gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

Kolektory słoneczne - wykorzystaj darmowe ciepło

aktualizacja: 15-04-2022, 06:49 – artykuł promocyjny


Słońce ma wielki potencjał energetyczny i właśnie dlatego może stać się gwarantem bezpieczeństwo energetycznego i finansowego dla każdego gospodarstwa domowego. Energia słoneczna stawnowi doskonałą alternatywę oraz uzupełnienie istniejących układów grzewczych.


Technika solarna w głównej mierze wykorzystywana jest do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Podgrzewanie basenów to ich kolejne zastosowanie. Jednak największe wyzwanie w tej kwestii stanowi system grzewczy w domu współpracujący z ciepłem pozyskiwanym ze Słońca. Jest to zagadnienie tym ważniejsze, że wciąż stoimy przed wielkim wyzwaniem, jakim jest poszukiwanie alternatywnych źródeł energii do ogrzewania w kontekście zmian wynikających w planowanych ustawach tzw. antysmogowych.


WAŻNE!

Kolektor słoneczny o powierzchni zaledwie 6 m2 to do 1000 kg CO2 rocznie mniej emisji do środowiska.

fot.: Buderus - Logasol SKT1.0: płaski kolektor do podgrzewu ciepłej wody użytkowej oraz wspomagania instalacji c.o.

 

Energia solarna - bez emisji zanieczyszczeń

 

Zmiany w technice grzewczej dokonują się w kontekście wyczerpywania się zasobów konwencjonalnych oraz skutku spalania paliw stałych na środowisko naturalne. To te dwa czynniki są głównym motorem napędowym poszukiwań nowej jakości w dziedzinie ogrzewania. Tania energia, której produkcja jest obojętna dla atmosfery to wyzwanie, na które znaleziono już kilka pomysłów. Jednym z nich jest energia solarna. Słońce jest źródłem czystej, nieskażonej, pierwotnej energii. To właśnie sposoby jej wykorzystania wyznaczają dziś nowe trendy w zaopatrzebowaniu budynków na energię. Słońce można wykorzystać na dwa sposoby - jako kolektory soneczne zamieniające energię słoneczną na cieplną oraz panele fotowoltaiczne do produkcji energii elektrycznej.


   fot.: De Dietrich - kolektory różnią się między sobą budową, co warunkuje późniejsze ich wykorzystanie, modele próżniowo-rurowe lepiej sprawdzą się przy łączeniu instalacji cwu i co

Zobacz koniecznie >> Baterie słoneczne, czyli prąd za darmo
 

Dlaczego energia solarna jest w pełni ekologiczna? Ciepło ze Słońca dociera do nas niezależnie od nas, potencjał tego zasobu jest ogromny i niewyczerpywalny. Wykorzystanie tej energii wymaga jedynie zastosowanie jedengo w dwóch powyżej wspomnianych urządzeń, bez procesu spalania lub innej transformacji produkującej poboczne produkty.

fot.: Buderus - największy potencjal solarny w Polsce mają województwa wschodnie, ale technologię słoneczną można skutecznie wykorzystywać na całym obszarze kraju

 

Ciepło z energii Słońca - najtańsze

 

Standardem w nowoczesnym budownictwie powinno być wykorzystanie jednej z możliwości w zakresie ekologicznych źródeł energii. Najtańszy z nich to ten ze Słońca. Energia słoneczna jest jedną z grupy tzw. tanich źródeł ogrzewania. Co to oznacza w praktyce? Pozyskiwane ciepło nic nas nie kosztuje. Jedyną inwestycją jest zakup systemu solarnego. Wiąże się to ze sporym nakładem finansowym na początku, ale później można się już cieszyć znacznie mniejszymi kosztami za ogrzewanie.  • Obniżenie kosztów ogrzewania domu z instalacją solarną

Solarne ogrzewania wody przez całe lato zapewnia ciepłą wodę użytkową, a w sezonach wiosny i jesieni istotnie wspiera jej wstępne ogrzewanie. Opłacalność tej inwestycji jest wprost proporcjonalna do zapotrzebowania gospodarstwa na cwu - im większe tym szybszy zwrot inwestycji.         

 

Solary - energia przyszłości

 

Inwestując w system solarny chcemy wykorzystać go jak najbardziej optymalnie. Standardem jest przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Rozbudowa systemu o wspomaganie centralnego ogrzewania konieczne jest wykorzystanie zbiornika buforowego, który jest idealnym rozwiązaniem dla każdego kotła na paliwa stał, gdyż pozwalają zmniejszyć zużycie opału. Takie połączenie daje najlepsze parametry sprawności przy pracy kotła.

 

Pełne wykorzystanie energii Słońca - współpraca systemów cwu i co

 

Przy doborze wielkości instalacji uwzględnia się jej zadania - czy będzie wykorzystywana tylko do podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, czy też do wspomagania ogrzewania. Drugim kryterium jest liczba mieszkańców domu.
 

Do przygotowania c.w.u. potrzeba od ok. 1 do 1,5 m² powierzchni solarnej na osobę.

fot.: Buderus - kolektor próżniowy Logasol SKR jest szczególnie dobrze przystosowany do wspomagania ogrzewania

 

Powierzchnia kolektorów słonecznych od ok. 4 do 6 m² jest w stanie zaspokoić nawet do 60% zapotrzebowania na energię niezbędną do przygotowania c.w.u. w domu jednorodzinnym. Jeśli chcemy by układ brał udział także we wspomaganiu ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych za pomocą energii słonecznej wielkość instalacji powinna być nie mniejsza niż ok. 10 m2 oraz posiadać zasobnik typu kombi.


fot.: Buderus - schemat instalacji solarnej wykorzystywanej do cwu i wspomagania co

 

Solar Keymark - tylko najlepsze kolektory
 

 

Rozwój rynku kolektorów sprawił, że w sprzedaży pojawiły się również urządzenia znacznie tańsze, ale często też niesprawdzone. Aby mieć pewność co do jakości i wytrzymałości kolektorów przed zakupem warto sprawdzić, czy posaidają one ujednolicony na Europę certyfikat Solar Keymark. Każdy kolektor z tego typu atestem posiada deklarowane przez producenta parametry i spełnia wymagania normy PN-EN 12975:1-2007, w której zawarte są wytyczne oraz sposób sprawdzania jakości kolektorów słonecznych.

fot.: Wszystkie kolektory słoneczne w ofercie marki Hewalex posiadają certyfikat Solar Keymark oraz 10-letnią gwarancję producenta

 

O jakości kolektora pośrednio świadczy także okres gwaranacji. Za standard powinno uznać się 5 lat, choć renomowani producenci wydłużają go nawet do 10 lat. Przy zakupie należy jednak zapoznać się z warunkami takiej gwarancji. Świadomy wybór kolektora przełoży się na nasze bezpieczeństwo oraz trwałość instalacji. 

 

Kolektory z dofinansowania a awarie instalacji

 

Medialne doniesienia o tragicznych skutkach instalacji kolektorów finansowanych ze środków publicznych przyczyniły się do mniejszej ufności mieszkańców co do tego typu inwestycji. Fakt, że przetargi na dostawę i montaż kolektorów jest w gestii komisji przetargowej sprawił, że do wielu domów trafiły wadliwe instalacji lub można było mieć zastrzeżenia co do jakości wykorzystanych urządzeń. Dlatego tak ważne jest by sprawdzać również we własnym zakresie jakość i trwałość tego typu inwestycje, które nie należą do najtańszych. Posiadanie certyfikatu Solar Keymark jest tego najlepszym przykładem.

 

Regulacja pracy systemu solarnego - zobacz koniecznie

 

Sterowanie instalacją solarną - przegląd rozwiązańOpracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Hewalex, De Dietrich, Immergas, Buderus


Zobacz także
Inwestycja w kolektory słoneczne - sprawdzony sposób na najtańsze ciepło

Inwestycja w kolektory słoneczne - sprawdzony sposób na najtańsze ciepło

Kolektory słoneczne a fotowoltaika. Jak wygląda porównanie kolektorów... ¬ więcej...

 
Regulacja hydrauliczna w instalacjach solarnych

Regulacja hydrauliczna w instalacjach solarnych

Każda poprawnie zaprojektowana i wykonana instalacja wymaga elementów odpowiedzialnych... ¬ więcej...

 
Czy warto inwestować w kolektory słoneczne - poznaj najnowsze fakty

Czy warto inwestować w kolektory słoneczne - poznaj najnowsze fakty

Kolektory słoneczne to pierwsze alternatywne źródło energii, które... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet