Czyste powietrze na halach produkcyjnych

NTS Energy


Pompy ciepła zasilane gazem - opis technologii

artykuł promocyjny


Pompy ciepła stają się coraz bardziej popularne. Stosuje się je nie tylko do podgrzewania wody użytkowej, ale również całego domu. Wykorzystując ten sposób wytwarzania ciepła musimy jednak liczyć się z koniecznością zapewnienia dostępu do zasilania - najczęściej jest to prąd elektryczny, który jednak należy do względnie drogich rozwiązań. W opozycji do niego powstały pompy ciepła zasilane gazem.

fot.: Klima-therm - nowoczesne gazowe pompy ciepła japońskiej marki YANMAR pozwalają na redukcję zapotrzebowania na energię elektryczną systemu HVACR aż o 90%

gazowa pompa ciepła Panasonic Eco G - Carline

fot.: Carline - gazowe pompy ciepła Panasonic Eco G 

Carline - gazowe pompy ciepła Panasonic Eco G

Schemat pokazujący zastosowanie gazowej pompy ciepła Panasonic EGO G w hotelu: Urządzenie wytwarza energię elektryczną w trakcie ogrzewania lub chłodzenia. W tym samym czasie, wykorzystując nadwyżkową moc silnika. Powietrze odpadowe z silnika dostępne jest do wytwarzania CWU i może zasilać wodę ciepłą do 46kW w 65°C. CWU w temperaturze 65°C jest gotowa do wykorzystania, bez dodatkowych grzałek elektrycznych

 

Zobacz koniecznie >> Pompa ciepła

 

Pompa ciepła - jedno urządzenie, wiele technologii

 

Wspólne określenie pompa ciepła kryje w sobie dużą różnorodność. To co łączy wszystkie te urządzenia to z pewnością sposób pracy. Pompa ciepła wykorzystuje energię pochodzącą z powietrza, wody lub gruntu i za pomocą dolnego źródła transportuje ją do odbiornika, którym jest instalacja centralnego ogrzewania lub system przygotowujący ciepłą wodę użytkową. Działanie pompy ciepła ma na celu przeciwdziałać prawom natury, kiedy to ruch odbywa się z zimnego do ciepłego i odwrócić ten proces. Najczęściej odbywa się to za pomocą sprężarki zasilanej silnikiem elektrycznym. Drugim rozwiązaniem jest sprężarka spalinowa, czyli zasilana gazem. To co staje się atutem tego drugiego typu to fakt, że gaz jest względnie tańszy, łatwo dostępny. Silniki gazowe dedykowane do pomp ciepła maja długą żywotność. Gazowe pompy ciepła najczęściej występują w formie powietrze-powietrze lub powietrze-woda. Układ chłodniczy o charakterze absorpcyjnym pozwala na wykorzystanie energii zawartej w niskotemperaturowych źródłach ciepła - spalanie gazu daje ciepło, które napędza układ i jest wykorzystywane w całości do ogrzewania.

fot.: Przykładowa instalacja w zakładzie przemysłowym we Włoszech na bazie gazowych pomp ciepła Robur


Pompa ciepła - najczęstsze dylematy:

 

Pompa ciepła zasilana gazem

 

Technologia gazowych pomp ciepła obejmuje dwa rodzaje tych urządzeń. Pierwsza z nich to sprężarkowa pompa ciepła z silnikiem gazowym (określanych jako GHP od ang. Gas Heat Pumps), ,a drugi typ dotyczy sprężarkowa pompa ciepła z silnikiem gazowym (określanych GAHP z ang. Gas Absorption Heat Pumps).
 

  • GAHP –A  powietrze –woda  (grzanie)
  • GAHP –AR powietrze –woda (grzanie lub chłodzenie)
  • GAHP –GS  woda –woda (grzanie lub chłodzenie)
  • GAHP –WS woda –woda (jednoczesne grzanie i chłodzenie)

fot.: Klima-therm - instalacja z gazową pompą ciepła Yanmar

Takie urządzenie instaluje się na zewnątrz budynku, zatem jest to rozwiązanie bezpieczne, a w domu zyskujemy cenną przestrzeń. Dużym atutem jest bezawaryjność wynikająca z małej ilości części mechanicznych.

 

Pompa ciepła - elektryczna czy gazowa

 

W pompach ciepła zasilanych gazem powstaje produkt uboczny procesu spalania. Jest to ciepła spalania emitowane przez silnik. Efektu tego nie ma przy typowych pompach elektrycznych, jednak energia ta jest wykorzystywana w instalacji ogrzewania. Pełni rolę źródła ciepła zasilającego obieg pompy ciepła w trybie ogrzewania oraz umożliwia eliminację strat energii na odszraniania parownika, jak ma to miejsce w układzie elektrycznym. Pompa pracująca w trybie chłodzenia całe ciepło powstające podczas pracy silnika może być wykorzystywane do darmowego podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

fot.: wymiennik gruntowy zapewniający 42 kW dla pompy zasilanej gazem oraz prądem (źródło: Robur)

Wysoka sprawność tego rozwiązania wynika głównie z faktu, że gaz jest tańszym nośnikiem energii od zasilania prądem. Sprawność urządzeń z grupy GHP może sięgać nawet 170%. Poniżej tabela prezentująca koszty uzyskania 1 kWh ciepła z róźnych źródeł:



źródło: Robur

 

Pompa ciepła należy do źródeł energii z dziedziny proekologicznych. Oznacza to, że proces pozyskiwania ciepła jest przyjazny środowisku a sama eksploatacja ma być jak najtańsza. Problemem może być zakup technologii, czyli nabycie nowoczesnych urządzeń, które nadal są tymi droższymi. Jest to zatem inwestycja długoterminowa, ale słuszna ze względów ekologicznych. 
 

Przeczytaj więcej o ekologicznym ogrzewaniu:



Opracowanie: Redakcja
Źródło: www.robur.it, ghp-poland.com
Zdjęcia: Klima-therm, Robur, Carline


Zobacz także
IGLOO MultiTherma na Targach ENEX

IGLOO MultiTherma na Targach ENEX

W dniach 7-8 lutego 2024, na targach ENEX firma IGLOO zaprezentowała rewolucyjną pompę... ¬ więcej...
 
LG prezentuje nową energooszczędną pompę ciepła Therma V R290 Monobloc o minimalistycznym designie

LG prezentuje nową energooszczędną pompę ciepła Therma V R290 Monobloc o minimalistycznym designie

LG Electronics prezentuje nową pompę ciepła typu powietrze-woda - Therma V™ R290... ¬ więcej...
 
Panasonic zapewni ciepło nawet podczas mroźniej zimy

Panasonic zapewni ciepło nawet podczas mroźniej zimy

Rozwiązania Panasonic Heating & Cooling Solutions, dzięki zaangażowaniu firmy w... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet













Facebook