Hewalex - patron sekcji


Kolektory słoneczne a panele fotowoltaiczne - jak wykorzystać energię słońca w domu jednorodzinnym

aktualizacja: 28-02-2018, 11:39 – artykuł promocyjny


Poszukiwanie taniej i odnawialnej energii to trend, który od kilku lat cieszy się rosnącym zainteresowanie. Jednym z najpopularniejszych sposobów na alternatywną energię jest czerpanie z zasobów słońca. Energia słoneczna może być pozyskiwana w dwojaki sposób - za pomocą kolektorów słonecznych lub  przetwarzana na prąd przez panele fotowoltaiczne. W tym przypadku wspólne jest tylko zasilanie, a cała reszta podlega innym prawom. Warto znać różnicę między nimi.

 

Kolektory słoneczne vs panele fotowoltaiczne

 

  • wspólne cechy obu systemów

Choć na pierwszy rzut oka kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne są bardzo do siebie podobne to jednak pracują zupełni inaczej. Jednak i jedne i drugie wykorzystują energię promieniowania słonecznego w celu przetworzenia jej na inną formę energii. I na tym jednak kończą się wspólne cechy obu systemów.

 

 

  • Kolektory słoneczna a panele fotowoltaiczne - różnice

Kolektory słoneczne wytwarzają energię cieplną, wykorzystywana najczęściej do podgrzewu ciepłej wody użytkowej. Na panelach fotowoltaicznych spoczywa rola przekształcenia energii słońca w elektryczną, która trafia, np. do zasilenia wielu domowych urządzeń. Mimo więc kilku podobieństw, zasada ich działania jest zupełnie odmienna.

 

Kolektory słoneczne do ciepłej wody

 

Naczelnym sposobem wykorzystania kolektorów słonecznych w gospodarstwach domowych jest podgrzewanie wody - zarówno tej użytkowej jak i w basenach. Jest to najczęstsza forma, choć nie jedyna - kolekotry można bowiem również włączyć w system grzewczy. Takie rozwiązanie, z racji położenia Polski, jest jednak znacznie mniej ekonomiczne.

 

Zasada działania kolektorów słonecznych

padające na element pochłaniający (absorber) promieniowanie słoneczne rozgrzewa go, po czym ciepło przekazywane jest niezamarzającemu czynnikowi roboczemu i dalej trafia do zasobnika ciepłej wody użytkowej.

– W ofercie firmy De Dietrich Technika Grzewcza znaleźć można dwa rodzaje kolektorów: płaskie oraz próżniowo-rurowe. Różnią się one przede wszystkim budową absorbera i sposobem ograniczenia strat ciepła do otoczenia mówi Natalia Sitkowska z działu OZE w De Dietrich Technika Grzewcza.

 

Budowa kolektorów słonecznych

  • absorber: w modelach płaskich elementem pochłaniającym promieniowanie słoneczne jest miedziana lub aluminiowa płyta, z kolei w kolektorach rurowych jest on podzielony na wąskie pasy umieszczone w rurach próżniowych, których średnica wynosi 5-10 cm.
  • Obudowa kolektorów: kolekotry płaskie izolowane są wełną mineralną, a w kolektorach próżniowych izolator stanowi próżnia.
  • Maksymalna sprawność: dla kolektorów płaskich jest to około 80%, a prosta budowa przyczynia się do ich niezawodności. Całość zamknięta jest w obudowie skutecznie chroniącej przed uszkodzeniami mechanicznymi. Natomiast kolektory próżniowo-rurowe charakteryzują się większą sprawnością, gdy pracują w chłodnym otoczeniu, z racji lepszej izolacji cieplnej.

 

Kolektory słoneczne a inne źródła ciepła

Kolektory słoneczne często łączone są z konwencjonalnym źródłem ciepła, np. kotłem gazowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu w okresie dobrego nasłonecznienia (wiosną i latem), mogą być głównym źródłem ciepła do podgrzewania wody użytkowej, a przy słabszym nasłonecznieniu wspomagać pracę kotła, ograniczając w ten sposób koszty eksploatacyjne.

 

Warto wiedzieć...


Przed zakupem kolektorów, warto pomyśleć o tym, jak często będziemy korzystać z ciepłej wody użytkowej. Atutem rozwiązań płaskich, w przeciwieństwie do próżniowych - jest możliwość odprowadzania nadmiaru ciepła przez obudowę, poprzez odwrócenie kierunku przepływu.

 

 


Panele fotowoltaiczne  - prąd w postaci czystej energii

 

Panele fotowoltaiczne nazywane również ogniwami wykorzystują tzw. efekt fotowoltaiczny, który polega na przetworzeniu promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Na skutek promieniowania słonecznego powstaje siła elektromotoryczna, która za sprawą elementu półprzewodnikowego (ogniwa) podlega transformacji w prąd stały. Na dalszym etapie konieczne jest zastosowanie inwertera przetwarzającego prąd na przemienny, przez co może on być wykorzystany do zasilenia różnych urządzeń elektrycznych. Dzięki uniwersalności tej formy energii zasilimy np. grzałkę elektryczną wykorzystywaną do podgrzewu c.w.u.


W ofercie firmy De Dietrich znajdują się zestawy fotowoltaiczne Inisol POWER SET. Można je optymalnie dobrać w zależności od dostępnej powierzchni, rodzaju dachu i indywidualnych potrzeb użytkownika. Zestawy zawierają wszystkie niezbędne elementy instalacji: panele fotowoltaiczne, inwerter, kable i kolektory, a także dopasowany do rodzaju pokrycia system zamocowania dachowego, dzięki czemu montaż instalacji jest szybki, łatwy i wygodny.

– W celu uzyskania większej mocy instalacji panele fotowoltaiczne mogą być montowane w grupach. Łącząc je szeregowo lub równolegle stworzymy tym samym systemy różnej wielkości. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby panele zostały zainstalowane w dalszej odległości od domu, np. ustawione na ziemi lub na dachu budynku gospodarczego. Stosując przewód o odpowiednio dużym przekroju, straty energii na przesyle będą niewielkiemówi Natalia Sitkowska z działu OZE w De Dietrich Technika Grzewcza.

 

Netmetering, sposób na nadwyżki energii

 

Jednym z największych problemów w instalacjach fotowoltaicznych jest sposób magazynowania wytworzonej energii, której nie byliśmy w stanie zużyć na bieżąco w gospodarstwie domowym. Jedynym możliwym rozwiązaniem jest odbiór nadwyżek przez lokalny zakład energetyczny. Kwestia odbioru energii elektrycznej i przesyłania jej nadwyżek do sieci energetycznej zostały określone w Ustawie o odnawialnych źródłach energii z dnia 22 czerwca 2016 roku. Pomoce w tej kwestii jest również opomiarowaniem nett, czyli Netmetering. Polega on na rozliczeniu na podstawie różnicy pomiędzy ilością energii pobranej z sieci, a energią wyprodukowaną z własnej instalacji fotowoltaicznej. Za 1 kWh energii dostarczonej do sieci producenci „zielonej” energii elektrycznej mogą odebrać z niej 0,8 kWh. W ten sposób można niejako wykorzystywać wyprodukowane nadwyżki energii, np. w okresach, kiedy instalacja fotowoltaiczna nie pracuje.


Więcej informacji: www.dedietrich.pl


 

Kontakt w sprawie produktów:

BDR Thermea Poland Sp. z o.o.
tel. 71 71 27 400
www: www.dedietrich.pl
www.dedietrich-kotly.pl
mail: wyślij wiadomość
Zobacz także
Jak obliczyć wielkość instalacji fotowoltaicznej

Jak obliczyć wielkość instalacji fotowoltaicznej

Optymalna wielkość instalacji fotowoltaicznej oznacza możliwość generowania takiej... ¬ więcej...

 
Domowa instalacja fotowoltaiczna z dofinansowaniem Mój Prąd

Domowa instalacja fotowoltaiczna z dofinansowaniem Mój Prąd

Produkcja własnej energii poprzez instalację fotowoltaiczną to jedna z najlepszych... ¬ więcej...

 
Kilka sposobów na oszczędności - jak obniżyć rachunki za media

Kilka sposobów na oszczędności - jak obniżyć rachunki za media

Szukając sposobów na oszczędności w domowym budżecie, często zwracamy uwagę... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet