gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

   Werit

  Schell

Ferdom

logotyp Faneco
PipelifeEko-Bio

logo sfa

logo armacell


Ferro
Grupa Armatura
   Nibco

Invena     logo Wilo

Intersoft

polecamy

Armatura instalacyjna - propozycje producentów

artykuł promocyjny


Rury i elementy złączne oraz wszelkie elementy wspomagające pracę instalacji wodnej wchodzą w skład armatury instalacyjnej. Ich obecność pozwala na właściwe wykorzystanie systemu rozprowadzenia wody oraz stanowi swoiste zabezpieczenie przed niekorzystnymi czynnikami mogącymi pojawić się w instalacji. W skład armatury wodnej wchodzą kształtki, kurki kulowe, zawory i kurki podłączeniowe oraz czerpalne, zawory zwrotne, zasuwy, filtry, przyłącza elastyczne tzw. wężyki oraz złączki.

Przyłącze wodne - armatura instalacyjna

fot.: Przykład przyłącza zimnej wody na bazie armatury instalacyjnej Ferro

 

Przeczytaj koniecznie:

 

Armatura instalacyjna - przegląd oferty producentów

 

Kształtki - są to gotowe elementy o kształcie niewymagające dalszej obróbki. W zależności od stosowanego materiału i zastosowania otrzymuje się je w procesach odlewania, kucia, wykrawania, tłoczenia, wtrysku i in. Kształtki mogą być mosiężne, miedziane, żeliwne lub plastikowe . W hydraulice używane są do montowania instalacji wodnych. Kształtki hydrauliczne to:
 

 • kolano - to rodzaj kształtki rurowej służącej do zmiany kierunku przepływu w instalacji i łączenia rur pod różnymi kątami.


 • nypel - to element łączny o kształcie rurki z gwintami zewnętrznymi na obu końcach oraz z sześciokątnym pierścieniem w kształcie płaskiej nakrętki na środku; wykorzystywany przy łączeniu takich elementów jak, np. dwóch kolan, kolana i trójnika, kolana i mufy itp.


 • trójnik - kształtka rurowa, która umożliwia wykonanie odgałęzienia bocznego sieci; istnieją ich różne kombinacje w zależności od potrzeby mogą mieć gwinty wewnętrzne, zewnętrzne lub mieszane

fot.: Invena

 • mufa - to tuleja z naciętym na całej długości jednorodnym gwintem wewnętrznym wykorzystywana do połączeń śrubowych głównie rur; nazywana też złączką prostą.

fot.: Armatura Kraków

 • redukcja - to element rurociągu, który zmniejsza rozmiar rury z większej do mniejszej średnicy (średnica wewnętrzna). Złączka redukcyjna jest stosowana do rur, urządzeń, kolan, itp.

Redukcja z mosiądzu

fot.: Diamond

 • śrubunek - to rodzaj kształtki rurowej gwintowanej, którą wykorzystuje się do instalowania łatworozłącznych połączeń rur w instalacjach łączonych na gwint.

Śrubunek Nibco

fot.: Nibco

 • złączka - umożliwia szczelne połączenie ze sobą rur kupowanych w sztangach.

     

fot.: Gebo - mosiężna złączka zaciskowa z gwintem zewnętrznym oraz w wersji z pierścieniem zaciskowym z obu stron

 

 

Zawór – urządzenie do zamykania otworów w celu regulowania przepływu płynów (cieczy lub gazów) przez przewody; w zaworze kulowym znajduje się obrotowa kula z przelotem.

SCHELL COMFORT

fot.: Schell - zawory kątowe SCHELL COMFORT mogą być wyposażone w odporny na korozję filtr z tworzywa sztucznego o dokładności 250 mikrometrów, który zapewnia skuteczną ochronę wrażliwych mechanizmów baterii elektronicznych przed zanieczyszczeniami stałymi

 • Zawory zwrotne - działają tylko w jednym kierunku.

         

 fot.:  Ferro

zawór zwrotny VITAQ marki Valvulas Arco

fot.: Valvulas Arco - zawór zwrotny z zamknięciem VITAQ zapobiegajacym osadzaniu się kamienia
 

 • Zawory kulowe - jest to zawór typu obrotowego, którego działanie polega na tym, że podczas otwarcia sfera przez wycięty w jej powierzchni otwór medium może swobodnie płynąć. Obrócenie o 90 stopni powoduje zakrycie gniazda zaworu i blokadę przepływu.

zawór kulowy SENA

fot.: Valvulas Arco – zawór kulowy prosty SENA z półśrubunkiemzawór kulowy z zastosowaniem podwójnej osi TAJO PRO marki Valvulas Arco

fot.: Valvulas Arco - zawór TAJO PRO z zastosowaniem technologii podwójnej osi, która ułatwia otwieranie i zamykanie dopływu wody oraz z systemem antykamiennym VITAQ

 • Zawory kątowe TWIN - zawory posiadające jeden wlot i dwa niezależne wyloty zintegrowane w jednym korpusie, co oferuje kilka możliwości: obydwa wyloty mogą być otwarte, jeden otwarty a drugi zamknięty lub oba zamknięte.

zawór z przyłaczem typu Twin i zastosowanym zamknięciem VINTAQ marki Valvulas Arco

fot.: Valvulas Arco - zawór TWIN zawiera jeden wlot i dwa wyloty i jest wyposażony w system VITAQ, który zapobiega osadzaniu się kamienia wewnątrz zaworu i dzięki temu przedłuża jego żywotność.

 

 • Zawory kątowe A·80 MINI z filtrem – zawory kątowe wyposażone w system antykamienny VITAQ - zarówno trzpień jak i filtr wykonane są z polimeru zapobiegającego osadzaniu się kamienia.

Zawór A mini


fot.: Valvulas Arco – zawór A·80 MINI z trzpieniem oraz filtrem antykamiennym.


 • Zawory czerpalne JARDIN- to zawory mosiężne kulowe z dławnicą stosowane do instalacji wodnych wewnątrz i na zewnątrz budynków, instalacji ogrodowych itp.


kran ogrodowy zawór czerpalny podwójny Thread VITAQ marki Valvulas Arco

fot.: Valvulas Arco - kran ogrodowy JARDIN wyposażony w szybkozłączkę do węża.
 

 • Zawory grzybkowe - jest to rodzaj zaworu odcinającego lub regulacyjnego, służącego do zamykania instalacji lub regulacji ilości przepływającego czynnika; posiadają zamknięcie grzybkowe, które może być wspomagane sprężyną.


Przyłącze - element zazwyczaj elastyczny, który umożliwia podłączenie poszczególnych elementów z centralą (głównym punktem).

fot.: Famas - rozciągliwy wąż do wody

 


Zobacz pozostałe firmy w bazie firm >> rury i łączniki do wodyOpracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Valvulas Arco, Ferro, Schell, Diamond, Nibco, Famas, Gebo, Invena, Grupa Armatura


Zobacz także
Armatura gazowa marki Diamond

Armatura gazowa marki Diamond

Armaturę gazową firmy Diamond wykonuje się w nowoczesnych fabrykach pod szczególnym... ¬ więcej...

 
Zawór czerpalny w Twoim ogrodzie

Zawór czerpalny w Twoim ogrodzie

Ogród to miejsce, w którym możemy zarówno pracować, jak i odpoczywać.... ¬ więcej...

 
GEBO Super Vario

GEBO Super Vario

Firma GEBO posiada w swoim asortymencie nie tylko złączki, łączniki... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook