zwiń

systemy grzewcze pompy ciepłagorące tematy
tagi

partnerzy w dziale

GlenDimplex  

BuderusJunkers

Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

Akra
    Immergas

znajdź fachowca

Ogrzewanie płaszczyznowe - budowa, rodzaje, właściwości

aktualizacja: 19-10-2021, 05:45 – artykuł promocyjny


Ogrzewanie płaszczyznowe należy do systemów niskotemperaturowych przez co stanowi ekonomiczny sposób zapewnienia ciepła w budynku. Sposób działania opiera się na przekazywaniu wyprodukowanego ciepła przez otaczające przegrody (płaszczyzny) - najczęściej jest to podłoga, choć mogą być również ściany, czy sufit. Przesłanką przemawiającą za wyborem takiego systemu jest fakt, że przeciwdziała ono stratom ciepła bezpośrednio na przegrodzie oraz ogranicza zjawisko konwekcji powietrza spotykane przy ogrzewaniu punktowym (np. grzejniki). Z racji wykorzystania czynnika grzewczego o niższej temperaturze konieczne jest zapewnienie większej powierzchni grzewczej niż w innych układach. Każdy rodzaj ogrzewania płaszczyznowego daje możliwość zamiany na układ chłodzenia płaszczyznowego, co jest dużym atutem takiej instalacji.

Ogzrewanie ścienne Skalar Systems

fot.: Skalar Systems - ogrzewanie płaszczyznowe zapewnia równomierny rozkład temperatury otoczenia, ograniczenie ruchów powietrza unoszących kurz i alergeny oraz estetyczny wygląd pomieszczeń

 

Ogrzewanie płaszczyznowe a komfort cieplny

 

Komfort cieplny to termin, który coraz częściej pojawia się w kontekście wyboru sposobu ogrzewania. Nie bez przyczyny warto podkreślić, że taki stan, w którym czujemy się najlepiej wpływa nie tylko na nasze samopoczucie tu i teraz ale także nasze zdrowie w dłuższej perspektywie czasu. Przegrzane pomieszczenia to także ogromne straty finansowe. Nie można także pominąć kolejnego, ale równie ważnego czynnika, czyli aspektu ekologicznego. Jeśli produkujemy większą ilość energii cieplnej, czy to spalając gaz, drewno, olej, węgiel, czy inne paliwo, które następnie jest nieefektywnie wykorzystywane pośrednio przyczyniamy się do zanieczyszczenia atmosfery (np. zjawisko smogu) oraz zubożenia zasobów energetycznych.


Ogrzewanie płaszczyznowe daje nam również:

 • wysoką efektywność oraz niskie zużycie energii, czy ograniczenie emisji CO2
 • promieniowanie cieplne uważane jest jako prozdrowotne
 • naturalną wilgotność powietrza w budynku
 • brak konwekcji kurzu - ważne przy alergiach, astmie i innych chorobach płuc
 • poprawę termoizolacyjności przegród zewnętrznych
 • możliwość umiejscawiania systemu grzewczego w miejscu powstawania strat cieplnych
 • brak grzejników - większe możliwości aranżacyjne oraz estetyka pomieszczenia
 • równomierny rozkład temperatur
 • efekt ciepłej podłogi, gdy jest ona z płytek lub okładzin kamiennych
 • cichą pracę

 

Ogrzewanie płaszczyznowe a oszczędności

 

Bardzo często w kontekście ogrzewania podłogowego pojawia się również sformułowanie, że pozwala ono zaoszczędzić na wytwarzaniu ciepła w domu. Skąd się biorą te oszczędności? Odpowiedzialny za to jest rozkład temperatury, o którym mówi się, że jest najbardziej zbliżony do idealnego, czyli największe nagrzanie występuje w miejscu najbardziej dokuczliwego odczuwania zimna, a więc przy podłodze. Jak potwierdzają badania najlepiej czujemy się mając ciepłe stopy i chłodną głowę. Nie ma zatem potrzeby podnoszenia temperatury, gdy czujemy się komfortowo. Zazwyczaj 18ºC uzyskane drogą ogrzewania płaszczyznowego daje nam komfort cieplny 22ºC z grzejników. W efekcie koszty pozyskiwania energii spadają nawet o 10-20%.

fot.: System Uponor Smatrix Pulse dopasowuje działanie ogrzewania do potrzeb i nawyków grzewczych mieszkańców domu, dzięki czemu stale uczy się i dostosowuje do indywidualnego stylu życia użytkowników oszczędzając energię, pieniądze i czas

 

Systemy ogrzewania płaszczyznowego

 

O ogrzewaniu płaszczyznowym mówi się, że jest to system grzewczy oparty na promieniowaniu cieplnym. Co to oznacza? Otóż wymiana ciepła podlega różnym mechanizmom transportu energii. Najczęściej jest to:
 

 • konwekcja - wznoszenie cieplejszych mas i wypieranie tych chłodnych
 • promieniowania - równomierne rozchodzenie się ciepłego powietrza w pomieszczeniu


W ogrzewaniu płaszczyznowym obserwujemy przewagę promieniowania nad konwekcją, przy czym stosunek ten jest różny w zależności od tego, czy do ogrzewania wykorzystujemy podłogę, ścianę czy sufit. Najkorzystniejsze proporcje występują w ogrzewaniu sufitowym. W układzie ściennym z kolei lepsza jest termoizolacyjność przegrody zewnętrznej. W typowej podłogówce na uwagę zasługuje przyjemne uczucie ciepła pod stopami.


Idealnym rozwiązaniem było by połączenie wszystkich trzech systemów w jednym układzie, co jest jednak mało opłacalnym rozwiązaniem pod względem nakładów inwestycyjnych. Dużą optymalizację układu osiągniemy stosując ekologiczne źródło ciepła, jak na przykład pompa ciepła.
 

Systemy ogrzewania płaszczyznowego dzieli się ze względu na lokalizację elementów grzejnych (ścienne, podłogowe, sufitowe) oraz sposób rozprowadzania ciepła (wodne, elektryczne, powietrzne).
 

 • ogrzewanie ścienne

Uważane za najbardziej optymalne dla naszego komfortu oraz efektywność ekonomiczną. Ściany bowiem są największymi przegrodami w budynku, które generują straty ciepła. Zamiana ich na nośniki energii sprawia, że właściwości termoizolacyjne budynku nabierają zupełnie nowego wymiaru. Wykluczone zostaje także zjawisko przemarzania. W płaszczyznowym ogrzewaniu ściennym mamy do czynienia z równym rozkładem temperatur jednocześnie w pionie i poziomie. Taki układ może uzyskiwać dużo wyższe moce grzewcze z jednego metra kwadratowego niż podłogówka, w której musimy uwzględnić progowy parametr grzewczy oraz znacznie wyższy opór grzewczy. Ogrzewanie ścienne daje najlepszy rozkład temperatur w pomieszczeniu. Ściany zewnętrzne potrzebują odpowiedniego ocieplenia a w pomieszczeniu ważny jest rozstaw mebli - tak by nie zasłaniały powłoki grzewczej.


Przeczytaj więcej >> Ogrzewanie ścienne - wady, zalety, przegląd

 

 • ogrzewanie podłogowe

Najpopularniejszy układ płaszczyznowy stanowią tzw. podłogówki. Najczęściej wybierany jest do łazienki, holu oraz wszędzie tam, gdzie efekt ciepłej podłogi jest mile widziany. Ma on jednak najgorszy stosunek udziału promieniowania cieplnego do konwekcji w tej grupie. Stosunkowo małe straty cieplne w posadzce, duży opór grzewczy materiałów wykończeniowych np. paneli podłogowych oraz ograniczenia temperaturowe (maksymalnie 15 stopni różnicy pomiędzy powietrzem, a powierzchnią podłogi) sprawiają, że układ ten jest mniej efektywny niż ogrzewanie ścienne. Co więcej właściwy rozkład temperatur ogrzewanie podłogowe uzyskuje jedynie w układzie pionowym.
 

Najczęściej jest to ogrzewanie wodne wykorzystujące wodę z centralnego ogrzewania rozprowadzaną systemem rurek ułożonych w posadzce.

 

 • ogrzewanie sufitowe

Forma ta jest szczególnie polecana do miejsc, gdzie planowane jest również chłodzenie płaszczyznowe. Niemal w całości wykorzystuje promieniowanie cieplne, praktycznie bez zjawiska konwekcji. Układ będzie doskonale funkcjonował w nowoczesnym budownictwie, w którym wykorzystuje się duże przeszklenia, jednak na jego efektywność wpływają m.in. wysokość pomieszczeń - zaleca się w pomieszczeniach o wysokości powyżej 3 m. Na niekorzyść tego systemu przemawia mniejsza konkurencyjność na rynku, przez co ogrzewanie sufitowe nadal jest najdroższą wersją.

 


Przeczytaj koniecznie: Ogrzewanie podłogowe - wodne, elektryczne czy powietrzne?

 

 

Ogrzewanie płaszczyznowe - rozwiązania rynkowe


 

schemat RTL - Afriso

fot.: Afriso - zestaw RTL-Box 324 Vario - zastosowanie w łazience z grzejnikiem drabinkowym

System instalacyjny do ogrzewania podłogowego Immergas PolskaSystem instalacyjny do ogrzewania podłogowego Immergas PolskaSystem instalacyjny do ogrzewania podłogowego Immergas PolskaSystem instalacyjny do ogrzewania podłogowego Immergas PolskaSystem instalacyjny do ogrzewania podłogowego Immergas Polska

fot.: System instalacyjny do ogrzewania podłogowego Immergas Polska

nVent - Maty grzejne (QuickNet) - zasilane jednostronnie, fabrycznie zakończone, cienkie, samoprzylepne, mogą być układane w wylewce samopoziomującej, dostępne w wersji 90 W/m² i 160 W/m²

maty grzejne nVent
Maty grzejne stosujemy gdy:

 • będziemy układać posadzkę z płytek ceramicznych lub kamienia naturalnego
 • nie mamy miejsca na podwyższenie poziomu podłogi
 • mamy prostą, nieskomplikowaną powierzchnię do ogrzania

   
 • Stało-oporowe przewody grzejne (T2Blue, CeraPro) - zasilane jednostronnie, fabrycznie zakończone, cienkie, przewody można bardzo łatwo dopasować do każdego kształtu ogrzewanej powierzchni.

Stało-oporowe przewody grzejne nVent
Stało-oporowe przewody grzejne stosujemy gdy:

 • będziemy układać posadzkę z płytek ceramicznych lub kamienia naturalnego
 • nie mamy miejsca na podwyższenie poziomu podłogi
 • mamy złożoną, skomplikowaną i nieregularną powierzchnię do ogrzania.
 • musimy dostosować moc grzewczą do określonych wymagań (poprzez odpowiedni rozstaw przewodów)
   
 • Inteligentne, samoregulujące przewody grzejne (T2Red) – automatycznie dostosowuje swoją moc grzewczą do zewnętrznych źródeł ciepła (światło słoneczne, grzejniki, oświetlenie, żywe stworzenia) utrzymując jednakową temperaturę podłogi na całej powierzchni. Połączony ze specjalnymi płytami izolacyjnymi Reflecta jest najbardziej energooszczędnym i bezpiecznym rozwiązaniem. System nie wymaga termostatu.

Samoregulujące przewody grzejne nVent
Samoregulujące przewody grzejne stosujemy gdy:

 • będziemy układać posadzkę drewnianą, z laminatu lub wykładzinę dywanową. Można go również stosować do płytek ceramicznych lub kamienia naturalnego.
 • mamy miejsce na podwyższenie poziomu podłogi (system zawierający dodatkowo płyty izolacyjne ma 13 mm grubości)
 • zależy nam na nowoczesnym, energooszczędnym rozwiązaniu i niższych kosztach eksploatacji

 

 

Zobacz wszystkie firmy w kategorii ogrzewanie podłogoweOpracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Skalar, Uponor, Afriso, Immergas, nVent


Zobacz także
CB500 i CB500X - przewodowe listwy do sterowania ogrzewaniem podłogowym

CB500 i CB500X - przewodowe listwy do sterowania ogrzewaniem podłogowym

Sterowanie podłogówki pozwala na optymalne zarządzanie temperaturą we wnętrzach.... ¬ więcej...

 
Prosta rozwiązanie na instalację na 3 obiegi grzewcze

Prosta rozwiązanie na instalację na 3 obiegi grzewcze

Planujesz bardziej rozbudowaną instalację, w której musisz połączyć różne... ¬ więcej...

 
Rury KELLER PR-RT w nowej konstrukcji pięciowarstwowej 5W

Rury KELLER PR-RT w nowej konstrukcji pięciowarstwowej 5W

Grupa SBS nie ustaje w podwyższaniu jakości oferowanych produktów. Świadczy... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet