Uzdatnianie wody w domu przeciwdziała bakteriom Legionella

aktualizacja: 13-05-2022, 06:37 – artykuł promocyjny


Bakterie Legionella powstają w domowych instalacjach w określonych warunkach. Jednym ze sprzyjających środowisk jest woda bogata w żelazo i mangan. Twarda woda, która nasycona jest wapniem również przyczynia się do takiej sytuacji. Jeśli chcemy chronić się przed skutkami związanymi z rozwojem groźnej dla życia człowieka bakterii warto zadbać o uzdatnianie wody w domu.

Dafi - Montaż  przepływowych filtrów Dafi bezpośrednio na instalacji doprowadzającej wodę zapobiega m.in. powstawaniu kamienia kotłowego czyli podłoża korzystnego dla rozwoju bakterii Legionelli

fot.: Dafi - oczyszczona woda w instalacji zapobiega m.in. powstawaniu kamienia kotłowego, który jest korzystnym podłożem rozwoju bakterii Legionelli

 

Bakteria Legionella w teorii

 

Co to jest Legionella

Bakteria Legionnela (jest ich wiele gatunków) rozwija się w temperaturze 25–45°C. Najbardziej optymalne warunki to zastoiny wody, złoża żalaza i manganu oraz bogaty biofilm w wodzie, czyli obecność innych mikroorganizmów. Tego typu bakterie są niebezpieczne dla zdrowia a nawet życia człowieka, a główne zagorżenie wynika z wdychania aerozolu wodnego, w którym namnożyły się Legionella. Zachłyśnięcie się zainfekowaną wodą również może przyczynić się do groźnych powikłań.

Uwaga: Przepływowe ogrzewacze wody eliminują możliwość wystąpienia bakterii Legionellla ze względu na brak konieczności utrzymywania stałej ilości ciepłej, stojącej wodyDlaczego jest niebezpieczna

Bakterie Legionella (nazwane na cześć pierwszych jej ofiar, a byli to weterani wojenni) powodują chorobę legionellozę. Jej objawy są podobne do zapalenia płuc lub grypy w ostrym przebiegu.

Szczególnie niebezpieczne są dla dzieci, osób starszych i chorych, czyli wszystkich o obniżonej odporności. Zgodnie ze statystykami WHO uznaje się, że jest ona przyczyną nawet 200 tysięcy zgonów rocznie. Choroba często jest źle diagnozowana i leczona, a przez to jej żniwo, łącznie z powikłaniami nadal pozostaje na wysokim poziomie.


Zobacz koniecznie:               

 


Jak zwalczać Legionelle

Już woda o temparaturze 50°C powoduje, że bakterie przestają się namnażać. Jeśli dodatkowo dodamy 5°C to Legionella wyginie w ciągu 20 minut. Wyginięcie całej kolonii możliwe jest przy wodzie o temperaturze 70°C. Niekorzystna jest także niska temperatura - poniżej 20°C wzrost bakterii praktycznie ustaje, ale nadal pozostakje ona obecna w wodzie i oczekuje na lepsze dla siebie warunki.


Wszystkie instalacje wodne w domu muszą zatem spełniać warunki, w których możliwe jest uzyskanie w punktach czerpalnych temperatury wody nie niższej niż 55°C i nie wyższej niż 60°C oraz umożliwić okresowe jej podniesienie do nie niższej niż 70°C.


Druga ważna kwestia to jakość wody w instalacji. Bogatą w żelazo i mangan wodę należy uzdatniać.

 

Odżelazianie i odmanganianie wody

 

Usuwanie żelaza i manganu polega na rozpuszczeniu ich i zatrzymaniu na filtrach do tego dedykowanych. Zawsze dobór filtra należy poprzedzić analizą składu fizykochemiczną wody oraz oceną  postaci, w jakiej występują złoża tych związków. Większe pokłady żaleza i manganu powinny podlegać dwustopniowej filtracji. Filtry odżelaziające i odmanganiające muszą znaleźć się przed zmiękczaczem wody ale za filtrami mechanicznymi. Cały proces jest złożony z kilku etapów.

AKWA - Odżelaziacze wody AKWA WSO to najwyższej jakości bezobsługowe urządzenia. Charakteryzuje je wysoka niezawodność i niskie koszty eksploatacji. Gwarancja na te urządzenia w firmie AKWA wynosi do 3 lat.

fot.: AKWA - Odżelaziacze wody AKWA WSO to najwyższej jakości bezobsługowe urządzenia. Charakteryzuje je wysoka niezawodność i niskie koszty eksploatacji. Gwarancja na te urządzenia w firmie AKWA wynosi do 3 lat.


Żelazo w wodzie

  • pierwiastek ten jest charakterystyczny dla wód podziemnych
  • występuje w ilościach od śladowych aż do bardzo znacznych rzędu kilkudziesięciu mg/l
  • ma postać rozpuszczonych w wodzie bezbarwnych soli żelaza dwuwartościowego lub wytrąconego osadu o czerwonawym zabarwieniu, czyli będący solami żelaza trójwartościowego
  • zawyżona zawartość żelaza w wodzie przyczynia się do korozji instalacji wodociągowej (lub kotłowej usuwanie żelaza z wody – jest to proces związany z jonowymiennym wiązaniu żelaza lub jego utlenieniu z posatci dwuwartościowej do trójwartościowej i odfiltrowaniu nierozpuszczalnych soli żelaza na specjalnym złożu filtracyjnym.

 

Mangan w wodzie

  • jego zawartość zazwyczaj nie przekracza kilku mg/l
  • jest to pierwiastek równie niepożądany w wodzie w domu, co żelazo
  • w połączeniu z miedzią może przyczyniać się do wystąpienia korozji galwanicznej (wytworzenie się lokalnych ogniw elektrochemicznych)
  • mangan stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i urządzeń technicznych
  • usuwanie manganu z wody - jest to proces jeszcze bardziej złożony niż odżelazianie, gdyż związki manganu są trwalsze. W uzdatnianiu wody z zawartością manganu niezbędne jest wykorzystanie katalizatorów.


W walce z Legionellą warto pomyśleć także o zmiękczaniu wody, gdyż węglany (wapń i magnez) to również sprzymierzeńcy tej bakterii.

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Dafi, AKWA


Zobacz także
Komfort filtrowanej wody prosto z kranu

Komfort filtrowanej wody prosto z kranu

Coraz większą wagę przywiązujemy do tego, by urządzić kuchnię z wykorzystaniem... ¬ więcej...

 
Wodostacja. Nowy wymiar nawodnienia od Dafi

Wodostacja. Nowy wymiar nawodnienia od Dafi

Polski lider butelek i dzbanków filtrujących do wody kranowej Dafi zaprezentował... ¬ więcej...

 
Filtrowana woda prosto z kranu. Flow Comfort - nowy system filtrujący wodę od Dafi

Filtrowana woda prosto z kranu. Flow Comfort - nowy system filtrujący wodę od Dafi

Doskonale wiemy, jak ważną kwestią jest oczyszczanie wody pitnej. Najlepszą drogą... ¬ więcej...

 
armatura
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet