Armatura instalacyjna - propozycje producentów

artykuł promocyjny


Rury i elementy złączne oraz wszelkie elementy wspomagające pracę instalacji wodnej wchodzą w skład armatury instalacyjnej. Ich obecność pozwala na właściwe wykorzystanie systemu rozprowadzenia wody oraz stanowi swoiste zabezpieczenie przed niekorzystnymi czynnikami mogącymi pojawić się w instalacji. W skład armatury wodnej wchodzą kształtki, kurki kulowe, zawory i kurki podłączeniowe oraz czerpalne, zawory zwrotne, zasuwy, filtry, przyłącza elastyczne tzw. wężyki oraz złączki.

Przyłącze wodne - armatura instalacyjna

fot.: Przykład przyłącza zimnej wody na bazie armatury instalacyjnej Ferro

 

Przeczytaj koniecznie:

 

Armatura instalacyjna - przegląd oferty producentów

 

Kształtki - są to gotowe elementy o kształcie niewymagające dalszej obróbki. W zależności od stosowanego materiału i zastosowania otrzymuje się je w procesach odlewania, kucia, wykrawania, tłoczenia, wtrysku i in. Kształtki mogą być mosiężne, miedziane, żeliwne lub plastikowe . W hydraulice używane są do montowania instalacji wodnych. Kształtki hydrauliczne to:
 

 • kolano - to rodzaj kształtki rurowej służącej do zmiany kierunku przepływu w instalacji i łączenia rur pod różnymi kątami.


 • nypel - to element łączny o kształcie rurki z gwintami zewnętrznymi na obu końcach oraz z sześciokątnym pierścieniem w kształcie płaskiej nakrętki na środku; wykorzystywany przy łączeniu takich elementów jak, np. dwóch kolan, kolana i trójnika, kolana i mufy itp.


 • trójnik - kształtka rurowa, która umożliwia wykonanie odgałęzienia bocznego sieci; istnieją ich różne kombinacje w zależności od potrzeby mogą mieć gwinty wewnętrzne, zewnętrzne lub mieszane

fot.: Invena

 • mufa - to tuleja z naciętym na całej długości jednorodnym gwintem wewnętrznym wykorzystywana do połączeń śrubowych głównie rur; nazywana też złączką prostą.

fot.: Armatura Kraków

 • redukcja - to element rurociągu, który zmniejsza rozmiar rury z większej do mniejszej średnicy (średnica wewnętrzna). Złączka redukcyjna jest stosowana do rur, urządzeń, kolan, itp.

Redukcja z mosiądzu

fot.: Diamond

 • śrubunek - to rodzaj kształtki rurowej gwintowanej, którą wykorzystuje się do instalowania łatworozłącznych połączeń rur w instalacjach łączonych na gwint.

Śrubunek Nibco

fot.: Nibco

 • złączka - umożliwia szczelne połączenie ze sobą rur kupowanych w sztangach.

     

fot.: Gebo - mosiężna złączka zaciskowa z gwintem zewnętrznym oraz w wersji z pierścieniem zaciskowym z obu stron

 

 

Zawór – urządzenie do zamykania otworów w celu regulowania przepływu płynów (cieczy lub gazów) przez przewody; w zaworze kulowym znajduje się obrotowa kula z przelotem.


 • Zawory zwrotne - działają tylko w jednym kierunku.

         

 fot.:  Ferro

 

 • Zawory kulowe - jest to zawór typu obrotowego, którego działanie polega na tym, że podczas otwarcia sfera przez wycięty w jej powierzchni otwór medium może swobodnie płynąć. Obrócenie o 90 stopni powoduje zakrycie gniazda zaworu i blokadę przepływu.


 • Zawory kątowe TWIN - zawory posiadające jeden wlot i dwa niezależne wyloty zintegrowane w jednym korpusie, co oferuje kilka możliwości: obydwa wyloty mogą być otwarte, jeden otwarty a drugi zamknięty lub oba zamknięte.

 

 • Zawory kątowe A·80 MINI z filtrem – zawory kątowe wyposażone w system antykamienny VITAQ - zarówno trzpień jak i filtr wykonane są z polimeru zapobiegającego osadzaniu się kamienia. • Zawory czerpalne JARDIN- to zawory mosiężne kulowe z dławnicą stosowane do instalacji wodnych wewnątrz i na zewnątrz budynków, instalacji ogrodowych itp.

 

 • Zawory grzybkowe - jest to rodzaj zaworu odcinającego lub regulacyjnego, służącego do zamykania instalacji lub regulacji ilości przepływającego czynnika; posiadają zamknięcie grzybkowe, które może być wspomagane sprężyną.


Przyłącze - element zazwyczaj elastyczny, który umożliwia podłączenie poszczególnych elementów z centralą (głównym punktem).

fot.: Famas - rozciągliwy wąż do wody

 


Zobacz pozostałe firmy w bazie firm >> rury i łączniki do wodyOpracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Ferro, Diamond, Nibco, Famas, Gebo, Invena, Armatura Kraków


Zobacz także
Kleje marki Griffon w instalacjach klejonych NIBCO

Kleje marki Griffon w instalacjach klejonych NIBCO

Na rynku instalacyjnym dostępna jest szeroka gama systemów sanitarnych produkowanych... ¬ więcej...
 
Nowości w ofercie GEBO!

Nowości w ofercie GEBO!

Firma GEBO nie tylko dostarcza innowacyjne rozwiązania w dziedzinie instalacji sanitarnych,... ¬ więcej...
 
Rury wielowarstwowe - przegląd oferty rynkowej

Rury wielowarstwowe - przegląd oferty rynkowej

Rury wielowarstwowe spełniają wysokie wymagania techniczne i użytkowe, a w zależności... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook