gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Geberit     KOLO  

logo VABO   Werit

Ferdom     Akra

Pipelife   Roth Polska

Grupa ArmaturaSanSwiss

Gamrat    

   Nibco

Invena     logo Wilo

Intersoft    

CED'OR   

SFA Poland Sp. z o.o.   Setma

znajdź fachowca

stopka Patrona ROTH


Kompletny zestaw przydomowej oczyszczalni ścieków Pipelife

aktualizacja: 12-09-2017, 09:12 – artykuł promocyjny


Zbiornik, rury oraz elementy łączące - wszystko to dostępne w kompletnej ofercie marki Piplife w zakresie przydomowej oczyszczalni ścieków. Instalacje tego typu dedykowane są do domów jednorodzinnych, również tych letniskowych oraz punktów gastronomicznych nie podłączonych do kanalizacji zbiorczej.

 

Oczyszczalnie ścieków firmy Pipelife do oczyszczania ścieków bytowo-gospodarczych działają na zasadzie wstępnego oczyszczenia ścieków w osadniku gnilnym oraz dalszego biologicznego oczyszczenia na złożu   żwirowym w gruncie, który wiąże się ze współistnieniem procesów filtracji, adsorpcji i utleniania zawartych w ściekach zanieczyszczeń. Oczyszczalnie nie wymagają zasilania w energię elektryczną ani wykwalifikowanej obsługi. Są najkorzystniejszą formą utylizacji ścieków. Działają w różnorodnych warunkach klimatycznych i gruntowo-wodnych.

 

Kompletny system - bezpieczeństwo potwierdzone jakością

 

Oferowany system firmy Pipelife składa się z osadnika gnilnego PE oraz kompletnego zestawu rozdzielczego i rozsączającego ścieki w gruncie tj. studzienki rozdzielającej PE, kolan elastycznych, rur rozdzielczych, rozsączających i wentylacyjnych PP-B Ø110  zakończonych wywiewkami oraz geowłókniny. Rozwiązanie to jest ekonomiczne, a troska o najwyższą jakość przekłada się na bezpieczeństwo użytkowania. Produkowane przez firmę rury charakteryzują się wysoką sztywnością obwodową i wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, w tym niskie temperatury. Rury są perforowane na  linii w automatycznym procesie, zapewniającym wysoką jakość wyrobu.

 

Oczyszczalnie ścieków Piplife - zalety posiadania

 

Cały system został wykonany z tworzyw o doskonałych parametrach jakościowych, dzięki czemu może służyć przez lata. Jest to doskonały sposób na oczyszczanie ścieków dla domków jednorodzinnych, w tym również tych użytkowanych tylko sezonowo, a brak konieczności współpracy z energią zasilającą powoduje, że oczyszczalnia może pozostać bez nadzoru. 
 

Przy standardowym użytkowaniu, osadnik należy opróżniać raz na dwa lata. Oczyszczalnia Piplife sprawdzi się w różnych warunkach topograficznych oraz bez względu na rodzaj podłoża. Już nawet na niewielkiej działce może zostać zamontowana. Oczyszczalnie Piplife spełniają wszystkie wymogi przepisów ochrony środowiska i są tanie w montażu i ekspolatacji.

 

Oczyszczalnie ścieków Piplife - budowa

 

Zbiorniki mają budowę jedno- lub dwukomorową. Zbiornik jednokomorowy z PE wyposażony jest w filtr z puzzolaną, zapewniający wysoką redukcję zawiesin (99,9% skuteczność oczyszczania, 0,35g kulek w teście przepustowości hydraulicznej). Rury rozsączające, z polipropylenu PP-B o bardzo wysokiej wytrzymałości SN 8 kN/m2, są odporne na uszkodzenia i niską temperaturę. Płaska pokrywa w zbiornikach oraz studzience rozdzielczej ułatwia lepsze dopasowanie do nawierzchni. Osadnik gnilny oczyszczalni  jest wykonany zgodnie z normą PN-EN 12566-1, jest cechowany znakiem CE i posiada certyfikat TÜV SÜD. W składzie oczyszczalni  znajdują się również kształtki (kolana elastyczne) umożliwiające połączenie rur rozdzielczych, rozsączających i wentylacyjnych.
 

CHARAKTERYSTYKA TECHNICZNA

materiał Polietylen PE (osadnik, studzienka rozdzielcza)
Polipropylen PP-B (rury rozdzielcze,
rozsączające, wentylacyjne)                                    
przepustowość do 0,60 m3/d (2m3)
do 0,90 m3/d (3 m3)
równoważna liczba mieszkańców (RLM)                   2 - 4  (2 m3 typ)
5 - 6 (3 m3)
pojemność osadnika

2 m3
3 m3

długość drenażu

3x15 m (2 m3
3x 16 m (2 m3)

 

 

Schemat instalacji w różnych warunkach topograficznych oraz gruntowo-wodnych

 
W przypadku gruntów o słabej chłonności (wodoprzepuszczalności) np.: gliniastych, ilastych należy wykonać dodatkowo trzywarstwowy filtr piaskowy:

 • Warstwa rozsączająca ścieki, wykonana ze żwiru granulacji 16 - 32 mm i grubości min. 0,4 m.
 • Filtr piaskowy pomiędzy warstwą drenażową a rozsączającą o grubości 0,8 m z piasku o granulacji 0,5 - 8 mm.
 • Warstwa drenażowa zbierająca przefiltrowane na złożu ścieki. Należy ją wykonać w taki sam sposób jak warstwę rozsączającą. Filtr piaskowy jest połączeniem drenażu zozsączającego i złoża biologicznego.

   


 

Drenaż rozsączający

 

Oczyszczanie ścieków przebiega etapowo. Jednym z bardzo ważnych momentów jest ten z oczyszczaniem tlenowym w drenażu rozsączającym. Jest to etap doczyszczania po procesie fermentacji. Ścieki przepływając przez kolejne warstwy ziemi uczestniczą w procesie biologicznym z udziałem tlenu.

 

 • im głębsza warstwa złoża, tym żywotność drenażu będzie dłuższa
 • procesy zachodzące w glebie są procesami tlenowymi, dlatego wymagają dostarczenia do gleby tlenu, w tym celu wykorzystuje się rury wentylacyjne oraz odpowiednio dużaą granulację złoża
 • wykop powinien mieć szerokość od 0,5 m do 0,9 m (w zależności od przepuszczalności gruntu)
 • poniżej przewodów drenażu rozsączającego należy umieścić warstwę ze żwiru płukanego lub tłucznia o frakcjach 16-32 (40) mm i wysokości 40 cm.
 • najlepsze natlenienie w glebie uzyskuje się w stosunkowo płytkiej warstwie - maksymalnie do 1,0 m głębokości, w tzw. strefie aeracji.
 • poniżej złoża rozsączającego powinna być warstwa przepuszczalnego gruntu piaszczystego o głębokości min. 0,7 – 1,0 m, w której będą zachodzić dalsze procesy utleniania związków organicznych, nitryfikacja
 • powierzchnia błony biologicznej utworzona w 1 m3 żwiru o uziarnieniu 20 – 40 mm wynosi ok. 190  m2 i zapewnia korzystne warunki oczyszczania ścieków. 
 • należy zachować odległość od drenażu rozsączającego do poziomu wody gruntowej min. 1,5 m


 

 

Budowa i przedłużenie oczyszczalni

 


Zabezpieczeniem dla drenaża powierzchniowego przed niekontrolowanym dopływem zanieczyszczeń i jego kolmatacją jest osadnik gnilny wyposażony w kosz filtracyjny z puzzolaną na odpływie. Zapewnia to bardzo wysoki stopień zatrzymania zawiesin. W przypadku zbiornika dwukomorowego możliwe jest rozwiązanie bez kosza

filtracyjnego. W razie potrzeby można przedłużyć również kominy  inspekcyjne  zarówno  w  osadniku,   jak   i   w   studzience   rozdzielczej. Wystarczy użyć nadstawki PE o długości 0,2 m i 0,4 m. Osadnik  należy  posadowić  na  30  cm  warstwie piasku z cementem, a przestrzeń pomiędzy zbiornikiem i ścianami wykopu  warto  wypełnić mieszaniną  piasku  z  cementem  w  proporcji  50  kg  cementu na 1 m3 piasku. Daje to stabilizację zbiornika w wykopie. Zbiornik  należy  napełniać  równomiernie  wodą w miarę zasypywania wykopu (tak, aby podczas obsypywania poziom wody w zbiorniku był za każdym razem 10 cm powyżej poziomu zasypywania). Osadnik zasypuje się warstwami o grubości 30 cm, a każdą z nich należy zagęścić wodą. Osadnik   jest   skutecznie   wentylowany   poprzez  pion  kanalizacyjny  Ø110  mm  wyprowadzony ponad dach domu (znajdujący  się  najbliżej  oczyszczalni).  Należy  zwrócić  uwagę,  aby  w  budynku  była  wykonana   poprawnie   kanalizacja   wewnętrzna,  ze  sprawdzoną  szczelnością  (próba  szczelności  metodą  wodną  lub  powietrzną). Przepływ gazów w ciągu wentylacyjnym odbywa  się  w  kierunku  przeciwnym  do  przepływu ścieków, poprzez otwór wlotowy do osadnika. Po przeciwnej stronie zbiornika  znajduje  się  otwór  wylotowy  do  studzienki  rozdzielczej, stanowiącej  początek  układu  drenażu  rozsączającego.


 

Kontakt w sprawie produktów:

Pipelife Polska
tel. (58) 774 88 88
www: www.pipelife.com/pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
BEZZAPACHOWE Biologiczne Przydomowe Oczyszczalnie Ścieków HABA RL

BEZZAPACHOWE Biologiczne Przydomowe Oczyszczalnie Ścieków HABA RL

Oczyszczalnia BIO EASY FLOW jest jednokomorową oczyszczalnią biologiczną, w której... ¬ więcej...

 
Zbiorniki PE do magazynowania ścieków i wody deszczowej

Zbiorniki PE do magazynowania ścieków i wody deszczowej

W ofercie Gama Plastic dostępne są wyjątkowo wytrzymałe zbiorniki wykonane z polietylenu... ¬ więcej...

 
Oczyszczalnie drenażowe Gama Plastic

Oczyszczalnie drenażowe Gama Plastic

Oczyszczanie drenażowe to jeden z najpopularniejszych sposób zagospodarowania... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet