oświetlenie przemysłowe i komercyjne Miloo Electronics


5 najważniejszych rzeczy przy wyborze oprawy przemysłowej

aktualizacja: 15-01-2018, 11:07 – artykuł promocyjny


Jednym z głównych  obszarów  zużywających  energię  elektryczną  w obiektach przemysłowych jest oświetlenie. W obszarze tym można uzyskać znaczne oszczędności sięgające nawet 80% energii zużywanej na ten cel. Jest to szczególnie zauważalne w miejscach, gdzie światło jest wykorzystywane w określonych godzinach lub przez całą dobę, np. w zakładach produkcyjnych, magazynach, centrach logistycznych czy handlowych. Poziom zużycia energii elektrycznej na oświetlenie można znacznie obniżyć dzięki zastosowaniu technologii LED.

 

oświetlenie hali przemysłowej

 

 

Czym kierować się przy wyborze opraw przemysłowych LED?

 

  • Skuteczność oprawy

Niewątpliwie, jednym z najistotniejszych parametrów, który powinniśmy brać pod uwagę jest skuteczność oprawy, wyrażana za pomocą wskaźnika skuteczności świetlnej (lm/W). Jest to stosunek strumienia świetlnego emitowanego przez określone źródło światła do pobieranej przez nie energii w jednostce czasu. Skuteczność najlepszych  na  rynku  opraw  oświetleniowych  przekracza  125 lm/W.  Standardem  jest  skuteczność  powyżej 110 lm/W.

 

  • Krzywa rozsyłu światłości

Równie ważnym parametrem oprawy przemysłowej jest krzywa rozsyłu światłości, będąca przekrojem bryły fotometrycznej strumienia świetlnego wysyłanego przez daną oprawę. Znajomość tego zagadnienia pozwala na odpowiedni dobór opraw do danego typu pomieszczeń. Przykładem może być zastosowanie przy liniach montażowych w zakładach produkcyjnych opraw o szerokim kącie rozsyłu światła - powyżej 90 stopni. Porównawczo, w magazynach wysokiego składowania wymagany będzie znacznie węższy kąt rozsyłu światła. Projektując oświetlenie dla konkretnych przestrzeni parametr ten jest niezwykle istotny.

 

  • Stopień ochrony IP

oświetlenie hali przemysłowej

Kolejnym ważnym parametrem jest stopień ochrony IP - tzw. klasa szczelności, która informuje o stopniu ochrony urządzenia elektrycznego, w tym przypadku oprawy, przed penetracją czynników zewnętrznych. Przykładowo, oprawy o IP20 stosowane są w większości pomieszczeń takich jak mieszkania. Chronione są przed możliwością wniknięcia ciał stałych o średnicy ≥ 12,5 mm. Stopień ochrony IP 20 nie zabezpiecza jednak oprawy przed wnikaniem wody. W większości zastosowań przemysłowych wymagany jest znacznie wyższy stopień ochrony IP, np. IP44 lub IP66. Wybór oprawy o IP66 daje możliwość zastosowania jej na zewnątrz budynku, pod wiatami lub innego typu zadaszeniami. Taką szczelnością charakteryzuje się oprawa CRUISER 2 LB LED marki LUG.

 

  • Solidność wykonania oprawy

Wybierając oprawę oświetleniową warto kierować się również solidnością jej wykonania. Ważne, aby do jej wytworzenia użyte zostały markowe komponenty elektroniczne oraz wysokiej jakości materiały. Znaczenie ma również technologia wykonania obudowy, która pośrednio służy do odprowadzania ciepła. W oprawach przemysłowych prym wiodą wykonane z aluminium wtryskiwanego wysokociśnieniowo. Przykładem niezwykle nowoczesnej i estetycznej oprawy przemysłowej, której obudowę wykonano w tej technologii jest CRUISER 2 LB LED. Charakteryzuje się bardzo dobrym odprowadzaniem ciepła oraz wysoką wytrzymałością mechaniczną. Ważne, aby oprawa cechowała się wysoką żywotnością. Dla zastosowania w warunkach przemysłowych parametr ten powinien oscylować na poziomie min. 50 000h dla L70B50. Dla oprawy CRUISER 2 LB LED parametr żywotności wynosi 60 000h dla L70B50.

 

  • Niskie koszty eksploatacji i małe zużycie energii

CRUISER 2 LB LED

Oprawy LED cechują się wysokimi parametrami świetlnymi przy stosunkowo niskim poborze energii, co bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie kosztów jej zużycia. Takie rozwiązanie doceni każdy, kto szuka ekonomicznych i niezawodnych opraw oświetleniowych. Proponowane oprawy LED stanowią idealne rozwiązanie dla różnego rodzaju pomieszczeń. Sprawdzą się zarówno w małych i dużych firmach, jak i obiektach rekreacyjnych. Dzięki technologii, w której zostały wykonane zapewnią oszczędności na poborze energii, co jest niepodważalną korzyścią dla budżetu. Warto również zauważyć, że wymienione oprawy LED cechują nie tylko niskie koszty eksploatacji ale również łatwy, jednoosobowy montaż, który można wykonać w bardzo krótkim czasie. Ponadto, oprawę CRUISER 2 LB LED można montować na wiele sposobów: za pomocą uchwytów natynkowych, regulowanemu uchwytowi natynkowemu, przy wykorzystaniu ramki montażowej lub na łańcuszkach jako forma zwieszana.

 

 

Case study - hala produkcyjna, CRUISER 2 LB LED

 

Lug

Właściciele firm produkcyjnych oraz kierownicy utrzymania ruchu poszukują oświetlenia, które będzie nie tylko energooszczędne, ale również spełni standardy emisji CO2. Trudne warunki pracy panujące w halach produkcyjnych wymagają zastosowania systemów oświetleniowych o wysokich współczynnikach odporności, które zapewniają doskonałą jakość światła przez określony czas użytkowania.


Do oświetlenia hali produkcyjnej stosowano 207 szt. oprawy typu High-Bay o mocy 400W. Oprawy były używane 16h dziennie, 270 dni w roku. Łączne zużycie energii elektrycznej w ciągu roku wynosiło 357 696 kW. Modernizacja oświetlenia miała przynieść przede wszystkim oszczędności na zużyciu energii elektrycznej przy poprawie jakości oświetlenia hali. Po zastosowaniu oprawy CRUISER 2 LB LED zużycie energii w ciągu roku obniżono o 178 848 kW, a osiągnięte oszczędności wyniosły 51 866 PLN.
 

 

CRUISER 2 LB LED

 


Wybór profesjonalnego oświetlenia jest kluczowy dla spełnienia ogólnych wymogów bezpieczeństwa, ale również wpływa pozytywnie na warunki pracy i samopoczucie pracowników.

 

oświetlenie ghali

 

Wysokie parametry techniczne oprawy CRUISER 2 LB LED w połączeniu z trwałością, żywotnością oraz prostotą montażu czynią oprawę idealną do zastosowania w halach produkcyjnych.
 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: LUG Light Factory SP. z o.o.


Zobacz także
BASSO SUPER SLIM - nowa jakość oświetlenia

BASSO SUPER SLIM - nowa jakość oświetlenia

Wśród nowych opraw MILOO-ELECTRONICS pojawiła się pozycja BASSO SUPER SLIM... ¬ więcej...

 
Oświetlenie LED w szpitalach, gabinetach i przychodniach - normy, praktyka i odbiory

Oświetlenie LED w szpitalach, gabinetach i przychodniach - normy, praktyka i odbiory

Co decyduje o tym, jakie oświetlenie instalowane jest w szpitalach i innych obiektach... ¬ więcej...

 
Oświetlenie dekoracyjne do profesjonalnego zastosowania

Oświetlenie dekoracyjne do profesjonalnego zastosowania

Ośrodki wellness and SPA, sale weselne, hole i aule konferencyjne oraz hotele i restauracje... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet