gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex   logo Daikin

Junkers

BuderusHewalex

nVent     Galmet
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom


Instal-Projekt

logo Wilo   De Dietrich

ZĘBIEC   Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet    REGULUS-system
Imers
  

Intersoft

  Grupa Armatura

FENIXLindab

Akra    Immergas

znajdź fachowca

Junkers - patron


Jak wykonać instalację cyrkulacji c.w.u. - radzi firma FERRO

aktualizacja: 12-03-2020, 09:18 – artykuł promocyjny


Pompy cyrkulacyjne stosowane w instalacjach centralnego ogrzewania pozwalają zaoszczędzić energię elektryczną, zwiększają komfort użytkowania instalacji, sprzyjają oszczędzaniu wody poprzez znaczne skócenie czasu oczekiwania na jej podgrzanie. Zalety tego rozwiązania przemawiają za oszczędnością, a dodatkowe sterowanie pracą pompy podnosi jeszcze jego walory.

 

Pompa cyrkulacyjna c.w.u. - zasada działania

 

W każdym nowocześnie urządzonym budynku dba się o to, by ciepła woda była przygotowywana centralnie. W praktyce oznacza to podgrzanie cieczy w zasobniku za pomocą wytworzonej energii cieplnej z wybranego przez nas źródła. Zasobnik musi być tak dobrany by zapewnił zapas c.w.u. Jednak wraz z zatrzymaniem przepływu przez instalację ze względu na brak ciągłego poboru cieczy temperatura c.w.u. obniża się. Stąd też obserwujemy powszechnie znane zjawisko, kiedy w momencie rozpoczęcia poboru wody w pierwszej kolejności spływa chłodniejsza ciecz. Aby uniknąć takiego marnotrastwa oraz zwiększyć nasz komfort należy zapewnić cyrkulację c.w.u. Wykorzystuje ona dodatkowy przewód, tworząc obieg pozwalający na krążenie cieczy, która jest wymuszona pompą cyrkulacyjną.
 

 

Cyrkulacja c.w.u. - zalety i wady

 

Po stronie zalet wynikających z cyrkulacji jest nasz komfort. Niemal natychmiastowy przepływ ciepłej wody w punkcie poboru jest najważniejszą korzyścią. Wiąże się to ze zmniejszeniem zużycia wody, co realnie przekłada się również na mniejsze rachunki oraz mniejszą ilość ścieków do zagospodarowania. Ma to również przełożenie na aspekt ekologiczny naszego życia.


Cyrkulacja wiąże się jednak z wyższymi kosztami wykonania instalacji ze względu na konieczność montażu dodatkowego przewodu oraz pompy wymagającej również odpowiedniego sterowania. Ta z kolei potrzebuje zasilania energią elektryczną, której koszt trzeba uwzględnić w rachunku eksploatacyjnym.

 

Nowoczesne pompy cyrkulacyjne

 

Jednym z wyróżników oferowane na rynku pomp cyrkulacyjnych jest oszczędność energii elektrycznej, dzięki zastosowaniu komutacji elektronicznej. Urządzenia tego typu wyróżnia od dwu- do pięciokrotnie mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną w porównaniu z konstrukcjami ze sterowaniem manualnym. Ponadto dzięki funkcji automatycznej adaptacji parametry takie jak wydajność, moment obrotowy oraz zużycie energii są ściśle dopasowane do konkretnych potrzeb instalacji.

 

Przy wyborze pompy należy uwzględnić podstawowe parametry pracy takie jak: zakres funkcjonowania, wysokość podnoszenia, temperatura wody oraz maksymalne ciśnienie. Trzeba mieć również na uwadze parametry elektryczne typu: stopień ochrony, klasę izolacji, napięcie zasilania i pobór mocy. W odniesieniu do cech montażowych istotny jest rozstaw oraz rodzaj przyłączy a w zakresie parametrów środowiskowych należy przeanalizować temperaturę otoczenia. Pamiętajmy, że pompy pracujące w układach c.w.u. muszą posiadać odpowiednie atesty umożliwiające pracę w instalacjach wody pitnej.

fot.: Pompa cyrkulacyjna wody pitnej typ CP 15-1.5 :
zakres funkcjonowania to 0,1 - 0,7 m³/h przy wysokości podnoszenia do 1,3 m i maksymalnym ciśnienieniu 10 bar; klasa ochrony IP wynosi 42 oraz stopień izolacji w kategorii F, napięcie 50-60 Hz, ~230V przy poborze mocy 28 W

 

 

Sterowanie pracą pompy cyrkulacyjnej

 

Pracę pompy cyrkulacyjnej nadzorują kotły grzewcze lub odrębne sterowniki, najczęściej uwzględniające kryterium czasu. Innym rozwiązaniem w zakresie sterowania jest wykorzystanie specjalnych zaworów termostatycznych przeznaczonych do równoważenia instalacji c.w.u. W ten sposób utrzymywany jest minimalny przepływ wody zapewniający przez cały czas określoną temperaturę. Jeżeli temperatura wody spadnie, to dochodzi do samoczynnego otwarcia zaworu i zwiększenia przepływu. Wraz ze wzrostem temperatury następuje przymknięcie zaworu.

Rozwiązanie w zakresie układu c.w.u. warto przemyśleć już na etapie projektowania instalacji wodnej w budynku. Chodzi tutaj nie tylko o uwzględnienie dodatkowego przewodu przeznaczonego do cyrkulacji wody, ale również o właściwie dobraną pompę oraz odpowiedni sposób sterowania nią.


 

Kontakt w sprawie produktów:

Ferro S.A.
tel. (12) 256 21 00
www: www.ferro.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
8 rzeczy, które warto wziąć pod uwagę zanim kupisz kocioł centralnego ogrzewania

8 rzeczy, które warto wziąć pod uwagę zanim kupisz kocioł centralnego ogrzewania

Zakup kotła c.o. to duża inwestycja, dlatego warto ją dobrze przemyśleć. Moc wybranego... ¬ więcej...

 
Junkers-Bosch aplikacje mobilne

Junkers-Bosch aplikacje mobilne

Użytkowanie aplikacji mobilnych oferowanych przez Junkers-Bosch gwarantuje łatwiejszą... ¬ więcej...

 
Bezpieczne i bezawaryjne - nowoczesne elementy instalacji

Bezpieczne i bezawaryjne - nowoczesne elementy instalacji

W każdej instalacji znajdują się połączenia, na których spoczywa spora... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet