
- (R)ewolucja w elektrycznym ogrzewaniu pomieszczeń
- Wysokotemperaturowe pompy ciepła do grzejników
-
Kominy SLIM EKO do kotłów 5 klasy na paliwo stałe
-
Kocioł elektryczny do współpracy z fotowoltaiką
- Jak podłączyć ogrzewanie podłogowe z grzejnikiem?
- Elementy komina - z czego składa się przyłącze?
- ELIMINATOR PC407 Ferpro do czyszczenia instalacji
- Grzejnik kanałowy - rodzaje, montaż, ceny
- Porównanie elektrycznych źródeł ciepła
- Jak wybrać najlepszy sposób na ciepłą wodę?
- Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła?
- Dlaczego warto stosować w kotłowni grupy pompowe?
- Ciepła woda w kranie tanio i niemal od razu

- Dotacja Moje Ciepło - zmiany w 2023 roku
-
Mój prąd 5.0 - jak otrzymać dofinansowanie?
-
Montaż paneli fotowoltaicznych na balkonie w bloku
-
Magazyn energii - koszt, opłacalność
-
Jak obliczyć wielkość instalacji fotowoltaicznej
-
Ogrzewanie współpracujące z instalacją fotowoltaiczną
-
Instalacja fotowoltaiczna w domu - koszty, zyski, dofinansowanie
-
Żywotność paneli fotowoltaicznych
-
Panele fotowoltaiczne - zestawienie oferty producentów


Separatory powietrza - przegląd oferty rynkowej
artykuł promocyjny
Powietrze, czyli gaz w instalacji może spowodować wiele niekorzystnych zjawisk. Dlatego już na etapie projektowania instalacji planuje się elementy, które zapobiegają przedostanie się powietrza do czynnika biorącego udział w obiegu. Przykładem są separatory, które w sposób ciągły izolują instalacje wodne przed wnikaniem powietrza. Instalacja wolna od powietrza działa skuteczniej. Separator pozwala wyeliminować wolne powietrze oraz mikropęcherze.
fot.: IMI Pneumatex - przykład instalacji z odpowietrznikiem Vento oraz skuteczność poszczególnych urządzeń do usuwanie powietrza z instalacji w różnych warunkach
Powietrze w instalacji
Powietrze przedostające się do układu w formie gazowej (pęcherzyki) i rozpuszczonej może powodować problemy w instalacji. W dużych instalacjach konieczne jest zastosowanie centralnej separacji powietrza, bezpośrednio za kotłem lub wymiennikiem ciepła. Tam, gdzie układ centralnego ogrzewania zasilany jest wodą wodociągową zaleca się wykorzystanie odpowietrzników miejscowych automatycznych. Instalacje, w których woda jest skutecznie usuwana mają dłuższą żywotność i są bardzie wydajne.
fot.: IMI Pneumatex - zasada działania separatorów
Gazy w instalacji to wynik zjawiska fizycznego powodującego rozpuszczanie powietrza w wodzie. A ponieważ jest ona wprost proporcjonalna do ciśnienia i odwrotnie proporcjonalna do temperatury wody, to przy odpowiednich warunkach woda staje się rozpuszczalnikiem dla powietrza. Zjawisko to nazywa się absorpcją. Słusznym założeniem jest próba usunięcia tych gazów już na początku instalacji. Odgazowana woda posiada zdolność pochłaniania powietrza na dalszym etapie cyrkulacji w układzie grzewczym.
Instalacja bez gazów to:
- lepsza wydajność grzejników (szczególnie ogrzewania podłogowego)
- poprawa akustyki instalacji - mniej szumów
-
mniejsze zagrożenie korozyjne przewodów
- dłuższy okres eksploatacji instalacji
- minimalizacja ryzyka uszkodzeń pomp cyrkulacyjnych
- lepsza wymiana ciepła na powierzchniach ogrzewalnych
fot.: Flamco
Separator powietrza - zasada działania
Separatory powietrza i zanieczyszczeń mają za zadanie chronić kotły, pompy i armaturę w czasie ich eksploatacji. Jednymi z najczęstszych powodów uszkodzeń są cząstki zanieczyszczeń i gazy, które "wdarły" się w instalację i przeieszczając się wraz z czynnikiem grzewczym niszczą ją od środka. Stosowanie tego typu urządzeń zwiększa komfort użytkowania i pozytywnie wpływa na wydajność układu grzewczego.
-
Separator powietrza a odpowietrznik
Odpowietrzniki miejscowe mają to do siebie, że usuwają gazy dopiero na końcu instalacji, czyli po ich migracji przez cały układ, gdzie mogą powodować hałas, korozję elementów rurowych, czy uszkadzać pompy. Przewagą separatorów powietrza jest ich działanie już na początku układu grzewczego. Montowane za kotłem centralnego ogrzewania lub wymiennikiem ciepła usuwają fazę gazową zanim powietrze trafi do obiegu.
- Usuwanie gazów z instalacji - gdzie zamontować separator
Najlepiej zabieg ten przeprowadzić przych wysokiej temperaturze i możliwie jak najwcześniej. Takie warunki panują bezpośrednio za kotłem grzewczym i dlatego najlepszym miejscem do montażu separatora jest przewód zasilający za kotłem. Proces oddzielania powietrza od wody zachodzący w separatorach bazuje na zjawisku łączenia się małych pęcherzyków powietrza w większe bąble ze zdolnością do szybkiego przemieszczania się w wodzie w warunkach spowolnionego przepływu oraz istnienia powłoki absorpcyjnej - tzw. koalescencja oraz proces wirówki (nazywanej centryfuga), czyli separacji frakcji o różnej gęstości (lżejsze powietrze i cięższa woda) w wyniku działania siły odśrodkowej.
fot.: Flamco - zasada montażu separatora powietrza Flamco w instalacji grzewczej
Separatory powietrza - zestawienie oferty producentów
-
Separatory powietrza i zanieczyszczeń Flamcovent
![]() |
Flamcovent Clean Smart
|
![]() |
Flamcovent F
|
![]() |
Flamcovent Smart
|
Zobacz pozostałe produkty z serii >> odpowietrzniki i separatory Flamco
- Separacja powietrza i zanieczyszczeń Reflex
![]() |
Exvoid
|
![]() |
Extwin
|
Zobacz więcej >> Reflex
-
Separatory powietrza i zanieczyszczeń FAR Afriso
![]() |
Separatory powietrza FAR
|
![]() |
Separator powietrza i zanieczyszczeń FAR
|
fot.: Schemat montażu separatorów FAR Afriso
Zobacz więcej >> Afriso
-
Odpowietrzniki, separatory, odgazowywacze próżniowe IMI Pneumatex
Odpowiednio dobrany i zamontowany system utrzymania ciśnienia w instalacji zapobiega powstawaniu podciśnienia, które powoduje zasysanie powietrza do instalacji w jej najwyższych punktach. Do wstępnego odpowietrzania instalacji (usuwania wolnego powietrza) wykorzystujemy szybkie odpowietrzniki. Do odpowietrzania eksploatacyjnego, kiedy w instalacji w wyniku zmiany temperatury i ciśnienia powstają mikropęcherzyki konieczne jest zastosowanie separatorów mikropęcherzyków powietrza. Najskuteczniejszą metodą walki z powietrzem są odgazowywacze próżniowe, które poprzez obniżenie ciśnienia i wytworzenie próżni usuwa całe powietrze znajdujące się w instalacji zarówno w formie pęcherzyków, jaki i rozpuszczonej.
Zobacz więcej >> IMI Pneumatex
Redakcja poleca równiż >> Zanieczyszczenie instalacji C.O. - przyczyny
Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Flamco, Afriso, Reflex, IMI Hydronic Engineering |

![]() | Nowość! Stojące gazowe kotły kondensacyjne C 230 EVO od De DietrichNajnowsza seria kotłów C 230 EVO z zakresu Techniki Komercyjnej to kontynuacja... ¬ więcej... |
![]() | Nowy gazowy kocioł kondensacyjny Logamax plus GB272 o mocy znamionowej do 150 kWBuderus wprowadza do sprzedaży gazowy kocioł kondensacyjny Logamax plus GB272. Cechuje... ¬ więcej... |
![]() | Seria filtrów magnetycznych i siatkowych C.O. marki FERDOMMarka FERDOM jako lider na polskim rynku w sprzedaży filtrów magnetycznych... ¬ więcej... |

![]() KAISAI EUROPE |
![]() Grzejniki kanałowe VERANO |
![]() Systemy z tworzyw sztucznych SBS |
![]() AG Grzejniki Design |
![]() Pompy ciepła Solsum |