gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

nVentHewalex 

 

PawbolFENIX

znajdź fachowca

Ranking głowic odgromowych ESE w Polsce

aktualizacja: 12-01-2018, 12:32 – artykuł promocyjny


Od ok. 2000 roku w Polsce pojawiły się systemy odgromowe z wczesną emisją streamera i pomimo różnych opinii i emocji, jakie wywołują do tej pory, dość mocno zadomowiły się na Polskim rynku. Powstała spora grupa projektantów, którzy akceptują i wykorzystują informacje o poszczególnych głowicach do swoich projektów. Są też i firmy instalacyjne, które oferują klientom aktywne głowice odgromowe do kompleksowej ochrony, zamiennie do tradycyjnej instalacji odgromowej.

     

Takie rozwiązanie techniczne, pomimo wykorzystywania tej technologii na całym świecie we wszystkich rodzajach gospodarki, ma swoich przeciwników. Czy zasłużenie, to trudno jednoznacznie ocenić, ale na pewno warto zwrócić uwagę na wiele czynników, które mają wpływ na taką opinię.
 

Skuteczność zadziałania układów aktywnych na głowicy ESE, to przede wszystkim jej konstrukcja i wyposażenie. Może być nowoczesna w oparciu o najnowsze rozwiązania takie jak „arc discharge” jak i te, które są nie zrozumiałe z technicznego punktu widzenia np. Akcelerator SE i były powodem problemów samego producenta.
 

Ilość ostrzy aktywnych to sprawność głowicy w każdym wypadku. Im więcej tym lepiej z uwagi na możliwość Prevectron S60niesprawności któregoś z ostrzy. W przypadku głowic z jednym ostrzem aktywnym „rozwiązanie tradycyjne” bardzo ważne jest, aby taka głowica miała możliwość testowania swojej sprawności, przynajmniej raz do roku.
Głowice aktywne zmniejszają koszty wykonania i eksploatacji instalacji odgromowej. Jest to „ból głowy” dla producentów osprzętu odgromowego, którzy są zmuszeni różnymi środkami dyskredytować takie rozwiązanie.
Pełna akceptacja zastosowania rozwiązań aktywnej ochrony odgromowej, zmusiłaby wielu przedsiębiorców do zamknięcia swoich fabryk. W związku z powyższym, Ty sam drogi czytelniku musisz określić, czy wolisz tradycyjną instalację z drutów czy chcesz mieć taką nowoczesną instalację na swoim obiekcie i zostać jej użytkownikiem.
 

fot.: Głowica Prevectron S60


Rosnące zainteresowanie systemami ochrony odgromowej ESE (early streamer emission), czyli tzw. „głowicami aktywnymi”, przyczyniło się do sporządzenia tabeli porównawczej oferowanych rozwiązań na terenie Polski.

 

Każda z zebranych do weryfikacji głowic ESE jest lub jeszcze w zeszłym roku była sprzedawana na terenie Polski. Analizowano tylko te systemy, które są produkowane w UE i zgodnie z NFC 17-102.

cena najtańszego produktu w ofercie każdego producenta:
* - do 2 500 zł / netto
** - od 2 501 zł do 3 999 / netto
*** - od 4 000 zł do 6 000/ netto
B/D - brak danych o sprzedaży bezpośredniej

ese top: ·--* - ostrze bądź ostrza aktywne są chronione przed bezpośrednim uderzeniem pioruna
+* - ostrze bądź ostrza aktywne są najwyżej wystawionym elementem na działanie pioruna

 

  • elektronika: Głowice ESE mogą być wyposażone w elektroniczne układy inicjujące, bądź posiadać inne rozwiązanie techniczne. Układy elektryczno-elektroniczne to najpewniejsze i najczęściej stosowane rozwiązanie. Należy jednak uwzględnić element ochrony ESE, który eliminuje możliwość uszkodzenia układu elektrycznego ESE przez przepływający prąd piorunowy.
  • ochrona ESE: Większość producentów stosuje rozwiązanie, które wymusza wystawienie ostrzy/ostrza aktywnego na bezpośrednie działanie pioruna. Zwiększa to prawdopodobieństwo uszkodzenia układu wzbudzającego głowicy. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest konstrukcja, która od góry chroni ostrza aktywne częścią/elementem konstrukcyjnym, bezpośrednio galwanicznie połączonym z uziemieniem piorunochronu. Bardzo wyraźnie widać to w przypadku konstrukcji głowic oznaczonych na (+).
  • gwarancja: Bardzo duże znaczenie ma gwarancja udzielana przez producenta. Dla głowic Paraton@ir możliwa jest opcja gwarancji „Bez Ograniczeń”. Należy jednak spełnić pewne warunki techniczne takiej instalacji. W przypadku głowic * SE Franklin France, francuski producent nie prowadzi już żadnej kampanii informacyjnej i oficjalnej sprzedaży. Informacja została zamieszczona w oparciu o gwarancję dostarczaną wraz z piorunochronem przez polskiego dystrybutora z roku 2004. Natomiast System 1000 w swoich ulotkach nigdzie nie zawiera informacji o udzielanej gwarancji.
  • arc discharge: Jest to proces inicjowania ESE (wczesnej emisji streamera) na głowicy aktywnej poprzez tworzenie się „łuku elektrycznego”. Pierwsze głowice inicjowały ESE poprzez zwiększenie potencjału na ostrzu aktywnym w stosunku do potencjału otaczającego go pola elektrycznego. Najnowsze rozwiązania techniczne inicjują ESE poprzez powstawanie łuku elektrycznego (wyładowanie wstępne) pomiędzy ostrzem aktywnym a uziemioną konstrukcją głowicy. Jest to najbardziej zaawansowane rozwiązanie techniczne.
  • min/max ilość ostrzy aktywnych na 1 głowicy: Sprawność głowicy to ostrza aktywne. Im więcej tym lepiej. Bezapelacyjnie wygrywa PDC Ingesco, dalej Prevectron a za nimi produkty LPS France. Pozostałe głowice mają już tylko standardowe rozwiązanie pierwowzoru.
  • Grupa TEST: To możliwość testowania sprawności danego urządzenia na różne sposoby.
  • Test radio odnosi się do możliwości testowania głowicy zdalnie przez moduł radiowy;
  • Test standard to możliwość sprawdzania głowic poprzez dedykowane mierniki przewodowe;
  • Test net/app to wyjątkowa możliwość kontroli głowicy Paraton@ir. Można ją monitorować na dwa sposoby, zarówno lokalnie poprzez dedykowaną aplikację na Androida, wyposażoną w moduł USB Dongl@ir, jak też przez internet w dedykowanym serwisie na stronie LPS France. Służy do tego urządzenie Rout@ir, który łączy się z modułem Contact@ir zainstalowanym na urządzeniu Alert@irXT . Moduł Contact@ir można też zainstalować na liczniku Compt@ir lub na głowicy Paraton@ir w odległości max. 100 metrów między urządzeniem a modułem.

                 

fot.: Głowice (od lewej) CPT Nimbus, PDC Ingesco, Ingesco PDC AIR, Helita Pulsar, Paraton Air

 

PODRÓBKI

 

W chwili obecnej głowice odgromowe ESE są tak samo narażone na podrabianie jak każdy inny produkt. Należy się ich wystrzegać i przed zakupem pamiętać o następujących elementach.
Gwarancja producenta - musi być zawsze i powinniśmy ją otrzymać wraz innymi dokumentami dotyczącymi instalacji (metryka + protokół z pomiaru uziemienia).


Certyfikat z badań – obowiązkowo musi być z oznaczeniem wg NFC 17-102. Jest to dedykowana norma dla tego typu urządzeń.


W tabeli przedstawione zostały elementy, które z oferowanych produktów można zakupić na azjatyckich portalach handlowych. I należałoby ich unikać. Każdy szanowany producent ma swojego przedstawiciela na każdym kontynencie i w kraju gdzie jest oferowany. Może się też zdarzyć, że sam dystrybutor ściąga z Chin wielokrotnie tańsze odpowiedniki, oferując je po cenach niższych niż sam producent. Proszę na to zwrócić uwagę.

 

Innowacyjność

 

W tym zakresie rozpatrywane są wszystkie możliwości i zastosowana technologia. Rozpatrywać pod tym względem można tylko cztery miejsca. Na IV miejscu PDC INGESCO za rozwiązanie wieloostrzy aktywnych i ich ilość oraz SCHIRTEC za konstrukcję z Akceleratorem. ELLIPS wg nas to miejsce III za technologię „arc discharge”. Na II miejscu Prevectron 3 z dodatkowo modułową konstrukcją głowicy. Na I miejscu za „arc discharge” oraz innowacyjną możliwość monitorowania przez internet i aplikację na smartfona, bezapelacyjnie Paraton@ir od LPS France.

 

Podsumowanie

 

Mając na uwadze wszystkie możliwości które opisaliśmy to bezapelacyjnie na nr 1 oceniamy Paraton@ir z całym zestawem dodatkowych elementów serii „@IR”. Możliwość kontroli bezprzewodowej i przez internet to wyjątkowe możliwości tego systemu ochrony odgromowej i należy wspomnieć o nieograniczonej gwarancji – nikt z pozostałych nie ma takiej opcji. Mankamentem jest możliwość realizacji systemu tylko z projektem – wymagania producenta.


Jej bliźniacza głowica ELLIPS posiada taką samą konstrukcję, poza możliwością testowania i kontroli. Działa identycznie jak Paraton@ir i ma 15 lat gwarancji producenta.
Prevectron 3 to jeden z najlepiej przebadanych piorunochronów aktywnych na świecie i należy mu się miejsce wyjątkowe. Bardzo łatwo natomiast nabyć produkt tańszy i podrobiony z Azji, a i sama cena oryginału jest najwyższą spośród oferowanych na rynku Polskim.


Godne wyróżnienia są jeszcze Ingesco PDC i Schirtec, ale oba te produkty można nabyć (podróbki) na azjatyckich portalach handlowych z cenę 100$ - 150$. Pozostałe głowice to powielane rozwiązania techniczne, które z poprzednimi mogą konkurować tylko ceną.
 


 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Artur Puzyrkiewicz


Zobacz także
Puszka do złącza odgromowego z drzwiczkami

Puszka do złącza odgromowego z drzwiczkami

Nowy model puszki do złącza odgromowego - R.8144D właśnie zasilił portfolio producenta... ¬ więcej...

 
Ranking głowic odgromowych ESE w Polsce

Ranking głowic odgromowych ESE w Polsce

Od ok. 2000 roku w Polsce pojawiły się systemy odgromowe z wczesną emisją streamera... ¬ więcej...

 
Wybór klasy instalacji odgromowej - przepisy, normy

Wybór klasy instalacji odgromowej - przepisy, normy

Instalacja odgromowa stanowi element zabezpieczający nasz dom przed skutkami bezpośredniego... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet