zwiń

gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex  ZĘBIEC

BuderusJunkers

Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

Akra
    Immergas

znajdź fachowca

Instal-Projekt - grzejniki


Ogrzewanie w podłodze

aktualizacja: 15-02-2021, 08:03 – artykuł promocyjny


Ogrzewanie schowane w podłodze do doskonała alternatywa dla tradycyjnych grzejników, które wymagają odpowiednich warunków do montażu oraz zajmują nam cenną przestrzeń. W odpowiedzi na te problemy został rozwinięty system ogrzewania podłogowego. Jednak decydując się na takie rozwiązanie pozostaje nam jeszcze jedna kwestia - co wybrać - ogrzewania podłogowe czy grzejniki kanałowe. Co je łączy oraz jaka jest różnica między nimi?

fot.: REGULUS-system - dobrze zaprojektowane i wykończone ogrzewanie kanałowe jest niemal niewidoczne w pomieszczeniu

 

Ogrzewanie schowane w podłodze

 

Ogrzewanie schowane w podłodze sprawdzi się w domach z dużą ilością dużych przeszkleń. Okna tarasowe i balkonowe, od podogi aż po sufit to bariera dla tradycyjnych grzejników, które z racji swojej natury działania powinny być montowane w najchłodniejszym miejscu, czyli właśnie pod oknem. Pewnym kompromisem może być ich montaż na ścianie obok pkna. Jednak, jak to zwykle jest w przypadku kompromisów, będzie to kosztem mniejszej efektywności grzania, a do tego zanburzona zostanie przestrzeń oraz ograniczone możliwości swobody przy jej aranżacji. Lepszym rozwiązaniem jest zatem wybór ogrzewania schowanego w podłodze. Oprócz tego, że jest znacznie bardziej estetyczne, ma także szereg innych zalet.

 

Co wybrać - podłogówka, czy grzejnik kanałowy

 

Kiedy decyzja zapadnie, że rezygnujemy z ogrzewania grzejnikowego na rzecz podłogowego, warto rozważyć dwie opcje, które nam oferuje rynek grzewczy. Pierwsza z nich, to chyba bardziej znana i rozpromowana instalacja ogrzewania płaszczyznowego zamontowana w wylewce podłogi. Jej największe ograniczenia wynikają z faktu, że wykończenie podłogi może być dobrym izolatorem - a tak jest w przypadku drewna - przez co ciepło do wnętrza będzie oddawane z mniejszą sprawnością niż przewidują założenia instalacyjne. Także wszędzie tam, gdzie planujemy położyć deski lub parkiet należy rozważyć inną opcję.

fot.: Jaga - ogrzewanie kanałowe idealnie można dopasować do danej powierzchni

Moc ogrzewania podłogowego również podlega pewnym ograniczeniom. Przede wszystkim konieczność utrzymywania określonej temperatury danej strefy grzewczej w podłodze może stać się przyczyną sporych strat ciepła. Droższe ogrzewania to zawsze argument przemawiający za szukaniem rozwiązań bardziej optymalnych.
 

W odpowiedzi na takie potrzeby najbardziej korzystny wyadaje się być grzejnik kanałowy. Określenie grzejnik czyni go dobrze znanym i sprawdzonym sposobem ogrzewania w budownictwie. Fakt, że jest schowany w kanale przyczynia się do powstania wielu pytań, a czasem wątpliwości. Ogrzewanie kanałowe jest estetyczne - grzejnik schowany jest w kanale, a na wierzchu posiada ciekawe wykończenie. Montaż takiego systemu pozwala na lepsze wykorzystanie przestrzeni pomieszczenia. Nie utrudnia dostępu do drzwi balkonowych. Skutecznie chronią przed napływem zimnego powietrza z tarasów i balkonów i na tym wcale nie kończą się zalety tego ogrzewania.

fot.: REGULUS-system - grzejniki kanałowe są bardzo narażone na zanieczyszczenia, a zdejmowana kratka ma ułatwiać ich czyszczenie, gdyż oszadzający się kurz utrudnia oddawanie ciepła - czyszczenie należy wykonać przynajmniej raz w roku, najlepiej przed sezonem grzewczym, a po sezonie kiedy często wychodzimy na taras nanosząc piasek pod butami

Grzejniki kanałowe dostarczają ciepło dokładnie tam, gdzie go najbardziej potrzebujemy. Jak wiadomo największe straty ciepła występują w okolice ściany zewnętrznej, i właśnie tam emitowane jest ciepło z ogrzewania kanałowego.

 

Grzejniki kanałowe działają jak kurtyna z ciepłego powietrza, ulokowana wzdłuż przeszkleń

Verano

fot.: VeranoZobacz także:Grzejnik kanałowy i ogrzewanie podłogowe w jednej instalacji

 

Grzejniki kanałowe mogą też wspomagać ogrzewanie podłogowe pracując na tych samych parametrach temperatury zasilania. Ich przewaga w takim układzie wynika z faktu, że znacznie szybciej reagują na zapotrzebowanie na ciepło oraz są łatwiejsze do zastopowania.
 

Jeszcze lepsze parametry oraz wyższy komfort cieplny zapewni współpraca ogrzewania podłogowego z grzejnikami kanałowymi w tym samym obiegu, na nieco wyższych parametrach. Po przejściu przez wymiennik kanałowy, schłodzony czynnik zasili następnie podłogę. Odpowiednio dobrana automatyka usprawnia współpracę obu systemów w jednej instalacji.

fot.: REGULUS-system - ogrzewanie ogrodu zimowego wymaga przemyślanego układu, w którym szkło będzie chronione przed zaparowaniem, dlatego ogrzewanie kanałowe sprawdza się tu idealnie - działa jak kurtyna cieplnaRegulacja i sterowanie to kolejny ważny aspekt. Dobrze zaplanowane zarządzanie instalacją przyczynia się do znacznych oszczędności oraz usprawnia pracę całego systemu.

fot.: Jaga - inteligentne sterowanie ogrzewaniem za pomocą smartfona to kolejny atut możliwy do wykorzystania

 

Ogrzewanie kanałowe - jak działa, zalety i wady

 

System grzewczy bazujący na grzejnikach kanałowych jest łatwy do sterowanie, gdyż szybko reaguje na zmiany zapotrzebowania na ciepło. Ciepło przekazywane jest na drodze konwekcji, czyli cieplejsze powietrze unosi się od podłogi i po przez kratkę przykrywającą kanał wydostaje się do pomieszczenia. Na to miejsce napływa chłodniejsze powietrze z pomieszczenia i cykl się powtarza. To naturalna cyrkulacja, która jest najbardziej korzystna dla człowieka. Zapewnia równomierny rozkład temperatury.


Rozlokowane wzdłuż szyb będą skuteczną ochroną przed zimnem przenikającym przez szyby. Unoszące się znad podłogi ogrzane powietrze ma korzystny wpływ na chłodniejsze szyby, co zapobiegnie ich parowaniu. W tradycyjnych grzejnikach przebywanie w ich pobliżu daje uczucie gorąca, co może być czasem mało komfortowe. Kanałowe rozprowadzenie ciepła eliminuje ten efekt.  


Grzejniki kanałowe to również ciekawe wzornictwo. Kratki przykrywające dostępne są w różnych wykonaniach i kolorach, tak by mogły dopasować się do każdego wnętrza, w każdym stylu. Kratki to ostatetczny wygląd grzejnika, który jest jedynym widocznym elementem. Mogą być sztywne lub zwijane, wykonane z drewna, aluminium, ze stali nierdzewnej.

Jaga

fot.: Jaga

Przeczytaj więcej >> Grzejnik kanałowy - rodzaje, montaż, ceny


Ogrzewanie kanałowe - korzyści

 

  • to najlepsze rozwiązanie w przypadku pomieszczeń o dużych przeszkleniach
  • ułatwiają aranżację wnętrz, gdyż zajmują mało miejsca i są neutralne dla wystroju
  • nowoczesne grzejniki kanałowe mogą być wykorzystane również do chłodzenia latem
  • grzejniki kanałowe z wentylatorem dają duże możliwości sterowania dynamiką grzania
  • grzejniki kanałowe oprócz wykorzystania w budownictwie jednorodzinnym doskonale sprawdzają się także w przypadku hal produkcyjnych, obiektów sportowych, lokali usługowych, gdzie oprócz grzania stwarzają także dogodne warunki do oglądania witryn wystawowych
  • ogrzewanie kanałowe wpisuje się w koncepcję domów energooszczędnych
  • możliwość montażu bez względu na rodzaj posadzki, parkiet, deski, panele, ceramika, wykładzina, laminat, kamień.


Przejdź do pełnej oferty firm z branży >> grzejniki i zawory

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Verano, REGULUS-system, Jaga

Zobacz także
System SINUM - oszczędne ogrzewanie w placówkach edukacyjnych

System SINUM - oszczędne ogrzewanie w placówkach edukacyjnych

Nadchodząca jesień oznacza coraz chłodniejsze dni. Odkręcone grzejniki zapewniają... ¬ więcej...

 
Mondrian od Instal-Projekt - grzejnik jak dzieło sztuki

Mondrian od Instal-Projekt - grzejnik jak dzieło sztuki

Grzejnik Mondrian zachwyca ciekawą konstrukcją. Jego geometryczna budowa ożywi nawet... ¬ więcej...

 
Nowoczesne trendy w aranżacji wnętrz

Nowoczesne trendy w aranżacji wnętrz

Rynek wnętrzarski oferuje coraz to nowsze rozwiązania, które nie tylko pięknie... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

regulus