Czyste powietrze na halach produkcyjnych

Odkurzacz centralny - budowa, sposób działania, filtry, technologie

artykuł promocyjny


Odkurzacz centralny to pomocna instalacja przy sprzątaniu. Dzięki temu, że system jest centralny wszystkie czynności możemy robić szybciej i bardziej efektywnie. Jak to działa i wygląda w praktyce oraz co trzeba wiedzieć zanim zamontujemy taką jednostkę we własnym domu? Oto praktyczny poradnik.

 

Odkurzacz w ścianie - plusy i minusy

 

Odkurzacz centralny to jeden ze sposobów sprzątania. Zanieczyszczenia można zamiatać, wciągać za pomocą odkurzacza lub trwale się pozbywać z domu wykorzystując system centralnego odkurzania.
 

Szybsze i łatwiejsze sprzątanie to główna zaleta odkurzacza centralnego. Do tego to najskuteczniejszy sposób na pozbycie się kurzu i roztoczy z domu, a jak wiadomo to częsty problem w przypadku alergików. Budowa oraz przebieg instalacji pozwala na wyrzut wszystkich zanieczyszczeń poza budynek - całkowite wyeliminowanie cyrkulacji zużytego powietrza w pomieszczeniach. W tradycjnych odkurzaczach powietrze z filtra zawsze trafia z powrotem do pomieszczenia.

Z praktycznych względów warto zauważyć, że odkurzacz centralny jest wygodny - nie musimy przenosić ciężkiego urządzenia, za którym ciągną się przewody lub uderza o ściany i meble. W systemie centralnego odkurzania wszystko jest pod ręką, a podczas sprzątania domu posługujemy się tylko rurą ssącą.


Jednostka zewnętrzna, którą montuje się w pomieszczeniu gospodarczym/piwnicy jest względnie cicha, ale oddalenie jej od miejsc odkurzania powoduje, że system jest wyjątkowo komfortowy również pod kątem znikomej emisji hałasu.

System węży chowanych w ścianie Vroom ChameleonOdkurzacze centralne ECO MAX - wyższy poziom komfortuOdkurzacze centralne ECO MAX - wyższy poziom komfortu

fot.: Eco Max - odkurzacz centralny sprawdza się nie tylko w domu

Dla osób zainteresowanych instalacją centralnego odkurzacza często przeszkodą jest koszt. Pamiętając, że tradycyjny odkurzacz możemy kupić już za ok. 200 PLN, to tego typu instalacja wiąże się ze znacznie większym nakładem inwestycyjnym.


Przeczytaj koniecznie >> Jaki odkurzacz wybrać - centralny, tradycyjny czy robot sprzątający

 

Odkurzacz centralny - cena, elementy i instalacja

 

Każda instalacja składa się z wielu elementów, które są połączone i tworzą spójny system. W przypadku odkurzacza centralnego sercem układu jest jednostka centralna, czyli de facto odkurzacz. Do tego dochodzi rurociąg, który łączy ową jednostkę z gniazdami ssącymi umieszczonymi w różnych miejscach w domu. Aby instalacja działała potrzebne jest także połączenie elektryczne, czyli okablowanie. System można wzbogacić również o inne funkcjonalne elementy, jak na przykład szufelka automatyczna w kuchni. Ważne by odkurzacz centralny oraz całą instalację dobrać do naszych potrzeb i warunków mieszkalnych. Zobacz jakie są Akcesoria do centralnego odkurzacza

 


POLECAMY: Jednostki centralne odkurzaczy centralnych - zestawienie oferty

 

Kupujemy odkurzacz centralny - to musisz wiedzieć:

  • odległość od najdalszego gniazda do wyrzutni (długość instalacji)
  • powierzchnia mieszkalna (do sprzątania)
  • przybliżona (planowana) ilość gniazd ssących
  • sposób fitracji
  • moc urządzenia (jednostki centralnej) oraz moc ssąca (wyrażona w Airwattach) - mierzona względem najmniej korzystnie położonego gniazda (zwykle najbardziej oddalonego)


Kupując odkurzacz centralny, sprawdźmy co zawiera cena (jakie akcesoria są w zestawie).


Koszt instalacji odkurzacza centralnego

  • koszt zależy od: powierzchni domu, ilości gniazd, sposobu prowadzenia instalacji PVC oraz kosztu jednostki centralnej.
  • na koszt całościowy składają się: koszt jednostki centralnej (od 1000 PLN), koszt materiałów instalacyjnych (ok. 250 PLN za jeden punkt gniazad ssącego) oraz koszt robocizny.

 

Gdzie zamontować odkurzacz centralny

  • miejsce montażu jedostki centralnej ma istotne znaczenie i wpływa na późniejszą obsługę oraz wydajność systemu
  • zaleca się lokalizację w piwnicy, garażu, pomieszczeniu gospodarczym
  • w pomieszczeniach mieszkalnych można montować jednostki przeznaczone do montażu na ścianie (są mniejsze)
  • miejsce montażu powinno znajdować się w najniższej części domu - na strychu również można umieścić jednostkę centralną, ale będzie ona wymagała większej mocy aby wyciągnąć zanieczyszczenia *(opcja mniej opłacalna)
  • wybierajmy miejsca z łatwym dostępem do jednostki - przydtane przy późniejszej obsłudze

 

 

Odkurzacz centralny - jakie rury

 

Obecnie nnajczęściej wykorzystuje się rury plastikowe (PCW) o średnicy 50 mm. Instalację z rur rozprowadza się w ścianach oraz podłodze. Kiedyś były to rury metalowe, które podnosiły koszt instalacji. Najlepiej postawić na specjalne rury dedykowane do odkurzaczy centralnych - dostępne w punktach sprzedaży jednostek centralnych - o sztywnej konstrukcji, wzbogacone w składniki neutralizujące odpowiedzialne za neutralizację ładunków elektrostatycznych. Najczęściej oferowane są:
 

  • rury niebieskich o ściance grubości 2,2 mm - droższe
  • rury białe o ściance 1,2-1,5 mm - tańsze

 

WAŻNE - rury używane w instalacjach hydraulicznych będą rozwiązaniem zmniejszającym wydajność jednostki centralnej, a tym samym inwestując znaczne pieniądze w dobry odkurzacz nie warto oszczędzać na instalacji rurowej, który koszt nie jest już tak wygórowany.

Odkurzacz centralny w domu - instalacja, schemat

fot.: Przykładowy schemat instalacji oraz rozprowadzenia rur odkurzacz centralnego w piętrowym domu jednorodzinnym


Do łączenia poszczególnych elementów instalacji używa się specjalnych kształtek, które klei się specjalnym mocnym klejem. Zdarzają się również łączenia na wcisk bez użycia kleju, ale są mniej popularne.

 

Zobacz również >> Montaż odkurzacza centralnego - krok po kroku

 

 

System filtracji powietrza w odkurzaczach centralnych

 

To co często przekonuje nas do systemu centralnego odkurzania to fakt, że jest to rozwiązanie najlepsze dla alergików, bo skutecznie usuwa kurz i roztocza. Do tego potrzebne są jednka filtry. W odkurzaczach centralnych najczęściej stosuje się:

  • worek odwrócony - filtr samoczyszczący nazywany workiem odwróconym - powietrze, które dostaje się do jednostki centralnej podnosi filtr samoczyszczący, który zatrzymuje zanieczyszczenia.
  • cyklon - zassane powietrze wprowadzane jest w jednostce centralnej w ruch obrotowy, a siła odśrodkowa działająca na cząsteczki brudu sprawia, że opadają one na dno zbiornika.
  • worek jednorazowy - filtr workowy, który zatrzymuje zabrudzenia.
  • filtr wodny - powietrze zostaje przepuszczone przez zbiornik z wodą, która zatrzymuje zanieczyszczenia.
  • papierowy/poliestrowy wkład filtracyjny - powietrze z zanieczyszczeniami trafia na filtr papierowy/poliestrowy, który wychwytuje grubszą frakcję

 

UWAGA!

Wśród dostępnej technologii filtrowania dostępne jest także rozwiązanie bezobsługowe - każdy filtr wymaga bowiem naszej ingerencji w postaci wymiany lub czyszczenia. Centralny odkurzacz w takiej wersji podłączony jest do przewodu kanalizacji i opróżnia się automatycznie po zapełnieniu zbiornika.

 

Jak działa odkurzacz centralny

 

Jego obsługa jest prosta, komfortowa i szybka. Na czas odkurzania wystarczy podłączyć do gniazd ssących zamontowanych w ścianach rurę ssącą, którą po zakończeniu prac chowamy. Działanie odkurzacza centralnego jest analogiczne jak w zwykłym odkurzaczu domowym. Zasysa on powietrze i zanieczyszczenia. Zobacz konecznie >> Schemat instalacji centralnego odkurzania.

Jednostka centralna zamontowana zgodnie z powyższymi założeniami połączona jest za pomocą rur biegnących w ścianach lub posadzce z gniazdami ssawnymi umieszczonymi w wybranych punktach - wyglądem przypominają gniazda elektryczne.

Jak działa odkurzacz centralny

fot.: Karlik - seria gniazd ssących DECOvac do odkurzacza centralnego

Rurę do odkurzania należy umieścić w takim punkcie ssawnym (czasem już to powoduje uruchomienie instalacji) i wcisnąć odpowiedni przycisk by zacząć sprzątanie. Zanieczyszczenia z dużą mocą trafiają do rur, a następnie są wyrzucane do jednostki centralnej, w której dochodzi do filtracji. Zanieczyszczenia zbierane są w odpowiednim zbiorniku, a powietrze wydmuchiwane jest na zewnątrz budynku (w odkurzaczu tradycyjnym trafia powrotnie do pokoju).

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Karlik, Eco Max


Zobacz także
Jaki odkurzacz wybrać - centralny, tradycyjny czy robot sprzątający

Jaki odkurzacz wybrać - centralny, tradycyjny czy robot sprzątający

Sprzątanie to konieczność. Jedni to lubią, inni robią, bo muszą. Są systemy, dzięki... ¬ więcej...
 
Odkurzacz centralny DUOVAC z 25-letnią gwarancją!

Odkurzacz centralny DUOVAC z 25-letnią gwarancją!

Na Polskim rynku jest duży wybór odkurzaczy centralnych. Czym tak naprawdę należy... ¬ więcej...
 
HUSKY AUTOMATIC - seria odkurzaczy centralnych z automatycznym odpływem zanieczyszczeń do kanalizacji

HUSKY AUTOMATIC - seria odkurzaczy centralnych z automatycznym odpływem zanieczyszczeń do kanalizacji

Husky, światowy lider w systemach centralnego odkurzania prezentuje jednostki centralne... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook