gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

NTS Energy


Pompa ciepła i grzejniki - czy to ma sens

aktualizacja: 04-10-2021, 10:21 – artykuł promocyjny


Ekologiczne rozwiązania techniki grzewczej zyskują coraz większe zainteresownanie, również prywatnych inwestorów. Oszczędne i ekologiczne systemy stały się koniecznością w obliczu wyzwań związanych ze zmianą standardów budownictwa oraz wciąż rosnących kosztów konwencjonalnego ogrzewania. Na tym polu duże znaczenie zdobywają pompy ciepła. Są one ekonomiczne i praktycznie bezobsługowe, a do tego nie zanieczyszczają środowiska przyrodniczego. Jako aletrnatywa dla kotłów na olej, czy gaz sprawdzają się idealnie. Ale czy możemy je wykorzystać przy istniejącej instalacji z grzejnikami?
 

Pompa i grzejniki - czy to się opłaca

fot.: Co do zasady nie ma przeciwwskazań, aby pompa ciepła współpracowała z grzejnikami, lecz nie jest to rozwiązanie najkorzystniejsze

 

Pompy ciepła mogą być montowane w nowobudowanych obiektach oraz już tych istniejących, sprawdzą się niemal wszędzie. Jednak w przypadku instalacji po modernizacji warto pamiętać, że największe oszczędności i najbardziej wydajna praca powinny być głównym założeniem inwestora. Dlatego też wybór odpowiedniej instalacji wewnętrznej będzie tu odgrywał szalenie ważną rolę. Korzyści płynące z zastosowania pompy ciepła będą większe jeśli wykorzystamy ją do zasilania instalacji niskotemperaturowej, jak ogrzewnie podłogowe.

 

Nowoczesne niskotemperaturowe systemy grzewcze - współpraca z pompą ciepła

 

Niższa temperatura wody zasilającej instalację w przypadku podłogówki to znaczne oszczędności energii cieplnej produkowanej przez urządzenie grzewcze, a więc i możliwość zastosowania mniejszej mocy. W porównaniu z tradycyjnym systemem wysokotemperaturowym stosowanym przy ogrzewaniu grzejnikowym, oszczędności zaczynają się już na etapie montażu całego systemu.
 

Oszczędność  energii cieplnej niezbędnej do ogrzewania domu, niższe koszty eksploatacyjne - to najważniejsze cechy stawiane systemom grzewczym z pompą ciepła. Dlatego system grzewczy oparty o pompę ciepła najefektywniej pracuje z ogrzewaniem o niskiej temperaturze emisji i dużej powierzchni grzania. Pamiętając, że moc urządzenia nie jest wartością stałą, lecz zmienną - zależy od temperatury zarówno po stronie źródła górnego, czyli instalacji wewnętrznej, jak i po stronie źródła dolnego, którym może być grunt, woda  lub powietrze - najkorzystniejsze rozwiązanie to ogrzewanie płaszczyznowe, podłogowe lub ścienne. Im mniejsza różnica temperatury pomiędzy źródłem dolnym i górnym, tym większa będzie moc i efektywność urządzenia oraz mniejsze koszty eksploatacji. Zależność ta w prosty sposób obrazuje, że sprawność urządzenia jest wyższa, gdy temperatura zasilania wewnętrznej instalacji ogrzewania jest niższa. Optymalna dla systemu opartego o pompę ciepła jest więc niska temperatura wody zasilającej instalację grzewczą na poziomie 30–40°C.

 

Najlepsze rozwiązanie dla optymalnego ogrzewania

 

  • Tradycyjne wysokotemperaturowe instalacje grzewcze obliczane są na znacznie wyższe temperatury wody zasilającej, ok. 60 – 75°C
  • W zależności od modelu, urządzenia marki Sofath pozwalają na osiągnięcie temperatury zasilania na poziomie do 65°C, co pozwala na poprawne działanie z instalacją wyposażoną w grzejniki niskotemperaturowe. 
  • Podczas wymiany przestarzałego urządzenia grzewczego na nowoczesny i ekologiczny system oparty o pompę ciepła warto wziąć również pod uwagę wymianę instalacji wewnętrznej.
  • We współpracy z pompą ciepła najlepiej sprawdzi się ogrzewanie płaszczyznowe, podłogowe lub ścienne, a jeśli jego wykonanie byłoby zbyt kłopotliwe, np. przy modernizacji obiektu, warto tradycyjne grzejniki wymienić na niskotemperaturowe.

Pompa ciepła we współpracy z grzejnikami - analiza przypadku, opłacalność

 

Pozostawienie starych grzejników ściennych

 

Taki wariant można wziąć pod uwagę ewentualnie przy wymianie kotła na pompę ciepła, jednak trzeba się liczyć, że instalacja będzie znacznie mniej wydajna. W przypadku zasilania grzejników wodą o temperaturze mniejszej niż wymagana zaburzona zostanie pełna kompensacja strat ciepła w pomieszczeniach. Decydując się na rekompensatę związaną z obniżeniem temperatury zasilania można pokusić się o zwiększenie ich powierzchni. W praktyce jednak takie rozwiązanie traci sens. W niektórych przypadkach ich wielkość trzeba by było nawet potroić, co przy okazji jest mało estetyczne. I choć pompa ciepła może współpracować z grzejnikami tradycyjnymi, to jednak nie jest to rozwiązanie najbardziej korzystne i optymalne dla użytkownika.


 

Kontakt w sprawie produktów:

BDR Thermea Poland Sp. z o.o.
tel. 71 71 27 400
www: www.dedietrich.pl
www.dedietrich-kotly.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomości

Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomości

Z pewnością instalacja pompy ciepła ze sprężarką inwerterową to oszczędność... ¬ więcej...

 
Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzenia

Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzenia

Pompy ciepła powietrze-woda zyskują coraz większą popularność wśród indywidualnych... ¬ więcej...

 
Nowe funkcje w mobilnej aplikacji Systemu Kart Gwarancyjnych De Dietrich

Nowe funkcje w mobilnej aplikacji Systemu Kart Gwarancyjnych De Dietrich

Aplikacja System Kart Gwarancyjnych to narzędzie dla autoryzowanych instalatorów... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet