Czyste powietrze na halach produkcyjnych

NTS Energy


Dom pasywny z powietrzną pompą ciepła De Dietrich - analiza przypadku

artykuł promocyjny


Ekologiczne technologie to prawdziwa rewolucja w budownictwie. Wiąże się to z obowiązującymi standardami budownictwa. Dotyczy to przede wszystkim ograniczenia kosztów inwestycyjnych oraz zminimalizowania zużycia energii w trakcie eksploatacji domu. Zmiany te obejmują zarówno nowe budownictwo, jak i zmierzają ku przeprowadzeniu modernizacji już użytkowanych budynków. Aby jednak transformacja mogła dokonać się skutecznie potrzeba wiedzy i świadomości inwestorów, którzy będą chętnie sięgać po ekologiczne rozwiązania, jak na przykład budownictwo pasywne, w którym wykorzystuje się m.in. powietrzne pompy ciepła.

 

 

Koncepcja budownictwa pasywnego skupia się na rozwiązaniach energooszczędnych, w których główną zasadą jest bierne pozyskiwanie energii z otoczenia. W takich budynkach ważne jest zachowanie znakomitych właściwości izolacyjnych, dzięki którym nie ma konieczności stosowania tradycyjnego układu ogrzewania. W naszej strefie klimatycznej istnieje potrzeba zapewnienia jednak systemu, który w najchłodniejszych miesiącach da nam przyjemne ciepło. Aby spełnić wymagania budownictwa pasywnego nie powinno się wybierać konwencjonalnych źródeł energii, tj. gaz, olej czy węgiel, a raczej wybór nowoczesnej technologii bazującej na odnawialnych zasobach. I tak w domu pasywnym, którego zapotrzebowanie na energię wynosi mniej niż 15 kWh/m² w skali roku doskonale sprawdza się ciepło z promieniowania słonecznego, a nawet ciepło takich źródeł energii jak oświetlenie czy to wytwarzane przez mieszkańców podczas codziennego użytkowania obiektu. W budownictwie energooszczędnym zapotrzebowanie na energię sięga ok. 50 kWh/m2 na rok, a tradycyjne budynki jednorodzinne zużywają aż ok. 120 kWh/m2 na rok. Dane te obrazują jak wielką oszczędność daje budownictwo pasywne. Technologia wznoszenia (jednorazowa inwestycja) takich domów jest droższa, ale późniejsze użytkowanie gwarantuje niskie koszty eksploatacyjne (trwające latami) oraz korzystny bilans energetyczny bez względu na zmiany cen paliw. Pompa ciepła małej mocy jest w tym przypadku idealnym rozwiązaniem pokrywającym zapotrzebowanie mieszkańców na ciepłą wodę użytkową oraz stanowiącym źródło ogrzewania w obiekcie.

 

Dobór pompy ciepła

 

Działanie powietrznej pompy ciepła na cele grzewcze uzależnione jest od warunków zewnętrznych. W nowoczesnych konstrukcjach tych urządzeń producenci wykorzystują technologie pozwalające pracować im w warunkach nawet, gdy temperatury zewnętrzne sięgają –20°C. Standardy budownictwa pasywnego sprawiają, że ich izolacja jest znacznie lepsza niż domów tradycyjnych, przez co mniej i wolniej się wychładzają. Wyższe wymagania izolacyjności termicznej przegród zewnętrznych – współczynnik przenikania ciepła U nie większy niż 0,15 W/(m2K) wymagają zastosowania warstwy izolacji o odpowiedniej grubości i parametrach. Ponieważ straty ciepła budynków określane są w Polsce zgodnie z PN dla obliczeniowych temperatur od –16°C do –24°C w zależności od warunków klimatycznych, często pojawia się problem doboru zbyt małego urządzenia. Niedowymiarowanie pompy ciepła skutkuje większymi kosztami eksploatacyjnymi i/lub niedogrzaniem budynku. Dobrą praktyką jest wspomaganie systemu za pomocą grzałki elektrycznej.

 

Powietrzna pompa ciepła Alezio evolution

 

Alezio evolution to pompa ciepła, która dzięki funkcji chłodzenia, zapewnia komfort cieplny przez cały rok. Zimą urządzenie efektywnie wytwarza ciepło na cele c.o. i c.w.u. przy temperaturze do -20oC, a latem chłodzi. Pompa dostępna jest w wersji ze zintegrowanym w obudowie 180-litrowym podgrzewaczem wody, a oprócz przygotowania c.w.u. ma także możliwość podgrzewania wody w basenie. Urządzenie jest ciche i proste w obsłudze, więc pracując dyskretnie natychmiast reaguje na bieżące potrzeby. Alezio to rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne – nie emituje szkodliwych substancji do atmosfery, zawiera czynnik chłodniczy R410A, a jej COP wynoszące 4,65 zapewnia oszczędność energii.  Urządzenie zostało także wyposażone w funkcję pracy nocnej oraz system Inverter, co pozwala na znaczną oszczędność energii.


 

Kontakt w sprawie produktów:

BDR Thermea Poland Sp. z o.o.
tel. 71 71 27 400
www: www.dedietrich.pl
www.dedietrich-kotly.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
IGLOO MultiTherma na Targach ENEX

IGLOO MultiTherma na Targach ENEX

W dniach 7-8 lutego 2024, na targach ENEX firma IGLOO zaprezentowała rewolucyjną pompę... ¬ więcej...
 
LG prezentuje nową energooszczędną pompę ciepła Therma V R290 Monobloc o minimalistycznym designie

LG prezentuje nową energooszczędną pompę ciepła Therma V R290 Monobloc o minimalistycznym designie

LG Electronics prezentuje nową pompę ciepła typu powietrze-woda - Therma V™ R290... ¬ więcej...
 
Panasonic zapewni ciepło nawet podczas mroźniej zimy

Panasonic zapewni ciepło nawet podczas mroźniej zimy

Rozwiązania Panasonic Heating & Cooling Solutions, dzięki zaangażowaniu firmy w... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet













Facebook