
- (R)ewolucja w elektrycznym ogrzewaniu pomieszczeń
- Wysokotemperaturowe pompy ciepła do grzejników
-
Kominy SLIM EKO do kotłów 5 klasy na paliwo stałe
-
Kocioł elektryczny do współpracy z fotowoltaiką
- Jak podłączyć ogrzewanie podłogowe z grzejnikiem?
- Elementy komina - z czego składa się przyłącze?
- ELIMINATOR PC407 Ferpro do czyszczenia instalacji
- Grzejnik kanałowy - rodzaje, montaż, ceny
- Porównanie elektrycznych źródeł ciepła
- Jak wybrać najlepszy sposób na ciepłą wodę?
- Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła?
- Dlaczego warto stosować w kotłowni grupy pompowe?
- Ciepła woda w kranie tanio i niemal od razu

- Dotacja Moje Ciepło - zmiany w 2023 roku
-
Mój prąd 5.0 - jak otrzymać dofinansowanie?
-
Montaż paneli fotowoltaicznych na balkonie w bloku
-
Magazyn energii - koszt, opłacalność
-
Jak obliczyć wielkość instalacji fotowoltaicznej
-
Ogrzewanie współpracujące z instalacją fotowoltaiczną
-
Instalacja fotowoltaiczna w domu - koszty, zyski, dofinansowanie
-
Żywotność paneli fotowoltaicznych
-
Panele fotowoltaiczne - zestawienie oferty producentów


Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła
artykuł promocyjny
Gruntowa pompa ciepła to nowoczesne i ekologiczne urządzenie grzewcze, które stanowi najwydajniejszy sposób ogrzewania domu oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Za wyborem tego systemu grzewczego przemawiają ponadto niskie koszty oraz niebywały komfort użytkowania. Rozwiązanie to właściwie nie ma słabych stron.
Gruntowa pompa ciepła Galmet Maxima - korzyści z zastosowania, koszty użytkowania
Maxima to najefektywniejsza na polskim rynku pompa ziemna do ogrzewania domu i wody użytkowej. Gwarantuje maksymalny komfort użytkowania i wysoką wydajność przez cały rok. Maxima, wykorzystując energię odnawialną zgromadzoną w gruncie (OZE), zapewnia kompleksową obsługę budynku - dostarcza 100% ciepła niezbędnego do ogrzania domu i wody użytkowej, a także, gdy zajdzie taka potrzeba, podgrzeje wodę do basenu. Pompa ta pracuje w systemie monowalentnym. Maxima doskonale współpracuje z systemami niskotemperaturowymi - ogrzewaniem podłogowym oraz ściennym. Pozwala w ten sposób obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o około 2°C , sprawiając, że odczuwamy komfort cieplny już przy 20, a nie przy 22°C, jak to się dzieje przy ogrzewaniu grzejnikowym.
Praca Maximy odbywa się w systemie ziemia – woda, zapewniając najwyższe parametry pracy niezależnie od pory roku. Maxima może pracować samodzielnie lub pełnić rolę najważniejszego elementu Hybrydowego Systemu Grzewczego (HSG).
Skonstruowana przez firmę Galmet gruntowa pompa ciepła Maxima zdobyła wiele nagród i wyróżnień. Jako pierwsza produkowana w Polsce gruntowa pompa ciepła została wyróżniona najwyższym europejskim odznaczeniem - Europejskim Znakiem Jakości EHPA-Q, przyznawanym przez Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła. Znak ten stanowi potwierdzenie najwyższej jakości, wydajności, oszczędności i trwałości, a także błyskawicznej dostępności serwisu i części zamiennych bezpośrednio od producenta.
Jak wybrać idealną pompę ciepła?
Firma Galmet dysponuje Krajowym Centrum Doradztwa Techniki Grzewczej, które służy fachową poradą na każdym etapie inwestycji, począwszy od planowania i projektowania po realizację. Doradca Galmet ds. dofinansowań na bieżąco monitoruje dostępne programy dofinansowania zakupu nowoczesnych ekologicznych urządzeń grzewczych oraz modernizacji istniejącej instalacji funkcjonujące w poszczególnych regionach i miastach, dzięki czemu może udzielić klientom informacji dotyczącej gdzie i jakiej wysokości dotację może otrzymać. Doradcy firmy Galmet świadczą także usługi w zakresie doboru urządzeń optymalnych do każdej inwestycji, dokonują kalkulacji oszczędności, a także dokładnie określają korzyści wynikających z wyboru produktów Galmet. A zatem przedstawiając doradcy Galmet najważniejsze parametry swojego domu, zawsze otrzymamy konkretne, najlepsze dostępne rozwiązanie.
Najważniejszymi parametrami, które należy wziąć pod uwagę podczas doboru pompy ciepła są:
- powierzchnia ogrzewanych pomieszczeń
- zapotrzebowanie na c.w.u.
- rodzaj ogrzewania
- zapotrzebowanie cieplne budynku
Najistotniejszy jest ten ostatni, czyli zapotrzebowanie budynku na ciepło.
Jak określić zapotrzebowanie cieplne budynku?
Julia Sobaszek - Krajowy Doradca ds. Pomp Ciepła Galmet udzieli odpowiedzi na to pytanie. "Zapotrzebowanie cieplne budynku zależy przede wszystkim od stopnia izolacyjności budynku, zastosowanych technologii budowy oraz strefy klimatycznej. Przypomnę, że w Polsce wyróżniamy 5 stref klimatycznych. Zapotrzebowanie cieplne budynku uwzględnia: straty przez przegrody przezroczyste i nieprzezroczyste, dach oraz do gruntu, a także straty wentylacyjne. Każdy projekt nowego domu posiada dokładne wyliczenie zapotrzebowania cieplnego. W starszych budynkach natomiast, warto wykonać audyt energetyczny. Obliczenia wykonuje się zgodnie z normą PN-EN 12831. Można też zastosować szacunkowe wartości jednostkowego zapotrzebowania, które zależą m.in. od rodzaju budynku, roku budowy, ale nie będą one tak precyzyjne, jak wyliczenia zgodne z normą.
W przybliżeniu możemy przyjąć, że szacunkowe zapotrzebowanie cieplne wynosi w przypadku budynku:
- starego nieocieplonego: >100 W/m2
- starego ocieplonego: 60-80 W/ m2
- nowego, standardowo wykończonego: 30-50 W/ m2
- energooszczędnego: 25-40 W/ m2
- pasywnego: 10 W/ m2
W zależności od liczby mieszkańców, należy przyjąć dodatek mocy na c.w.u. (dodatkowe zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania c.w.u.) w wysokości np. 0,25 kW na osobę przy standardowym zużyciu. Poniżej przedstawiam konkretny przykład optymalnego doboru pompy ciepła Maxima i zbiornika na potrzeby wybranego projektu nowego domu.
Zgodnie z projektem, parametry, które bierzemy pod uwagę to:
- Powierzchnia ogrzewanych pomieszczeń: 120 m2
- Zapotrzebowanie cieplne budynku – wartość z projektu lub audytu zgodnie z normą PN-EN 12831: 6 kW
- Liczba mieszkańców: 4
- Zapotrzebowanie dobowe na ciepłą wodę: 200 l
- Instalacja ogrzewania podłogowego: 100% - bez dodatkowej regulacji
- Maksymalna projektowa temperatura zasilania: 35°C
- Maksymalna projektowa temperatura powrotu: 30°C
- Lokalizacja: strefa klimatyczna II
- Temperatura zadana pomieszczeń: 20°C
- Temperatura c.w.u.: 50°C
- Cena energii elektrycznej: 0,6 zł /kWh
Dla powyższej instalacji najodpowiedniejsza będzie następująca konfiguracja:
- Maxima 7 GT – gruntowa pompa ciepła w klasie energetycznej A++, mocy grzewczej 7,25 kW i COP na poziomie 4,32 (przy B0W35, zgodnie z normą EN 14511).
- SGW(S) Maxi 250 – ekonomiczny wymiennik c.w.u. o pojemności nominalnej 250 l dedykowany do pomp ciepła.
W powyższym systemie dolne źródło ciepła, z którego pobierane jest ciepło do instalacji stanowi grunt. W zależności od wielkości działki, jakości gruntu i preferencji właściciela zaleca się wykonanie 2 odwiertów pionowych o długości 70 m każdy lub kolektora poziomego o powierzchni 280 m2.
Łączna powierzchnia kolektorów poziomych lub długość pionowych (odwiertów) zależy od mocy chłodniczej oraz uzysku ciepła z dolnego źródła (jednostkowego poboru ciepła z gruntu). Średni uzysk to ok. 40 W/m w przypadku odwiertów pionowych i ok. 20 W/m2 przy kolektorach poziomych. Uzysk ten rośnie wraz ze wzrostem gęstości i wilgotności gruntu.
Dla pompy ciepła Maxima 7 GT zalecane są zatem odwierty o łącznej długości ok. 140 m, wykonane w 2 obiegach (2 x 70 m) lub kolektory poziome o powierzchni ok. 280 m2."
Ile możemy zaoszczędzić, dzięki zastosowaniu pompy ciepła Maxima?
Poniższa analiza dotyczy opisanej powyżej instalacji.
Tabela 1. Łączne zapotrzebowanie ciepła c.o. i c.w.u. przy zastosowaniu pompy ciepła
Aby wygenerować niezbędną ilość energii cieplnej (sumaryczne zapotrzebowanie cieplne powyżej- 12 256 kWh), pompa ciepła pobierze następującą ilość energii elektrycznej:
- Do ogrzania budynku: 1766 kWh/rok
- Do przygotowania c.w.u.: 1120 kWh/rok
- Roczne koszty energii elektrycznej wynoszą zatem jedynie: 1 731,60 zł brutto
- Czas pracy pompy ciepła dla ogrzewania budynku to 1194 h/rok; zaś czas przygotowania ciepłej wody to 465 h/rok.
Tabela 2. Porównanie kosztów ogrzewania dla różnych źródeł:
Porównanie wyraźnie wskazuje, że ogrzewanie domu pompą ciepła Maxima (c.o. i c.w.u.) jest zdecydowanie najtańsze. Ze względu na sposób obsługi i zasilania tego urządzenia jest to również rozwiązanie najbardziej komfortowe, w pełni ekologiczne i zapewniające największą czystość w domu.
W przypadku zapytań o dobór pompy ciepła, korzyści z jej użytkowania i potencjalne oszczędności prosimy o kontakt:
mgr inż. Julia Sobaszek
Krajowy Doradca ds. Pomp Ciepła
kom. +48 784 941 146
j.sobaszek@galmet.com.pl
|

![]() | Wymiana czynnika w pompie ciepłaPompy ciepła zyskały sobie w ostatnim czasie niemałą popularność. Jedną z wielu... ¬ więcej... |
![]() | Mój Prąd 5.0 i marka Daikin w ofercie E.ON Foton - oszczędzaj na rachunkach za energię z modelami pomp ciepła objętymi programem dofinansowania Mój Prąd 5.022.04 to data szczególna, w tym dniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi,... ¬ więcej... |
![]() | Z tymi pompami ciepła zaoszczędzisz nawet 20% energiiWłaściciele nowych bądź modernizowanych domów, którzy chcą zastosować... ¬ więcej... |

![]() KAISAI EUROPE |
![]() Grzejniki kanałowe VERANO |
![]() Systemy z tworzyw sztucznych SBS |
![]() AG Grzejniki Design |
![]() Pompy ciepła Solsum |