
- Podatek od deszczu 2023 - kto zapłaci?
- Oczyszczalnia biologiczna ratunkiem w czasie suszy
-
Komfort filtrowanej wody prosto z kranu
- Nowy standard baterii bezdotykowych do przestrzeni publicznych
- Technologia podnoszenia ciśnienia - pompa DAB Esybox Diver
- SFA - nowe modele przepompowni
-
Kiedy zanieczyszczona woda wymaga dezynfekcji?
- Wyposażenie specjalistyczne w toaletach publicznych
- Jak wybrać suszarkę kieszeniową?
- Kanały nierdzewne - 3 główne modele produktów KMB Steel Product
- Niskoszumowe systemy kanalizacji wewnętrznej
- Czy miękkość wody naprawdę ma znaczenie?

- Dotacja Moje Ciepło - zmiany w 2023 roku
-
Mój prąd 5.0 - jak otrzymać dofinansowanie?
-
Montaż paneli fotowoltaicznych na balkonie w bloku
-
Magazyn energii - koszt, opłacalność
-
Jak obliczyć wielkość instalacji fotowoltaicznej
-
Ogrzewanie współpracujące z instalacją fotowoltaiczną
-
Instalacja fotowoltaiczna w domu - koszty, zyski, dofinansowanie
-
Żywotność paneli fotowoltaicznych
-
Panele fotowoltaiczne - zestawienie oferty producentów



Przemysłowe oczyszczanie wody - przegląd technologii
artykuł promocyjny
Woda odznaczającą się wysoką czystością chemiczną to konieczność w różnych gałęziach przemysłu. Na szczególną uwagę zasługują tu przedsiębiorstwa specjalizujące się w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, farmaceutycznym oraz szeroko pojęte przetwórstwo. Woda podlegająca różnym procesom uzdatniania zapewnia bezpieczeństwo bakteriologiczne oraz wpływa na lepszą wydajność procesu produkcji.
Uzdatnianie wody - instalacje przemysłowe
Parametry wody uzdatnionej zależą od jej przeznaczenia i są określane przez normy i przepisy - inne wymagania stawiane są dla wody używanej w gospodarstwie domowym, inne w obiektach przemysłowych i jeszcze inne w przypadku wody technologicznej. Jakość wody liczy się także bardzo w sektorze HoReCa (hotelarsko- gastronomicznym).
Dobór metod i użytych rozwiązań z dziedziny oczyszczania oraz uzdatniania wody zawsze musi być poprzedzony analizą laboratoryjną wody dostępnej w danym ujęciu - może to być zarówno indywidualna studnia, jak też woda wodociągowa. Na tej podstawie oraz znając potrzeby danej gałęzi przemysłu można wskazać najbardziej optymalną technologię. Zazwyczaj kluczowe są dane odnośnie twardości oraz zawartości związków mineralnych, takich jak żelaza, magnezu, manganu. Określenie pożądanej wydajności filtracji dla danego obiektu to kolejny krok w ustalaniu możliwych do zastosowania filtrów.
Miękka woda jest w stanie ochronić urządzenia przemysłowe przed wpływem kamienia kotłowego. Tak utrzymana infrastruktura produkcyjna będzie znacznie tańsza w użytkowaniu oraz obarczona mniejszym ryzykiem uszkodzeń czy awarii. Mniejsze są też koszty ogrzewania wody i jej obróbki dla potrzeb procesów produkcyjnych.
W warunkach przemysłowych duże znaczenie ma wydajność procesu filtracji oraz możliwość usunięcia nawet najmniejszej frakcji. Proces ten jest oczywiście złożony, przebiega etapowo i wykorzystuje zaawansowane osiągnięcia technologiczne.
Magnetyzery w budownictwie wielorodzinnym oraz w rolnictwie
Jeśli woda jest dobrej jakości to pompy wodne pracujące w instalacji bez osadów potrzebują mniej energii elektrycznej oraz szybciej jest ogrzewana do potrzebnej temperatury. Równie ważna jest dobrej jakości woda do pojenie zwierząt, przygotowywanie oprysków, a nawet podlewanie roślin. Mniejsze nakłady rolników, to tańsza produkcja rolna. Urządzeniami, które mogą pomóc w optymalizacji kosztów produkcji rolnej są magnetyzery, które likwidują problemy związane z twardą wodą, skutecznie odkamieniają i zabezpieczają instalacje wodne, co przedłuża ich żywotność.
WARTO WIEDZIEĆ >> Instalacja wody deszczowej - sposoby wykorzystania deszczówki w domu
Ważne!
Tradycyjne zmiękczacze wody (najpopularniejsza metoda stosowana w uzdatnianiu wody) wykorzystuje się złoża soli. W trakcie procesu uzdatniania następuje niekorzystna dla organizmu człowieka wymiana jonowa - sód (Na+) zastępuje większość jonów wapnia (Ca2+) i magnezu (Mg2+), które są nam potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Magnetyzery zastępują zmiękczacze jonitowe wymagające stosowania soli (NaCl).
W procesie odwróconej osmozy (RO) woda pozbawiona zostaje wszystkich minerałów.
AKWA - system demineralizacji wody
Rodzina systemów osmotycznych FRO do demineralizacji wody wykorzystywanej, np. w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym czy kosmetycznym pozwala wyeliminować z wody sól. Wyrównanie ilości jonów wodorotlenowych i wodorowych w cząsteczkach pozwala uzyskać wysoki stopień czystości wody.
Zobacz >> szczegóły...
Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Akwa |

![]() | Inwestycja, która pozwala zaoszczędzić pieniądzeKoszty życia niestety stale rosną i nie mamy na to żadnego... ¬ więcej... |
![]() | Komfort filtrowanej wody prosto z kranuCoraz większą wagę przywiązujemy do tego, by urządzić kuchnię z wykorzystaniem... ¬ więcej... |
![]() | Wodostacja. Nowy wymiar nawodnienia od DafiPolski lider butelek i dzbanków filtrujących do wody kranowej Dafi zaprezentował... ¬ więcej... |
