zwińZalety RVF Rotenso w porównaniu z systemem multi split

aktualizacja: 18-05-2018, 10:41 – artykuł promocyjny


Wielu inwestorów indywidualnych czy komercyjnych zastanawia się nad wyborem, czy zdecydować się na instalację typu multi split czy wybrać system RVF. Oba rozwiązania różnią się od siebie, oba mają swoje wady i zalety. W poniższym tekście postaram się wskazać najważniejsze z nich.

Instalatorzy znają podstawowe różnice pomiędzy wspomnianymi układami tj. sposób połączenia jednostek z agregatem czy rozprowadzenie okablowania komunikacyjnego. Rurociąg systemu RFV składa się z dwóch rur (ciecz i gaz), rozdzielaczy, a na odejściu do jednostek wewnętrznych klimatyzacji montowane są trójniki. Kabel komunikacyjny wychodzi zaś z agregatu i w sposób szeregowy łączy kolejne chłodnice. Clou całego układu polega na tym, aby prawidłowo połączyć poszczególne klimatyzatory, ponieważ jeden błąd spowoduje nieprawidłową komunikację z jednostką zewnętrzną.

Oczywiście jeśli, w przypadku instalacji typu multi spit instalator jest w stanie „na własną rękę” dokonać wyboru jednostek i przebiegu rurociągów, to systemy RVF wymagają wykorzystania programu doborowego Rotenso. To profesjonalne narzędzie umożliwia dobór mocy jednostek oraz agregatów, a także długość i średnice instalacji.

W układzie multi split Rotenso możliwe jest podłączenie do jednej jednostki zewnętrznej 5 wewnętrznych o zróżnicowanej wydajności chłodniczej dopasowanych odpowiednio do wielkości pomieszczeń. System RVF umożliwia modułowe łączenie jednostek zewnętrznych do mocy 200 kW oraz podłączenia aż 64 jednostek wewnętrznych. Doskonałe parametry agregatów zewnętrznych gwarantują dużą elastyczność podczas projektowania instalacji klimatyzacyjnej, której długość może wynieść do 1000 m. Co ważne jednostki zewnętrzne można łączyć ze sobą tworząc rozbudowane systemy modułowe (o mocy do 72 HP), które dają gwarancję nieprzerwanej pracy całego systemu. Układ multi spit nadaje się więc do mniejszych obiektów, możliwości RVF Rotenso są w zasadzie nieograniczone i nadają się do bardzo dużych, wysokich i wymagających budynków. Co ważne dzięki stosunkowo niewielkiej wadze agregatów, można je montować na dachach budynków. Dodatkową zaletą systemów RVF Rotenso jest dużo większy wybór jednostek wewnętrznych niż w przypadku rozwiązań multi split. Większy typoszereg daje większe możliwości projektowe.

Bardzo istotną różnicę stanowi długość instalacji freonowej. Dla systemów klimatyzacyjnych typu mulitsplit ograniczenia całkowitej długości linii freonowej wynoszą w zależności od wielkości agregatu zewnętrznego od 30 - 80 (licząc wszystkie połączenia od jednostek wewnętrznych do jednostki zewnętrznej). Dla systemów klimatyzacyjnych opartych o agregaty mini RVF Rotenso długość instalacji w układzie trójnikowym może wynosić 100 lub nawet 120 metrów w zależności od wielkości jednostki zewnętrznej.

W systemie typu multi split za pomocą pilota decydujemy, które pomieszczenia powinny być klimatyzowane, a w których system powinien być wyłączony. Trzeba jednak pamiętać, że w obrębie jednego systemu jednostki wewnętrzne mogą pracować w tym samym trybie: chłodzenia lub grzania. W systemie RVF (trójrurowym) każda chłodnica posiada swój zawór rozprężny , co umożliwia dopasowanie ilości czynnika do aktualnych potrzeb, czy to na chłód czy na grzanie, w danym pomieszczeniu. Co ważne tryb grzania możliwy jest nawet, gdy temperatura na zewnątrz spadnie nawet do -20°C. Cały układ sterowany jest centralnie, i a zarządzać nim można poprzez sterownik centralny jak i aplikację centralnego sterowanie smart WiFi lub systemu BMS, który wykorzystuje bramkę Modbus albo BACnet.
 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: THERMOSILESIA
Zobacz także
Klimatyzatory KM FUJITSU - nowość od KLIMA-THERM

Klimatyzatory KM FUJITSU - nowość od KLIMA-THERM

Nowa seria klimatyzatorów KM z oferty FUJITSU prezentuje najwyższy standard... ¬ więcej...

 
Pełna dostępność magazynowa klimatyzatorów marki Gree - tylko w Wienkra

Pełna dostępność magazynowa klimatyzatorów marki Gree - tylko w Wienkra

Firma Wienkra - dystrybutor GREE, zapewnia pełną dostępność magazynową klimatyzatorów... ¬ więcej...

 
Klimatyzator ścienny Gree Bora z ekologicznym czynnikiem chłodniczym R32

Klimatyzator ścienny Gree Bora z ekologicznym czynnikiem chłodniczym R32

Połączenie ponadczasowego designu z najnowocześniejszymi rozwiązaniami technicznymi... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji Daikin     Ventec VTS    Onninen     Rosenberg Klima   Schiedel  Iglotech  Iglotech ecoplastol       Uniwersal     Winterwarm Klimor   Klima-Therm ProventGlobal-Tech Flop System Sp. z o.o.    Lindab    Dimplex    Metalplast      Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors     Kaisai
All rights reserved © 2004-2018 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet