "wyższe" dobro, bo oprócz wielu zysków, które oferuje nam wybór OZE, musimy liczyć się też z pewnym ryzykiem. Po pierwsze nadal są to inwestycje nowe, nowatorskie i na rynku trudno o wykwalifikowanych i sprawdzonych fachowców, którzy rzetelnie i w najwyższym standardzie zaprojektują i wykonają nam wszystkie instalacje, które są jednymi z najdroższych na rynku - to ich kolejna, znacząca wada. Inwestując w takie rozwiązania musimy mieć świadomość, że zyski, a nawet zwrot inwestycji to perspektywa kilku lub kilkunastu lat - trzeba zatem uzbroić się w cierpliwość. Do tego trzeba pamiętać, że na budownictwo zeroenergetyczne składa się kilka instalacji, które muszą ze sobą współpracować w najbardziej optymalny sposób.


Budownictwo zeroenergetyczne to spora inwestycja w przyszłość dla dobra kolejnych pokoleń.

 

Solsum - instalacja fotowoltaicznaSolsum - instalacja fotowoltaiczna

 

 

Dobrze zaprojektowany dom zeroenergetyczny - ciepło i prąd za darmo

 

Założenia budownictwa opartego na rozwiązaniach zeroenergetycznych to jedno, a praktyka - jak to często bywa - nie zawsze idzie w parze z teorią. Interesując się tematyką samowystarczalnych domów warto postawić na wiedzę i doświadczenie osób/firm, które korzystają z tych technologii już od jakiegoś czasu i wiedzą jak to działa w codziennym życiu. Potrzeba analizowania i przewidywania pewnych sytuacji to kolejny ważny aspekt w projektowaniu instalacji tego pokroju. Zdecydowania najważniejsze są tu dwie technologie - pompy ciepła i fotowoltaika, czyli ciepło i prąd za darmo.
 

Montaż instalacji fotowoltaicznej oraz wymiana źródła ogrzewania na pompę ciepła są w stanie zmniejszyć koszty utrzymania domu nawet o 90-95% w skali roku.


Jeśli podejmiemy się montażu instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła możemy ubiegać się o różne formy pomocy typu dotacje, korzystne kredyty itp. Jednak nawet z pełnym wkładem własnym możliwy jest zwrot inwestycji już nawet po 7-8 latach, a zyski, których nie jesteśmy w stanie przeliczyć na pieniądze (m.in. oszczędność czasu, czystsze powietrze, niezależność energetyczna, brak spalania) to największa zaleta takiej inwestycji.

Koncepcja domu zeroenergetycznego wg SOLSUM

 

Instalacje w domu zeroenergetycznym

 

 • Pompa ciepła powietrze-woda (CO+CWU+chłodzenie), współpracująca z instalacją podłogową lub dedykowanymi klimakonwektorami.

To najbardziej klasyczny przykład instalacji, która nosi wszystkie znamiona zeroenergetycznej. Jest ekologiczna, może grzać i chłodzić w zależności od potrzeb. Ogrzewanie podłogowe lub klimakonwektor to najlepsze odbiorniki ciepła pochodzącego z pompy ciepła. Instalacja niskotemperaturowa jest też dla nas zdrowsza, jej użytkowanie ma rewelacyjne wskaźniki efektywności i zapewnia znacznie niższe koszty eksploatacyjne. Sprawdź >> jak działa pompa ciepła.

Instalacje w domu zeroenergetycznymDobrze zaprojektowany dom zeroenergetyczny - ciepło i prąd za darmoInstalacje w domu zeroenergetycznym

Pompa ciepła jednostka wewnętrzna All in One (zintegrowany zasobnik CWU 200l, bufor i automatyka sterująca)

 

Pompy ciepła powietrze-woda z oferty SOLSUM

 

 • posiadają współczynnik sezonowej sprawności SCOP na poziomie 4,8 (zgodnie z aktualną normą), czyli już na poziomie pomp gruntowych.
 • Zaletą pomp powietrze-woda jest brak odwiertów (oszczędność nawet 20-25 tys. zł), a także brak konieczności posiadania sporej działki. Montaż wykonuje się bez pozwoleń i projektów geologicznych, a po latach nie mamy problemów z wyeksploatowaniem gruntu i spadkiem efektywności dolnego źródła.

   

Systemy fotowoltaiczne i baterie do magazynowania energii z oferty SOLSUM

 

 • produkcja energii z promieniowania słonecznego to jedno, a jej magazynowanie to kolejne wyzwanie. Rozwiązaniem są baterie litowo-jonowe o żywotności powyżej 20 lat, które zapewnią energię elektryczną w przypadku awarii sieci publicznej i zwiększy autokonsumpcję energii. Co prawda nie jest to obowiązkowe wyposażenie domu zeroenergetycznego, jednak daje sporo niezależności energetycznej i zwiększy wykorzystanie energii na własne potrzeby wtedy kiedy jej rzeczywiście potrzebujemy. Jest to rozwiązanie dedykowane głównie dla miejsc oddalonych od sieci publicznej. 
 • Systemy fotowoltaiczne zintegrowane z budynkiem (BIPV): systemy, które można bezpośrednio połączyć z dachem czy budynkiem sprawdzają się szczególnie w przypadku, gdy dom nie ma korzystnego układu dachu lub jest mocno zacieniany przez sąsiadujące obiekty. Rozwiązania BIPV dodatkowo są wyjątkowe estetyczne i spełniają też inną rolę, czyli tworzą zadaszenie wiat, tarasów, garaży, carportów.

Solsum - instalacja fotowoltaiczna - montażSolsum - instalacja fotowoltaiczna

 baterie do magazynowania energii ze słońcaSystemy fotowoltaiczne zintegrowane z budynkiem (BIPV)
 

 

Przykład realizacji budownictwa zeroenergetycznego w Polsce

 

 Przykład realizacji budownictwa zeroenergetycznego w Polsce Dom w okolicach Krakowa:

 • Instalacja fotowoltaiczna na modułach BIPV o mocy 12,5kWp:
 • System magazynowania energii w technologii litowo-jonowej
 • Cały dom korzysta tylko z energii elektrycznej.
 • W bilansie rocznym instalacja fotowoltaiczna pokrywa 100% zapotrzebowania na energię elektryczną.

 

Stacja ładowania samochód elektrycznych

 

Samochód elektryczny lub hybrydowy typu plug-in to kolejny zakup, który przyniesie znaczne oszczędności - w tym przypadku na kosztach paliwa. Idealnie współgra on z instalacją fotowoltaiczna, a co za tym idzie z własną tanią energią. Decydując na zakup samochodu tego typu przyczyniamy się dodatkowo do ochrony środowiska naturalnego - niw emituje on bowiem szkodliwych spalin. Zyskujemy ponadto niższe koszty utrzymania auta, a po wejściu w życie ustawy o elektromobilności w lutym 2018r. również bezpłatne parkingi i możliwość poruszania się bus-pasami w całej Polsce. Na zakup auta elektrycznego jest też zlikwidowana akcyza.

Koszt przejechania 100km samochodem elektrycznym naładowanym w nocy w niskiej taryfie wynosi ok. 5zł, przy  posiadaniu instalacji fotowoltaicznej, ten koszt jest jesz cze niższy.

Porównując koszty przebiegu rocznego 30 000km i średniego spalania 6l/100km tradycyjnego samochodu a przejechania tego samego dystansu autem elektrycznym jest to nawet 7000-8000zł oszczędności na samym koszcie paliwa, nie wspominając o filtrach, olejach, paskach itp. których w samochodzie elektrycznym nie ma.

 

Solsum - ładowanie samochodów elektrycznychTesla X ładowanie BIPV - Solsum

 

Decydując się na zakup samochodu elektrycznego, konieczne jest nabycie również odpowiedniej stacji ładowania, która poza standardowymi funkcjami będzie miała możliwość zaprogramowania harmonogramu ładowania w niskiej taryfie, kontroli stanu ładowania przez smarfona jak również możliwość współpracy z fotowoltaiką ładując samochód np. "tylko ze słońca".

Zobacz więcej informacji na temat stacji ładowania: https://solsum.pl/samochody_elektryczne/stacja-ladowania-samochodow-elektrycznych-wallbox-22kw/

Kontakt w sprawie produktów:

SOLSUM Sp. z o.o.
tel. +48 18 540 91 40
www: www.solsum.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Czy zbiornik na deszczówkę trzeba opróżniać na zimę?

Czy zbiornik na deszczówkę trzeba opróżniać na zimę?

Gromadzenie wody deszczowej zyskuje coraz więcej zwolenników. I nic dziwnego skoro... ¬ więcej...
 
Dach bezpieczny zimą - najlepsze rozwiązania

Dach bezpieczny zimą - najlepsze rozwiązania

Spadające z dachu zaspy śnieżne i sople, zamarzająca w rynnach i rurach spustowych... ¬ więcej...
 
Jak oszczędzać pieniądze na prądzie? Wilo pomaga obniżyć rachunki

Jak oszczędzać pieniądze na prądzie? Wilo pomaga obniżyć rachunki

Jak zaoszczędzić pieniądze na prądzie? Wilo producent pomp i systemów... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

Facebook