System RFV Rotenso, a systemy wody lodowej

aktualizacja: 28-07-2017, 09:11 – artykuł promocyjny


Dwa różne sposoby klimatyzowania powietrza - system RFV oraz wody lodowe - każdy rządzi się swoimi prawami. Poniżej prezentujemy opis poszczególnych technologii oraz wskazujemy na istotne różnice, które decydują o skuteczności chłodzenia i grzania powietrza w obu przypadkach.

 

System RFV Rotenso

 

Jest to system klimatyzacyjny charakteryzujący się zmiennym przepływem czynnika chłodniczego. Ma to szczególne znaczenie w zmianie trybu pracy i zapotrzebowania na chłód i ciepło. Każde urządzenie klimatyzacyjne montowane w budynku podlega dopasowaniu pod kątem rzeczywistych, występujących w danej chwili warunków eksploatacji. Jeśli układ ma jednocześnie pracować i w trybie grzania i chłodzenia to wówczas precyzyjna regulacja wydajności w celu utrzymania wymaganej temperatury, za który odpowiada inwerter jest koniecznością. Zastosowany w jednostce zewnętrznej inwerter steruje bowiem napięciem, prądem i częstotliwością zasilania sprężarki klimatyzatora, dzięki temu możliwa jest liniowa zmiana prędkości obrotowej wału sprężarki, a zatem i wydajności urządzenia. Układy RFV należą do kompatybilnych, dzięki czemu możliwa jest dowolna konfiguracja jednostek wewnętrznych.

 

System wody lodowej

 

Drugim z omawianych sposobów klimatyzacji powietrza jest system tak zwanej wody lodowej. Polega on na chłodzeniu pomieszczenia wodą o temperaturze z zakresu od 5 do 14 °C. Taką temperaturę można osiagnąć dzięki urządzeniu o nazwie agregat wody lodowej. W układzie tym woda rozprowadzana jest rurami do odbiorników końcowych, czyli klimakonwektorów. Najważniejsze jest tu precyzyjne wykonanie układu hydraulicznego (regulacja przepływów i ciśnienia), który odpowiada za dostosowanie temepratury w pomieszczeniu przy pomocy zaworów regulacyjnych. Temperatura i przepływ czynnika, którym jest tu woda warunkują moc chłodniczą klimakonwektorów.

 

System RFV Rotenso, a systemy wody lodowej - różnice

 

  • technologie stosowane w systemach ze zmiennym przepływem czynnika, można uznać za rozwiązania cichsze niż systemy wykorzystujące wodę lodową.
  • systemy RVF mają większe możliwości sterowania w wyposażeniu standardowym oraz rozbudowy systemu sterowania przy niewielkim nakładzie kosztów
  • systemy RVF oferują możliwość zdalnego zarządzania systemem z dowolnego komputera z dostępem do sieci internetowej po wpisaniu adresu IP, dzięki temu możliwa jest zdalna pomoc techniczna.
  • oszacowanie kosztów inwestycyjnych związanych z zakupem danego systemu jest trudne do oceny. Systemy mogą być oferowane w  różnych wariantach. Dodatkowo system ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego może jednocześnie pełnić funkcję systemu chłodniczego i grzewczego, różnice cenowe mogą być zatem znaczące.
  • Zgodnie z teorią systemy wykorzystujące wody chłodzące będą rozwiązaniami tańszymi niż systemy ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego. Na korzyść systemów RVF będą za to przemawiać koszty eksploatacyjne, które są uzależnione od zużycia energii elektrycznej oraz kosztów przeglądów i konserwacji. Przyjmuje się, że już po pięciu latach eksploatacji koszty całkowite systemu będą niższe niż systemu z wodą lodową. Po okresie 20 lat (na tyle szacuje się pracę systemów) mamy zdecydowanie większe oszczędności kosztów eksploatacyjnych systemu RVF niż w przypadku kosztów eksploatacyjnych systemu z wodą lodową.

 

 

System RFV Rotenso, czy systemy wody lodowej - co wybrać

 

Decyzja o wyborze konkretnego rozwiązania wcale nie jest łatwa i należy rozważyć wiele czynników oddziałujących bezpośrednio na korzyść danego układu. Efektywne wykorzystanie jest tym najważniejszym aspektem, który należy brać pod uwagę. Decyzja o wyborze układu chłodzenia powinna być poprzedzona analizą cech zarówno samego obiektu (szczególnie o dużej kubaturze), jak i rozpatrywanych systemów.


 

Kontakt w sprawie produktów:

THERMOSILESIA
tel. +48 32 285 57 11
www: www.thermosilesia.pl
mail: wyślij wiadomość
Zobacz także
Pełna dostępność magazynowa klimatyzatorów marki Gree - tylko w Wienkra

Pełna dostępność magazynowa klimatyzatorów marki Gree - tylko w Wienkra

Firma Wienkra - dystrybutor GREE, zapewnia pełną dostępność magazynową klimatyzatorów... ¬ więcej...

 
Klimatyzator ścienny Gree Bora z ekologicznym czynnikiem chłodniczym R32

Klimatyzator ścienny Gree Bora z ekologicznym czynnikiem chłodniczym R32

Połączenie ponadczasowego designu z najnowocześniejszymi rozwiązaniami technicznymi... ¬ więcej...

 
Systemy kontroli i sterowania klimatyzacją - sterowniki Mitsubishi Electric

Systemy kontroli i sterowania klimatyzacją - sterowniki Mitsubishi Electric

Instalacja klimatyzacyjna i sterownik muszą być idealnie z sobą zgrane. Zgodnie... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji Daikin     Ventec Rosenberg Klima   Schiedel  Iglotech  Iglotech ecoplastol       Uniwersal     Winterwarm Klimor   Klima-Therm ProventGlobal-Tech Flop System Sp. z o.o.    Lindab    Onninen     Dimplex    Metalplast      Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors     Kaisai
All rights reserved © 2004-2018 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet