Wiosenne czyszczenie systemu rynnowego

artykuł promocyjny


Duża ilość opadów, porywiste wiatry oraz mroźna zima to warunki, w których najczęściej dochodzi do uszkodzeń systemu rynnowego. W związku z tym wraz z nadejściem wiosny warto sprawdzić stan rynien na naszym dachu. Zgodnie z zasadą lepiej zapobiegać... - sprawnie działający system odprowadzenia wody z dachu zapewnia bezpieczeństwo dla całego domu.

 

Konserwacja i czyszczenie - wiosenne porządki

 

Konserwację i czyszczenie rynien zaleca się przeprowadzać regularnie, najlepiej na wiosnę oraz jesienią. Prace powinny skupić się przede wszystkim na wyszukaniu i zaślepieniu wszelkich rozszczelnień, które mogą być przyczyną późniejszych kosztownych awarii. Następnie możemy przeprowadzić naprawy powierzchni rynien - w zależności od naszych umiejętności oraz stopnia uszkodzeń możemy zdecydować się na samodzielną naprawę lub skorzystać z usług fachowca. To co z pewnością każdy może i powinien zrobić we własnym zakresie to czyszczenie z zalegających gałęzi, igliwia, suchych liści czy ptasiego pierza.

fot.: Gamrat - warto skontrolować stan techniczny rynien i rur spustowych po zimie, nawet jeśli wyglądają na nienaruszone

Mechaniczne usunięcie wszystkich zanieczyszczeń warto przeprowadzić przy użyciu miękkich narzędzi, które będą bezpieczne dla powłok na rynnach. Po tym zabiegu możemy przepłukać rynny i rury spustowe i tym samym sprawdzić drożność i szczelność całego systemu. Najczęściej do tego celu wybierany jest wąż ogrodowy lub myjka ciśnieniowa. Po sprawdzeniu mocowań oraz stanu rynien i rur spustowych możemy uznać nasze prace za zakończone. Jednak tylko regularne czyszczenie daje nam gwarancję, że system rynnowy będzie spełniał swoją funkcję ochronną. Montując siatki na rynnach uchronimy je przed zaleganiem większych zanieczyszczeń, jak np. liście. To dobra praktyka, zwłaszcza w przypadku posesji usytuowanych przy dużym skupisku drzew.

 

WAŻNE!

Woda, która nie znajdzie ujścia w rynnach i rurach spustowych może doprowadzić do zniszczenia i zabrudzenia elewacji, lub, co gorsze wedrzeć się pod okap dachu i zawilgocić drewnianą konstrukcję, co jest zjawiskiem bardzo niekorzystnym.

 

Może zainteresuje Cię również:

Przegląd orynnowania przed zimą

Przegląd orynnowania przed zimą

Sprawne działanie systemów montowanych w domu wymagają regularnych przeglądów. Tak też jest w przypadku układu rynien na naszym dachu. Kiedy najlepiej... ¬ więcej...Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Gamrat


Zobacz także
Prawidłowe projektowanie i montaż systemów rynnowych i podsufitek Gamrat

Prawidłowe projektowanie i montaż systemów rynnowych i podsufitek Gamrat

Pełne wykorzystanie zalet wynikających z zamontowania systemów rynnowych z tworzyw... ¬ więcej...
 
System rynnowy - kryteria doboru

System rynnowy - kryteria doboru

Prawidłowy dobór orynnowania pomoże uniknąć zalania elewacji wodą deszczową,... ¬ więcej...
 
Jakie rynny wybrać? Rynny PVC kontra STAL

Jakie rynny wybrać? Rynny PVC kontra STAL

Jaki system rynnowy wybrać? To pytanie, na które odpowiedzi w pewnym momencie... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook