zwiń

systemy grzewcze pompy ciepłagorące tematy
tagi

partnerzy w dziale

GlenDimplex  

BuderusJunkers

Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

Akra
    Immergas

znajdź fachowca

Ogrzewanie podłogowe i grzejniki - systemy sterowania

aktualizacja: 19-10-2021, 05:38 – artykuł promocyjny


Współczesne systemy grzewcze muszą bazować na nowoczesnych technologiach przystosowanych do sterowania, które są w stanie zoptymalizować każdy układ. Automatyka to zatem podstawa prawidłodwego, oszczędnego i korzystnego pod każdym kątem użytkowania urządzeń odpowiedzialnych za produkcję i dystrybucję ciepła. 

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym z instalacją grzejnikową

fot.: TECH Sterowniki

W przypadku połączenie systemu grzejnikowego z podłogówką w jednej instalacji danego budynku, często musimy podołać dużemy wyzwaniu - jak sprawić by układ wysokotemperaturowy współistniał z niskotemperaturowym i przy tym możliwe było zachowanie komfortu cieplnego w domu?
 

Przeczytaj koniecznie >> Grzejniki i ogrzewanie podłogowe w jednej instalacji


 

Sterowanie grzejnikami i ogrzewaniem podłogowym - różne warianty

 

Właściwe funkcjonowanie obu systemów rodzi wiele problemów. Jak wiadomo często jest to najkorzystniejsze rozwiązanie dla wielu rodzin, dlatego tak często jest ono wybierane do polskich domów. Aby poradzić sobie z tym wyzwaniem musimy odpowiedzieć na jedno pytanie - które ogrzewanie będzie dominować?

  • Jeśli mamy dominację grzejników, to pętle grzewcze będące w mniejszości mogą być połączone z instalacją wysokotemperaturową z wykorzystaniem zaworów mieszających odpowiedzialnych za przygotowanie czynnika o odpowiednich parametrach. W przypadku odwrotnej sytuacji najbardziej racjonalne wyjście to zwiększenie powierzchni grzewczej grzejników, które zasilane niskotemperaturową wodą będą w stanie stworzyć optymalny mikroklimat. Pozostaje jeszcze wariant, kiedy to obie instalcje mają porównywalną powierzchnię. I wówczas najlepszym rozwiązaniem wydaje się być rozdzielenie układów grzewczych i wyposażenie ich w odpowiednią automatykę, która zadba o właściwe mieszanie czynnika roboczego (zachowane dwa parametry).

sterownik 90C

fot. esbe - sterownik 90C to kompletny regulator pogodowy zintegrowany z siłownikiem, przeznaczony do współpracy z zaworami mieszającymi

 

WAŻNE!

Zadana temperatura - idealna temperatura

Automatyka, nowoczesne systemy grzewcze i układy pobierające prąd - to wszystko generuje koszty. Zatem żeby mówić o oszczędnościach nie możemy rezygnować z poszczególnych elementów a zadbać o to by zbudować instalcję, która w późniejszym czasie (cały okres użytkowania) będzie działać ekonomicznie. Jak to zrobić? Trzeba pamiętać o prostej zależności -  1oC więcej to aż 6% droższe ogrzewanie - która pozwoli nam zrozumieć, dlaczego utrzymanie zadanej temepratury jest jedynym słusznym rozwiązaniem.


 

  • Za regulację pracą systemu grzewczego w domu odpowiedzialny jest układ sterujący, który każdy może dobrać indywidualnie do swoich potrzeb. Najczęściej wybierane są regulatory do kotłów, które odpowiadają za właściwą pracę i dystrybucję wytworzonego ciepła. Przeczytaj koniecznie >> Sterowniki do kotłów grzewczych - rodzaje, oferta producentów

 

  • W przypadku instalacji ogrzewania podłogowego zasilanego prądem używane są specjalnie dedykowane do tego systemy sterujące. Uniwersalny termostat elektroniczny LTD4 na szynę DIN do sterowania układami: ogrzewania elektrycznego, ochrony przed zamarzaniem, ochrony przeciwoblodzeniowej, chłodzenia itp. Termostat LTEnp-19 służący do sterowania elektrycznymi systemami grzejnymi, który może współpracować z wbudowanym czujnikiem powietrznym, z zewnętrznym czujnikiem podłogowym lub w układzie 2 czujników z wbudowanym powietrznym i limitującym podłogowym.

Sterowanie elektrycznym ogrzewaniem podłogowym Luxbud

fot.: Fenix


iBros - sterownik ogrzewania podłogowego

fot.: iBros - sterownik ogrzewania podłogowego może być wykorzystany do indywidualnej regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach

 


Efektywna praca układu podłogówka-grzejniki - systemy sterujące

 

Temperatura wody w przewodzie zasilającym i powrotnym to kluczowy parametr, na który musimy zwrócić uwagę wybirając układ podłogówka-grzejniki. Zasilanie obu systemów wodą o właściwej temperaturze wymaga zatem użycia układów mieszających.

Schemat instalacji podłogówka-grzejniki ze sterownikami

fot.: TECH Sterowniki - schemat instalacji z wykorzystaniem sterowników L-8

 

Dobierając system grzewczy do danego budynku zawsze warto skorzystać z rady doświadczonego fachowca, który rozważy nasz przypadek indywidualnie i dobierze rozwiązania dbające o efektywne ogrzewanie.

System sterowania ogrzewaniem podłogowym FERRO

 

fot.: System sterowania ogrzewaniem Ferro

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: TECH Sterowniki, iBros, esbe, Fenix, Ferro


Zobacz także
CB500 i CB500X - przewodowe listwy do sterowania ogrzewaniem podłogowym

CB500 i CB500X - przewodowe listwy do sterowania ogrzewaniem podłogowym

Sterowanie podłogówki pozwala na optymalne zarządzanie temperaturą we wnętrzach.... ¬ więcej...

 
Prosta rozwiązanie na instalację na 3 obiegi grzewcze

Prosta rozwiązanie na instalację na 3 obiegi grzewcze

Planujesz bardziej rozbudowaną instalację, w której musisz połączyć różne... ¬ więcej...

 
Rury KELLER PR-RT w nowej konstrukcji pięciowarstwowej 5W

Rury KELLER PR-RT w nowej konstrukcji pięciowarstwowej 5W

Grupa SBS nie ustaje w podwyższaniu jakości oferowanych produktów. Świadczy... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet