gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

System DGP, czy płaszcz wodny - jaki kominek wybrać

aktualizacja: 18-01-2021, 11:52 – artykuł promocyjny


Decydując się na kominek w domu, należy określić kilka ważnych elementów. Przede wszystkim, czy będzie to jedyne źródło ciepła w domu, czy tylko uzupełniający element używany od czasu do czasu. Druga ważna decyzja to określenie sposobu rozprzestrzeniania się ciepła w budynku. Mamy do wyboru dwa typu instalacji - system gorącego powietrza oraz płaszcz wodny. Który z nich wybrać i jakie są wady i zalety obu systemów?

fot.: Schiedel

Aby kominek mógł nagrzać cały dom musi posiadać system rozprowadzenia ciepła. Kominek bez takiej instalacji jest w stanie jedynie dostarczyć nam ciepło w miejscu montażu i może pełnić funkcję głównie estetyczną.

 

Instalacja do rozprowadzania ciepła z kominka

 

  • System DGP

Wymaga on rozprowadzenia przewodów, przez które ogrzane powietrze będzie rozprzestrzeniać się po całym domu. Zazwyczaj mają one 125 mm średnicy i tworzą dość rozległy układ obejmujący wszystkie pomieszczenia. Dlatego też tego typu instalację należy przewidzieć już na etapie budowania domu. W innym przypadku decydując się na DGP musimy liczyć się z generalnym remontem całego domu.

DGP - schemat instalacji

fot.: Prodmax - system DGP składa się z kanałów i kształtek

System dystrybucji gorącego powietrza to także większy ruch mas powietrza w domu, a w związku z tym problem kurzu, pyłu będzie narastał. Instalacja bazująca na kanałach rozprowadzających ciepło po domu to rozwiązanie mało korzystne dla alergików, mimo że istnieje możliwość stosowania filtrów wyłapujących cząstki alergizujące. Wiąże się to jednak ze znacznym obniżeniem wydajności grzewczej kominka, który i tak w wersji DGP nie zapewnia jednakowego komfortu cieplnego w całym domu. Największą zaletą takiej instalacji jest niezależność w przypadku braku prądu. Jest to zatem rozwiązanie mniej awaryjne niż model z płaszczem wodnym.

System DGP, czy płaszcz wodny - jaki kominek wybrać

fot.: Przykład zastosowania DGP przy kominku

 

  • Kominek z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym pozwala na komfortowe ogrzewanie całego domu. Do tego daje możliwość przygotowania ciepłej wody użytkowej. Instalacja z buforem ciepła będzie wygodną inwestycją. To rozwiązanie ma również jeszcze jedną wielką zaletę - umożliwia ogrzewanie domu, nawet gdy ogień już wygaśnie, a także magazynuje nadmiar ciepła. Kominek z płaszczem wodnym sprawdzi się także w połączeniu z instalacją solarną, czy pompą ciepła. 


 

W kominku z płaszczem wodnym trzeba pilnować by nie doszło do zagotowania wody. Może się to stać, gdy będzie przerwa w dostawie prądu. Aby temu zapobiec instalacja powinna być wyposażona w system zasilania awaryjnego >> Zasilanie awaryjne instalacji

 

Kominek w domu - na co zwrócić uwagę

 

W obu przypadkach konieczne jest ustalenie sposobu dostarczania powietrza do spalania do kominka - z pomieszczenia, czy przewodem z zewnątrz budynku. Więcej znajdziesz >> tu

Mniej dymu i łatwiejsze rozpalanie - wentylator DraftboosterCiąg kominowy - wentylator do komina

fot.: Almeva - wentylator kominowy Draftbooster wspomagający rozpalanie w kominku opalanym drewnem

Dla lepszej pracy kominka można zastosować dodatkowo automatykę sterującą. Tego typu urządzenia pozwalają efektywnie zarządzać pracą instalacji, co niesie ze sobą oszczędności.

 

Kolejna ważna kwestia to obudowa kominka. Z pewnością pomysłów na wykończenie jest wiele, warto jednak postawić na elementy budujące spójność z dominującą stylistyką w domu. Sprawdź propozycje na >> Aranżacje salonu z kominkiem

 

 

Sprawdź także:
 Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Prodmax, Almeva, Schiedel


Zobacz także
Piec kominkowy SIRIUS

Piec kominkowy SIRIUS

Piec kominkowy SIRIUS dedykowany jest do domów już istniejących, do nowego... ¬ więcej...

 
Rozwój innowacyjnych technologii w aspekcie kominków

Rozwój innowacyjnych technologii w aspekcie kominków

Współczesne budownictwo stawia surowe wymagania dotyczące elementów... ¬ więcej...

 
System pieców kominkowych SIRIUS marki Schiedel

System pieców kominkowych SIRIUS marki Schiedel

Kominek to idealny sposób na ogrzanie wnętrz. Salon wypełniony ciepłem palonego... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet