Uniwersal - urządzenia wentylacyjne


Komfovent DOMEKT R 300V - pierwsza na rynku centrala z wymiennikiem obrotowym oraz innowacyjną obudową z EPP

aktualizacja: 30-01-2018, 06:50 – artykuł promocyjny


EPP (ang. Expanded Polipropylene) to nowoczesna powłoka izolacyjna wykonana z polipropylenu spienionego. Stosuje się ją na przykład przy produkcji kasków motocyklowych czy narciarskich. Fakt ten jest dowodem, że EPP to materiał solidny i bardzo wytrzymały.
 

Komfovent DOMEKT R 300V - VentiaElementy wykonane z EPP powstają w specjalnych wtryskarkach, dzięki czemu ich kształt jest całkowicie dowolny i uzależniony od formy, którą stosuje producent. Daje to całkowitą dowolność przy wykorzystywaniu tego materiału. EPP w formie surowej dostarczany jest w formie granulek, które po rozgrzaniu stają się płynne, po czym wtłaczane są pod ciśnieniem do formy przyjmując dokładnie jej kształt.

Jeśli chodzi o rynek HVAC, EPP stosuje się przede wszystkim przy konstrukcji obudowy i izolacji między innymi central wentylacyjnych. Izolacja taka charakteryzuje się świetnymi parametrami izolacyjności (znacznie lepszymi od standardowego styropianu, wełny mineralnej, czy płyt typu sandwich) i doskonałymi właściwościami wytrzymałości konstrukcji. Dotychczas natomiast producenci wyposażali w izolację z EPP centrale z wymiennikiem przeciwprądowym – głównie ze względu na prostą konstrukcję formy do wtryskarki.

 

 

DOMEKT R 300V - innowacja na rynku HVAC

 

Komfovent, jako pierwszy producent central wentylacyjnych postanowił przełamać tabu i zaprojektował zupełnie nowe urządzenie – DOMEKT R 300V o wydajności 300 m3/h (przy sprężu 100Pa). Jest to pierwsza na rynku centrala z wymiennikiem obrotowym posiadająca izolację wykonaną z EPP. Dzięki temu urządzenie jest znacznie lżejsze i waży jedynie 25 kg – to z kolei znacząco ułatwia montaż centrali, skraca potrzebny czas, a w związku z tym obniża koszty, które inwestor ponosi za taką usługę.

Centrala wentylacyjna DOMEKT R 300V, w odróżnieniu od wielu innych urządzeń (z wymiennikiem przeciwprądowym) dodatkowo chroniona jest zewnętrzną warstwą blachy ze stali galwanizowanej malowanej proszkowo. Takie rozwiązanie chroni izolację z EPP przed przypadkowym uszkodzeniem mechanicznym, zwiększa wytrzymałość całej konstrukcji oraz znacznie podnosi estetykę wykonania urządzenia.

Doskonałe parametry izolacji umożliwiają montaż centrali nawet na nieogrzewanym poddaszu. Warto w tym miejscu nadmienić, iż sposób wykonania izolacji (wytłaczanie w formie) sprawia, że centrala wentylacyjna pozbawiona jest szkodliwego wpływu mostków termicznych – brak przerw w materiale izolacji powoduje, że mostki po prostu nie występują.

 

 

Inteligenta automatyka C6 Smart Home

 

Wyposażenie centrali wentylacyjnej DOMEKT R 300V w izolację z EPP nie jest jedynym innowacyjnym rozwiązaniem, którym kierowali się konstruktorzy. Urządzenie zostało wyposażone w najnowszą generację zintegrowanej automatyki – Komfovent C6 SMART HOME. W pełni zintegrowana z urządzeniem i okablowana fabrycznie zapewnia optymalną pracę centrali.

 

Komfovent DOMEKT R 300V

fot.: Panel C6.1 - Dotykowy, kolorowy ekran LED * Wskazanie parametrów pracy * Inteligentne i łatwe sterowanie * Pełna modyfikacja trybów pracy

 

Automatyka została zaprojektowana tak, aby była jak najbardziej przyjazna dla użytkownika końcowego. Do wyboru są dwa typy paneli sterowania – C6.1 oraz C6.2. Panel C6.1 wyposażony jest w kolorowy, dotykowy wyświetlacz LCD, jest bardzo przyjazny i prosty w użytkowaniu, a dodatkowo posiada zintegrowany higrometr i termometr, dzięki czemu w sposób ciągły można kontrolować mikroklimat w pomieszczeniu. Z kolei panel C6.2 jest prostym panelem dotykowym, w którym możliwe jest przełączanie poszczególnych trybów pracy, aktywacja harmonogramu pracy czy trybu zwiększonej oszczędności energii.

Bez względu na wybrany rodzaj panelu sterowania użytkownik ma do dyspozycji cztery standardowe tryby pracy. Każdy tryb daje możliwość nastawy ilości powietrza (niezależnie dla strumienia nawiewu i wywiewu), a także wymaganej temperatury nawiewu (w przypadku panelu C6.2 można to zrobić za pośrednictwem komputera). To sprawia, że sterowanie urządzeniem jest bardzo elastyczne i w łatwy sposób ustawienia można dostosować je do konkretnych wymagań w danym obiekcie.

Komfovent DOMEKT R 300V - Ventia
Komfovent DOMEKT R 300V - Ventia

Cztery podstawowe tryby pracy • Możliwość dostosowania ilości powietrza •
Ustawienie temperatury niezależnie dla każdego trybu

 

Ponadto standardową opcją jest kontrola stałego wydatku powietrza (CAV). Dzięki temu centrala DOMEKT R 300V zwiększy prędkość obrotową wentylatorów, gdy filtry staną się coraz bardziej zabrudzone, a użytkownik ma gwarancję, iż zawsze otrzymuje wymaganą przez siebie ilość powietrza.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż centrala jest zaprogramowana już w fabryce, więc na etapie uruchomienia wystarczy włączyć urządzenie, bez konieczności dokonywania szczegółowego programowania sterownika. Do dyspozycji Inwestora jest także jeden z czterech harmonogramów tygodniowych dostosowanych do typowego planu pracy. Oczywiście każdy z nich można dostosować do własnych potrzeb. 

 

 

Zdalne sterowanie

 

Automatyka C6 została wyposażona w zintegrowany moduł sieciowy, który umożliwia zdalne sterowanie urządzeniem (m.in. przez sieć WiFi) , poprzez przeglądarkę internetową, czy aplikację na smartfon lub tablet z systemem Android lub iOS. Znacząco zwiększa się tym samym funkcjonalność centrali wentylacyjnej (zarówno dla użytkownika, jak i serwisanta), a sam użytkownik nie jest ograniczony do jednego typu sterowania.

 

C6 Smart Home zdalne sterowanie

C6 SMART HOME
Wbudowany web serwer * Mobilna aplikacja Komfovent Home * Zarządzanie przez przeglądarkę
WWW lub smartfon /tablet
 

Ponadto centralę można podłączyć do systemu inteligentnego sterowania mieszkaniem. Standardowymi protokołami komunikacyjnymi są Modbus oraz BacNET. Pozwala to na stworzenie dowolnej aplikacji, spójnej z pozostałymi elementami podłączonymi do systemu.

Warto nadmienić, że powyższe funkcje są standardowym rozwiązaniem, nie ma konieczności dokładania dodatkowych modułów, czy zamawiania specjalnych elementów. Automatyka, w którą wyposażona jest centrala DOMEKT R 300V jest zgodna z ideą PLUG&PLAY, więc montaż urządzenia ogranicza się właściwie do podłączenia zasilania.

 

 

Wysoka oszczędność energii - wymiennik obrotowy to nie wszystko

 

Centrala wentylacyjna Komfovent DOMEKT R 300V wyposażona jest w obrotowy wymiennik odzysku ciepła, który charakteryzuje się wysoką całoroczną sprawnością odzysku ciepła (ok. 85%). Wymiennik taki nie przemarza, nie ma więc konieczności stosowania nagrzewnicy wstępnej. Ponadto wymiennik odzyskuje również część wilgoci zawartej w powietrzu wyciąganym, dzięki czemu mikroklimat, jaki tworzy rekuperator, jest bardziej przyjazny użytkownikowi.

Aby poprawić oszczędność energii, ale także polepszyć komfort użytkownika, centrala DOMEKT R 300V może współpracować z dwoma czujnikami jakości powietrza (domyślnie dedykowane są czujniki CO2 oraz wilgotności względnej). W ten sposób wydajność urządzenia zmienia się w czasie. Przykładowo, jeśli w mieszkaniu przebywa jedna osoba, przepływ powietrza jest niewielki. Kiedy jednak pojawią się goście i wzrośnie poziom CO2, spowoduje to, że centrala wentylacyjna zwiększy swoją wydajność automatycznie. Zastosowanie tej funkcji sprawia, że urządzenie ma lepszą klasę energetyczną – A+.

Z kolei, dzięki zastosowaniu czujników temperatury na każdym króćcu (rozwiązanie standardowe), rekuperator ma możliwość odzyskiwania chłodu. W sytuacji, gdy temperatura zewnętrzna w ciepłe dni jest wyższa, niż temperatura powietrza w pomieszczeniach (ważne przy pomieszczeniach z klimatyzacją!), wymiennik obrotowy nadal będzie się obracał, obniżając tym samym temperaturę nawiewu. 

 

Komfovent DOMEKT R 300V - Ventia

Wskazania zużycia energii * Ilość odzyskanej energii * Pobór mocy
* Sprawności temepraturowej wymiennika

 

Możliwa jest także praca w trybie free-cooling, gdy temperatura zewnętrzna jest korzystniejsza, a odzysk ciepła lub chłodu nie jest wymagany. Wówczas bęben wymiennika obrotowego zostaje zatrzymany, a centrala nawiewa powietrze o temperaturze zewnętrznej.

Z perspektywy użytkownika końcowego istotne wydaje się również zastosowanie liczników zużycia energii. Dzięki temu, ilość zużytej energii jest zawsze pod kontrolą. Centrala wentylacyjna DOMEKT R 300V przedstawia wartości zużycia energii przez całe urządzenie, oraz osobno przez wtórną nagrzewnicę elektryczną, która sterowana jest płynnie i zawsze jest zintegrowana z urządzeniem.  
 

Kontakt w sprawie produktów:

Ventia Sp. z o.o.
tel. (+48 22) 841 11 65
www: www.ventia.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Rekuperatory TOP VENT - postaw na świeże powietrze dla Twojej rodziny!

Rekuperatory TOP VENT - postaw na świeże powietrze dla Twojej rodziny!

Jednym z systemów, który znacznie obniża zużycie energii i jednocześnie... ¬ więcej...

 
Styczniowa PREMIERA Lindab

Styczniowa PREMIERA Lindab

Firma Lindab, w ramach cyklicznego projektu o nazwie „Premiery Lindab 2021”,... ¬ więcej...

 
Rekuperacja - konieczna zmiana w Twoim domu

Rekuperacja - konieczna zmiana w Twoim domu

Od stycznia 2021 r. budynki mieszkalne i zamieszkania zbiorowego czeka kolejna zmiana... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Uniwersal     Metalplast    Wienkra GlenDimplex    Ventec      Lindab Free Polska Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech  Iglotech  Iglotech Neovent Klimor   Klima-Therm      Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet